Batman’da yıllardır adak adanan türbe boş çıktı.

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Batman'da sahabe olduğu bilinen Abuzer Gaffari’nin türbesinin, Ilısu Barajı projesinde su altında kalacağından dolayı köy sakinlerince taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu. Yaklaşık yüz yıldır olan türbede gerçekleştirilen kazılarda kalıntı bulunmadı.

Kaç yıldır adak adıyorlarmış neyse önemli niyet :ggsy::ggsy::ggsy:

Moderatör tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Batman'da sahabe olduğu bilinen Abuzer Gaffari’nin türbesinin, Ilısu Barajı projesinde su altında kalacağından dolayı köy sakinlerince taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu. Yaklaşık yüz yıldır olan türbede gerçekleştirilen kazılarda kalıntı bulunmadı.

Kaç yıldır adak adıyorlarmış neyse önemli niyet :ggsy::ggsy::ggsy:
Türbe ile makam kavramları genelde birbirine karıştırılır. Bir zatın bir yerde makamı varsa bir zamanlar orada bulunmuş anlamına gelir. Türbesi genelde mezarının olduğu yer anlamına gelir.

Türbeler ve makamlar, dünyanın ölümlü olduğunu ve geçici dünya için kimsenin kalbinin kırılmaması gerektiği gibi tefekküre vesile yerlerdir. İlgili iyi insanın hayatının düşünülüp, Onun gibi iyi bir hayat yaşama motivasyonu sağlayan yerlerdir. Gerçekten mezarı orası değilse bile amaç hasıl olmuş olur, sorun olmaz

Moderatör tarafından düzenlendi:

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Türbe ile makam kavramları genelde birbirine karıştırılır. Bir zatın bir yerde makamı varsa bir zamanlar orada bulunmuş anlamına gelir. Türbesi genelde mezarının olduğu yer anlamına gelir.

Türbeler ve makamlar, dünyanın ölümlü olduğunu ve geçici dünya için kimsenin kalbinin kırılmaması gerektiği gibi tefekküre vesile yerlerdir. İlgili iyi insanın hayatının düşünülüp, Onun gibi iyi bir hayat yaşama motivasyonu sağlayan yerlerdir. Gerçekten mezarı orası değilse bile amaç hasıl olmuş olur, sorun olmaz
Türbeler temsilidir illa mezarın orda olması gerekmez diyorsun.Zaten önemli niyet değil mi ? Orda o kadar insan adak adıyor o halifeye,mezarının orda olması birşey değiştirmez diye düşünüyorum dediğim gibi bence önemli olan niyet.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Türbeler temsilidir illa mezarın orda olması gerekmez diyorsun.Zaten önemli niyet değil mi ? Orda o kadar insan adak adıyor o halifeye,mezarının orda olması birşey değiştirmez diye düşünüyorum dediğim gibi bence önemli olan niyet.
Zaten ölüye adak adamak şirktir. En fazla Allahtan isterken, ilgili Zatın şefaatini talep edersiniz. Bunun için de ilgili şahsın mezarı başında bulunmanız şart değildir

kavak

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Acaba yurdum memlekimde bulunan ve dindarların akın akın gittiği türbelerin sayısını bilen var mı?
Ve bu türbelerin kaçı doludur?
Ve bu dolu olan türbelerin içinde yatanların kaçta kaçının, ona atfedilen türbe ile alakası vardır?
İnsanlar inandı mı, taşa da, tasa da, kulübeye de inanır.
Zır cahillik bazılarının iliklerine kadar işlemiş.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Zararı yok, zaten muslimler bin yıldır da kabe'ye doğru döndüklerini, çünkü dünyanın düz olduğunu zannedip, aslında boş uzaya namaz kılıyorlar. Kabe yeryüzündeki konumlarına göre burunlarının değil başka taraflarının doğrultusunda kalabilir ancak. Ayaklarının tam altında da kalabilir.

Muhammed'in mezarı denilen yer de boş olabilir. Hayır şimdi Muhammed'in sakalı denen şeylerin eşşek kılı olmadığı bir yerden belli mi? Değil. Eşşek kılını koy bir kılıfa, bu Muhammed'in sakalı de, salya sümük öperler.

Bilimin olmadığı yeri basmayacak karanlık yoktur.

