Ben Değil Kendim

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben gittim demekle kendim gittim demek arasında bir fark yoktur. Bu iki kelime kardeş kadar birbirine yakın olsa da yukarıdaki örnek cümlede bile tamamen aynı değildir. Ben ile kendim arasındaki fark belirtisiz nesneyle belirtili nesne arasındaki fark kadardır. Bilmeyenler için bu iki kavramı örnek bir cümleyle açıklayalım: "Takım kupayı kazandı" cümlesindeki kupa kelimesi belirtisiz nesnedir. Fakat "Takım şampiyonlar ligi kupasını kazandı" dersek kupa kelimesi artık belirtili nesne olur. İşte tıpkı bunun gibi "Ben" yerine "kendim" diyerek belirtisiz nesne olan benimizi belirtili nesne haline getiririz. Çünkü "Ben" kavramsal olarak belirlilik ifade etmeyen bir zamirdir. "Ben" kelimesindeki bu boşluğu doldurmak için zaman zaman "Kendim" deriz. Allah Musa'ya şöyle seslendi: "Ey Musa benim ben!" veya şöyle: "Ey Musa ben, benim!"
Yunus Emre de şöyle dedi: "Bir ben var bende, benden içeri..."

.....

Ben hiç bir zaman kendin kadar sana yakın olmamıştı. Ben bilincin uyanıklığına verdiğimiz bir isim. Ve bilincin kapalıyken ben seni terk eder. Böylece kendinle baş başa kalırsın. Algılamadan anlamaya çalışan modern insan için ışık (nur) olmaya geldim.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bir benliğinin olduğunu ama sana ait olmadığını yaşayarak öğrendin. Ben'in bilincin kapalıyken seni terk ettiğini bildiğin için Ben'in yerine sana daha yakın ve belirli bir şey ikame ettin: Kendilik. Kendin hep seninle birlikteydi, en yakının oldu. Kendim dediğin şey senin nefsindir. Ama asla benliğin değildir. O, belirtisiz nesne olan benliğinin belirtili nesne halidir. Kendilik benlikten doğar ve zamanla yavaş yavaş ondan ayrılır. Gören, işiten, hisseden bendir, algılayan ve seçen kendin. Kendi olmanın amacı budur, kendin için önemli olan şeyleri algılamak ve seçmek. Eğer kendimiz (nefsimiz) olmasaydı algıda seçicilik olmazdı, egoizm de olmazdı. Kendilik belirlenme ve sınırlanmadır. Benliğimizin sınırsız duyumlarını kendimizle (nefsimizle) minimalize ederiz. Böylece nefis yaşamı kolaylaştırmakla birlikte hakikatle (gerçekle) aranda yegane perde olur.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Benlik bilincin uyanıklığına verdiğimiz bir isim. Kendilik ise benlikten doğduğu için ona şöyle diyebiliriz: Bilincin uyanıklığının uyanıklığı. Yukarıda söylendiği gibi algıda seçicilik onun eseri. Benliğin sınırsız duyumları arasından kendimiz için iyi olanı o seçer ve algı oluşur. İşte bu bilincin uyanıklığının uyanıklığı halidir. Böylece dış dünyadan sadece kendimizle ilgili olan şeyleri idrak ederiz. Büyük bölümünü duyumsadığımız ama algılayamadığımız dış dünyayı anlamaya çalışmamız traji komik sonuçlar doğurur.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
O benlik sende her zaman zuhur etmez. Şartları vardır. Beynindeki olumsuz düşünce ve duygulardan sıyrılman ya da onları kontrol etmen gerekir. Nefsi safiye denir ona. Yani olumsuzluklardan arınmış saf olan Nefis! Ama şunu unutma, o da beyinden çıkar sonuçta. Biz de diyebilirsin çünkü o hal müspet duygu ve düşüncelerin vahdetidir aynı zamanda. Ama ben desen de fark eden bir şey olmaz.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Arkadaşlar yukarıda üst üste üç entry girdim. Hepsini bir kaç kez okuyup düşünün. Kuran'ın ruhundan yansıyan nurlardır, basiretlerdir o yazılar.

yaytan

Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu durumda, kendi = cüzi nefs, ben == külli nefs diyebilir miyiz?