Bir Müslümandan İslamı Bitirmek İsteyen Ama Ahlaki Sınırı Olmayanlara Tüyolar!

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sorularınızın cevaplarına gelince bu rivayet ve yorumlar sahihlikten o kadar uzak ki kimin söylediği bile belli olmayan sapık bilinçaltı sahiplerinin ürettiği uydurmalar.
Beyin yerine bulundurduğun örümcek ağlarını kafandan arındır da şu yazdığın saçmalığa bak. Sen daha bu yazılanların rivayet olduğunu bile kanıtlayamıyorken, hâlâ rivayetmiş gibi davranarak salya akıtıyorsun. Rivayet, ravi tarafından aktarılan sözdür. Etrafta ravi var mı? Yok. O zaman bu rivayet değil senin sapık alimlerinin sapık yorumlarıdır. Sürekli salak ayağına yatarak ne elde etmeye çalışıyorsun anlamış değilim.
Bu uydurmalara da mal bulmuş mağribi gibi yine sapık bilinçaltı sahipleri sarılıyor ve o kadar sahih rivayet ve yorum içinden bunları doğru kabul ediyor.
Rivayet olduğunu iddia ettiğin bu kısımın ravisini bile bilmeden sahih değil demeye utanmıyor musun?
İlgili tefsirleri okumadığınız halde yalan mı atıyorsunuz yoksa bile bile yalan yazarak insanları yanlış yönlendirmeye mi çalışıyorsunuz?
Sayın hıyarların allahı, adam demiş ki eğer itirazınız varsa gidin bunu bize aktarana söyleyin demiş. Peki bahsettiğimiz kısmın akataranı yazılmış mı sayın örümcek kafalı? Hatta akatarını bile var mı acaba? Aptal ayaklarını bırak artık.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Yav, Allah bir kitap göndermiş, onu da eline yüzüne bulaştırmış. Lan olum, Arapların kültürü ile bizim kültür uyuşmuyor zaten, Muhammed'in karıları düdüklemesinin neresini aklayıp paklayacaksınız, yani bunun paklanacak tarafı yok, Muhammed Zeynebe karşı bir şey hissetmiş, Zeyd'i de boşatıp evlenmiş işte, her şeyden öte, bu gibi saçmalıkların kutsal kitapta ne işi var. Siz kafayı mı yediniz? Banane bu ayetten?

....Bunu yaptık ki, müminlerin evlatlıkları, eşleriyle ilişkilerini kesince onlarla evlenmeleri konusunda bir sıkıntı olmasın....

Ayetin amacı da buymuş zaten, yani sen kutuplarda orucu anlatma, gel Muhammed'in uçkuru için ayet gönder, olacak iş mi bu? Bunu neden savunma ihtiyacı hissediyorsunuz? Araplar bu durumdan şikayetçi değil, peygamberdir yapar diyor, onlar bu durumdan rahatsız olmuyor da size noluyor şu Arabın zırvalarını aklayacağız diye 40 takla atıyorsunuz? Peygamberin bunu yapmasından rahatsızlık duyuyorsanız dini terkedin kurtulun abicim. Bilgelikyolunda, birdaha yazmıştık diye alıntı yaparsan senin için hiç hoş sözler sarfetmeyeceğim haberin olsun.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sen daha bu yazılanların rivayet olduğunu bile kanıtlayamıyorken, hâlâ rivayetmiş gibi davranarak
Okuduklarınızı algılama probleminiz mi var yoksa utanmadan bile bile yalan yazıp iftira mı atıyorsunuz?

Yazmıştık:
bu rivayet ve yorumlar
O zaman bu rivayet değil senin sapık alimlerinin sapık yorumlarıdır.
Yazmıştık:
Kurtubi sahih olsun olmasın var olan rivayetleri aktarmıştır.

