Beyin yakan bir ayet daha NAHL 71

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bir kere Dünya'nın itmesi çekmesi için milyonlarca gezegene ihtiyaç yok Tanrı bunu milyonlarca gezegen ile mi halletti ?
Tek hikmet Dünyanın mevcut konumunda olması olsaydı haklı olurdunuz ama Allah’ın azametini göstermesi ve kendilerine has ibadetlerini Allah’a arz etmeleri gibi farklı hikmetleri de var gezegen ve yıldızların.
İkinci başka gezegenlerde mahsur varlıklar olması zaten Allah inancını çürütür yani amaç ne onları orada mahsum bırakarak kendisine iman ettirmek mi ? Merhametsizlik.
Mahsur yazmadım mahsus yazdım. Yani oraya özel, orada yaşayabilecek varlıklar
Her gezegenin arasında itme çekme kuvveti olması imkanısz her gün yıldız patlıyor ve yeni bir tane doğuyor.Ama Dünya'yı etkileyen yok sadece güneş var.Diğerleri çok çok uzakta ve kendi gezegenlerini düzensiz bir şekilde yürütüyorlar.
Evrenin ilk oluşumunu düşünürseniz varlıklar birbirine çok yakın olduğu için ne kadar birbirini etkilediğini anlarsınız. Bu etki azalarak devam ediyor. Geçmişteki yıldız patlamaları, meteor yağmuru vs olmasaydı dünyada hayat olmazdı. Yani her olay ve cisim Allah’ın farklı isim ve sıfatlarını yansıtmanın yanı sıra dünyada hayat olmasına da vesile olmuş. Kısacası her şey düzenin bir parçası.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muslimlerin saçma sapan dogmatik inançlarına kılıf uydurmak için hezeyan sayıklamaları çok vahim. Bir kişinin, piyango çıkan şahsa o piyango çıkmasaydı da o paranın gelecek olduğunu iddia etmesi apaçık hezeyan. Bu kadar saçma bir iddiada bulunmak için aklını kaçırmaktan başka bir yol yok.

Loto oynayıp üç aydır devreden büyük ikramiyeyi tek başına kazanan kişinin lotoyu doldururken yazık neler çektiğini, parmaklarının ağrısından hastanelerde yattığının (:D fizik tedaviler gördüğünün :ggsy: söylenmediği kalmış bir! :kay:

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
saçma sapan dogmatik inanç
Bu kadar saçma bir iddiada bulunmak için aklını kaçırmaktan başka bir yol yok.
İftiracının El Kitabı Madde 4 uygulanıyor:
"4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz..."
Her neye bakarsan kendi yüzündür,

Kimde ne görürsen kendi özündür.

Yunus Emre

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Piyango çıkmasa da o para gelecekti diyenin bu zırva lafının hezeyan olduğunu söylemekten başka çıkar yol yok, çünkü bu apaçık bir hezeyan. Gerçeği söylemekten kaçınamayız. Gerçeği söylemekten kaçınırsak yalanlar alır yürür ve gerçekten iz kalmaz. Her tarafı yalan kaplar. Gerçeğe karşı bir sadakat borcumuz vardır. Onu ödemekten kaçınırsak gerçeğin izini kaybeder, bir daha da bulamaz, yalanlarda boğuluruz.

Yuşa

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Tek hikmet Dünyanın mevcut konumunda olması olsaydı haklı olurdunuz ama Allah’ın azametini göstermesi ve kendilerine has ibadetlerini Allah’a arz etmeleri gibi farklı hikmetleri de var gezegen ve yıldızların.
Daha açık konuşur musun ? Benim anladıdığım Allah gücünü göstermek için mi bu kadar gezegen ve yıldızı yarattı ?

Yuşa

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Mahsur yazmadım mahsus yazdım. Yani oraya özel, orada yaşayabilecek varlıklar
Uydu ile gezegen görüntülenir ama içlerinde ki varlıklar görüntülenmiyor neden ?
Mesela ay mars ve bunun gibi bilinen ve gezegenlerin üstünde yaşam olmadığını biliyoruz.Benim gibi konuşmaya başladın ben sana başka bir sistem var olabilir dediğimde olabilir ama inanmak ne kadar mantıklı dedin kanıt olan bir inanç varken peki senin bu dediğin ne kadar mantıklı orda yaşayan canlılar uydu ile görüntülenmiyorken.

