Bilim ve Teknolojide ilerleme hızı

Asil insan

Çaylak
Düşünce
Ateist
Merhaba arkadaşlar, böyle bi hız endeksi var mıdır?

Geçmişten günümüze her hangi bi konuda ne kadar hızlı ilerledigimizi nasıl ölçebiliriz?

Örneğin bu videoda 16:06 saniyesinde 60 larda yapılan savaş jeti var. Bu jetten pilot füze ateşliyor ve füzeyi kumanda ile kontrol ediyor. Bu teknolojilere bakınca şu anki seviyemiz beni nedense tatmin etmiyor. Sizce yanlış mı düşünüyorum?
Teşekkür ederim.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Retrospective

lV ☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
İnsanlığın artık pek problemi kalmadı. Potansiyeli açığa çıkarmak için sebep yok. Tatmin olmaman doğal.

o26ur

Çaylak
Düşünce
Ateist
Teknoloji de moore yasası vardır. Üstel bir şekilde artar, bir nevi tekilliğe doğru gider, bu türümüz için şu ana kadar hep böyle olmuştur fakat çığır açıcı teknolojiler yoktan birden bire var olmamıştır. Ya önceden mutlaka denenmiş başarısız olunmuştur ya da önceden o konuya dair bir fikir atılmıştır.

Yaratıcılık bir takım şeyleri bir birbirine bağlayabilmek ve miras aldığımız şekillere yeniden yön verebilmektir. Mesala Einstein'ın yaratıcılığı, fikirleri boşluktan ortaya çıkmamıştır. Maxwell ve Faraday dan yararlanmıstır ama Einstein'dan sonra 100 yıl geçmesine rağmen hala o patlamayı yapamamış olmamız teknolojiyi yeterince iyi kullanamadığımızdan kaynaklandığını düşünüyorum.

Yenilikler her zaman dengeli adımlarla ilerlemez, kimi zaman emekler kimi zaman sıçrama yapar.

Yazan tarafından düzenlendi:

TENTEN

ll ☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Apateist
Makine ve motorlarda fazla değişim yok.
Bilgisayar işlemcilerindeki transistorların boyutları küçülüyor.
Onlarda durma seviyesine geldi.
Kuantum bilgisayarlarda ilerleme yok.(boyutları çok büyük)
Gelecekte biyokimya alanında ilerleme olabilir.(yapay canlılar,ölümsüzlük vb)
Birde füzyon reaktörleri ilerde yapılabilir.

Asil insan

Çaylak
Düşünce
Ateist
Makine ve motorlarda fazla değişim yok.
Bilgisayar işlemcilerindeki transistorların boyutları küçülüyor.
Onlarda durma seviyesine geldi.
Kuantum bilgisayarlarda ilerleme yok.(boyutları çok büyük)
Gelecekte biyokimya alanında ilerleme olabilir.(yapay canlılar,ölümsüzlük vb)
Birde füzyon reaktörleri ilerde yapılabilir.

Ten ten selâmlar, sanırım içten yanmalı motorlar ömrünü tamamlıyor.Geçen gün bi haber gördüm, Mercedes ve Audi artık motor geliştirmeyecek diye.Elektriklilerle yola devam edeceğiz.

80 lerde hidrolik direksiyonlu araçlar vardı.Hala hidrolik direksiyonlu araçlara biniyoruz.😂

Son konular