İlgili sahih olmayan rivayeti de vermiş en sonda da bu rivayet dahil sahih olmayanları şu ifadelerle eleştirmiştir:

"Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem)'ın, Zeyd'in hanımı, Zeyneb'i sevdiği, kalbinin ona meylettiği, hatta bazı hayasızca söz söyleyenlerin aşık olduğu lâfızlarını da kullandığı-iddialarına gelince, bu ancak böyle bir durumda Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem)'ın masum olduğunu bilmeyen yahut da onun hürmet ve saygınlığını hafife alan kimselerin söyleyebilecekleri sözlerdir."
Bu kişilerin eserlerinde aynı fikirde olsunlar olmasınlar kendilerinden önceki rivayet ve yorumları aktardıklarını kendileri eserlerinde yazıyorlar.

Bunu daha önceden belirtmemize rağmen halen bu kişiler de Hz Peygambere iftira atan sapık bilinçaltına sahip tiplerle aynı fikirdeymiş gibi lanse etmenizin sebebi yazılanları okumadan cevap yazmanız mı, okuduklarınızı algılama probleminiz olması mı yoksa aynı çarpıtmaları ısrarla devam ettirip bile bile yalan söylemeye devam etmeniz mi?
Rivayet olduğunu iddia ettiğin bu kısımın ravisini bile bilmeden sahih değil demeye utanmıyor musun?
Yazmıştık:
İbn Kesîr ve İbnü'l-Arabî bu rivayetleri hatırlattıktan sonra çok önemli tenkitler yapmışlar ve bu rivayetlerin sahih olmasının mümkün olmadığını belirtmişler, günümüz ilim yolcuları için de geçerli bulunan uyarılarda bulunmuşlardır.( İbn Kesîr, VI, 420; İbnü'l-Arabî, III, 1542 vd.; Krş. Zemahşerî, III, 427)
https://sorularlaislamiyet.com/peyg...-ahzab-suresi-37-ayette-allahin-acig-vuracagi

İlgili sahih olmayan rivayetlere dayanarak veya ortada hiçbir rivayet olmamasına rağmen kendi iğrenç bilinçaltını Hz Peygambere yansıtarak ortaya atılan yorumlar, ortaya atanlar kim olursa olsun bu yorum sahiplerinin sapık bir bilinçaltına sahip olduklarını gösterir.
Sonuç olarak ortaya çıktı ki aynı fikirde olsunlar olmasınlar kendilerinden önceki rivayet ve yorumları aktardıklarını kendileri eserlerinde yazıyorlar ve sapık bilinçaltına sahip kişiler de bu uydurmalara mal bulmuş mağribi gibi sarılıyor ve o kadar sahih rivayet ve yorum içinden bunları doğru kabul ediyor.

Yine ortaya çıktı ki ilgili alimlerin aynı fikirde olsunlar veya olmasınlar kendilerinden önceki rivayet ve yorumları aktarmaları benim uydurmam değil ve attığınız tefsirlerin hiçbirinde bunun geçmediğini yazarak utanmadan yalan söylediniz.

Hakaretlerinize gelince, yazmıştık:
İlgili iddiayı aktarıp sonra da bu iddiayı eleştiren Kurtubiyi bile ilgili iddia için kaynak gösterecek kadar utanma kalmamış sizde.

Konuştukça iftiracı maskeleriniz düşüyor ve fikir olarak aciz kaldığınız ortaya çıktıkça agresifleşerek ağız dolusu hakaretten başka çıkar yol bulamıyorsunuz.

Halbuki hakaret etmek hakaret edilene zerre kadar zarar vermez, hakaret edeni alçaltır. Bunun yerine yanıldığınızı kabul etme erdemi gösterebilirsiniz ama sizin tercihinizdir.
Muhammed Zeynebe karşı bir şey hissetmiş, Zeyd'i de boşatıp evlenmiş işte
Bu iddianın hiçbir sahih dayanağı yok. Birileri kendi sapık bilinçaltını Peygambere yansıtmış.
Bilgelikyolunda, birdaha yazmıştık diye alıntı yaparsan senin için hiç hoş sözler sarfetmeyeceğim haberin olsun.
Herkes kendi karakterinin gereğini sergiler.

İçinizde ne varsa dışınıza o yansır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sayın örümcek kafa bana başkalarının yaptığı yorumları gösterme, bana rivayet olduğunu iddia ettiğini kısmın ravisini göster gidip araştıralım bakalım bu ravi güvenilir miyimiş yoksa değil miymiş diye. Aptal ayağına yatarak ancak kendin gibi olan sürüngenleri kandırırsın.