Yuşa

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Evrenin ilk oluşumunu düşünürseniz varlıklar birbirine çok yakın olduğu için ne kadar birbirini etkilediğini anlarsınız. Bu etki azalarak devam ediyor. Geçmişteki yıldız patlamaları, meteor yağmuru vs olmasaydı dünyada hayat olmazdı. Yani her olay ve cisim Allah’ın farklı isim ve sıfatlarını yansıtmanın yanı sıra dünyada hayat olmasına da vesile olmuş. Kısacası her şey düzenin bir parçası.
Big bangin arkasına mı geçtin ? Big bang sadece bir teori ikincisi bu etki azalarak devam ediyor değil de sanki yok olmuş gibi değil mi ? Bende diyorum ki bu yıldız patlamaları ve meteor ile her gezegen hayata tutulmuyor tesadüf eseri Dünya ve Dünya ya benzer gezegenler hayata tutulmuş neden bu kadar tesadüf içerikli iş var.Yani bir insanları düşünün bir ev-daire yapıyor seramik sayısı tam pencereler tam ortalı kapının büyüklüğü tam merdiven sayısı tam yani bir binada tesadüf olabilir diyecek hiçbir şey yok.O yüzden biz diyebilir ki bunun bir yapanı yaratanı var belli tesadüf olabilicek hiçbir şey yok.Ama evren öylemi düzeni kadar düzensizliği artısı kadar eksisi tesadüf olmıyacak şeyleri kadar da tesadüf olabilicek yerleri var işte bu inanç insana göre değişir.Bu yüzden insanlar Tanrı'ya inanmaya bilir çünkü evrenin yapısında tesadüf denilecek şeyler var . Nasıl ki sen tesadüf denilecek şeylere tesadüf değil diyorsan başka bir zihniyeti olan adamla tesadüf olamıyacak şeylere tesadüf diyor.Bazılarıda benim gibi arada kalıyor bu kadar basit.İnsan ömrü ortala 60 65 yıldır.Tanrı insanın bu yıllar içinde neye inandığını neden önemsesin gerçeği duyunca zaten kabullenicek iyi bir olsun kimseye zarar vermesin yetmez mi ? Neden inançlarıyla bu kadar ilgileniyor.Yani sadece müslümanlar mı iyi arkadaşım.Bir hristyan düşün adam çok iyi peki neden müslüman olmuyor çünkü zihniyeti farklı başka ne sebebi olabilir.Adam çok iyi biri kalbı temiz merhametli adaletli ama sadece müslüman değil Tanrı neden inanç kısmına takılsın ya en basitinden Türk milletini düşün dimi Dünya'da ki herkes Tanrı gibi olsa bu dünya'da yaşanmaz Türkiye de kalan bir hristyan düşün iyi biri oldukdan sonra Türkiye ona cennetdir ama eğer kötü biriyse ona cehennem gibi gelir.Yani insanlar inancına değil kalbine bakar.Birde yüce kralınızın sistemine bak adam kötü olduğu halde müslümansa elinde sonun da ona cennet gelicek ama iyi ve hristyansa ona cehennem gelicek.Bu merhamet mi ?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben bu muslimlerin akla yakın, olabilir mi ki dedirtecek bir düşünce üretemeyişlerine hayret ediyorum. Saçma sapan zırva iddialarla, yok nasip haktır, piyangodan çıkan para piyango olmasa da ona gelirdi gibi zırvalarla ömür tüketmelerine şaşıyorum. Bu saçma sapan masallarla avunulur mu be?

Yani bunlar en azından ateist olmalarından vaz geçtik de, deistik bir İslam nasıl geliştiremiyorlar? Muhammed mağaraya kapandı, yalvardı yakardı, allah sonunda ona cevap verdi ve kalbine bazı sözler akıttı, o da bu kalbine gelen sözleri dile getirdi, katiplere yazmalarını söyledi filan, bir şeyler, bir fikir üretir insan yahu!

Ama sonra Emeviler allahın sözlerini çarpıttılar, biz İslamın gerçekte ne olduğunu Emevilerin çarpıtmalarını eleyerek kavrayabiliriz filan... Yani şöyle akılcı, mantıkçı bir muslim görsem aha varmış oh be nihayet diyeceğim ha!