Hypatia

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Muhtemel diğer türbe dedikleri de böyle çıkacak yav güleyim mi acıyım mı bilemedim. Kabeyi bir açsalar bakalım gerçekte muhammet diye birinin yaşadığı doğrulayacak mi en çok merak ettiğim yer kâbe

kavak

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Muhtemel diğer türbe dedikleri de böyle çıkacak yav güleyim mi acıyım mı bilemedim. Kabeyi bir açsalar bakalım gerçekte muhammet diye birinin yaşadığı doğrulayacak mi en çok merak ettiğim yer kâbe
Sevgili @Hypatia
Yanılmıyorsam, tavana destek veren 3 sütunun dışında, Kăbe´nin içi boştur.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kabenin içinde kayda değer hiç bir şey yok. Kendisi de kayda değer bir şey değil zaten. Hiç bir kenarı diğeri ile aynı olmadığı gibi bir kaç metreye varan farklar olan yamuk yumuk bir şeydir. İnsan şunu yaparken bir ölçerek biçerek yapar!

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
bunda şaşılacak bir şey yok.kuantum belirsizlik diye bir nane var hepsi o.mezarı açarsan orda olmayabilir ama kapatırsan?!...

işte bütün mesele bu.

ayrıca kabenin asıl stunları yerin 15-20m altında durur.üstü eklemedir.normal.üzerinde ki taşın ise bu galaksiye ait olmadığı bilimsel olarak ortaya konmuştur.

kavak

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani kabenin içinde bir şeyler olması beklenirdi. İlk Kuran nüshaları, anlaşmalar, mektuplar, bazı eşyalar filan olabilirdi. Yanına kara taşı koymayı biliyorsun da içine bir şey koymayı niye bilmiyorsun öyle değil mi ama?

Hep diyorum ya, yalan şatosu... Tek bir tane dediğine inanılmaz bu yalan dolan kumkumasının. Her dediğinden şüpheleneceksin.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yani kabenin içinde bir şeyler olması beklenirdi. İlk Kuran nüshaları, anlaşmalar, mektuplar, bazı eşyalar filan olabilirdi. Yanına kara taşı koymayı biliyorsun da içine bir şey koymayı niye bilmiyorsun öyle değil mi ama?

Hep diyorum ya, yalan şatosu... Tek bir tane dediğine inanılmaz bu yalan dolan kumkumasının. Her dediğinden şüpheleneceksin.
Alemi nasıl bilirsin?
Kendin gibi:)

Bu topraklar Osmanlı’nın kontrolüne girince Kabe’nin içindeki eşyalar da İstanbul’a getirilmiştir.

kavak

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu topraklar Osmanlı’nın kontrolüne girince Kabe’nin içindeki eşyalar da İstanbul’a getirilmiştir.
Kanıt?
Kaynak?
Kabe´nin içinde hangi eşyalar vardı, bunların envanteri yapılmış mıdır ve bunları kim hangi tarihte İstanbul´a getirmiştir/getirtmiştir?
Ve bunlar şimdi İstanbul´un neresinde?

Ben bunlarla ilgili birşey bulamadım, belki gözümden kaçmıştır.
Şurada kabe ile ilgili detaylı bilgiler var : https://islamansiklopedisi.org.tr/kabe
Burada bol bol kabenin tarihinden, onarımından ve üzerindeki örtüden vs. bahsediliyor ancak içindeki eşyalarla ilgili tık yok.

Yanıt vereceksen, sırıtmadan ver.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kanıt?
Kaynak?
Kabe´nin içinde hangi eşyalar vardı, bunların envanteri yapılmış mıdır ve bunları kim hangi tarihte İstanbul´a getirmiştir/getirtmiştir?
Ve bunlar şimdi İstanbul´un neresinde?

Ben bunlarla ilgili birşey bulamadım, belki gözümden kaçmıştır.
Şurada kabe ile ilgili detaylı bilgiler var : https://islamansiklopedisi.org.tr/kabe
Burada bol bol kabenin tarihinden, onarımından ve üzerindeki örtüden vs. bahsediliyor ancak içindeki eşyalarla ilgili tık yok.

Yanıt vereceksen, sırıtmadan ver.
Anlık karıştırdım ve yanlış yazdım. Sonradan da ilk defa bu sayfaya tekrar girme şansım oldu.

