Bilim Dışındaki Bilgiye Hangi Akla Hizmet Güvenilebilir?

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Soru açık. Forumdaki idealistler ve diğerleri. Görüşlerini bilimsel olmayan temeller üzerine oturtmuşlar. Peki ya bunu temellendirebilirler mi? Bilimi neden bir kenara koyduklarını ve başka, güvenilirlikten uzak, dogmatik metodlarla belirledikleri bilgileri hangi akla hizmet kullanıyorlar? Yapabiliyorlarsa buraya yazsınlar bizde öğrenelim.

Tiglath

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilim dışında bir gerçek yoktur. 1.5 milyar müslüman, 2.5 milyar hristiyan toplanıp dua etse bir sivilceyi bile tedavi edemez. O yüzden koşa koşa, yana yana doktor ararlar. Bakmayın burada dogmatikliği savunduklarına!
Hatta daha ileri gidip iyileşmedim diye doktor döven, hastamızı öldürdü diye doktor öldüren tipler de bu gibi teistlerdir. Heeç şaşmaz!
Herşeyin ilacı Allah’sa ne işin var doktorla!

Yazan tarafından düzenlendi:

TENTEN

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Apateist
Akupunktur, hipnoz,meditasyon gibi şeylere bilim yeterli açıklama getiremiyor.
Plasebo etkisi deyip geçiştiriyorlar.
Dini besleyen şeyler bu tip şeyler.

kavak

V ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bilim dışındaki bilgiye, olsa olsa inanılır veya inanılmaz. Aslında bu nokta insanoğlunun yumuşak karnı da diyebiliriz, çünkü bizler nihayetinde bir yere kadar hormonlarımızın esiriyiz ve her insandaki etkisi farklı denebilir.

Ayrıca içine doğduğumuz ortamın bize dayattıklarının neticesinde kişiliğimiz/karakterimiz şekilleniyor ve törpüleniyor. Yani aslında yetişkin yaşa geldiğımizde bağımsız, kendisi hür fikri hür insanlar olacağımıza, mevcut durum çoğu kere tam tersi aslında.

En basitinden bir örnek vereyim...
Ben yılların dinsiz imansızı olmama rağmen, ezan sesi kulağıma hălă hoş gelir, çünkü kulağım en saf çağımda ezan ritüeli sayesinde senelerce tecavüze uğradı. Tabii ki kulağıma hoş gelir.

Başka bir misal daha vereyim...
Dindarlar gözlerini kırpmadan, dünyanın dört bir yanında asırlardan beri tanrılarını hoşnut(!) tutmak için hayvanları boğazlamaktan/katletmekten geri kalmazlar. Yetişkin bireyler olmalarına rağmen, bu eylemin ilkel olduğunu bir türlü görmek istemezler, çünkü onlara bu eylemin kutsal ve ulvi bir şey olduğu empoze edilmiş senelerce. Sıyrılmak zor.

Tiglath

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Akupunktur, hipnoz,meditasyon gibi şeylere bilim yeterli açıklama getiremiyor.
Plasebo etkisi deyip geçiştiriyorlar.
Dini besleyen şeyler bu tip şeyler.
Bunların hiçbir bilimsel faydası yok.
Nerden öğrendin bunları? Bunların ayrıca dinle de alakası yok. Uyduruyorsun.
Dini besleyen şeyler sadece bilinmeyendir. Bilinmeyeni bilinmeyenle açıklar. Böylece herşeyi açıklamış olur. Dinin özeti budur.

TENTEN

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Apateist
Bunların hiçbir bilimsel faydası yok.
Nerden öğrendin bunları? Bunların ayrıca dinle de alakası yok. Uyduruyorsun.
Dini besleyen şeyler sadece bilinmeyendir. Bilinmeyeni bilinmeyenle açıklar. Böylece herşeyi açıklamış olur. Dinin özeti budur.
Taoist metinlerde akupunktur geçer.Açıklamaları bilimsel değil hayalidir.
Budizm taoizm hinduizmde meditasyon var.
Hipnoz meditasyonun ileri evresi zaten.
Narkoz almadan ameliyat oluyor.
Budist rahip kendini yakıyor hiç tepki yok.
Buzun içinde saatlerce kalanlar var.
ilkyardım kurslarında sıfır derece suya düşersen 15 dakikada ölürsün diye öğretiyorlar.
plasebo etkisi diyorlar ben hiç sahte hap alıp ağrımı dindiremiyorum. :)
Kendimi ateşler içinde hayal edip buzun içinde saatlerce duramıyorum. :)

Tiglath

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Taoist metinlerde akupunktur geçer.Açıklamaları bilimsel değil hayalidir.
Budizm taoizm hinduizmde meditasyon var.
Hipnoz meditasyonun ileri evresi zaten.
Narkoz almadan ameliyat oluyor.
Budist rahip kendini yakıyor hiç tepki yok.
Buzun içinde saatlerce kalanlar var.
ilkyardım kurslarında sıfır derece suya düşersen 15 dakikada ölürsün diye öğretiyorlar.
plasebo etkisi diyorlar ben hiç sahte hap alıp ağrımı dindiremiyorum. :)
Kendimi ateşler içinde hayal edip buzun içinde saatlerce duramıyorum. :)
Bu tür şeylerin salt meditasyonla, hipnozla olduğunu mu sanıyorsun? Çeşit çeşit uyuşturucu, hipnotik ilaç var. Bana da yüksek doz uyuşturucu, hipnotik ilaç ver, sonra beni yak, bende acı duymam. Ameliyat et, kıpırdamam. Bunlar bilim adamlarınca, tarafsız kontrollü yapılmış şeyler değil. Alavare, dalavere!

