Bilimin Farklı Bölgelerde Farklı Organlar Yetiştirme Başarısı Giderek Artıyor!

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Çin'in Fujian bölgesindeki Fuzhou'daki doktorlar, 22 yaşındaki bir adamın kullanılmaz hale gelen burnu yerine aktarmak amacıyla, adamın alnında yeni bir burun yetiştirmeyi başardı.

1577265094668.png

Bir trafik kazası sonrası yaralanan ve aşırı iltihap ile deformasyon sonucu burnu kullanılamaz hale gelen Xiaolian isimli hastanın kaburgalarından alınan kıkırdak doku, alnındaki derinin altına enjekte edildi. Bir ay boyunca alnında büyüyen doku, tamamen gelişince normal burnun yerine aktarıldı.

Bu Bir İlk Değil, Son da Olmayacak!

Benzer şekilde 2013'ün Ocak ayında İngiliz doktorlar bir hastanın kolunda bir burun yetiştirmişti. 56 yaşındaki iş insanı, burnunu kanser nedeniyle yitirmişti. University College London'dan Prof. Dr. Alex Seifalian ve ekibi, ismi gizli tutulan hastanın vücudundan aldıkları dokuları kullanarak kolunda yeni bir burun yetiştirmişti. Bu burnun, adamın orijinal burnu gibi birazcık eğri olmasına özen gösterilmişti.

Bir diğer vaka ise Eylül 2013'te The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan ve flap prefabrikasyonu adı verilen bir yöntemle kolunda kulak yetişitirlen bir kadındı:

1577265188545.png

Bu yeni organların vücudun diğer bölgelerinde yetiştirilme nedeni, organların ihtiyaç duyduğu damarlanma ağının bu şekilde kolaylıkla sağlanabiliyor olması. Vücut, kendine ait organı beslemek için yeni konumuna hızlı bir şekilde adapte olabiliyor.

Üstelik bu cerrahi operasyon geride hiçbir iz bırakmıyor! Hastaların kolları (veya alınları), ameliyat sonrası eski haline dönebiliyor.

Daha da önemlisi, eğer her şey yolunda giderse, bu yapay burunlar normal şekilde koku da alabiliyorlar! Ayrıca dokunulduğu zaman hissiyata da sahip oluyor; yani gerçek bir burundan pek bir farkı olmuyor.

Moderatör tarafından düzenlendi:

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Daha yolun başındayız...
Ben kendi mesleğimden biliyorum...
1948 yılında transistor icat edildi; neredeyse hergün çığır açan bilğisayarların bugünkü geldiği nokta hepimizin malümü.
Yine de bana göre bilişimde/teknolojide ve daha diğer bir çok alanda, "henüz emekleme çağındayız" denebilir.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
kaburgalarından alınan kıkırdak doku...

kaburga kemiğinden de havva yaratılabilir o zaman.bu gelişmeler islamin hakikat olduğunu bir kez daha gözler önüne sermedi; gözler içine soktu.

kaburga kemiği mi ahaaahaa aha aa diye dursun bazıları xD bilim ve din iki aşık gibi el ele gidiyor.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Adama dişisini kaburga kemiğinden yaratacak kadar salak bir allah olmaz komaz olsun. Bu kadının adını bari koysa! O da yok!

Kuran'da sayfalarca Adem şöyle etti Adem şöyle tuttu, Adem şöyle dedi Adem şöyle yaptı masalları var, ilaç için olsun bir tane eşi ne dedi ne yaptı anlatımı yok! Adı bile yok. Sokakta yüz muslime sor, Havva adı Kuran'da geçer mi de, bir tane geçmez diyen bulursan sevin! Bulamazsın. Kuran'da kadının adı olmadığını bilmeyecek kadar Kuran cahili ama muslimdirler!