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam hızla yobazlaşmaya, ayak diremeye, inada binmeye, kireçleşmeye, katılaşmaya doğru gidiyor. Bu da umuyorum sonunu hazırlayacak.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Daha açık konuşur musun ? Benim anladıdığım Allah gücünü göstermek için mi bu kadar gezegen ve yıldızı yarattı ?
Bu da hikmetlerden biri. Oralarda başka varlıklar var Allah’ın farklı isim ve sıfatlarını yansıtan. Yani hiçbir şey boşuna değil
Big bangin arkasına mı geçtin ? Big bang sadece bir teori ikincisi bu etki azalarak devam ediyor değil de sanki yok olmuş gibi değil mi ?
Hayır big bang in arkasına geçmiyorum. Eğer uzayın genişlediği teorisi doğruysa geçmişte kütlelerin birbirine etkisi daha fazla olur. Eğer uzayın genişlediği iddiası yanlışsa bile fizikte net kuvvet varsa hareket vardır. Bu net kuvvetin büyüklüğüne göre ivme değişir, net kuvvet çok çok küçükse bile hareket görülür. Bu da demektir ki ne kadar uzak olursa olsun kütlelerin birbirine etkisi vardır; çünkü net kuvveti etkiler. Sonuç olarak Evren’in başlangıcından şimdiye sadece bir şey farklı olsa dünyanın şimdiki konumunda olmamasına sebep olurdu.
Bende diyorum ki bu yıldız patlamaları ve meteor ile her gezegen hayata tutulmuyor
Hayat demek sadece dünyadaki gibi olmak zorunda değil ki? Güneşte de o şartlarda yaşayabilecek varlıklar neden olmasın?
tesadüf eseri Dünya ve Dünya ya benzer gezegenler hayata tutulmuş neden bu kadar tesadüf içerikli iş var.
Tesadüf içerikli olduğu birilerinin yanlış iddiası. Kainatın her zerresi şimdiki halinde olmasa dünya şimdiki halinde olmazdı. Kainatın her zerresinin olabileceği ihtimalleri düşünün. Sonra da kainatın zerresi adedince bu ihtimallerin tam da şimdiki olma durumunu düşünün. İşte bu kadar ihtimalde bir ihtimal bizi şimdiki halimize götürüyor. Bu da istatistik bilimine göre sıfır kabul edilecek kadar küçüktür. Halk dilinde sıfır ihtimal imkansız demektir.
Yani bir insanları düşünün bir ev-daire yapıyor seramik sayısı tam pencereler tam ortalı kapının büyüklüğü tam merdiven sayısı tam yani bir binada tesadüf olabilir diyecek hiçbir şey yok.O yüzden biz diyebilir ki bunun bir yapanı yaratanı var belli tesadüf olabilicek hiçbir şey yok.
Evren de aynen böyle. Çünkü pencerenin yeri size düzensiz gibi geliyor ama aslında pencere orada olmasa kapı tam da olması gereken yerde olmazdı. Çünkü pencere ve kapı arasında birbirini etkileyen farklı kuvvetler var. Ayrıca siz düzenli olması için pencerenin tam ortalı olması gerektiğini düşünüyorsunuz bu yüzden tam ortalı olmayanların düzensiz olduğunu düşünüyorsunuz ama tam ortalı olmamasının farklı fayda ve hikmetleri de var.
İnsan ömrü ortala 60 65 yıldır.Tanrı insanın bu yıllar içinde neye inandığını neden önemsesin
Mesele basit bir inanç meselesi değil. Kainatın her zerresi bir amaç ve anlam sahibiyken, bu zerreleri amaçsızlık ve anlamsızlıkla tahkir etmek onları manen öldürmek demektir. Kainatın her zerresi ile ahirette hesaplaşacaklar. Allah her zerrenin hakkının hesabını soracak. Olay bu.
Yani sadece müslümanlar mı iyi arkadaşım.Bir hristyan düşün adam çok iyi peki neden müslüman olmuyor çünkü zihniyeti farklı başka ne sebebi olabilir.Adam çok iyi biri kalbı temiz merhametli adaletli ama sadece müslüman değil Tanrı neden inanç kısmına takılsın ya en basitinden Türk milletini düşün dimi Dünya'da ki herkes Tanrı gibi olsa bu dünya'da yaşanmaz Türkiye de kalan bir hristyan düşün iyi biri oldukdan sonra Türkiye ona cennetdir ama eğer kötü biriyse ona cehennem gibi gelir.Yani insanlar inancına değil kalbine bakar.Birde yüce kralınızın sistemine bak adam kötü olduğu halde müslümansa elinde sonun da ona cennet gelicek ama iyi ve hristyansa ona cehennem gelicek.Bu merhamet mi ?
Size defalarca İslamı hakkıyla tanıma imkanı olmayan kişilerden Müslüman olmasının istenmediği, iyi bir insan olmasının yeterli olduğunu yazdığım halde aksiymiş gibi merhametsizlik ithamınızın sebebini anlayamadım.

