Bilim inanç mıdır değil midir?

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist

Bilim inanç mıdır?

Bilimsellik, nedir bu bilimsellik? Kısaca tanım yapacak olursak bilim deney ve gözleme tabidir. Bir olguyu açıklamak için önce o olgunun deneye tabi tutulması ve gözlemlenebilir olması gerekir bilimsel camiada. İleride nasipse “kara enerji” gibi konuları açıklayacağız. “Bak bunları görmedik” diyenler için.

Bilimsellik çok farklı bir kelime algısına bürünmüş vaziyette. Bir konu konuşulacağı zaman “bu bilimsel midir?” tarzı sorular sorma zorunluluğu duyuyoruz sanki? Şimdi bilgi denilen olay vardır birde bilim. Bir olgu/olay düşünelim. Karadelik ışığı yutar bakın bu bilgidir. Bundan sonra buna yapılacak şey yorumdur ve buradan sonrası her türlü inançtır evet. Yani karadeliğin tesiri yoktur yaratan Allah’tır demek bir inanç ise. Bunu atomlar yapıyor demekte bir inançtır ve sebeplere tesir vermekte inançtır. Burayı düşünmenizi istiyorum inanmayanlar kişilere -İslamiyet’e inanmayanlar- Bilgiye yapılan her yorum inançtır.

Bilimin içinde bulunan felsefi akım natüralizmdir. Bakın inanç felsefenin konusudur bilim buna bakmaz gibi klişe yorumlardan çıkınız. Çünkü zaten konuştuğumuz konu bilimin inanç olması. İçinde bulundurduğu işte o felsefe zaten inanç olmasına vesile oluyor. Sebep-sonuç zinciri yani bir önceki olayın bir sonraki olaya etki etmesini söylüyor bu akım. Ve dışındaki bilim.

“Siz bilim düşmanısınız” biri derse kusura bakma ama biz böyle bilime zaten karşıyız. Bunun bir inanç olduğunu ve sorgulanamaz olduğunu açıkla derslerde, haberlerde, dergiler, “bilimsel” makalelerde bunu yaz açıkla. İlle de sonuna bunu yaratan Allah de demiyoruz. Evet akli ve mantıki olarak bunun denmesi gerekir tabi bu da imandır/inançtır. Herkes iman edecek diye bir şey yok. En azından bilimin yaptığı da bir inançtır de ve insanlar karar versin. Bakın böyle bir olgu/olay var. Kişiler İslamiyet’e ve bilimin açıklamasına baksınlar.

“Bu sefer herkes bir fikir atar” diyenler karşı olarak da zaten delil isteyeceğiz delil. Delilsiz davaya bakılır mı hiç?

Evet özetle, bilim değişik bir sorgulanamazlığa sahip olarak gösterildi yıllar boyu bizlere. Dine dogma diyenler bakmadılar hiç dönüp inandıklarına. İslamiyet dogma olsa idi ayet olarak geçer miydi;

Ve daha fazla tefekküre Allah’ın izniyle vesile olacak ayetler isteyenler araştırabilir. İslamiyet dogma olsa insanlar araştırıp dinden çıkabilirler miydi hiç?

Bir konu konuşurken bile “bilimsel mi bu” diye soruluyorsa zaten dogma ve sorgulanamaz (akıllarınca) olduğuna delildir bu vesile ile.

Bu konu için kullandığım siteler;

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/En'%C3%A2m-suresi/846/57-59-ayet-tefsiri

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/A'r%C3%A2f-suresi/1133/179-ayet-tefsiri