İnsan nasıl olaylara bu kadar çarpık bakacak kadar şaşkın olur, anca muslim olarak bunu başarabilir. Başka yolu yok. Dogma örümceklemeli zombi bir muslim olmaktan başka yolu yok! Evrim fikrinin getirilerini allaha havale etmek kadar şaşkınca salakça bir fikir daha düşünemiyorum. Tüm tıp evrim temelinde kurulu, ilaçlar, ameliyatlar, her türlü tedavi, her şey, bütün tıp.

Evrim olmadan tıp yok! Evrim her başarının anahtarı, yaratılış her yobazlığın saplanıp kalmışlığın bataklığı. Evrim olmadan hiç bir şeyi açıklayamaz, zırvalar zırıldar durursun. Yok ademi çömlek gibi çamurdan yaptı da, eee soona nooldu, eee işte lan şeytan secde et lan buna dedi, yok yaaa buna mı secde edeceğim dedi, çık ordan seni şerefsiz dedi, ben size gösteririm ananızın örekesini dedi... Saçma sapan bir sürü masal. Olay bu kadar apaçık.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İslam´da önce erkek...gerisi teferruat. Bu böyle biline.
Konuya dönersek...
Hani şu safkan müslümanlar hep diyorlar ya: "Benim Arap tanrım, şöyle yarattı böyle yarattı."
Bakın; çok değil 1948 yılında teknolojide çığır açan transistor içat edildi demiştik.
Aşağı yukarı sadece 70 sene olmuş...70 senecik nedir ki?!
Hasılı 100, 200, 500 sene sonraki teknolojinin/bilişimin geleceği noktayı ve imkanlarını düşünebiliyor musunuz?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evrim her başarının anahtarı, yaratılış her yobazlığın saplanıp kalmışlığın bataklığı.
Bu sizin temelsiz iddianız. Buradaki bilimsel verilerin neresinin yanlış olduğunu gösteremiyorsunuz ama aynı şeyleri dogmatik olarak savunuyorsunuz. Sonra da sizin gibi düşünmeyenleri yobaz olarak suçluyorsunuz, trajikomik bir durum

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu dışına çıkmak zorunda olduğum için, konu sahibi kusurumu bağışlasın.
Konu dışı on.
İslam´da önce erkek...gerisi teferruat...demiştik.
Günümüzde bile yaşanan İslam bu.
Bu durum tespitinde "İslam´da kadınların heeç hakkı yok", demiş mi olduk?
"Cennet annelerin ayakları altındadır" hadisini ise sadece kitapçı olan ve hadislerin tümüne orta parmağını kaldıran müslümanlara havale ediyorum. Bu söylem, sadece kitapçı müslümanların gözünde yok hükmündedir. Bunu önce kendi aranızda halledin öyle gelin.
Neyse...
Konu dışı off.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam´da önce erkek...gerisi teferruat
Tüm insanların babası olduğu iddia edilen hayali bir adamın yaptıklarının, söylediklerinin ve adının uzunca söylenmesi fakat tüm insanların annesi olduğu iddia edilen hayali bir kadının ne yaptıklarından, ne söylediklerinden, ne adından hiç bahsedilmemesi ile...

Babası olmadığı iddia edilen bir adamın annesinin adının ne alakası olduğunu sen çözebildiysen bana da anlat da cahil kalmayayım! (:D Bu muslimlerin bu kadar salağa yatmaktan başka hiç bir çarelerinin olmaması sana da çok komik geliyor mu? Bana çok komik geliyor.

Bir insan bu kadar alakasız bir saçmalık zırvalayacak kadar salak olabilir mi? Olamaz. Zihinsel özürlü olması lazım ki olabilsin. O da herhalde değildir. Bir konuyu anlamazlıktan gelmenin bu kadar yüzsüzce ve utanmazcasına benim artık muhatap olmak istememem çok normal.