Lütfen dikkat ediniz:

Sizin merhametsizlik olarak itham ettiğiniz sistemin gerçeği sizin kurguladığınız gibi değil. Dolayısıyla ortada bir merhametsizlik yok. Aksine zerre kadar iyiliğin karşılığının görüleceği vaadi var.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
akla yakın, olabilir mi ki dedirtecek bir düşünce üretemeyişleri
Saçma sapan zırva iddialar
zırvalarla ömür tüketme
saçma sapan masallarla avunulur mu be?
bir şeyler, bir fikir üretir insan yahu!
hızla yobazlaşmaya, ayak diremeye, inada binmeye, kireçleşmeye, katılaşmaya doğru gidiyor. Bu da umuyorum sonunu hazırlayacak.
İftiracının El Kitabı Madde 4 uygulanıyor:
"4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz..."
Her neye bakarsan kendi yüzündür,

Kimde ne görürsen kendi özündür.

Yunus Emre

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Yaz kızım! Sanığın üzerine atılı hırsızlık suçunu işlediği sabit görüldüğünden TCK nın..."

"İtiraz ediyorum hakim bey! İftiracının El Kitabı Madde 4 uygulanıyor!!! (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay:

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Evladım çalmışsın, şahitler var!"

"Her ne görürsen kendi özündür hakim bey!"

"Fesüpanallaaaah! Ulen çaldıkların evinde bulundu be!"

"Her neye bakarsan kendi yüzündür hakim bey!"

(:D :kay: (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
"Evladım çalmışsın, şahitler var!"

"Her ne görürsen kendi özündür hakim bey!"

"Fesüpanallaaaah! Ulen çaldıkların evinde bulundu be!"

"Her neye bakarsan kendi yüzündür hakim bey!"

(:D :kay: (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay: (:D :kay:
Doktorun tavsiye ettiği ilaçlara devam etmenizi tavsiye ederim.

Üzülerek hatırlatmak isterim ki siz hakim değilsiniz, burası mahkeme değil, karşınızda da suçlu yok.

Ayrıca mahkemede bile biri iftira atınca bunun iftira olduğu ifade edilir. Biri hakaret edince kendisine Yunus Emre’nin veciz ifadeleriyle cevap verilebilir.

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, iftiralarınızı ortaya çıkarmaya devam edeceğiz. Ne kadar hakaret ederseniz kendi seviyenizi göstermiş olursunuz. Sizin seviyenize asla düşmeyeceğiz :)

kalaka27

Yazar
Düşünce
Bağımsız
وَاَنْ لَيْسَ لِلْاِنْسَانِ اِلَّا مَا سَعٰىۙ

İnsan, emek ve gayretinin neticesinden başka şey elde edemez. (Necm 39)

Emek verenin emek vermeyenden rızık olarak üstün kılınması adaletin gereğidir.
yalnızca güldüm birde ateistlere laf ediyorlar ben inanan biriyim ben bile bir çok çelişki buldum sorsam kurana iman ediyorum dersin hangisi korunmuş kuran aşağıdakiler harekelendirilmiş kuranlar ve kıraatlaridir
1- Nafi
Ravisi: Kâlun, Verş
2- İbn-ü Kesir
Ravisi: Bezzi, Kundül
3- Ebu Amr
Ravisi: Durî, Susî
4- İbni Âmir:
Ravisi: Hişam, İbnü Zekvan
5- Asım:
Ravisi: Ebu Bekir Şu’be, Hafs
6- Hamza
Ravisi: Halef, Hallad
7- Kisai:
Ravisi: Ebul Haris, Durî
8- Ebu Cafer:
Ravisi: İsa b. Verdan, Süleyman b. Cemmaz
9- Halefül Aşır:
Ravisi: İshak el-Verrak, İdris el-Haddad
10- Şeyh Yakub:

harekesiz kuranlar
1-ebu talip nushası
2-surite nushası
3-neşep nushası
4-topkabı nushası
5-sana nushası
6-taşkent nushası
kuranı bile toplayan sizin rivayetlerde Zeyd bin Sâbit dir

kendi din tarihi bilmez burada ateistlere cevap vermeye kalkarlar adamlar doğru söylüyor kuranda çelişki var istersen gösteririm öncekine ve sonrakine bakılmadan dersende ayetler veririm buraya afallarsın

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Lan ne eğlenceliydi aslında bu c/p papağanının aynı teraneleri sayıklamaktan başka çaresinin kalmadığı o "melül" kaldığı anlar! Şimdi tekrar görünce nostalji yaptım! 😄

Yazık yaaa... Fetoşçular beynini çok fena yıkamışlar, çok yazık. Papağana çevirmişler, bak bu ezberleri sürekli sayıklayacaksın diye eline vermişler. Hayır acıyacağım ama, acımıyorum, çünkü insanın aklı var. Kullanması gerekiyor. Kullanamayıp böyle eşşeğe semer vurulduğu gibi kullanılırsa, kendine acımayana ben nasıl acıyayım?

