Big Bang, Zaman, Sebep

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
the_big_bang_theory_by_neurostick.jpg

Big Bang’in yalnızca maddenin değil, zamanın da başlangıcı olduğu, üç İngiliz astrofizikçi (Hawking, Ellis ve Penrose) tarafından geliştirilen uzay-zaman teoremi ile açıklandı. Ortaya çıkan “zamansızlık” kavramı, yalnızca maddenin değil, zamanın da yaratılmış olduğunu göstererek önemli bir gerçeği ortaya koyuyordu.

“Zamanın başlangıcı” kavramını anlamak ilk bakışta zor olabilir. Çünkü düşündüğümüz her şey zamana bağımlıdır. Gözümüzün önüne getirdiğimiz her maddesel olay, zamanın akışı içinde gerçekleşir. Big Bang’den önce zaman olmadığı için, tam bir “yokluk” vardır. Big Bang’de patlayan dımbırtı, her neyse, uzunca bir süre beklemiş ve sonra da patlamaya karar vermiş değildir. Big Bang anından önce zaman olmadığı için patlamanın olup da dağılacağı bir uzay boşluğu da yoktur. Yani maddenin olabileceği bir yer, bir alan da yoktur.

Zaman maddelerin hareket etme ölçüsüdür. Dolayısıyla zaman yoksa madde de var olamaz. Big Bang öncesinde zaman olmadığı için madde de yoktur.

“Sebep” de bir zamansal kavramdır. Zaman, olayların meydana geldiği boyut olduğuna göre ve patlamayla oluştuğuna göre ve patlamadan önce zaman olmadığı için, zamanın olmadığı bir yerde de boşluk dahi hiçbir şey olmadığı, olamayacağı için, patlamayı meydana getirebilecek bir “Sebep” ten de bahsetmek elbette ki gereksizdir.

Çoğu yerde karşımıza çıkan, “Peki patlamayı kim yarattı, patlamayı yaratan sebep ne?” sorusunu da sormak bu durumda gereksiz olmaktadır!

Özetleyecek olursak, big bang den önce bir zaman olmadığı için, big bangi yaratacak, bir sebep veya da bir kimse olmamış olmaktadır. Çünkü olabilmesi için bir zaman yoktur.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Kemal

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
417
Tepki puanı
279
Düşünce
Agnostik
Big Bang'in olmadığını savunanlarda var bildiğim kadarıyla. Bu tür konuların gerçekliği birazda zamanla ortaya çıkacak.
 

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Mesajlar
541
Tepki puanı
258
Düşünce
Ateist
Big bang öncesinde zaman vardır ancak maddeyle temas olmadığı için yani evreni oluşturan bir olay olmadığı için bir anlamda hiçlik vardı.

Uzay zaman enerji bir boyut bir dokudur. Big bang bu sarmalın ortasında veya herhangibir noktasında başlayan ve o sarmal üzerinde şekillenen evreni başlatan olaydır.
Big bang olmadan bu boyutlar harekete geçmez.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:
Üst