bir katarsis eylemi olarak kitap çalmak

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Kitaplar bir zamanlar uğrunda hırsızlık yapılacak kadar değerliydiler benim için . Fakat bugünden geriye dönüp bakınca kitap çalmak mı yoksa çaldığım kitabı okumak mı beni daha çok mutlu ediyordu tam olarak kestiremiyorum. Sol görüşlü kitap hırsızları buna "kamulaştırma" diyerek hırsızlık eylemini meşrulaştırmaya çalışırlar, ben bu kandırmacaya başvurmayacağım çünkü çaldığım kitap halkın değil benim malımdır.

Kitap hırsızları ikiye ayrılır: 1-arkadaşından ya da kütüphanelerden ödünç aldığı kitabı iade etmeyerek çalma eylemini gerçekleştiren korkak , sünepe hırsızlar ki bunlar gücü ancak fakirleri soymaya yeten soysuz hırsızlar gibidir 2- kitapçılardan , mağazalardan kitap aşıran cesur hırsızlar -ben de onlardandım- ki bunlar benim nazarımda zenginden çalıp yoksula dağıtan Robin Hood ve Vahşi Batı'nın azılı haydutu Jesse James gibi asil hırsızlarla aynı familyadandır. Bir zamanlar kitapları uğrunda hırsızlık yapacak kadar seven ben bugün yürürken yerde Schopenhauer'ın "Aşkın Metafiziği" kitabını görsem eğilip alır mıyım bilmem, sanırım alırım.
Ne kitap okumak , ne kitap çalmak...şimdilerde yepyeni ve tehlikeli bir merhalenin kapısında dineliyorum: kitap yakmak. Rab cehennemine yakıt olarak insanları ve taşları yarattı, benim cehennemimin yakıtı kitaplar olacak!

TENTEN

Yazar
Düşünce
Apateist
Yazarını bilmiyorum.Uzun yıllar önce materyalist felsefe sözlüğü diye kalın bir kitap çalacaktım.
üç dört adet kuran kitabı kalınlığında siyah bir kitaptı.
Çalsaydım azılı bir ateist olurmuydum bilmiyorum. :)
Bana faydası olmayan boşuna para harcadığım kitapları yakıyorum zaten.Kişisel gelişim ,dini kitaplardan nefret ediyorum.Okuduğum bilgilerin günlük hayatımda işe yaramıyorsa ne yapayım o kitapları.

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
materyalist felsefe sözlüğü diye kalın bir kitap çalacaktım.
Peki sizi bundan alıkoyan neydi? Vicdanın sesi, enselenme korkusu...bir kitap için bu riske değmez mi dediniz , ayrıca onca kitap arasında neden felsefe sözlüğü? Düşününce neyi fark ettim biliyor musun bence çalmaktan seni alıkoyan kitabın hacmiydi, öyle kallavi bir kitap için Raskolnikov'un paltosu gibi palto lazım. Bence ilk av için kendine daha uygun bir hedef seçmeliydin , sen tüfeği eline aldığın ilk gün yaban domuzu avına çıkmışsın hocam önce tavşanla , kuşla falan başlamalıydın.🙂

Ahlaksız

lll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kitaplar bir zamanlar uğrunda hırsızlık yapılacak kadar değerliydiler benim için . Fakat bugünden geriye dönüp bakınca kitap çalmak mı yoksa çaldığım kitabı okumak mı beni daha çok mutlu ediyordu tam olarak kestiremiyorum. Sol görüşlü kitap hırsızları buna "kamulaştırma" diyerek hırsızlık eylemini meşrulaştırmaya çalışırlar, ben bu kandırmacaya başvurmayacağım çünkü çaldığım kitap halkın değil benim malımdır.

Kitap hırsızları ikiye ayrılır: 1-arkadaşından ya da kütüphanelerden ödünç aldığı kitabı iade etmeyerek çalma eylemini gerçekleştiren korkak , sünepe hırsızlar ki bunlar gücü ancak fakirleri soymaya yeten soysuz hırsızlar gibidir 2- kitapçılardan , mağazalardan kitap aşıran cesur hırsızlar -ben de onlardandım- ki bunlar benim nazarımda zenginden çalıp yoksula dağıtan Robin Hood ve Vahşi Batı'nın azılı haydutu Jesse James gibi asil hırsızlarla aynı familyadandır. Bir zamanlar kitapları uğrunda hırsızlık yapacak kadar seven ben bugün yürürken yerde Schopenhauer'ın "Aşkın Metafiziği" kitabını görsem eğilip alır mıyım bilmem, sanırım alırım.
Ne kitap okumak , ne kitap çalmak...şimdilerde yepyeni ve tehlikeli bir merhalenin kapısında dineliyorum: kitap yakmak. Rab cehennemine yakıt olarak insanları ve taşları yarattı, benim cehennemimin yakıtı kitaplar olacak!
Yine konuyu RAB'be bağlamışsın..Hangi RAB bu?

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kendimi bildim bileli elime ne geçerse okurdum; kitap, mecmua, gazete, çizgi roman, ilaç reçeteleri vs.
Bir ara okul, kütüphane ve ev arasında mekik dokurdum. Kendi yaşıtlarım sokakta misket, çelik çomak veya futbol oynarken ben okumakla meşgul olurdum. Tüm okumak istediklerimi para biriktirip ya satın alıyordum ya da kütüphaneden temin ediyordum.
Bu yazdıklarımda çalma eylemini göremediz mi?
Yok da ondan!😁

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Yazarını bilmiyorum.Uzun yıllar önce materyalist felsefe sözlüğü diye kalın bir kitap çalacaktım.
üç dört adet kuran kitabı kalınlığında siyah bir kitaptı.
Çalsaydım azılı bir ateist olurmuydum bilmiyorum. :)
Bana faydası olmayan boşuna para harcadığım kitapları yakıyorum zaten.Kişisel gelişim ,dini kitaplardan nefret ediyorum.Okuduğum bilgilerin günlük hayatımda işe yaramıyorsa ne yapayım o kitapları.
Baksana Tenten yukarıda sana bir soru sordum, neden sorumu görmezlikten geldin? Muhtemelen bunu da görmezden geleceksin.E o zaman onca konu arasında neden sorularının yanıtsız bırakılmasından nefret eden birinin konusunu seçtin ha? İnsanlar benim coşku ve sevinçle verdiğim selama aynı şekilde mukabele etmediği için selamı sabahı kesmiş biriyim ben , anlaşılan soru sormayı da bırakmam gerekecek.

TENTEN

Yazar
Düşünce
Apateist
Baksana Tenten yukarıda sana bir soru sordum, neden sorumu görmezlikten geldin? Muhtemelen bunu da görmezden geleceksin.E o zaman onca konu arasında neden sorularının yanıtsız bırakılmasından nefret eden birinin konusunu seçtin ha? İnsanlar benim coşku ve sevinçle verdiğim selama aynı şekilde mukabele etmediği için selamı sabahı kesmiş biriyim ben , anlaşılan soru sormayı da bırakmam gerekecek.
Forumda yeni açılan konular var birde yeni iletiler.Nereya bakacağımı şaşırmış durumdayım.
Evet kalın kitap olduğu için çalamadım. :)
İşin tuhafı benim zamanımda kütüphane sahipleri kitapevlerinin sahipleri sosyalistlerdi.Çalsaydım acaba ne derlerdi.Materyalist felsefe sözlüğünü dindar satacak kadar aptal değildir.Okudğum universitenin rektörü bile komunistti.ders hocalarım fethullahçıydı gerçi. :)

Son konular

Son mesajlar