Bunlar zincirleme bir kullanma düzeni kurmuşlar. ABD fetoşu kullanıyor, fetoş salakları kullanıyor, onlar tetikçi olarak alperen denilenleri kullanıyor, hepsi birden toplumda nerde saf salak var hepsini kullanıyorlar... Böyle zincirleme gidiyor.

Bunlara acımak büyük saflık olur. ABD bu herifi sarmısaklayıp sakladığına göre daha yaptıracağı işler var. Bunlara karşı çok uyanık olmak şart. Bunlar kadar sinsi, alçak düşman tarihte görülmedi. Haşhaşiler bunların yanında çok masum kalır.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
yalnızca güldüm birde ateistlere laf ediyorlar ben inanan biriyim ben bile bir çok çelişki buldum sorsam kurana iman ediyorum dersin hangisi korunmuş kuran aşağıdakiler harekelendirilmiş kuranlar ve kıraatlaridir
1- Nafi
Ravisi: Kâlun, Verş
2- İbn-ü Kesir
Ravisi: Bezzi, Kundül
3- Ebu Amr
Ravisi: Durî, Susî
4- İbni Âmir:
Ravisi: Hişam, İbnü Zekvan
5- Asım:
Ravisi: Ebu Bekir Şu’be, Hafs
6- Hamza
Ravisi: Halef, Hallad
7- Kisai:
Ravisi: Ebul Haris, Durî
8- Ebu Cafer:
Ravisi: İsa b. Verdan, Süleyman b. Cemmaz
9- Halefül Aşır:
Ravisi: İshak el-Verrak, İdris el-Haddad
10- Şeyh Yakub:

harekesiz kuranlar
1-ebu talip nushası
2-surite nushası
3-neşep nushası
4-topkabı nushası
5-sana nushası
6-taşkent nushası
kuranı bile toplayan sizin rivayetlerde Zeyd bin Sâbit dir

kendi din tarihi bilmez burada ateistlere cevap vermeye kalkarlar adamlar doğru söylüyor kuranda çelişki var istersen gösteririm öncekine ve sonrakine bakılmadan dersende ayetler veririm buraya afallarsın
Hareke Arap olmayanlar yanlış okumasın diye çok sonraları eklenmiştir. Harekeli Kuran ile hareketsiz arasında anlam veya kelime farkı da yok zaten.

Bugüne kadar çelişki olduğunu iddia edenlerin iddialarını incelediğimde ya Arapçalarının zayıf olduğunu ya da diğer ayet ve hadislere aykırı anlam vererek çarpıttıklarını üzülerek gördüm.

Buyrun istediğinizi yazın, hep birlikte tahlil edelim gerçekten çelişki var mı yok mu?

kalaka27

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Hareke Arap olmayanlar yanlış okumasın diye çok sonraları eklenmiştir. Harekeli Kuran ile hareketsiz arasında anlam veya kelime farkı da yok zaten.

Bugüne kadar çelişki olduğunu iddia edenlerin iddialarını incelediğimde ya Arapçalarının zayıf olduğunu ya da diğer ayet ve hadislere aykırı anlam vererek çarpıttıklarını üzülerek gördüm.

Buyrun istediğinizi yazın, hep birlikte tahlil edelim gerçekten çelişki var mı yok mu?