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Mülk-suresi/5242/1-5-ayet-tefsiri

https://www.kuranvemeali.com/tefekkur-ile-ilgili-ayetler

https://tevhidmeali.com/fihrist/a/akletmeyi-ogutleyen-ayetler
Bilime inanç/dogma diyip bilimin icat ettiği internet ve teknolojik aletlerle yazman.
Bi noktaya kadar anlarımda bu nasıl tutarsızlık? :D

vld_ackrmn

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Açıklamıştık aslında kısaca. Delilsiz davaya bakılmaz. Bilimin sınırından çıkıp gelecek bir sürü fikre karşı delil istenilecektir. İslamiyet'in hak din olduğunu Allah'ın varlığına ve birliğine bir sürü delil sunduk Allah'ın izniyle. Konu değişmesin diye yazmıyorum.
Hiç bir şeyi açıklayamadın. Emprisizm nedir diye sorduk cevap yok. Deney nedir diye sorduk cevap yok. F=ma formülünde bana F ile a'nın doğru orantılı olduğunu inançtır dersen kusura bakma ama ciddiye alan olmaz seni. Kafile dediğin ekip yalnızca Gözlem'den örnek vererek çürüttüğünü zannediyor. Formel ve Naturel bilimi çöpe atıyor deneyi kenara koyarak. Şimdi benim elimde m=5 kg kütle ve bu cismin ivmesi 2m/san². F=10 Newton'un inanç olduğunu söyle. Söylersen eğer ben bir şey demeyeceğim ve bu başlığı izlemeyi bırakıp kafamı duvara vurarak salça yapacağım.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bilimin inanç olduğunu kabul ettim. Şimdi ne olacak Müslüman, ne yapmamız gerekiyor? Aydınlat bizi.
Tamam, bu inançta yapan eden her şey akılsız cansız iradesiz hayatsız atomların yaptığı iddia ediliyor (hücre-dna vs.) bir tarafta her şeye gücü yeten bir zat Allah, Kur'an-ı Kerim'de ki mucizeler. Zaten gerçekten bilimin inanç olduğunu gören biri yavaş yavaş Allah'ın izniyle mucizeleri tek tek görür.

Önce bir ilah olması gerektiğini sonra bu ilahın hangi dininin doğru olduğunu veya bir din yolladı mı? Buna bakar mantıklı olarak bir din yollayacağını anlar. Ve o dini bulmaya çalışır. Tabii ki de ilahın isim ve sıfatlarını sonsuz olduğunu anlar diye tahmin ediyorum. Sonsuz merhametin içine bir zerre kadar zulüm girmeyeceğini anlar. Ve insanı yarattı ise konuşamamak zulüm olur. Ve bir din yollaması gerektiğini düşünür kişi. Ve bu ilahı anlatan dini aramaya başlar. Yine mucizeler arar. Çünkü anlamıştır bitkinin büyümesi de mucize olduğunu. Kur'an-ı Kerim'in mucizelerini araştırmaya başlar ama artık kafasında bilim dogması yüksek oranda yoktur olabilir aklında biraz sorular. Kur'an-ı Kerim'i anlaması içini bilenlere sorması gerektiğini anlar vesilelere başvurmasını gerektiğini anlar. Niyetini belli eder Allah'a iman etmek -tahminen söylüyorum tabi- gerçekten yavaştan teslim olma niyetine doğru giderse Kur'an-ı Kerim'in mucizelerini görür Allah'ın izniyle. Bu konular uzun ama kısaca ve tahmini bir olay olarak bu.

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Bilime inanç/dogma diyip bilimin icat ettiği internet ve teknolojik aletlerle yazman.
Bi noktaya kadar anlarımda bu nasıl tutarsızlık? :D
Algoritmayı müslüman biri vesilesi ile bulunduğu sizin tabiriniz ile "10000000" açıklamıştık. Konu değiştirmeyiniz.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Tamam, bu inançta yapan eden her şey akılsız cansız iradesiz hayatsız atomların yaptığı iddia ediliyor (hücre-dna vs.) bir tarafta her şeye gücü yeten bir zat Allah, Kur'an-ı Kerim'de ki mucizeler. Zaten gerçekten bilimin inanç olduğunu gören biri yavaş yavaş Allah'ın izniyle mucizeleri tek tek görür.

