Balığa Yürümesini Öğretin

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
baliga-yurumesini-ogretin.JPG

Dört yüz milyon yıl önce atalarımız denizden sürünerek çıktı. Geçtiğimiz yıl ise biyolog Emily Standen karada balık yetiştirerek bu tarihi olayı yineledi. Senegal Bichir'i adlı bir balık türü, ilkel bir akciğer sayesinde nemli havayı soluyabiliyor ve ön yüzgeçleriyle karada yürüyebiliyor. Sekiz ay boyunca yavru balıkları sudan karaya çıkaran Standen'in deneyi, Bichir'lerin yüzgeçlerini destekleyen kemiklerin yürümeyi kolaylaştıracak biçimde şekil değiştirdiğini gösterdi. Balıksı atalarımızda da benzer adaptasyonlar genetik değişimlerin önünü açmış olabilir. Siz de deneyip evinizin salonunda canlı bir fosil yaratabilirsiniz.

Shannon Palus

Malzemeler
Orta boy akrilik akvaryum
Kova
Kum ve çakıl taşı
Silikon tabancası
Akvaryum pompası ve filtre
Su
Hava borusu ve kontrol kiti
Çengelli iğne
Senegal Bichir'i

Talimatlar
1 -
Akvaryumun bir duvarına, dibinden 2.5 cm yüksekliğe küçük bir delik açın. Akvaryuma 2,5 cm yüksekliğinde kum ve çakıl doldurun, bunun üstünde 1,5 mm'lik bir tabaka oluşturacak biçimde su ekleyin.
2 - Drenaj için delikten hava borusunu geçirip içerideki suya ulaştırın, diğer ucunu da akvaryumdan daha aşağıda bir kovaya sarkıtın. Sızıntıyı önleyip boruyu sabitlemek için deliğin etrafını silikonla kaplayın.
3 - Kovaya su doldurup filtreyi yana asın. Kitten çıkan T bağlantısının dikey kısmına bir valf bağlayın, hava borularını T’nin iki koluna geçirin.
4 - Koldaki borulardan birini pompaya bağlayın, diğerini de akvaryumun üstünden içeri sarkıtın. Akvaryumdaki hava borusuna iğneyle küçük delikler açın ki su ince bir sis halinde püskürsün.
5 - T bağlantısını kovanın içine atın. İsterseniz ortamı renklendirmek için akvaryuma bitki de ekleyebilirsiniz. Şimdi de yavru Senegal Bichirler'ini yeni yuvasına yerleştirin.

Popular Science - Nisan 2015
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

İskender

Üye
Mesajlar
59
Tepki puanı
34
Düşünce
Agnostik
Harika. Peki şimdiki yobazlara da düşünmeyi öğretebilir miyiz? :)
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Mesajlar
1,948
Tepki puanı
1,277
Düşünce
Agnostik
Haklısınız. Yobazlara düşünmeyi öğretmek balığa yürümeyi öğretmekten zor. :)
 
Üst