öncelikle hz musa kısaslarına bakalım
اِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْاَرْضِ وَجَعَلَ اَهْلَهَا شِيَعًا يَسْتَضْعِفُ طَٓائِفَةً مِنْهُمْ يُذَبِّحُ اَبْنَٓاءَهُمْ وَيَسْتَحْي۪ نِسَٓاءَهُمْۜ اِنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُفْسِد۪ينَ

وَاَوْحَيْنَٓا اِلٰٓى اُمِّ مُوسٰٓى اَنْ اَرْضِع۪يهِۚ فَاِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَاَلْق۪يهِ فِي الْيَمِّ وَلَا تَخَاف۪ي وَلَا تَحْزَن۪يۚ اِنَّا رَٓادُّوهُ اِلَيْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَل۪ينَ

bu ayete dikkat

فَالْتَقَطَهُٓ اٰلُ فِرْعَوْنَ لِيَكُونَ لَهُمْ عَدُوًّا وَحَزَنًاۜ اِنَّ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِـ۪ٔينَ

gerçekten çevrisine inanıyormusun firavun ailesi kundaktaki bebeği kendisine sıkıntı olsun diye mi aldı

وَقَالَتِ امْرَاَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَيْنٍ ل۪ي وَلَكَۜ لَا تَقْتُلُوهُۗ عَسٰٓى اَنْ يَنْفَعَنَٓا اَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ

firavun karısı bize yararı olur diyor ama farkında değillermiş diye çeviri var

وَحَرَّمْنَا عَلَيْهِ الْمَرَاضِعَ مِنْ قَبْلُ فَقَالَتْ هَلْ اَدُلُّكُمْ عَلٰٓى اَهْلِ بَيْتٍ يَكْفُلُونَهُ لَكُمْ وَهُمْ لَهُ نَاصِحُونَ

ayete dikkat bu ayetin devamı başka bir surede
وَدَخَلَ الْمَد۪ينَةَ عَلٰى ح۪ينِ غَفْلَةٍ مِنْ اَهْلِهَا فَوَجَدَ ف۪يهَا رَجُلَيْنِ يَقْتَتِلَانِۘ هٰذَا مِنْ ش۪يعَتِه۪ وَهٰذَا مِنْ عَدُوِّه۪ۚ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذ۪ي مِنْ
ش۪يعَتِه۪ عَلَى الَّذ۪ي مِنْ عَدُوِّه۪ۙ فَوَكَزَهُ مُوسٰى فَقَضٰى عَلَيْهِۘ قَالَ هٰذَا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِۜ اِنَّهُ عَدُوٌّ مُضِلٌّ مُب۪ينٌ

bu ayete dikkat
فَلَمَّا قَضٰى مُوسَى الْاَجَلَ وَسَارَ بِاَهْلِه۪ٓ اٰنَسَ مِنْ جَانِبِ الطُّورِ نَارًاۚ قَالَ لِاَهْلِهِ امْكُثُٓوا اِنّ۪ٓي اٰنَسْتُ نَارًا لَعَلّ۪ٓي اٰت۪يكُمْ مِنْهَا بِخَبَرٍ اَوْ جَذْوَةٍ مِنَ النَّارِ لَعَلَّكُمْ تَصْطَلُونَ
yukarıdaki ayete göre musa nereye doğru yola koyuluyor ailesi ile

şimdi cevap verdiğinde esas bombalar geliyor

kalaka27

Yazar
Düşünce
Bağımsız
Arkadaş yazamadı tahlil edecektik
وَدَخَلَ الْمَد۪ينَةَ عَلٰى ح۪ينِ غَفْلَةٍ مِنْ اَهْلِهَا فَوَجَدَ ف۪يهَا رَجُلَيْنِ يَقْتَتِلَانِۘ هٰذَا مِنْ ش۪يعَتِه۪ وَهٰذَا مِنْ عَدُوِّه۪ۚ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذ۪ي مِنْ ش۪يعَتِه۪ عَلَى الَّذ۪ي مِنْ عَدُوِّه۪ۙ فَوَكَزَهُ مُوسٰى فَقَضٰى عَلَيْهِۘ قَالَ هٰذَا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِۜ اِنَّهُ عَدُوٌّ مُضِلٌّ مُب۪ينٌ

Vedeḣale-lmedînete ‘alâ hîni ġafletin min ehlihâ fevecede fîhâ raculeyni yaktetilâni hâżâ min şî’atihi vehâżâ min ‘aduvvih(i)(s) festeġâśehu-lleżî min şî’atihi ‘alâ-lleżî min ‘aduvvihi fevekezehu mûsâ fekadâ ‘aleyh(i)(s) kâle hâżâ min ‘ameli-şşeytân(i)(s) innehu ‘aduvvun mudillun mubîn(un)