Önce bir ilah olması gerektiğini sonra bu ilahın hangi dininin doğru olduğunu veya bir din yolladı mı? Buna bakar mantıklı olarak bir din yollayacağını anlar. Ve o dini bulmaya çalışır. Tabii ki de ilahın isim ve sıfatlarını sonsuz olduğunu anlar diye tahmin ediyorum. Sonsuz merhametin içine bir zerre kadar zulüm girmeyeceğini anlar. Ve insanı yarattı ise konuşamamak zulüm olur. Ve bir din yollaması gerektiğini düşünür kişi. Ve bu ilahı anlatan dini aramaya başlar. Yine mucizeler arar. Çünkü anlamıştır bitkinin büyümesi de mucize olduğunu. Kur'an-ı Kerim'in mucizelerini araştırmaya başlar ama artık kafasında bilim dogması yüksek oranda yoktur olabilir aklında biraz sorular. Kur'an-ı Kerim'i anlaması içini bilenlere sorması gerektiğini anlar vesilelere başvurmasını gerektiğini anlar. Niyetini belli eder Allah'a iman etmek -tahminen söylüyorum tabi- gerçekten yavaştan teslim olma niyetine doğru giderse Kur'an-ı Kerim'in mucizelerini görür Allah'ın izniyle. Bu konular uzun ama kısaca ve tahmini bir olay olarak bu.
Yahu tamam da mucize arayarak jet motoru nasıl yapacağız? Bilim, Big Bang'den ve ak sakallı ihtiyarlardan ibret değil ki!

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bugün bitkinin büyümesi de mucizedir. Kuşun uçması normalmiş gibi mucizelere takılmak? Ayın orada durması zaten bir mucize.
Yazdığım şeyi bile anlayamıyorsun daha ben sana diyorum ki var olan fiziksel evren içindeki bitkinin büyümesi veya kuşun uçması gibi olaylar tamamen gözleme ve deneye açıktır. Ben sana kuşun nasıl uçtuğunu bilimle açıklarım ama ben sana muhammed nasıl uçtu desem "Allahın mucizesi" dersin işte bu yüzden iki inanç arasında fark vardır.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ve bir din yollaması gerektiğini düşünür kişi.
Bu sonuca nasıl varabiliyorsunuz ben gerçekten anlamıyorum ya. Allah nedensiz ve zorunluluk olmadan evreni yaratıyor 250.000 yıllık insan tarihinin son 4000 yılında yaşayan Ortadoğu halkına belli ahlak kuralları ve mucizeler gönderiyor bundan sonra gelecek insanlara ise "başını" gösterip sorgusuz sualsiz inanmasını bekliyor. Sen kendine göre çıkarımlar yapabiliyorsan ben de yaparım bence tanrı dinleri bilerek gönderdi ve inanmayanları cennete, inananları ise cehenneme atacaktır. Hatta inanan insanlara "la olum muhammedin uçtuğuna nasıl inandınız la zaa xd" diyerek onları yakacaktır ben de evrene bakarak bunu anlıyorum ve benim bu inancım bilim ile eşittir.

Vesselam.

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
18231_en-komik-ilber-ortayli-caps-leri_715054.jpg

1611235871372.jpeg

Yazan tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Efe

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Yapılır, korelasyonlar var. Yaratan Allah olduğunu bilerek de yaparsın. Farklı inanca sahipsen yaparsın.
Koremasyon moremasyon anlamını bile bilmiyorsundur. Sanırım bunu da Kafile söylüyor. :)

Olmaz kardeşim, jet motorunu bırak, rüzgar gülü bile yapamazsın!

Asker

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Koremasyon moremasyon anlamını bile bilmiyorsundur. Sanırım bunu da Kafile söylüyor. :)

Olmaz kardeşim, jet motorunu bırak, rüzgar gülü bile yapamazsın!
Yağmur-Bitki korelasyon. Yağmur bitkiyi -haşa- büyütüyor demek nedensellik. Yaratanın Allah olduğunu bilen biri korelasyonları kullanarak bilim yapar Allah'ın izniyle. Bunda hala şey yok.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Yağmur-Bitki korelasyon. Yağmur bitkiyi -haşa- büyütüyor demek nedensellik. Yaratanın Allah olduğunu bilen biri korelasyonları kullanarak bilim yapar Allah'ın izniyle. Bunda hala şey yok.
Ha elimi yakan ateş değil Allah demek ki. 😲

Son konular