Ayrıca eğer o kısım bir rivayet olsaydı diğer rivayetlerde yapıldığı gibi oraya "bir rivayete göre" yazılır ve onun rivayet olduğunu belirtilirdi sayın hıyar ağası. Taberi, Celaleyn ve Fahreddin Razi tefsirlerinin hiçbirinde böyle bir ifade geçmemektedir. Tartışmayı sadece Kurtubi üzerine çekerek konuyu saptırma çabalarınla kendin gibi kerizleri keklersin ancak. Şimdi o zaman şu soruları sormak yerinde olacaktır:

1- Taberi, Suyuti ve Fahreddin Razi o kısmın rivayet olduğunu belirtmişler midir?
2- Eğer belirtmemişler ise bu 3 İslam alimi insanları eksik yazılmış tefsirlerle kandırmaya çalışan karaktersiz ve şerefsiz kişiler midir?
3- Eğer bu kısımları rivayet olarak değil de yorum olarak söylemişlerse bu 3 alim sapık zihniyetli haysiyetsiz insanlar mıdır?

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Herkes kendi karakterinin gereğini sergiler.
İçinizde ne varsa dışınıza o yansır.
Uzun bir aradan sonra doğru bir laf ettin. Sen haftalarca 14 yaşındaki bir çocuğa utanmadan sıkılmadan İslam güzellemesi/tebliği yapmaya yeltendin. Yani burada böyle bu tür(!) boş beleş lafları kendine sakla ve önce kendi sümüklü burnunu temizle.

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
bana başkalarının yaptığı yorumları gösterme, bana rivayet olduğunu iddia ettiğini kısmın ravisini göster gidip araştıralım bakalım bu ravi güvenilir miyimiş yoksa değil miymiş diye
1-Ravinin ismini öğrenince başkalarının yorumu olmadan güvenilir olup olmadığını nasıl tespit edeceksiniz? :)

2-Ravisi bile belli olmayan bir rivayet var ortada. Sapık bilinçaltına sahip günümüzdeki tipler gibi biri ortaya bir dedikodu atmış işte...
eğer o kısım bir rivayet olsaydı diğer rivayetlerde yapıldığı gibi oraya "bir rivayete göre" yazılır ve onun rivayet olduğunu belirtilirdi
Taberi, Celaleyn ve Fahreddin Razi tefsirlerinin hiçbirinde böyle bir ifade geçmemektedir.
Yalana doymadınız.

"şu izahlar yapılmıştır:"
Tartışmayı sadece Kurtubi üzerine çekerek konuyu saptırma çabalarınla
Tartışmayı bir yere çektiğim yok.

İlgili iddiayı aktarıp sonra da bu iddiayı eleştiren Kurtubi'yi bile ilgili iddia için kaynak gösterecek kadar utanma kalmamış sizde.

Benim Nurcu abim olduğu iddianızı ispat edemediniz; çünkü yalan söylediniz.

Attığınız tefsirlerin hiçbir yerinde bu tefsir alimlerinin "ben aynı fikirde olsam da olmasam da benden önceki yazılanları aktarıyorum" dediğinin görülmediğini iddia ederek yalan söylediniz.

Kendileri aynı fikirde olsun olmasın önceki rivayet ve yorumları aktaranların aktardıklarının kendi yorumları olduğunu iddia ederek yalan söylediniz.

Tüm bu yalanlarınız ortaya çıkıp suratınıza çarpılınca utanmak yerine ilgili tefsirlerin hiçbirinde başkasından aktarıldığını gösteren ifadeler geçmediği yalanını söylediniz ama bu yalanınızı da kaynağıyla birlikte suratınıza çarptım.

Tüm bu yazışmalarımızla konu başlığındaki maddelere bizzat örnekler sunarak yazılanları tasdik etmiş oldunuz.
Sen haftalarca 14 yaşındaki bir çocuğa utanmadan sıkılmadan İslam güzellemesi/tebliği yapmaya yeltendin.
Ben ne yazıyorsam ayet ve sahih hadislerle delillendirerek ve kaynak göstererek yazıyorum.

