Bilim inanç mıdır değil midir?

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

Bilim inanç mıdır?

Bilimsellik, nedir bu bilimsellik? Kısaca tanım yapacak olursak bilim deney ve gözleme tabidir. Bir olguyu açıklamak için önce o olgunun deneye tabi tutulması ve gözlemlenebilir olması gerekir bilimsel camiada. İleride nasipse “kara enerji” gibi konuları açıklayacağız. “Bak bunları görmedik” diyenler için.

Bilimsellik çok farklı bir kelime algısına bürünmüş vaziyette. Bir konu konuşulacağı zaman “bu bilimsel midir?” tarzı sorular sorma zorunluluğu duyuyoruz sanki? Şimdi bilgi denilen olay vardır birde bilim. Bir olgu/olay düşünelim. Karadelik ışığı yutar bakın bu bilgidir. Bundan sonra buna yapılacak şey yorumdur ve buradan sonrası her türlü inançtır evet. Yani karadeliğin tesiri yoktur yaratan Allah’tır demek bir inanç ise. Bunu atomlar yapıyor demekte bir inançtır ve sebeplere tesir vermekte inançtır. Burayı düşünmenizi istiyorum inanmayanlar kişilere -İslamiyet’e inanmayanlar- Bilgiye yapılan her yorum inançtır.

Bilimin içinde bulunan felsefi akım natüralizmdir. Bakın inanç felsefenin konusudur bilim buna bakmaz gibi klişe yorumlardan çıkınız. Çünkü zaten konuştuğumuz konu bilimin inanç olması. İçinde bulundurduğu işte o felsefe zaten inanç olmasına vesile oluyor. Sebep-sonuç zinciri yani bir önceki olayın bir sonraki olaya etki etmesini söylüyor bu akım. Ve dışındaki bilim.

“Bizim savaşımız elma ile olamaz ama biri gelir o elmanın içine zehir sıkarsa biz artık o elma ile savaşırız.”

“Siz bilim düşmanısınız” biri derse kusura bakma ama biz böyle bilime zaten karşıyız. Bunun bir inanç olduğunu ve sorgulanamaz olduğunu açıkla derslerde, haberlerde, dergiler, “bilimsel” makalelerde bunu yaz açıkla. İlle de sonuna bunu yaratan Allah de demiyoruz. Evet akli ve mantıki olarak bunun denmesi gerekir tabi bu da imandır/inançtır. Herkes iman edecek diye bir şey yok. En azından bilimin yaptığı da bir inançtır de ve insanlar karar versin. Bakın böyle bir olgu/olay var. Kişiler İslamiyet’e ve bilimin açıklamasına baksınlar.

“Bu sefer herkes bir fikir atar” diyenler karşı olarak da zaten delil isteyeceğiz delil. Delilsiz davaya bakılır mı hiç?

Evet özetle, bilim değişik bir sorgulanamazlığa sahip olarak gösterildi yıllar boyu bizlere. Dine dogma diyenler bakmadılar hiç dönüp inandıklarına. İslamiyet dogma olsa idi ayet olarak geçer miydi;

O akıl sahipleri, ayakta dururken, otururken ve yanları üzerine yatarken dâimâ Allah’ı zikrederler; göklerin ve yerin yaratılışını tefekkür ederler ve: “Rabbimiz! Sen bunları boşuna yaratmadın. Sen bütün eksik sıfatlardan uzaksın. Bizi cehennem azabından koru!” derler. Âl-i İmrân / 191. Ayet

Akledesiniz diye Allah ayetlerini sizin için açıklamaktadır. (2/Bakara 242)

Araf Suresi, 54. Ayet: Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, Güneş'e, Ay'a ve yıldızlara Kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne Yücedir.

Yunus Suresi, 5. ayet: Güneş'i bir aydınlık, Ay'ı bir nur kılan ve yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona duraklar tespit eden O'dur. Allah, bunları ancak hak ile yaratmıştır. O, bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklamaktadır.