Şundan daha açık bir konu artık nasıl olabilir: Kuran'da tüm insanların atası olduğu iddia edilen adamın uzunca defalarca hikayesi anlatılıyor, adı veriliyor. Ama tüm insanların annesi olduğu iddia edilen kadının ne adı var ne en küçük bir hikayesi. Daha da denecek bir laf olsa da desek yahu! Şunun üzerine daha laf söylemek insan zekasına en büyük hakaret be! Daha allahınız olsa da bin türlü belanızı elvan elvan verse mi diyelim biz bu muslimlere ne diyelim senin aklına bir şey geliyor mu başka?

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bilhassa organ naklinde çığır açacak ve gelecek vaad eden başka bir yöntem var.
Bu yöntem dünyanın her tarafında hararetli bir şekilde doktorlar, bilim ve bilişim uzmanları tarafından geliştirilmektedirler.

Bahsettiğim yöntem: 3D - yazıcıları (Üç boyutlu yazıcılar)
https://www.haberturk.com/bilim-insanlari-uc-boyutlu-yaziciyla-kalp-uretti-2434012-teknoloji

https://tr.euronews.com/2018/07/16/uc-boyutlu-yazici-teknolojisi-insan-organ-basmaya-basladi-

http://www.kimyasalgelismeler.com/s...olojileri/3d-yazicilar-ile-organ-uretimi.html

Dediğim gibi henüz işin başındayız.
Maalesef bilimsel konularda türkçe kaynaklar pek fazla değil ancak diğer dillerde durum başka:
https://cosmosmagazine.com/biology/a-new-approach-to-3d-printing-human-organs
https://www.machinedesign.com/3d-pr...d-printing-tissues-and-organs-just-got-faster
https://directorsblog.nih.gov/2019/06/20/progress-toward-3d-printed-human-organs/
https://www.3d-grenzenlos.de/magazin/thema/organe-aus-3d-drucker/
https://www.weforum.org/agenda/2018...-make-new-body-parts-for-transplant-patients/

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konuya dönersek...
Hani şu safkan müslümanlar hep diyorlar ya: "Benim Arap tanrım, şöyle yarattı böyle yarattı."
Bakın; çok değil 1948 yılında teknolojide çığır açan transistor içat edildi demiştik.
Aşağı yukarı sadece 70 sene olmuş...70 senecik nedir ki?!
Hasılı 100, 200, 500 sene sonraki teknolojinin/bilişimin geleceği noktayı ve imkanlarını düşünebiliyor musunuz?
Bir o kadar da geri gidebileceğimizden haberin var değil mi?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Tüm insanların babası olduğu iddia edilen hayali bir adamın yaptıklarının, söylediklerinin ve adının uzunca söylenmesi fakat tüm insanların annesi olduğu iddia edilen hayali bir kadının ne yaptıklarından, ne söylediklerinden, ne adından hiç bahsedilmemesi ile...

Babası olmadığı iddia edilen bir adamın annesinin adının ne alakası olduğunu sen çözebildiysen bana da anlat da cahil kalmayayım!
Peki size bir kıyak yapayım da cahil kalmayın :)
İddia:
Kuran'da kadının adı olmadığı
Gerçek:
Kuranda kadın adı da var :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bir insanda bu kadar ciddi zeka sorunu olabilmesine şaşıyorum. Muslimlerin anlamamak için başvurmayacakları aptala yatma numarası artık tahayyül edemez oldum.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu dışına yine çıkmak zorunda olduğum için, konu sahibi kusurumu bağışlasın.
Konu dışı on.
"Cennet annelerin ayakları altındadır" hadisini ise sadece kitapçı olan ve hadislerin tümüne orta parmağını kaldıran müslümanlara havale ediyorum. Bu söylem, sadece kitapçı müslümanların gözünde yok hükmündedir. Bunu önce kendi aranızda halledin öyle gelin.
Neyse...
Konu dışı off.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Konu dışı on.
Neyse...
Konu dışı off.
Zaten cevap verilmişti
Bu sizin temelsiz iddianız. Daha önce verilmeye çalışılan örneklerin hepsinin yanlış çıktığını gördük.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu dışı on.
Neyse...
Konu dışı off.