Ortada bir güzelleme var iddiasıyla farkında olmadan İslam yazdıklarım gibiyse -ki ayet ve hadislerle yazıyorum- İslam'ın güzel olduğunu itiraf etmiş oluyorsunuz.

Sizin gibi hem herkesin mutlaka yalan söylemiş olduğunu iddia edip hem de kendisinin hiç yalan söylemediğini iddia eden, ölmüş kadınların namusu üzerinden fıkralar anlatıp gülen tiplerin doğruların anlatılmasını utanılacak bir faaliyet olarak lanse etmesi ayrı bir mantık katliamı zaten.
Yani burada böyle bu tür(!) boş beleş lafları kendine sakla ve önce kendi sümüklü burnunu temizle.
Ne demiş atalarımız?

Alemi nasıl bilirsin?

Kendin gibi. :)
Atasözlerine yanıt verilmez; ne denmiş ise öyle sineye(!) çekilir.😎

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
1-Ravinin ismini öğrenince başkalarının yorumu olmadan güvenilir olup olmadığını nasıl tespit edeceksiniz? :)
Sen ravisinin ismini ver gerisi ip söküğü gibi gelir hıyarlık yolunda. :)
2-Ravisi bile belli olmayan bir rivayet var ortada. Sapık bilinçaltına sahip günümüzdeki tipler gibi biri ortaya bir dedikodu atmış işte...
Ravi ortada yoksa rivayet de ortada yoktur hıyarların ağası. Ravi olmadan bir sözün rivayet olduğunu nasıl anlayacakmışsın söyle bakalım? Aklını kendince bu rivayettir bu değildir diyen insanlara satarak mı?
"şu izahlar yapılmıştır:"
İzah=rivayet mi demek sayın sürüngen?
Benim Nurcu abim olduğu iddianızı ispat edemediniz; çünkü yalan söylediniz.
Haklısın senin nurcu abilerin yok senin nurcu sahiplerin var. :)
Attığınız tefsirlerin hiçbir yerinde bu tefsir alimlerinin "ben aynı fikirde olsam da olmasam da benden önceki yazılanları aktarıyorum" dediğinin görülmediğini iddia ederek yalan söylediniz.

Kendileri aynı fikirde olsun olmasın önceki rivayet ve yorumları aktaranların aktardıklarının kendi yorumları olduğunu iddia ederek yalan söylediniz.

Tüm bu yalanlarınız ortaya çıkıp suratınıza çarpılınca utanmak yerine ilgili tefsirlerin hiçbirinde başkasından aktarıldığını gösteren ifadeler geçmediği yalanını söylediniz ama bu yalanınızı da kaynağıyla birlikte suratınıza çarptım.
Sayın hıyarlık yolunda attığım 4 alimden aradan bir kaç tanesini çekip diğerlerini görmezden gelerek ne kadar karaktersiz olduğunu tekrar ve tekrar kanıtlamış oldun.

Ayrıca zamanında bu alimlere "pedofilik zihniyetli sapıklar" dediğini de unutmamak lazım. :)

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
İşine geldiğinde alimlerin görüşünü tevil olarak sunan, işine gelmediğinde de aynı alimlere sapık damgası vuran müslümanlarla tartışmanın boş vakit kaybı ve eline sinirden başka bir şey geçmeyeceğini anlaman lazım sevgili @Hannibal. 🙂

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ben ne yazıyorsam ayet ve sahih hadislerle delillendirerek ve kaynak göstererek yazıyorum.
Ortada bir güzelleme var iddiasıyla farkında olmadan İslam yazdıklarım gibiyse -ki ayet ve hadislerle yazıyorum- İslam'ın güzel olduğunu itiraf etmiş oluyorsunuz.
İtiraf edenmiş...miş. Uçtun yine.
Senin kadar kelimeleri büken birisini görmedim. Hıyar ağası; güzelleme derken, İslam´ın güzel olduğundan bahsetmiyorum. Yaptığın reklamlardan(!) bahsediyorum. İslam güzel falan değil; orta çağın gerilerinde kalmış bir din. Bunu elbette hınzır gibi biliyorsun. Hasılı, lafları eğip bükme.
Mevzu tam olarak şu:
Sen, çocukların güzelim saf beynini zehirlemekten geri kalmayanlardansın.

