Beyin Yıkama ve Propaganda

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Beyler otobüste kitap okuyordum. Okuduğum bölüm ilgimi çekti. Ve sizle paylaşmak istedim.

Psikolojideki ünlü "Şartlı Refleks" yöntemi, beyin kontrolcüler tarafından iletişim araçlarının kitleselleşmesi ile birlikte bütün insanlık üzerinde uygulanmaya çalışılmaktadır. Şartlı refleks yöntemiyle birey, artık tabii ve kalıtsal tercih haklarını sunulmuş bir lütuf olarak görmektedir. Arada bir de olsa görülen aksamalar yüzünden kendini bir anda sistemin dışına itildiğini hisseden "Pavlov'un Köpeği" insan çözüm olarak kendi hayatına son verme metodunu uygular.

Çünkü ona göre artık bu sisteme eklemlenmesi imkansızdır. İçine girdiği sığ ve dar çerçeve içerisinde kendine bir daha yer bulamayacağı endişesi ile "yalnızlık ve itilmişlik psikozu"nun baskın gelmesi sonucunda kendini suçlu hisseder. Çünkü ona göre, "sunulan nimetleri" iyi kullanamamış ve sistemin dışına itilmesinin tek sebebinin kendisidir. Bu yüzden kendisinin cezalandırılması lazımdır.

Bu cezayı da ağırlıklı olarak kendi hayatına son verme yöntemiyle uygulamaya koyar. Günümüz insanının beyninin neredeyse %100'üne yakını kontrol altına alınmıştır. Bunun en belirgin örneği, son Afganistan ve Irak işgalinde yapılan vahşetlere sadece seyirci kalınmakla yetinilmiştir.

Hatırlanacağı üzere, Afganistan'da Taliban rejiminin bir kısım askerleri teslim olmuş ve Cenk Kalesi'ne toplatılmıştı.

Ellerinden silahları alınan ve normal esir muamelesi görmesi gereken bu askerler, dünya medyası önünde makineli ve otomatik tüfeklerle taranarak katledilmişlerdi. İkinci bir örnek ise, tecavüzcü, cinsel sapık, psikopat, uyuşturucu tüccarı ve kara para aklayıcısı Özbek General Raşit Dostum'un esir aldığı Taliban askerlerini konteynerlere yükleyip kapılarını kapatarak havasızlıktan ölmelerini sağlaması, teslim olan askerleri kafalarına silah namlularını bizzat dayayarak öldürmesi görüntüleri dünya kamuoyuna yansımasına rağmen kimse de tepki göstermedi.

Bu tepkisizlik, kitlelerin nasıl zihinsel olarak kontrol altına alındıklarının en güzel nişaneleridir. Dostum gibi çocuk yaşlardaki kızları kaçırıp tecavüz eden, uyuşturucu ticareti yapan bir psikopat sapık ile Afganistan'ı işgal eden ABD ve İngiliz "sistemini koruyucuları" idiler. Ve sistem, çocuklarının kendi çıkarı için böylesine vahşileşmesine göz yumar sürekli. Bugün düne kadar çok farklı bir dünyada yaşıyoruz. Yarın bugünkünden çok farklı bir dünya olacak. Dünya'da her şey elimizin altında ve gözümüzün önünde cereyan ediyor.

Savaşlar ve kitlesel olayalar televizyon ekranlarından sürekli olarak yayınlanıyor. Doğruyu ve yanlışı ayırt etmenin hem kolay hem de zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Ekranlarda gördüklerimizin ne kadarının haber, ne kadarının propaganda olduğunu birbirinden ayırt etmenin güçleştiği bir dönemi yaşıyoruz.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Algı yönetimini özellikle büyük devletler çok iyi kullanır. İstihbarat örgütleri de bu yöntemi kullanır. "Algı gerçektir" diye meşhur bir söz vardır.