Mekkenin Fethi esnasında Mekke’nin baş erkek tanrısı olan Hubel’in bir heykeli Kâbe’den dışarı çıkarılarak, Kâbe’nin içindeki ve çevresindeki diğer pagan tanrıları gibi, imha edilmiştir. (İbnu’l-Kelbī, The Book of Idols (Kitāb al-Asnām), Arapça’dan İngilizce’ye çeviren N. A. Faris (Princeton: University Microfilms International, 1952), s.23)

Bu heykellerden başka Kâbe’nin içerisinde aynı zamanda resimler, ne olduğu açıklanmamış süslemeler (ḥilye), para ve bir çift koçboynuzu vardı. Bu koçboynuzunun Peygamber İbrāhīm’in, oğlu Peygamber İsmā īl yerine kurban ettiği koça ait olduğu söylenir. (El-Ezraḳī, Aḫbāru Mekke ve mā Cā e fīhā mine’l-Ās̱ ār, ed. R. S. Malhas, 4. baskı (Mekke, 1403/1983), c.1, s.166.)

Bu resimlerin çoğu silinmiştir. Koçboynuzu ise 683’e kadar varlığını sürdürmüştür. Emevilerin, Kutsal şehirde 64/683 yılında İbnu’z-Zubeyr’i kuşattıkları vakit Kabe’yi mancınıklarla döverken, duvarlarını yıkıp ateşe vermelerinden sonra Kabe, Abdullāh b. ezZubeyr’in onu tekrardan inşa etmesine kadar Kureyş’in yönetimi altında edindiği formda kalmıştır. Bu 683 tarihi, 630’da İslamiyet’in gelmesinden sonra Kâbe’de kalmaya devam etmiş olan tüm resimlerin nihai yok edilme tarihidir.

Kabenin içinin şimdiki hali:
1577947509431.png

Kabe'nin içerisine bakıldığı zaman, aralarında fenerler asılı olan üç sütunla destekleniyor. Duvarlarında Kur-an ayetleri yazmaktadır. Kabe'nin çatısına erişebilmek için ise altından bir kapı vardır.
1577947560761.png

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kilise bozması yamuk yumuk, hiç bir kenarı diğerine eşit olmayan, metrelerce fark bulunan ucube bir yapı. Doğru düzgün bir şey olaydı içine anlaşmalar, mektuplar, tarihsel kayıtlar, ilksel Kuran nüshaları bir şeyler konurdu. Sümerlerden kalan binlerce tablet var, tapınağa kim ne bağış yapmış onun bilgisi var elimizde! Kadeş anlaşmasının metni var yahu elimizde! Kadeş anlaşması! Metni! Milattan 13 yüzyıl önce!!! Bunun metni var elimizde, metni! Gerçek tarihli, test edilmiş onaylanmış! Öyle Kuran gibi ne zaman kim yazdı belirsiz değil!

İslam'dan bir bota yarar bir şeyi aydınlatır hiç bir kalıntı yok! Hayır şu İslamın savunulabilir en küçük yanını bulsam zamanında muslimken ben savunacaktım! İnceledim, cıcığını çıkardım, ele alınır savunulur bir tek yanını bulamayıp bıraktım!

Bunda savunulabilir hiç bir şey yok, savunulamayacak, insanlığa bilime sığdırılamayacak şey ise tonla!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Öyle Kuran gibi ne zaman kim yazdı belirsiz değil!
Ha şöyle, Kuranı insanların yazdığına dair iddianın bilimsel ve mantıki olarak hiçbir temeli olmadığını itiraf edin. Kim veya kimler, nerede, ne zaman, nasıl yazmışlar. Bunları net olarak ortaya koymadan Kuranın yazıldığı iddiasının hiçbir anlamı yok. :)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kilise bozması yamuk yumuk, hiç bir kenarı diğerine eşit olmayan, metrelerce fark bulunan ucube bir yapı. Doğru düzgün bir şey olaydı içine anlaşmalar, mektuplar, tarihsel kayıtlar, ilksel Kuran nüshaları bir şeyler konurdu. Sümerlerden kalan binlerce tablet var, tapınağa kim ne bağış yapmış onun bilgisi var elimizde! Kadeş anlaşmasının metni var yahu elimizde! Kadeş anlaşması! Metni! Milattan 13 yüzyıl önce!!! Bunun metni var elimizde, metni! Gerçek tarihli, test edilmiş onaylanmış!
Kabe ne sanat eseri, ne müze ne de arşiv binası. Sadece ve sadece bir kıblegah o kadar :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu kabe'de elektrik de yok galiba!!! (:D