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Sizin gibi hem herkesin mutlaka yalan söylemiş olduğunu iddia edip hem de kendisinin hiç yalan söylemediğini iddia eden, ölmüş kadınların namusu üzerinden fıkralar anlatıp gülen tiplerin doğruların anlatılmasını utanılacak bir faaliyet olarak lanse etmesi ayrı bir mantık katliamı zaten.
Al, tıksırıncaya kadar tekrar oku:

Bakire Meryem fıkrası, bir fıkra.

Buna gülemiyorsan, sendeki bazı civatalar harbiden eksik. Aklınca beni itibarasızlaştıracaksın ancak yanlış kayaya tosladın. Senin kadar kindar birisini görmedim ben. Senin gibiler, Muhammedi fıkra/ironi/karikatür yapmaya kalkanları öldürmeye yeltenirler ki oldu zaten!

Bu Bakire Meryem fıkrasının namus davası olup olmadığına, forumdaşlar karar versin:😁

Düşünce
Bağımsız
"Yüzey gerilimi" adı verilen fiziksel bir kuvvet nedeniyle, komşu denizlerin sularının karışmadığı ortaya çıkmıştır. Denizlerin farklı yoğunluklarından kaynaklanan yüzey gerilimi, âdeta bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller. (Richard A. Davis, Principles of Oceanography, Addison-Wesley Publishing Company, Don Mills, Ontario, ss. 92-93)
Sizce Celal Şengör yalan mı söylüyor?
Sanırım sana biyoloji dışında kimya derside gerekli.😔

Ekler

• 667EB474-8AF3-469E-8179-5F71055DBBFD.jpeg
    667EB474-8AF3-469E-8179-5F71055DBBFD.jpeg
    663 KB · Görüntüleme: 15
Düşünce
Bağımsız
Daha önce de yazdım:
6 gün 6 devir demektir.
🤣🤣🤣😂😂😂😂6 devirmiş. Hani senin tanrının gücü herşeye yeterdi 1 devir yetmemişmi. 6 devir hakkında biraz bilgi verseydi bari tekrar tekrar aynı ayeti sıralayacağına. Böylece kulları gönderdiği kitabı kanıtlamak için uğraşmazdı.😂🤣

Moderatör tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sen ravisinin ismini ver gerisi ip söküğü gibi gelir
İp söküğü gibi nasıl gelecekmiş? :)
Ravi ortada yoksa rivayet de ortada yoktur
Bu sizin temelsiz uydurmanız.

Hemen TDK'dan rivayet kelimesinin anlamlarını verelim:

1. isim Söylenti:
"O, yanıma oturarak kara haberlerden, kötü rivayetlerden bahsetti." - Falih Rıfkı Atay

2.
isim Bir olay, bir haber veya sözü nakletme:
"Bir rivayete göre, kaplanın dayısı olan kedinin keyiflenip miyavlaması işte bu zamandan kalmadır." - Nazım Hikmet

Eğer söylenti anlamını kastediyorsanız, söylenti:

Ağızdan ağıza dolaşan, kesinlik kazanmayan haber, rivayet demektir.

Demek ki kesinlik kazanmayan bir şeyden bahsediyorsunuz.

Bu durumda ortada sahih bir şey yok demektir.

Sahih olmayan ve sapık bir bilinçaltının ürünü olan söylentileri de ancak yine sapık bilinçaltı sahipleri doğru kabul edip üstüne atlar.

Eğer ikinci anlamı kastediyorsanız zaten verilen Nazım Hikmet cümlesi örneğinde de görüleceği üzere ortada bilinen bir ravi yok. Buna rağmen bir rivayet var.
İzah rivayetle de yapılır yorumla da yapılır.

Sonuç olarak ortaya çıktı ki ilgili alimler kendi fikirlerini değil, katılsınlar veya katılmasınlar kendilerinden önceki rivayet ve yorumları aktarmışlardır.
senin nurcu sahiplerin var. :)
Bu iddianızı da ispat edemezsiniz; çünkü bu da ayrı bir iftira.