Diyanet İşleri Meali (Eski)
Musa, halkının haberi olmadığı bir zamanda, şehre girdi. Biri kendi adamlarından, diğeri de düşmanı olan iki adamı döğüşür buldu. Kendi tarafından olan kimse, düşmanına karşı ondan yardım istedi. Musa, onun düşmanına bir yumruk vurdu; ölümüne sebep oldu. "Bu şeytanin işidir; çünkü o apaçık, saptıran bir düşmandır" dedi.
Diyanet İşleri Meali (Yeni)
Mûsâ, halkın habersiz olduğu bir sırada şehre girdi. Orada biri kendi tarafından, diğeri düşmanı tarafından; kavga eden iki adam gördü. Kendi tarafından olan, düşmanına karşı ondan yardım istedi. Mûsâ da ona bir yumruk indirip onu öldürdü. Mûsâ, “Bu şeytanın işidir. O, gerçekten apaçık bir saptırıcı düşmandır” dedi.[413]*

Yukarıdaki ayete göre musa bir insanın ölümüne sebep oluyor
2--

فَخَرَجَ مِنْهَا خَٓائِفًا يَتَرَقَّبُۘ قَالَ رَبِّ نَجِّن۪ي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِم۪ينَ۟

Feḣarace minhâ ḣâ-ifen yeterakkab(u)(s) kâle rabbi neccinî mine-lkavmi-zzâlimîn(e)
Mûsâ, korku içinde etrafı gözetleyerek şehirden çıktı ve “Ey Rabbim! Beni bu zalim kavimden kurtar” dedi.
Diyanet Vakfı Meali
Musa korka korka, (etrafı) gözetleyerek oradan çıktı. «Rabbim! Beni zalimler güruhundan kurtar» dedi.

Musanın şehirden gitmesi.
3--
فَلَمَّا قَضٰى مُوسَى الْاَجَلَ وَسَارَ بِاَهْلِه۪ٓ اٰنَسَ مِنْ جَانِبِ الطُّورِ نَارًاۚ قَالَ لِاَهْلِهِ امْكُثُٓوا اِنّ۪ٓي اٰنَسْتُ نَارًا لَعَلّ۪ٓي اٰت۪يكُمْ مِنْهَا بِخَبَرٍ اَوْ جَذْوَةٍ مِنَ النَّارِ لَعَلَّكُمْ تَصْطَلُونَ

Felemmâ kadâ mûsâ-l-ecele ve sâra bi-ehlihi ânese min cânibi-ttûri nâran kâle li-ehlihi-mkuśû innî ânestu nâran le’allî âtîkum minhâ biḣaberin ev ceżvetin mine-nnâri le’allekum testalûn(e)

Mûsâ, süreyi tamamlayıp ailesiyle yola çıkınca, Tûr tarafında bir ateş görmüş ve ailesine, “Siz burada kalın, ben bir ateş gördüm, (oraya gidiyorum). Umarım oradan size bir haber ya da ısınmanız için ateşten bir kor getiririm”[414] dedi.*
Diyanet Vakfı Meali
Sonunda Musa süreyi doldurup ailesiyle yola çıkınca, Tûr tarafından bir ateş gördü. Ailesine: Siz (burada) bekleyin; ben bir ateş gördüm, belki oradan size bir haber yahut ısınmanız için bir ateş parçası getiririm, dedi.

Musa mısıra yola çıkmış üsteki ayetde adam öldürdü diye şehirden çıkıyor ama adam öldürdüğünü hatırlamayan veya bildiği halde mısıra giden bir musa rivayetlere göre .

4--- buraya dikkat

فَلَمَّٓا اَتٰيهَا نُودِيَ مِنْ شَاطِئِ الْوَادِ الْاَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ اَنْ يَا مُوسٰٓى اِنّ۪ٓي اَنَا۬ اللّٰهُ رَبُّ الْعَالَم۪ينَۙ

Felemmâ etâhâ nûdiye min şâti-i-lvâdi-l-eymeni fî-lbuk’ati-lmubâraketi mine-şşecerati en yâ mûsâ innî ena(A)llâhu rabbu-l’âlemîn

Oraya gelince, kutlu yerdeki vadinin sağ yanındaki ağaç cihetinden: "Ey Musa! Şüphesiz Ben, Alemlerin Rabbi olan Allah'ım" diye seslenildi.
Mûsâ, ateşin yanına gelince, o mübarek yerdeki vadinin sağ tarafındaki ağaçtan şöyle seslenildi: “Ey Mûsâ! Şüphesiz ben, evet, ben âlemlerin Rabbi olan Allah’ım

