Ateizmi Anlamak

Eskiköyeyeniadet

☆☆
Üye
Mesajlar
180
Tepki puanı
66
Düşünce
Sünni
Nedir bu ateizm ve ne değildir? Güzel bir video olmuş. Şahsen aklıma takılan birçok soruyu cevapladı. Çünkü muhafazakar kesimin anlattığı biraz daha farklıydı.

Ayrıca videonun içinde agnostisizm ve panteizm hakkında da bilgi veriyor. Aramızda panteist arkadaşlar varsa konuyu daha da açarlarsa sevinirim. Kırmızı Asa vb. "Nurcu" Youtube kanalları hep buradan vuruyor. İşte "bilim dini panteizm" gibi açıklamaları var. Birinci ağızdan dinlemek hoş olur.

 

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
856
Tepki puanı
507
Düşünce
Ateist
Zor konu..Anlamak/anlatmak zor..Biraz yazayım..

Hapishanede doğmuş iki Müslüman düşünün..Birisi bir müddet sonra hapisten çıkıyor..Diğeri hapiste kalmaya devam ediyor..Hapiste kalan,hapisten çıkana,hapiste olmadığı için bir lakap/sıfat takıyor..Ateizmi de böyle anlamak lazım..Ateizm,inanan insanların inanmayı bırakmış insanlara ettiği küfürdür..Ateist kişi,hapishaneden kurtulan kişidir..İnanan kişi de,hapiste kalmaya devam eden kişidir..Hapisteki kişinin,dışarıdaki kişiye ne dediğinin aslında bir önemi yoktur,çünkü hapiste işte..İnanan insanların bana ''ateist'' veya ''sapık'' veya ''ahlaksız'' veya ''namussuz'' veya ''dinsiz'' demelerinin bir önemi yoktur..Tüm bu yaftalamalar,inananların içlerindeki öfkeden kaynaklanır..Hapiste oldukları için,dışarıya çıkanlara b.k atmanın adıdır bu..
Bu bakımdan ben ateist olmayan kişilerin ne dediği ile ilgilenmem,bu kişilerin bu konulardaki yorumlarını asla ciddiye almam..
Deist,agnostik veya panenteist kişilerin hepsi de,o hapishanede kalan kişilerdir..İnanç denilen sarmaldan kurtulmanız için muhakkak ateist olmanız lazımdır..Bu da hakikaten çok zor..
Aslında ''ateizm'' diye bir şey de yoktur..''Ateistler'' diye bir insan topluluğu da yoktur..Hapishaneden çıkan insanlara ''hapishaneden çıkan insanlar'' veya ''hapishane düşmanları'' filan denmez..Dışarı çıkmış artık,irtibatı koparmış,biz bu kişiye ne desek boştur..Yani ateizm bir inanç/din/ideoloji/felsefe filan değildir..Böyle olunca da cümle içinde ''ateistler'' diye bir kelime kullanamayız..
 
Yazarı tarafından düzenlendi:
Üst