Sonra gözünü tekrar tekrar çevir de bak; (kusur arayan) göz aradığını bulamadan bitkin olarak sana dönecektir. Mülk Suresi 4. Ayet

Ve daha fazla tefekküre Allah’ın izniyle vesile olacak ayetler isteyenler araştırabilir. İslamiyet dogma olsa insanlar araştırıp dinden çıkabilirler miydi hiç?

Bir konu konuşurken bile “bilimsel mi bu” diye soruluyorsa zaten dogma ve sorgulanamaz (akıllarınca) olduğuna delildir bu vesile ile.

Bu konu için kullandığım siteler;

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/En'%C3%A2m-suresi/846/57-59-ayet-tefsiri

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/A'r%C3%A2f-suresi/1133/179-ayet-tefsiri

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Mülk-suresi/5242/1-5-ayet-tefsiri

https://www.kuranvemeali.com/tefekkur-ile-ilgili-ayetler

https://tevhidmeali.com/fihrist/a/akletmeyi-ogutleyen-ayetler

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Zırvalarını saçmışsın yine buralara. Tamamı itibariyle saçmalıktan oluşan bir yazı olmuş.
Karadelik ışığı yutar bakın bu bilgidir. Bundan sonra buna yapılacak şey yorumdur ve buradan sonrası her türlü inançtır evet.
Yoruma sen inanç diyemezsin. Bilim adamları bir teori öne sürdüğünde, buna inanıyorum demezler. Ortaya fikirler atarlar ve yine deneyler ışığında bunları doğrularlar ya da yanlış olduklarını söylerler. Sen bilimden, bilimselden bir bok anlamamışsın belli ki.
Bilimin içinde bulunan felsefi akım natüralizmdir. Bakın inanç felsefenin konusudur bilim buna bakmaz gibi klişe yorumlardan çıkınız. Çünkü zaten konuştuğumuz konu bilimin inanç olması. İçinde bulundurduğu işte o felsefe zaten inanç olmasına vesile oluyor. Sebep-sonuç zinciri yani bir önceki olayın bir sonraki olaya etki etmesini söylüyor bu akım. Ve dışındaki bilim.
Bilimin içinde bulunan felsefi akım falan yoktur onu bir aklından çıkar önce. Bilim ve felsefe birbirinden ayrı şeylerdir. Felsefe bir yığındır, doğruluk-yanlışlıktan bahsedilemez, özneldir. Bilim nesnel bir gerçekliktir. Bu bakış açısıyla yaklaşamazsın. Bilim bir inanç değildir.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Cımbızcı, cımbızlama. Bilim ve felsefe ayrı şeylerdir. Metodoloji diyor orada bak. Yöntembilim demek. Felsefi akım olan değil, felsefi olan akıma da uygunlukları var, ama bu bilimin felsefi akıma bağlı olduğunu göstermez.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Cımbızcı, cımbızlama. Bilim ve felsefe ayrı şeylerdir. Metodoloji diyor orada bak. Yöntembilim demek. Felsefi akım olan değil, felsefi olan akıma da uygunlukları var, ama bu bilimin felsefi akıma bağlı olduğunu göstermez.
Natüralizm kullanıyor. Makaleyi baştan sona oku bilimin ön kabulleri var.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bilim adamları bir teori öne sürdüğünde, buna inanıyorum demezler.
Bir olaya yorum yaptıktan sonra bunu bu yaptı diye düşünüyoruz demek artık inançtır.
Ortaya fikirler atarlar ve yine deneyler ışığında bunları doğrularlar ya da yanlış olduklarını söylerler
Bu yorumun inancının doğru olması artık buna inanıyorum der o açıklayan kişi. Yanlış ise eskiden buna inanıyordum şimdi buna inanıyorum der.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bir olaya yorum yaptıktan sonra bunu bu yaptı diye düşünüyoruz demek artık inançtır.

