Bilim insanları Galapagos açıklarında 30 yeni tür keşfetti

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,637
Tepki puanı
1,886
Düşünce
Ateist
Galapagos Milli Parkı, uluslararası bir araştırma ekibinin adayı çevreleyen derin sularda 30 omurgasız canlı türü keşfettiğini açıkladı.

Park yetkililerinin açıklamasına göre keşfedilen canlılar; 10 bambu mercan, 4 oktokoral mercan, bir yılan yıldızı, 11 sünger ve çömelme ıstakozları diye bilinen 4 yeni kabuklu türünden oluşuyor.

Keşfin ardındaki Charles Darwin Vakfı’ndan bilim insanları, Milli Park Yönetimi ve Ocean Exploration Trust’la işbirliği içinde son teknoloji Uzaktan Kumandalı Araçlar’ı (ROV) kullanarak 3 bin 400 metreye varan derinliklerde derin deniz ekosistemini araştırdı.

Ekibin lideri ve deniz bilimci Pelayo Salinas de Leon, “Derin deniz, dünyanın son sınırıdır ve bu çalışma, Galapagos Adaları'ndaki en az bilinen canlılara göz atmanızı sağlıyor” diye konuştu.

Araştırmacılar, takımadaların kuzeyinde yer alan Darwin ve Wolf adalarının yakınlarındaki üç sualtı dağını araştırdı. İlk kez incelenen bu sarp dağların bulunduğu bölge, dünyanın en büyük köpekbalığı nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgenin balıkçılık ve madencilik gibi faaliyetlerin yıkıcı etkilerinden korunduğunu söyleyen Leon, sözlerine şöyle devam etti:

Bu bölgenin gelecek nesiller için bozulmadan kalmasını sağlamak birim sorumluluğumuzda.

https://www.sciencealert.com/scientists-discover-30-new-species-of-crustaceans-in-galapagos-depths

1597843955519.png


1597844010154.png
 

Son konular

Üst