Balık-Özgürlük

Efe

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bazı durumlar balığa benzer,
Bir balık akvarumdayken güvendedir ve yaşamını devam ettirir ama kısıtlıdır,
Fakat okyanustayken özgürdür, bolca güzellik görür buna karşılık tehlikededir.

Bilgi de buna benzer. Bilgimiz az(akvaryum kadar) olunca güvende oluruz, her şeyi biliriz. Bilgimiz çok(okyanus kadar) olunca farkındalığımız arttığı için tehlikede oluruz, her şeye hakim olamayız.

Bu yüzden fazla bilgimiz olunca kötü hissederiz.

Yazan tarafından düzenlendi:

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Hoş bir yazı olmuş. Ama kötü hissederiz kısmına pek katılmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Efe

Retrospective

lll ☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Şahsen ben bilgim arttıkça ferahladığımı hissediyorum. Böyle bir şeylerin içine sıkışmış gibi hissediyorum ve bilgim arttıkça, ufkumu genişlettikçe, (kendimce) farkındalığımı arttırdıkça, sıkışıklığım azalıyor gibi hissediyorum.

Soluduğum hava daha soğuk, daha ferah ve daha güzel geliyor. Bende etkileri böyle.

Plütoncu

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bu yüzden fazla bilgimiz olunca kötü hissederiz.
Bu doğru ama kısmen. İnsan bilince, farkına varınca bir dumura uğruyor. Bilmek, öğrenmek bir mutluluk getiriyor ama yanında bir mutsuzluk da getirmiyor değil. Örneğin din yalanını farkettiğimde öteki hayatın olmayacak olması gibi şeyler beni biraz üzmüştü. İnsanların farkında olmayışı ve sesimi duyuramayışım da üzüyor. Bunun yanında gizemini yitiriyor sonuçta bazı şeyler. Yerine daha büyük gizemler geliyor ve bilgi açlığı oluşuyor. İstediğim kadar okuyayım sonu gelmeyecek biliyorum ve biraz da üzüyor beni. Freud'un çatışmalarından olan Yaklaşma-Kaçınma ilkesi bu durumu "Organizmanın herhangi bir nesneye veya olaya karşı aynı anda hem yaklaşma hem de kaçınma isteği" olarak açıklıyor.

• Beğen

Efe

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şahsen ben bilgim arttıkça ferahladığımı hissediyorum. Böyle bir şeylerin içine sıkışmış gibi hissediyorum ve bilgim arttıkça, ufkumu genişlettikçe, (kendimce) farkındalığımı arttırdıkça, sıkışıklığım azalıyor gibi hissediyorum.

Soluduğum hava daha soğuk, daha ferah ve daha güzel geliyor. Bende etkileri böyle.
Ben de ama ilk dinden çıktığımda korkmuştum.
Yani bir gün tamamen yok olup unutulacağımı öğrendiğim zaman içim bir garip oldu. Bilmek tabii ki en iyisi, gerçekler kötü diye gözümüzü kapayamayız ama kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. En azından benim için.
Hoş bir yazı olmuş. Ama kötü hissederiz kısmına pek katılmıyorum.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Efe

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu doğru ama kısmen. İnsan bilince, farkına varınca bir dumura uğruyor. Bilmek, öğrenmek bir mutluluk getiriyor ama yanında bir mutsuzluk da getirmiyor değil. Örneğin din yalanını farkettiğimde öteki hayatın olmayacak olması gibi şeyler beni biraz üzmüştü. İnsanların farkında olmayışı ve sesimi duyuramayışım da üzüyor. Bunun yanında gizemini yitiriyor sonuçta bazı şeyler. Yerine daha büyük gizemler geliyor ve bilgi açlığı oluşuyor. İstediğim kadar okuyayım sonu gelmeyecek biliyorum ve biraz da üzüyor beni. Freud'un çatışmalarından olan Yaklaşma-Kaçınma ilkesi bu durumu "Organizmanın herhangi bir nesneye veya olaya karşı aynı anda hem yaklaşma hem de kaçınma isteği" olarak açıklıyor.
Çok doğru.👍🏻

Plütoncu

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Yani bir gün tamamen yok olup unutulacağımı öğrendiğim zaman içim bir garip oldu. Bilmek tabii ki en iyisi, gerçekler kötü diye gözümüzü kapayamayız ama kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. En azınsan benim için.
Çok haklısın dostum. Hadi kendimi geçtim, sevdiklerimi kaybedince bir daha asla göremeyeceğimi bilmek çok can yakıyor. Hayatın gerçekleri acı ve yüzleşmek üzüyor. Bu yüzden mutlu etmesinin yanında üzücü de bir durum.

• Üzgün

TENTEN

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Budist
Cahil cesareti diye birşey var.
Büyük girişimcilerin mesela eğitim seviyesi çalışanlarından düşük.🤣

• Hahaha

DemoKratos

V ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şahin Ekşioğlu'nun mükemmel bir tespiti var. Şöyle: "Merak etmek, sorgulamak ve cevaplar aramak aslında bir yaşam biçimi."