Gülerek iftira atacak kadar utanma duygunuzu kayıp mı ettiniz?
attığım 4 alimden aradan bir kaç tanesini çekip diğerlerini görmezden gelerek
Siz tefsirlerin hiçbir yerinde bu tefsir alimlerinin "ben aynı fikirde olsam da olmasam da benden önceki yazılanları aktarıyorum" dediğinin görülmediğini iddia ettiniz.

Sadece bir yerde bile göstermek sizin iddianızın koca bir yalandan ibaret olduğunu ispat etmeye yeter.

Bunu anlamayacak kadar mantıktan yoksun musunuz yoksa anlamazlığa mı vuruyorsunuz?
Ayrıca zamanında bu alimlere "pedofilik zihniyetli sapıklar" dediğini de unutmamak lazım. :)
Bu alimlere değil hiçbir sahih rivayete dayanmayan rivayet ve yorumları yapanlara ve bunları doğru kabul edenlere söyledim.

Bu alimlerin de katılsınlar katılmasınlar kendilerinden önceki rivayet ve yorumları aktardıklarını zaten yukarıda defalarca ispat ettik.

Aynı yalanları ve saçmalıkları tekrar ederek bir yere varamazsınız.

Yazmıştık:
Saçmalıklar tekrar edildikçe mantıklı hale gelmez.

Yanlışlar tekrarlanırken doğruya ulaşılmaz.

Gerçekler edebiyat yaparak gizlenemez.

Etik daima moral üstünlüğe sahiptir.

Moral üstünlüğü etik eksiklikleri sebebiyle yitirenler, güçlü olabilseler de haklı olamazlar.

İlkeler çerçevesinde hayatınızı şekillendirirseniz, size katılmasalar da düşüncelerinize saygı duyarlar.

Fikirlerinize ilkeli hareket etmenize rağmen saygı duymayan ve sizi düşüncelerinizden dolayı itibarsızlaştırmaya ve ezmeye çalışanlar varsa, bilin ki bunların ilkesi yoktur.
aynı alimlere sapık damgası vuran
İşte başından beri bu iddianın yalan olduğunu ispat edip duruyoruz. :)
Yaptığın reklamlardan(!) bahsediyorum
Reklamda bahsedilenler doğruysa İslam'ın güzel olduğunu itiraf etmiş oluyorsunuz. :)
İslam güzel falan değil; orta çağın gerilerinde kalmış bir din
Bu sizin temelsiz uydurmanız.
Sen, çocukların güzelim saf beynini zehirlemekten geri kalmayanlardansın.
Ne demiş atalarımız?

Alemi nasıl bilirsin?

Kendin gibi. :)
Atasözlerine yanıt verilmez; ne denmiş ise öyle sineye(!) çekilir.😎
emnriyonik safha diyo.🤣🤣
Yazdıklarımın neresi neden yanlış gösteremeyip hakaret etmeniz fikir olarak aciz kaldığınızın itirafıdır. :)
Sanırım sana biyoloji dışında kimya derside gerekli.😔
Yazdıklarımızın neresi neden yanlış gösteremeyince ad hominem (insan karalama) ve saman adam safsatası yapmışsınız.

Alaska körfezinden bahsettiğim tek bir mesajımı gösteremezsiniz. :)
Hani senin tanrının gücü herşeye yeterdi 1 devir yetmemişmi
Sizin keyfinize göre hareket etmeyi değil de 6 devirde yaratmayı tercih buyurmasının her şeye gücünün yetmesiyle çeliştiğini zannetmeniz mantık katliamıdır.

cam-ı cem

Çaylak
Düşünce
Kur'ancı
Şu linkte:
http://islamport.com/w/aqd/Web/3906/3111.htm

بحث قيم جداً يدحض شبهة إعجاب الرسول بزينب بنت جحش وهى لازالت فى عصمة زوجها

زينب بنت جحش meselesi çok detaylı işlenmiş.

Bu hikayenin çıkış kaynağından ve çok sayıda rivayetten ,bu hikayeye itiraz edip reddedenler ile diğerleri arasında bayağı açıkça ve saklamadan korkmadan her kes eteklerinde ki taşları dökmüş.

