BBC'nin özel araştırması: Iraklı din adamları kız çocuklarını pazarlayıp, 'muta nikâhı' kıyıyor

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nikahlamak istediğiniz yetim kız çocuklar diyor yahu, daha allah bin türlü belanı elvan elvan versin mi desin ne desin acaba? Nikahlamak istediğiniz yetim kız çocukları dedikten sonra acaba insan ağzını açmaya ne yüzle, hangi yüzle yeltenir ki? Herifler yetim kız çocuklarını bedelsiz nikahlıyoruz ama günah oluyor mu acaba diye fetva istiyorlar alooo! Uyandırma servisi! Daha allahınız bin türlü belanızı mı versin yazsın yahu?! Hayır daha ne yazacak acaba?

Hayır bu kızlar şu yaşa gelmeden nikahlamayın, olmadı adetleri başlamadan nikahlamayın filan diye bir sınır koymak da bu allah denen hazretin aklına hiç gelmemiş mi acaba? Hayır insan, pardon allah bir düşünür, ben bunu yazıyorum ama, herifler üç yaşında çocuğu nikahlarlarsa... O zaman ne olacak diye hiç mi aklı başına gelmez, düşünme özürlü mü, embesil filan mı bu yahu? Herhalde olmaması gerekir, o kadar kitap filan yazmaya kalkıştığına göre! O halde, yani embesilin idyotu değilse bu sınırlamayı niye koymamış olabilir acaba?

Hayır birazcık bir zeka, birazcık bir kavrayış, bir gram akıl yahu! Bir gram akıl olsa bu allah niye hiç bir sınırlamadan bahsetmemiş acaba diye düşünebilmeyi başarabilir!

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
4/127 ayet meali:
"Kadınlar hakkında senden fetva isterler. De ki: Onlar hakkındaki hükmü Allah size açıklıyor: Haklarını vermeyerek nikâhlamak istediğiniz yetim kadınlarla küçük, zayıf yetim çocukların haklarına dair hükümler size bu kitapta okunup duruyor. Yetimlerin haklarını vermekte tam adaleti gözetin. Yaptığınız her iyiliği, Allah mutlaka bilir. "
Ayette "nisa" kelimesi ile büyük kadınlar anlatılıyor. Küçük yetim kızlar için "veled" kelimesini kullanıyor. Demek ki nisa ile veled farklı şeyler. Her ikisi için adaleti emredip, yetim olmayanlar için uygulanan diğer dini hükümlerin bunlar için de aynen uygulanmasını istiyor. Peki evlilikte yetim olmayanlara uygulanan dini hükümler nelerdir? Evlilik sorumluluğunu taşıyamayacak durumda olmak evliliğin şartlarındandır. Özellikle yaşın belirtilmesi Kuranın evrenselliğine engel olurdu. Çünkü farklı coğrafyalarda büluğa erme yaşı değişiyor. Sadece adetleri başlamayı sınır olarak da koymak yeterli değil. Çünkü adeti başlayıp büluğa erdiği halde, evlilik sorumluluğunu taşıyacak olgunluğa ulaşmayanlar olabilir. Hatta adeti çok geç başlayan veya hayatı boyunca hiç adet olmayan kadınlar da vardır. Bu yüzden yaş veya adet görme sınırlaması mantıksız olur. Bunun yerine her coğrafyada ve çağda uygulanabilecek adaletle muamelenin emredilmesi, evlilik sorumluluğunu taşıma olgunluğu şartı konulması en mantıklı olandır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Asgari ücret diye bir şey var değil mi. Bundan aşağısı olmaz, yetmez ama bu alt limit, aşağısı olmaz demek. Ama tabii akıl etmek için zeka lazım.

Asgarisi dokuz yaş da denebilir, artık daha da erken ergenlik olmaz diye düşünülebilir. O da olmaz ama kötünün, yani hiç bir sınır belirtmemenin az kötüsü olurdu. Ama düşünebilmek için zeka olmalı ve olması da yetmez, yeterli düzeyde olmalı, o da yetmez, dogmaya ipotek edilmemiş olmalı.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evlilikte asgari sınır, kişinin evlilik sorumluluğunu kaldıracak olgunluğa ulaşmasıdır