Bayrağımızdaki Ay ve Yıldız Ne Anlama Gelir?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
1572351367887.png

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından düzenlenen Polis Merkezi Amirleri Eğitim Çalıştayı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hediye edilen Türk Bayrağı motifinde, bayrağın hilal kısmına Süleyman, yıldızına ise Soylu kelimesinin yazıldığı görülüyor.

Bence bu, bayrağa ve bayraktaki ay ve yıldızın simgelediği değerlerimize saygısızlık.

Peki, bayrağımızdaki ay ve yıldız neyi simgeliyor?

“Allah” ismi, ebced hesabıyla 66 sayısına karşılık gelir.“Hilâl” kelimesi de aynı şekilde 66 sayısına denk gelir. Çünkü Allah ile hilal aynı harflerin yer değiştirmiş halidir. Bu nedenle bayrağımızdaki hilâl, Allah (CC)’ı simgeler. Gene, beş köşeli yıldız da, meşhur beş köşesi olan Hz Muhammed (SAV) istifinde olduğu şekliyle Peygamberimizi(SAV) simgeler. Yani, bizim bayrağımız “Lâ ilâhe illâllah Muhammedün rasûlüllah.” der ve ‘Kelime-i Tevhid’i haykırır. Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi hayatta en yüksek hakikat budur. O yüzden hep yüksekte tutulur. Biz, bayrağımızın o nedenle yere düşmesine asla izin vermeyiz.

Bu yönüyle, Allah'ı simgeleyen hilale Süleyman, peygamberi simgeleyen yıldıza soylu yazılması çok büyük saygısızlık olmuş

Yazarı tarafından düzenlendi:

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yani İslamdan önce Türklerin ay yıldız kullandığını bilmesek yutturacaksın. Kim ne anlam yüklemek isterse istesin. Türk Bayrağıdır.

rhynkar

☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hilal ile yıldızı Türkler, İstanbulun fethinden sonra kullanmaya başlamışlardır.
Seninle muhatap olmak istemiyorum aslında ama Orta Asya bölgesindeki Türk mezarlarına bakarsan Hilal ve Yıldız simgelerini görürsün. Kaldı ki Hilal ve Yıldız sadece Türklere özgü bir simge de değildir zaten. Gökyüzünde kolayca görülebilen bir şey tarih boyunca çeşitli milletler kullanmıştır bunu. Bayrak olma meselesine gelince kesin yazılı kaynak olarak elimizde bulunan bilgilere gelirsek. 3. Selim ile başlar yıldız 8 köşeli olarak kullanılır. Daha sonra 5 köşeli olarak kullanılmaya başlanır. Bayrağın ortaya nasıl çıktığına dair bir çok farklı hikaye anlatılır. Hangisinin gerçek olduğu belli değildir. Gerçek olduğuna emin olduğumuz şey o bir Türk Bayrağıdır. Bunun önemini bilmek yeter.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Seninle muhatap olmak istemiyorum aslında ama Orta Asya bölgesindeki Türk mezarlarına bakarsan Hilal ve Yıldız simgelerini görürsün. Kaldı ki Hilal ve Yıldız sadece Türklere özgü bir simge de değildir zaten. Gökyüzünde kolayca görülebilen bir şey tarih boyunca çeşitli milletler kullanmıştır bunu. Bayrak olma meselesine gelince kesin yazılı kaynak olarak elimizde bulunan bilgilere gelirsek. 3. Selim ile başlar yıldız 8 köşeli olarak kullanılır. Daha sonra 5 köşeli olarak kullanılmaya başlanır. Bayrağın ortaya nasıl çıktığına dair bir çok farklı hikaye anlatılır. Hangisinin gerçek olduğu belli değildir. Gerçek olduğuna emin olduğumuz şey o bir Türk Bayrağıdır. Bunun önemini bilmek yeter.
Ben sadece bize ait demiyorum zaten. Osmanlının yüklediği anlamı söylüyorum. İstediğiniz şeyi kabul etmekte serbestsiniz.