Bilgi grafiği - Infographic

iksaruman

☆☆
Üye
Düşünce
Nihilist
Konu Sahibi
Tanrı yoktur : Ateizm
Tanrı'nın var olup,olmadığını bilemeyiz : Agnostizm
Tanrı ve evren ayrı şeylerdir , tanrı evrene müdehale eder : Teizm
Tanrı ve evren ayrı şeylerdir , tanrı evrene müdehale etmez : Deizm
Evren tanrının kendisidir : Panteism
Evren tanrının kendisidir ama müdehale de bulunmaz : Pandeism
Evren tanrının içindedir : Panenteism
Evren tanrının içindedir ama tanrı evrene müdahele de bulunmaz: Panendeism

Yazarı tarafından düzenlendi:

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Tanrı yoktur : Ateizm
Tanrı'nın var olup,olmadığını bilemeyiz : Agnostizm
Tanrı ve evren ayrı şeylerdir , tanrı evrene müdehale eder : Teizm
Tanrı ve evren ayrı şeylerdir , tanrı evrene müdehale etmez : Deizm
Evren tanrının kendisidir : Panteism
Evren tanrının kendisidir ama müdehale de bulunmaz : Pandeism
Evren tanrının içindedir : Panenteism
Evren tanrının içindedir ama tanrı evrene müdahele de bulunmaz: Panendeism
Ben bir zamanlar kendimi panteist olarak tanımlıyordum fakat anlamını yanlış bildiğimi düşündüğüm için artık ataizmmeyilli olarak tanımlıyorum. Eğer şu: Tanrı evrenin kendisiyse bizde evrenin parçasıysak bizde tanrısal bir şeysek madde tanrı olur ve bu durumda evet ben bir panteistim. Bu doğru bir cümlemi.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Tanrı'nın müdahalesini sadece dinlere indirgemek eksik. Bunu eleştiren deistler var. Onun dışında güzel olmuş, eline sağlık.
Ayrıca ilginç ama Tanrı'nın müdahale etmediğini savunan teistler de var(dini istisna tutuyorlar tabi ki).

Bu ikisi istisna tabi ki.

Öneri: Panteizmin yanına Vahded-i vudut
Panenteizm yanına da vahded-i şuhud yazılması, zira aynı şeyler :D

Berkk

Üye Adayı
Düşünce
Ateist
İnsan, yaşamış olduğu evrimsel süreçte, hayal kurma, hikayeler oluşturma ve bunları birbirine anlatma becerilerini geliştirmiştir. Varoluşa, kendi toplumuna ve bireysel olarak kendisine bir anlam yükleme çabası içerisine girmiştir. "Allah vardır ve din gönderip insanları uyarmıştır.", " Allah da dahil hiçbir tanrı gerçek değildir, yaratıcı yoktur.", "Tanrı evrendir veya evren tanrıdır." gibi düşünce skalasındaki her varoluşsal düşünce bireyseldir. Ne görmek istersen o gözle bakarsın ve onu görürsün.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
İnsan, yaşamış olduğu evrimsel süreçte, hayal kurma, hikayeler oluşturma ve bunları birbirine anlatma becerilerini geliştirmiştir. Varoluşa, kendi toplumuna ve bireysel olarak kendisine bir anlam yükleme çabası içerisine girmiştir. "Allah vardır ve din gönderip insanları uyarmıştır.", " Allah da dahil hiçbir tanrı gerçek değildir, yaratıcı yoktur.", "Tanrı evrendir veya evren tanrıdır." gibi düşünce skalasındaki her varoluşsal düşünce bireyseldir. Ne görmek istersen o gözle bakarsın ve onu görürsün.
Çok fazla farklı düşünce var. Gerçekten hayranlık uyandırıcı bu kadar farklı fikirlerin çıkması.