Bu yorumun inancının doğru olması artık buna inanıyorum der o açıklayan kişi. Yanlış ise eskiden buna inanıyordum şimdi buna inanıyorum der.
İnanıyorum demez. Bu tabirler senin temelsiz uydurman. Cidden hiçbir bok bilmiyorsun.
Cidden, düşünme organın zarar görmüş olabilir. Veya Allah'ın yanlış yere montelemiş olabilir. Aklının ermediği konulara çok girme, rezil olursun. Ki şuan oluyorsun. Çok gülüyorum bu yazdıklarına! 🤣 🤣

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Şu konuyu anlatmaktan bıktık resmen. Arkadaş daha iyi yönteminiz varsa koyun ortaya. Bilim "özneldir, inançdır" derseniz gülerler size. İstediğiniz laboratuvara gidin veya grafik ile deney yapın. Orada matematik'te inançtır dersen kusura bakma insana bir yeriyle gülerler.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Tamam bilim inanç. Önerin nedir peki Müslüman? Bilim insanları ne yapmalı?

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Natüralizm kullanıyor. Makaleyi baştan sona oku bilimin ön kabulleri var.
Nurcular olarak anlamanız gereken şu, bilimin varsayımları bir varsayımdır bunlara inanç demekte sıkıntı yok ama iki farklı inancı alıp "bakın naturalizm de bir inançtır" demenin manası yok çünkü doğa ve madde hariç gözlemleyeceğimiz bir şey yok. Aynı cevabı senden önceki nurculara da söylemiştik bir çantanın içinde kimse ne olduğunu bilmediğini varsayarsak "bu çantanın içinde fare vardır" düşüncesi ile "bu çantanın içinde fil vardır" düşüncesi aynı derecede inanç olamaz. Eğer bir tanrı doğa kanunlarını yaratıyorsa insan aklıyla dalga geçer gibi muhammedin uçması, ayın bölünmesi, denizin yarılması,dünyanın su altına gömülmesi gibi olayları yaratması tanrının kendi içindeki çelişkisini ve vizyonunundaki darlığı gösterir.

Müslüman olarak kendi fikirleriniz bile yok kırmızı asa izledikten sonra gaza gelip mi açıyorsunuz bu konuları anlayamıyorum.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Arkadaş daha iyi yönteminiz varsa koyun ortaya
Açıklamıştık aslında kısaca. Delilsiz davaya bakılmaz. Bilimin sınırından çıkıp gelecek bir sürü fikre karşı delil istenilecektir. İslamiyet'in hak din olduğunu Allah'ın varlığına ve birliğine bir sürü delil sunduk Allah'ın izniyle. Konu değişmesin diye yazmıyorum.

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Nurcular olarak anlamanız gereken şu, bilimin varsayımları bir varsayımdır bunlara inanç demekte sıkıntı yok ama iki farklı inancı alıp "bakın naturalizm de bir inançtır" demenin manası yok çünkü doğa ve madde hariç gözlemleyeceğimiz bir şey yok. Aynı cevabı senden önceki nurculara da söylemiştik bir çantanın içinde kimse ne olduğunu bilmediğini varsayarsak "bu çantanın içinde fare vardır" düşüncesi ile "bu çantanın içinde fil vardır" düşüncesi aynı derecede inanç olamaz. Eğer bir tanrı doğa kanunlarını yaratıyorsa insan aklıyla dalga geçer gibi muhammedin uçması, ayın bölünmesi, denizin yarılması,dünyanın su altına gömülmesi gibi olayları yaratması tanrının kendi içindeki çelişkisini ve vizyonunundaki darlığı gösterir.

Müslüman olarak kendi fikirleriniz bile yok kırmızı asa izledikten sonra gaza gelip mi açıyorsunuz bu konuları anlayamıyorum.
Yok aga illüMEMATİ tarikatı var. Onlar insanlara dayatıyorlar Natüralizmi. Teistlerin deney yaparken Tanrı hakkında düşünmelerine izin vermiyorlar.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni

Son konular