Batıni Lideri II. Hasan'ın Ramazan Ayında Oruç Tutanları Dövdürmesi

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
batini-lideri-II.-hasanin-ramazan-ayinda-oruc-tutanlari-dovdurmesi.jpg

Alamut kalesi batıni liderlerinden II. Hasan bir ramazan günü oruç tutanların oruçlarını terk edip şarap içmelerini emretmişti! Aksine oruca devam edenleri de falaka ile cezalandırmıştı. Bunu neden yaptı? Ramazan en sıcak gün anlamına gelir. Kuranda da "Sayılı günlerdir geçer " mealinde ayet vardır. Ama Müslümanlar bu sayılı günlerin ne olduğunu izah edemezler. Aslında ramazan dünyada değil insan bilincinde oluşan bir olaydır. Yaşamdaki yıkımlı olaylar karsısında insan bilincinin harap olması ile bir süre rölantiye alınmasıdır. Gıda almama su içmememe cinsellikten kaçınma gibi yasaklar aslında sembolik ritüellerden öteye geçemez. Gıda manevidir, suda, cinsellikte hep manevidir. Gıda beynimizi yani bilincimizi dünyevi meselelerden. Su maddenin esası olduğu için maddi her çeşit risk ve meselelerden cinsellik ise yeni düşünce üretimlerinden bir süre uzak kalmaktır. Yoksa yemeden içmeden uzak kalmak değildir. İşte oruç bu beyin yada bilinç ay başımızdan kurtulmak için yaptığımız bir toparlanmadır. Ve Bayram olmayıp yaslı sıkıntılı günlerimizdir. Bu günlerde dünyevi meselelerin üzerine ancak çok mecbursak gidebiliriz. Bu da geceleri iftar zamanı olarak açıklanmıştır. Çünkü gecelerde maneviyatta zulmet halini temsil ederler. Dikkat edilecek olursa şayet maddi yaşantımızla manevi yaşantımız tam terstir. Yıkılmış dertli misin? O zaman tam tersine dertlerini fazla düşünmeyeceksin. Mümkün olduğunca onları unutmaya caba sarf edeceksin! Çünkü bilincinin kalp anahtarı kilitlidir. O zaman çilingire müracaat edeceksin işte buda hakikatteki orucun ta kendisidir. Bilincimizde tuttuğumuz oruçtur! O zaman II. Hasan da bilincinde o esas orucu tutmayanları değnekle bir güzel cezalandırmıştı. :) Kuralım sehpayı baş başa şöyle. Şu uzun geceler geçer mi böyle? :)
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,756
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Demekki oruç gibi bir ritüele dahi farklı yorumlamalar getirilebiliyor, değil mi?
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Bu oldu tarihte. Yememe içmeme manevidir dendi. Bunlar hep batıni yorumlar. Meryemede hurma verilip onlarla konuşmama orucu tut denmedi mi? Onlar kimdi? Meryem kimdi? Meryem akıldı bilinçti. Onlar ise aklın rahatsız olduğu kısımlarıydı. Yani Kendini dinleme dedi bilinçte olursan o enerji.
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
II. Hasan aslında dünyaya bir mesaj vermistir. İnsan bilincinde otomatikman olusan evrensel tek din. O da insanlık! ve her insanın kendi dinini yasadığı dinsiz bir toplum. Bu aslında insanlar arasındaki dinden kaynaklanan ayırımları gideren bir büyük atılım olacaktı.
 

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Mesajlar
1,756
Tepki puanı
1,021
Düşünce
Agnostik
Keşke öyle olsaydı ama öyle olmadı. Fakat gelecekte dünya sekülerleşecektir. Buna Türkiyede dahil.
 
Üst