Ancak büyük müfessirler saygın hadisçiler ve sahih doğru nakilcilerin umumu bunun uydurmuş olduğu ve rivayetin zayıf olduğunu söylerler.

İsmi geçen tefsircilerin bazılarını orijinal eserlerine de baktım ve buradaki derlemeden de çıkardığım sonuç şudur:

"المذهب الأول : رد هذه الروايات وإنكارها ؛ وذلك لعدم ثبوتها ، ولما فيها من قدحٍ بعصمة النبي صلى الله عليه وسلم .
ويرى أصحاب هذا المذهب : أن الصواب في سبب نزول الآية : أن النبي صلى الله عليه وسلم كان قد أوحى الله إليه أن زيداً يطلق زينب ، وأنه يتزوجها بتزويج الله إياها له ، فلما تشكى زيد للنبي صلى الله عليه وسلم خلق زينب ، وأنها لا تطيعه ، وأعلمه بأنه يريد طلاقها ، قال له رسول الله صلى الله عليه وسلم على جهة الأدب والوصية : اتق الله ، أي في أقوالك ، وأمسك عليك زوجك ، وهو يعلم أنه سيفارقها ، وهذا هو الذي أخفى في نفسه ، ولم يُرِدْ أن يأمره بالطلاق ، لما علم من أنه سيتزوجها ، وخشي رسول الله صلى الله عليه وسلم أن يلحقه قول من الناس في أن تزوج زينب بعد زيد وهو مولاه ، وقد أمره بطلاقها ؛ فعاتبه الله تعالى على هذا القدر من أن خشي الناس في أمر قد أباحه الله تعالى له .(10)
وهذا المذهب روي عن : علي بن الحسين (11) ، والزهري (12)، والسدي (13) ."

:"Peygamber vahiy alması yönü ile زيداً زينب boşayacağını Allah'ın takdir ve kaderi ve emri ile kendisine nikahlayacağını biliyordu. زيداً زينب şikayet etmek üzere Peygambere gelince ,peygamber زيداً bunu boşayacağını ve bu gelecekte gösterilen nikahlama olayının gerçekleşeceğini zaten biliyordu fiilen meydana geleceğini anlayınca زيداً Allahtan kork ve eşini yanında tut boşama demekte.

Umumiyetle reddedenlerin delileri:

Zaten Zeynep ile evlenmek istese idi boşa der geçerdi. Kendisi alırdı. Zaten زينب زيداً ile evlendiren kendisi. Hala kızı. Akrabası. Yani Zeynep zaten örtünme emri gelmediği uzun süre boyunca peygamber onu her hali ile gördü beğenmedi de زيداً ile evlenince rüzgarda kapıdaki perdeyi kaldırınca mı muhabbet oluştu. Bu hikayenin tek versiyonu yoktur. Çok değişik rivayetleri ve nakledicileri vardır. Nitekim çok sağlam olsa idi çok kaynaktan tek şekli ile anlatılırdı.

Buhari içinde geçen kısım kısadır. Hikaye olan kısma ekleme yapılmıştır gibi bir şeyler vardı yazıda.

Yine çok tefsirde peygamber eşinden ve yakın olanlardan gelen çok tekrar edilen ve aynı şekilde tekrar edilen bir ifade var:"نه قد روي عن عائشة (28) ، وأنس (29) - رضي الله عنهما - أنهما قالا :« لَوْ كَانَ رَسُولُ صلى الله عليه وسلم كَاتِمًا شَيْئًا مِمَّا أُنْزِلَ عَلَيْهِ لَكَتَمَ هَذِهِ الْآيَةَ:?وَإِذْ تَقُولُ لِلَّذِي أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَأَنْعَمْتَ عَلَيْهِ أَمْسِكْ عَلَيْكَ زَوْجَكَ وَاتَّقِ اللَّهَ وَتُخْفِي فِي نَفْسِكَ مَا اللَّهُ مُبْدِيهِ وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ ? » "

"Eğer peygamber bir ayeti gizlemek saklamak istese idi o bu ayet olurdu" demişlerdir.
Peygamber nefsinde sakladığı şey Zeynep'e duyulan sevgi değildir. Kendisinin Zeynep ile evlendirileceği gerçeği idi. Zaten son ana kadar peygamberin bu olaya sıcak bakmadığı ve çok büyük bir baskı altında kaldığı gayet açıktır. Nerede ise Yunus peygamber gibi bırakıp gidecek gibi bir hal var.