اُسْلُكْ يَدَكَ ف۪ي جَيْبِكَ تَخْرُجْ بَيْضَٓاءَ مِنْ غَيْرِ سُٓوءٍۘ وَاضْمُمْ اِلَيْكَ جَنَاحَكَ مِنَ الرَّهْبِ فَذَانِكَ بُرْهَانَانِ مِنْ رَبِّكَ اِلٰى فِرْعَوْنَ وَمَلَا۬ئِه۪ۜ اِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِق۪ينَ

Usluk yedeke fî ceybike taḣruc beydâe min ġayri sû-in vadmum ileyke cenâhake mine-rrahb(i)(s) feżânike burhânâni min rabbike ilâ fir’avne vemele-ih(i)(c) innehum kânû kavmen fâsikîn(e)

"Elini koynuna koy, lekesiz, bembeyaz çıksın. Korkudan açılan kollarını kendine çek! Bu ikisi Firavun ve erkanına karşı Rabbinin iki delilidir. Doğrusu onlar yoldan çıkmış bir millettir" denildi.
“Elini koynuna sok. (Alaca hastalığı gibi) bir hastalık sebebiyle olmaksızın bembeyaz bir hâlde çıksın. Korkudan açılan kolunu kendine çek (toparlan). İşte bunlar, Firavun ve ileri gelen adamlarına (göstermen için) Rabbin tarafından (sana verilen) iki delildir. Çünkü onlar fasık bir kavimdirler.”

قَالَ رَبِّ اِنّ۪ي قَتَلْتُ مِنْهُمْ نَفْسًا فَاَخَافُ اَنْ يَقْتُلُونِ

Kâle rabbi innî kateltu minhum nefsen feeḣâfu en yaktulûn(i)

33,34. Musa: "Rabbim! Doğrusu ben onlardan bir cana kıydım. Beni öldürmelerinden korkarım. Kardeşim Harun'un dili benimkinden daha düzgündür. Onu, beni destekleyen bir yardımcı olarak benimle gönder, çünkü beni yalanlamalarından korkarım" dedi.
Mûsâ, şöyle dedi: “Ey Rabbim! Şüphesiz ben onlardan birisini öldürdüm. Onların da beni öldürmelerinden korkuyorum.”

Musa mısıra yola çıkmış üsteki ayetde adam ödlrüdü diye şehirden çıkıyor ama adam öldürdüğünü hatırlamayan veya bildiği halde mısıra giden bir musa .

قَالَ رَبِّ اِنّ۪ي قَتَلْتُ مِنْهُمْ نَفْسًا فَاَخَافُ اَنْ يَقْتُلُونِ
Kâle rabbi innî kateltu minhum nefsen feeḣâfu en yaktulûn(i)
Mûsâ, şöyle dedi: “Ey Rabbim! Şüphesiz ben onlardan birisini öldürdüm. Onların da beni öldürmelerinden korkuyorum.”

kalaka27

Yazar
Düşünce
Bağımsız

cevabını bekliyorum arapcası türkçesi ve türkçe meallerini yazdım birbiri ile olan bağlantıyı kursana
Musa mısıra gidiyordu çevirilerde adam öldürdüğünüde biliyor ayete göre ve Allah ona görev verince beni öldürüler diye korkuyor
Burada çıkan sorular
1- Allah musaya sen zaten mısıra gidiyorsun benim söylediğimide yerine getir dese idi ne olurdu
2-En çok savundukları şey bir ayeti anlamak için üsteki ve alttakine bakmalıyız derler ama asla bakmazlar
3-Bu olayları yanlışları çelişkileri gösterildiğinde kafir ateist veya dinsiz ilan ediliyoruz

4-Hareke Arap olmayanlar yanlış okumasın diye çok sonraları eklenmiştir. Harekeli Kuran ile hareketsiz arasında anlam veya kelime farkı da yok zaten derler çok anlam farkı varda bilmezler harekesiz kuranda neml suresinde konuşan bir karınca yoktur orada konuşlan süleymanın emrine girenlerden en azgın olanıdır.

5- Müslüman arkadaşlara sorsanız ilk kafir kim diye verecekleri cevap şeytandır

6-En çok sevdikleri şey bir şey sorduğunda Allah şöyle dedi deseniz verecekleri cevap Allah orada onu dememiştir mecaz kullanmıştır derler şu çelişkilerine bak söyledikleri Allah her şeyi biliyor tüm dilleri yarattı derler ama kendi dilleri ile Allah ne dediğini bilmeyen bir varlık derler

Daha yazarımda zorlarına gider

Son konular

Son mesajlar