Beelzebub’a Eski Sümerce İlahi

Shienki

Üye
Düşünce
Tengrici
Semaların kapıları
Semaların parmaklıkları
Semaların bağları
Semaların çivileri
Sen açarsın
Sen çekip indirirsin
Sen çözersin
Sen sökersin

Kaynak : Ibid, 25. Sayfa

fameraft

☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ben bunları görünce Allah'a saygım artıyor, sözünün doğruluğunu tasdik ediyorum. Sizse bunları din karşıtı argüman, dinin başka kaynaklardan derlendiğine kaynak olarak sunuyorsunuz. Sanırım Kuran'ı ciddi bir şekilde okumamışsınız. "Biz bir topluluğa uyarıcı göndermeden onları yok edecek değiliz" diyen bir kitaba, yeryüzündeki topluluklara içlerinden uyarıcılar gönderdiğini söyleyen bir Allah'a aykırı mı bu sözler?

Tam tersi ben inançsızlardan x topluluğunda böyle bir şey yok. uyarılmamış ve yok olmuşlar gibi argüman beklerdim, ilginç.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ba'alzubab Sümerlerde korkulan, çekinilen, saygı duyulan en büyük tanrıydı. Tanrıların başı, kralı oydu. Yani sonraki Allah'a tekabül eder. Öbür alt tanrılar melek şeytan yapılmış, değişen bir şey olmamıştır.

Sümerlerde Al gehannem denen bir ölüm vadisi vardı. Ba'alzubab da sineklerin tanrısı demektir. Normal saygın insanlar tekfin işlemleri ile korunaklı yerlere konulurdu. Suçlu, günahkar insanlar ise Gehannem vadisine gelişigüzel atılırdı. Sineklerin tanrısı azap melekleri olan sinekleri bu cesetlere gönderirdi. Azap melekleri olan sinekler bu günahkar cesetlere işkence ederlerdi. :ggsy:

İşte din adı altında hâlâ bu inanış sürdürülüyor! Baş örtüsü, bayramda iyi giyinme, ziyaretler filan hep Sümer geleneğidir.

Umarım korona karantinası bu saçma sapan bayram zırvalarının ortadan kalkmasına bir başlangıç olur. Ramazan bayramı ile ilgili bir sorunum yok ama kurban bayramı dedikleri saçmalık ortadan kalkarsa bayram o zaman olur işte! Buna çok sevinirim. İlkel karanlık çağların hortlağı bu ilkel vahşet, insanlığın sırtında çirkin bir kambur.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
kurban bayramı dedikleri saçmalık ortadan kalkarsa bayram o zaman olur işte! Buna çok sevinirim. İlkel karanlık çağların hortlağı bu ilkel vahşet, insanlığın sırtında çirkin bir kambur.
İslamda kurban büyük bir medeniyet göstergesidir.

Kurban, toplumda adaletin gelişmesine yardım eder. Toplum katmanları arasındaki uçurumların aşılmasına ve değişik seviyedeki fertlerin birbirlerinin halini tanıyıp ilgilenmelerine ve kaynaşmalarına ciddi katkıda bulunur. Malum olduğu üzere: Toplumda zenginler ve orta halliler yanında aylarca et yüzü göremeyen, yarı aç yarı tok gezip de durumlarını belli etmeyen onurlu, şahsiyetli yoksullar vardır. Çoğu defa bunlar yüz suyu dökmezler, kimseden bir şey istemezler. İşte bu tip yoksullar için Kurban Bayramı, Allah Teala’nın bir ziyafetidir. Bu İlahi ziyafetle yoksulların da gönülleri alınmış olacak, onlar da toplumdaki refahtan paylarını almış olacaklardır. Bu da sosyal adaletin yaygınlaşmasında ve insanlarımız arasındaki sevgi bağlarının kuvvetlenmesinde etkili olacaktır.
Kurban Bayramı sebebiyle milyonlarca hayvanın boğazlandığını ve geniş çapta mal varlığına kıyıldığını ileri sürüp kurban kesmenin iktisadi bakımdan sakıncalı olduğundan söz edenler bulunmaktadır. Ancak kesilen kurbanların tırnaklarına varıncaya kadar hiçbir şeylerini zayi etmemek pekâlâ mümkündür. Ekseriya böyle de olmaktadır.
Zenginler her zaman et yediklerinden, kurban kesimi suretiyle et tüketiminde meydana gelen artış, daha ziyade ya hiç et yüzü görmeyen fukara veya yeterince et yiyemeyen orta tabaka lehinde olmaktadır. Zaten meselenin sosyal adalet cephesi de budur. Bu iddia genellikle her zaman et yeme imkanına sahip olan kimseler tarafından ileri sürülmektedir.
Şayet bunlar da senede ancak Kurban bayramlarında doya doya et yiyebilen dar gelirli tabakadan olsalardı veya onların dert ve ızdıraplarına yabancı olmamış bulunsalardı böyle bir iddiaları olmazdı. Kendi nefisleri için, her gün yüz binlerce hayvanın kesilmesini israf olarak görmeyenlerin, Kurban Bayramında daha ziyâde fakirlerin istifadesi için senede bir defa kesilen hayvanları israf saymaları, adâlet duygusu yoksunluğundan başka bir şey değildir.

Yoksul, et satın alamayan veya çok az alabilen insanların hayatında kurbanın ne kadar bereketli olduğunu belirgin bir şekilde görmek mümkündür. Kurban, zengini, malını vermeye alıştırır. Yardımlaşmaya teşvik eder ve yardımlaşmanın zevkini vicdanına duyurur. Böylelikle onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır.
Fakir insan, kurban sayesinde karamsarlık ve düşmanlıktan kendisini kurtarır ve içinde yaşadığı toplum tarafından görülüp- gözetildiğini hisseder.

Shienki

Üye
Düşünce
Tengrici
Ben bunları görünce Allah'a saygım artıyor, sözünün doğruluğunu tasdik ediyorum. Sizse bunları din karşıtı argüman, dinin başka kaynaklardan derlendiğine kaynak olarak sunuyorsunuz. Sanırım Kuran'ı ciddi bir şekilde okumamışsınız. "Biz bir topluluğa uyarıcı göndermeden onları yok edecek değiliz" diyen bir kitaba, yeryüzündeki topluluklara içlerinden uyarıcılar gönderdiğini söyleyen bir Allah'a aykırı mı bu sözler?

Tam tersi ben inançsızlardan x topluluğunda böyle bir şey yok. uyarılmamış ve yok olmuşlar gibi argüman beklerdim, ilginç.
"Doğru bir kitap olmaksızın doğru yola iletirim.." -Kitab-ı Celve / Şeytan
Sümerlerde Al gehannem denen bir ölüm vadisi vardı. Ba'alzubab da sineklerin tanrısı demektir. Normal saygın insanlar tekfin işlemleri ile korunaklı yerlere konulurdu. Suçlu, günahkar insanlar ise Gehannem vadisine gelişigüzel atılırdı. Sineklerin tanrısı azap melekleri olan sinekleri bu cesetlere gönderirdi. Azap melekleri olan sinekler bu günahkar cesetlere işkence ederlerdi. :ggsy:
"Al gehannem" değil, "Gehinnom"dur. Orası Yahudiler'in yeri ve Beelzebub ise "Sinek Tanrısı" değildir, "Sinek tanrısı" olarak geçtiği yer goetia'dır ve Demonlara/Tanrılara iftira atılmalıdır. "Günahkar ceset" argümanını direkt çökerten olay ise Satanizm/Paganizm'de "günah" olmamasıdır.