Gerçekten orijinal kaynaklarda defaten bu ifadenin şiddetli şekilde geçmesi peygamberin bu olayın baskısında ne yapacağını bilmeme noktasına geldiğini görmekteyiz.

Bu yüzden ayette halktan korkma çekinme Allahtan kork denilmektedir.
Bu olay Allah'ın kaderi takdiri diye geçer ayette.

Bu önceden takdir edilmiş ve zamanı gelince kaza oldu yani fiilen gerçekleşti. Peygamber bundan kaçamaz.
Her peygamberin sınavı ayrıdır Biri evladını kurban eder diğeri eşi ile imtihan olur diğeri oğlu ile. Diğeri evlatlığı ile.

cam-ı cem

Çaylak
Düşünce
Kur'ancı
Şu ifade de orijinal kaynaklarda çokça geçer:
Zeynep diğer peygamber eşleri ile şöyle konuşmakta:
Sizin nikahınızı babalarınız yeryüzünde kıydı.
Oysa benim nikahımı yedi kat gökte bizzat Allah kıydırdı.
Yani onun emri ve takdiri ile oldu.

Hannibal

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
İp söküğü gibi nasıl gelecekmiş? :)
Ravi'nin ismini ver gerisini bana bırak dangalaklık yolunda. :)
Eğer ikinci anlamı kastediyorsanız zaten verilen Nazım Hikmet cümlesi örneğinde de görüleceği üzere ortada bilinen bir ravi yok. Buna rağmen bir rivayet var.
Namık Kemal'in yazdığı bir sözle, bir çok tefsir kitabına girmiş bir şeyi mi kıyaslıyorsun? Aptal olduğunu düşünüyordum da bu kadarını beklemiyordum açıkçası. :)
İzah rivayetle de yapılır yorumla da yapılır.
O zaman o tefsirde izahın rivayetle yapıldığını bir kanıtla bakalım.
Bu iddianızı da ispat edemezsiniz; çünkü bu da ayrı bir iftira.
İftira atanların allahı sensin öncelikle bunu unutma. :) Bir zamanlar Muho'nun köle ticareti yaptığını kanıtlayamazsın diyip iftira attığını, daha sonra suratını çarptığım hadis sonrası haftalarca ortadan kaybolduğunu unutma lütfen. :)
Bu alimlere değil hiçbir sahih rivayete dayanmayan rivayet ve yorumları yapanlara ve bunları doğru kabul edenlere söyledim.
Unutkanlık hastalığın falan var galiba hıyarlıkyolunda. Sana şöyle linki atayım da hangi alimlere neler dediğini, daha sonra söylediklerini kabul etmek yerine insanların aklıyla nasıl dalga geçtiğini tekrar hatırlamak istersin belki de.

Knightwalker

☆☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Beyin yerine bulundurduğun örümcek ağlarını kafandan arındır da şu yazdığın saçmalığa bak. Sen daha bu yazılanların rivayet olduğunu bile kanıtlayamıyorken, hâlâ rivayetmiş gibi davranarak salya akıtıyorsun. Rivayet, ravi tarafından aktarılan sözdür. Etrafta ravi var mı? Yok. O zaman bu rivayet değil senin sapık alimlerinin sapık yorumlarıdır. Sürekli salak ayağına yatarak ne elde etmeye çalışıyorsun anlamış değilim.

Sayın hıyarların allahı, adam demiş ki eğer itirazınız varsa gidin bunu bize aktarana söyleyin demiş. Peki bahsettiğimiz kısmın akataranı yazılmış mı sayın örümcek kafalı? Hatta akatarını bile var mı acaba? Aptal ayaklarını bırak artık.
Hocam bu arkadaşın ben kelime çevirme uzmanı olduğuna kanat getirdim. Müthiş bir yetenek.

Son konular