Ayak parmakları üzerinden felsefe yapalım mı?

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
''İnananlar ayak parmaklarına bari baksınlar da, azıcık düşünmeye çalışsınlar'' diyorum ama konu fanfinifinfona geliveriyor. 😁

Ne yapalım?
''Kuran'ı Türkçe okuyun'' diyoruz, okumuyorlar.
''Turan Dursun gibi yazarları okuyun'' diyoruz, okumuyorlar.
''Forumlarda bizim gibi insanların yazdıklarını okuyun'' diyoruz, okumuyorlar.
''Dawkins/Darwin okuyun ve biraz düşünmeye çalışın'' diyoruz, düşünmüyorlar.
Ben de ayaktan başladım işte.😁

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
''İnananlar ayak parmaklarına bari baksınlar da, azıcık düşünmeye çalışsınlar'' diyorum ama konu fanfinifinfona geliveriyor. 😁
Azizim, tabii ki konu FFF´ye gelir, çünkü ayak parmağımızı amuda(!) kaldırmak, çükümüzü kaldırmaktan daha zordur. Bu kesin. Viyağra miyağra bile işe yaramaz.😁

Ne yapalım?
''Kuran'ı Türkçe okuyun'' diyoruz, okumuyorlar.
''Turan Dursun gibi yazarları okuyun'' diyoruz, okumuyorlar.
''Forumlarda bizim gibi insanların yazdıklarını okuyun'' diyoruz, okumuyorlar.
''Dawkins/Darwin okuyun ve biraz düşünmeye çalışın'' diyoruz, düşünmüyorlar.
Ben de ayaktan başladım işte.😁
Bence daha fazla ayak mıntıkasında kalmasan iyi olur, çünkü sana bir lakap uydururlar feleğin şaşar.🤣

Retrospective

lV ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Azizim, tabii ki konu FFF´ye gelir, çünkü ayak parmağımızı amuda(!) kaldırmak, çükümüzü kaldırmaktan daha zordur. Bu kesin. Viyağra miyağra bile işe yaramaz.😁
Ooo viayaygrayı da bilirmiş. Sizin dönemde var mıydı öyle şeyler?

Macuncular daha bir modaydı sanki! :)

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ooo viayaygrayı da bilirmiş. Sizin dönemde var mıydı öyle şeyler?
Macuncular daha bir modaydı sanki! :)
Karşı cinsler bazı insanlara Viyağra etkisi yapar ki en doğal olanı da budur zaten. USC´ye şükürler olsun, bugüne kadar doktoruma yalvarmak zorunda kalmadım.😁
Neyi mi?
Amuda kaldırma merhemininin/hapının reçetesini yazmasını.🤣

Yazan tarafından düzenlendi:

TENTEN

ll ☆
Yazar
Düşünce
Apateist
Felsefeyi çok muğlak bir şeymiş gibi lanse ediyorlar. Sıradan insan ne anlasın Schopenhauer'den falan, öyle değil mi? 😁

Gel baba, sana bir şey anlatacağım. Bak şimdi.
Ayak parmaklarını tanrı yarattı değil mi?
Baş parmağının yanındakini, yukarı doğru bir kaldır bakayım. Hadi, kaldır. Sadece o parmağı kaldır ama. Hadisene len.😁

Kaldıramıyorsun değil mi? Ama o parmağı tanrı yaratmamış mıydı? O parmak senin değil mi? Seninse kaldırsana. Kaldıramıyorsan, o halde o parmak senin değil. Kimin bu parmak?😁
Kaldıramıyorsan, o parmağı tanrı yaratmış değil. Tanrı seni, hayvanlardan üstün yarattığına göre, bir parmağını da istediğinde kaldırabilmelisin değil mi ama kaldıramıyorsun.
Bir parmağını bile istediğinde havaya kaldıramıyorsan, nasıl olacakta hayvanlardan üstün olduğunu iddia edebileceksin?
Bak o parmaklarına, çıkar çorabını. Parmaklarının nasıl hareket ettiğini gözlemle.
Parmakların sana tanrı diye bir şeyin olmadığını haykırıyor, dikkat et.
Parmakların sana evrimin bir olgu olduğunu haykırıyor, inat etme.😁
Hiç öyle Schopenhauer'u filan öğrenmene gerek yok, sadece ayak parmaklarına odaklanarak aydınlanabilirsin.😁
Ayak parmakları ile piyano çalan bile var.🤣

Plütoncu

☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ayak parmakları üzerinden felsefe yapmaya devam edeyim.😃
Deniyor ki, ÖZGÜR İRADE VAR.
Varsa, baştan üçüncü sıradaki ayak parmağını tek başına yukarıya kaldır. Hadi, bekliyorum. Eğer özgür bir bireysen ve vücudun sana aitse ve o parmakta seninse, buyur, kaldır.

Kaldıramazsın, çünkü özgür iraden yok.
Özgür irade denilen şey, o baştan üçüncü sıradaki ayak parmağındır. O parmak bağımsız olarak hareket edemez, diğer parmaklarla uyum içinde hareket eder. Sen de özgür iradenin olduğunu sanırsın ama hareketlerin çevrenle, diğer insanlarla uyum içindedir. Yani hareketlerini belirleyen şey sen değilsin. Sen o küçük, aradaki ayak parmağısın.

''Ama ben Türkiye'de yaşayan bir ateistim ya da Türkiye'den Amerika'ya göç etmiş birisiyim, yani nasıl olur da çevremle uyumlu olabilirim?'' diye itiraz edilebilir ama seni bu yöne doğru meylettiren de çevren.
O bağımsız hareket edemeyen, ayak parmağı olmaktan kurtulamazsın.
Müthiş bir tümevarım örneği.
->3.ayak parmağı hareket ettirilemez,
->Özgür irade ayak parmağıdır,
->O halde özgür irade yoktur.

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Değil.

Bize emanet verildi ve vücudumuzun istediğimiz yerine istediğimiz şeyi yaptırma kudreti bize verilmedi. Sınırlı bir kullanım imkanı verildi.

Sonuç olarak bütün felsefeniz (!) çöp oldu.

Geçmiş olsun. :)
İtiraz etmek için itiraz ediyorsun.!

O parmak senin değilse, Allah seni yaratmadı gibi bir anlam çıkmaz mı bundan?
O parmak senin değilse, özgür iradenin olmadığı, haliyle Allah'ın sana yaptıklarından dolayı hesap soramayacağı anlamı çıkmaz mı?

Hem ''Eşrefi mahlukatız, bizi Allah yarattı'' diyorsunuz; hem de ''vücudumuz bize emanet edildi'' diyorsunuz. Tamam da siz kimsiniz?
Senin bilgisayar başında oturan vücudunu kim emanet aldı?😬

Son konular