Benlik

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
kesfedilmemis-ortak-benlik-dr-mustafa-tatli.png

Benlik nedir?

Sözlük tanımları:
1- Bir kimsenin kendisini kendisi yapan özellik, kişinin öz varlığı, kendilik, kişilik.
2- Benlik; bir insanı kendisi yapan ve onu diğer insanlardan ayıran, farklı kılan temel etkendir. Kendilik olarak da tanımlanabilen ve birçok farklı tanımı yapılabilecek bir kavramdır.

Not: Yazının gerisi benim düşüncelerim. Kendi aklımla bulduğum sonuçlar ve felsefem.

Benim düşündüğüm 2 tanım:
1- Çevrenin ve bilinç altının, bilince yüklediği yazılımdır.
2- Dışarıdan ve içeriden bilince yüklenmiş bir yazılımdır.

Not: Bu tanımlardan yola çıkarak yazıya devam ediyorum.

Benliği neyler oluşturur?
Benlik bir programdır. Benliği oluşturan, yazan şeyler dışarı ve içeri olarak ikiye ayrılır.
Dışarıda ki yazılımcı çevredir. İçeride ki yazılımcı bilinç altıdır.

Benlik nasıl oluşur?
İlk olarak bilinçaltı, bilince "kendisini bilme yetisi" yani "farkındalık" yazılımını yükler.
Bu yazılım kişinin kendisi ile dışarısını ayırt etmesini sağlar.
Bu yazılım sayesinde bilinç artık kendisi ile çevresini ayırt eder.
Yani bu yazılım sayesinde bilinç içerisi ile dışarısını ayırt eder.
Bu içgüdüsel benliktir ve benliğin temeli bu içgüdüye dayanır.

"Farkındalık" denilen bu içgüdü, konuştuğumuz dilimizi de etkilemiştir.
Sen, Ben, Şu, Bu, Biz, Onlar gibi varlıkları ayırt edici kelimeler oluşmuştur.

Özeldosyakapak2.jpg

Yazarı tarafından düzenlendi:

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
ZzY4WA2e3cyjZPUY-637140804127430979.jpg

Dışarıda ki yazılımcılardan;
Diğer insanlar kişinin benliğini nasıl etkiler?

Diğer insanlar kişi ile iletişimleri ile kişinin benliğini etkilerler.

Örneğin: (Not: Bu örnekler evrensel değildir, her kişi için geçerli örnekler değilidir.)
1- Kişi sürekli bir diğer kişi tarafından eziliyor ise bu zamanla kişilik özelliğine dönüşür ve ezilen kişi "ezik" diye adlandırılan kişilik özelliği edinir.
2- Kişinin güzelliği sürekli bir diğer kişi tarafından övülüyor ise bu zamanla kişilik özelliğine dönüşür ve güzelliği övülen kişi "kendisini güzel bulma" diye adlandırılan kişilik özelliği edinir.

İçeride ki yazılımcılardan;
Bilinçaltı kişinin benliğini nasıl etkiler?

Bilinç altı kişi ile iletişimi ile kişinin benliğini etkiler, yazar.

Aslında benliği oluşturan, yazan ve düzenleyen şey bilinçaltıdır.

Yaptığınız her davranış bilinçaltının size verdiği komutları gerçekleştirmeniz sonucu oluşur.
Söylediğiniz her söz bilinçaltının size verdiği komutları gerçekleştirmeniz sonucu oluşur.
Hislerinizi, sözlerinizi, duygularınızı, algınızı, davranışlarınızı ve benliğinize dair olan her şeyi bilinçaltı ayarlar.

bilincalti-bilgierdemdir1.jpg

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Harika ve yararlı bir yazı yazdığım için kendimi kutlarım. Başarılarımın devamını dilerim. 😄

minerva

☆☆☆
Üye
Düşünce
Kararsız
Ya bu nasıl bir anlatım şekli.
Matrix'deki insanların kusurlu varlık olması nedeniyle oluşan hataları düzeltmek için gelen stajyer bir yazılım programı gibi anlatmışsın.

1- Kişi sürekli bir diğer kişi tarafından eziliyor ise bu zamanla kişilik özelliğine dönüşür ve ezilen kişi "ezik" diye adlandırılan kişilik özelliği edinir.
2- Kişinin güzelliği sürekli bir diğer kişi tarafından övülüyor ise bu zamanla kişilik özelliğine dönüşür ve güzelliği övülen kişi "kendisini güzel bulma" diye adlandırılan kişilik özelliği edinir.

Anlatışa bak oyun oynuyoruz sanki. ''tebrikler salak insanlar tarafından tam 100 kez dayak yediğin ve aşağılandığın için ''ezik'' yeteneğini açtın.

Pasif özellik: seni gören insanlar üzerinde ''iğrenç bir varlık olarak görülme'' etkisi olacak.

Aktif özellik: en dibe battığın için yaptığın herhangi bir utanç verici şeyin hiçbir etkisi olmayacak.

Ya anlatış şeklin kötü değil de komik geldi sadece.

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
Ya bu nasıl bir anlatım şekli.
Matrix'deki insanların kusurlu varlık olması nedeniyle oluşan hataları düzeltmek için gelen stajyer bir yazılım programı gibi anlatmışsın.

Anlatışa bak oyun oynuyoruz sanki. ''tebrikler salak insanlar tarafından tam 100 kez dayak yediğin ve aşağılandığın için ''ezik'' yeteneğini açtın.

Pasif özellik: seni gören insanlar üzerinde ''iğrenç bir varlık olarak görülme'' etkisi olacak.

Aktif özellik: en dibe battığın için yaptığın herhangi bir utanç verici şeyin hiçbir etkisi olmayacak.

Ya anlatış şeklin kötü değil de komik geldi sadece.
Bu tür anlatıma sahip hikayeler ve çizgi romanlar okumamdan kaynaklanıyor olabilir. 😄

minerva

☆☆☆
Üye
Düşünce
Kararsız
Matrix'i izlediğimi ve güzel bulduğumu belirtmek için birinin matrixe kötü mü demesi gerekiyor?
Yine birileri gereksiz tartışma açmaya çalışıyor. Güzel.
Gereksiz tartışma açmaya çalışmadım. Yorumunu okuduğumda ilk onu anladım sadece.

Son konular