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Soru açık. Forumdaki idealistler ve diğerleri. Görüşlerini bilimsel olmayan temeller üzerine oturtmuşlar. Peki ya bunu temellendirebilirler mi? Bilimi neden bir kenara koyduklarını ve başka, güvenilirlikten uzak, dogmatik metodlarla belirledikleri bilgileri hangi akla hizmet kullanıyorlar? Yapabiliyorlarsa buraya yazsınlar bizde öğrenelim.

Galiba sizin güvendiğiniz bir kaynak.

Bilim kullanılmıyor gibide bir durum yok. 5 duyunun üzerine muhakeme sonucu bazı varsayımlar öne koyuluyor. Eğer bu varsayım deneyim sonucu doğruluğu kanıtlanıyorsa buna doğru bilgi diyoruz. Yani yoktan kafamızda bir şey oluşturduğumuz yok sandığınız gibi. Mistik fıstık şeylerde yok. Hepsi doğanın yorumlaması ve deneyimlemesi sonucu kabul ediliyor. Deneyimlemediğin bir şeyi kabul etmek zorundada değilsin.

Münzevi Adam

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Platon bu dünyaya gelmeden önce her şeyin bilgisine sahip olduğumuzu ama dünyaya geldiğimizde unuttuğumuzu zihnimizin boş bir levha olduğunu söyler. Ve tüm yaşam deneyimi önceden bildiğimiz bu bilgileri hatırlamaktan ibarettir der. Buda önemli bir konu eğer bu olmasaydı geçmişte yaşamış insanların ne yaşadıklarını hiçbir zaman deneyimleyemezdik. Yani akıl aslında ilk insanlardan itibaren gelen bilginin hepsini hatırlayabilecek düzeyde. Fakat insan algısını bu düzeye çıkaracak çıkarmayacak o kendisinin bileceği bir iş.

Charles Dawkins

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Platon bu dünyaya gelmeden önce her şeyin bilgisine sahip olduğumuzu ama dünyaya geldiğimizde unuttuğumuzu zihnimizin boş bir levha olduğunu söyler. Ve tüm yaşam deneyimi önceden bildiğimiz bu bilgileri hatırlamaktan ibarettir der. Buda önemli bir konu eğer bu olmasaydı geçmişte yaşamış insanların ne yaşadıklarını hiçbir zaman deneyimleyemezdik. Yani akıl aslında ilk insanlardan itibaren gelen bilginin hepsini hatırlayabilecek düzeyde. Fakat insan algısını bu düzeye çıkaracak çıkarmayacak o kendisinin bileceği bir iş.
Platon un iddialarına dair herhangi bir kanıt bulunmamakta.

TENTEN

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Apateist
Bu tür şeylerin salt meditasyonla, hipnozla olduğunu mu sanıyorsun? Çeşit çeşit uyuşturucu, hipnotik ilaç var. Bana da yüksek doz uyuşturucu, hipnotik ilaç ver, sonra beni yak, bende acı duymam. Ameliyat et, kıpırdamam. Bunlar bilim adamlarınca, tarafsız kontrollü yapılmış şeyler değil. Alavare, dalavere!

İlaç filan verilmiyor.Türkiyede ki doktorlar hipnozu direk red ediyor.
Hatta çoğu ne olduğunu bile bilmiyor.
Diğer yabancı ülkelerde akupunktur ile hipnoz büyü din ile ilişkilendirildiği için üstünde durmuyorlar.
Bilimsel veriler varsa bile halk ile paylaşmıyorlar.
Ancak kanser hastaları gibi aşırı ağrı çeken hastalara öğretiyorlar.
Herkes öğretmeleri gerekir.
Ağrı kesici kullanımı sıfıra yaklaşır.
Öğretmezlerse din alıp bunları kendi çıkarları için kullanır.(astral seyahat,önceki yaşam ,cinlerle ruhlarla iletişim,vb adlar ile)

Yazan tarafından düzenlendi:

Tiglath

ll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

İlaç filan verilmiyor.Türkiyede ki doktorlar hipnozu direk red ediyor.
Hatta çoğu ne olduğunu bile bilmiyor.
Diğer yabancı ülkelerde akupunktur ile hipnoz büyü din ile ilişkilendirildiği için üstünde durmuyorlar.
Bilimsel veriler varsa bile halk ile paylaşmıyorlar.
Ancak kanser hastaları gibi aşırı ağrı çeken hastalara öğretiyorlar.
Herkes öğretmeleri gerekir.
Ağrı kesici kullanımı sıfıra yaklaşır.
Öğretmezlerse din alıp bunları kendi çıkarları için kullanır.(astral seyahat,önceki yaşam ,cinlerle ruhlarla iletişim,vb adlar ile)
Yahu get işine. Öznel fikirlerini gerçek diye burada paylaşamazsın.

Son konular