Bir Müslümandan İslamı Bitirmek İsteyen Ama Ahlaki Sınırı Olmayanlara Tüyolar!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hasta kardeşim kimi kekliyorsun. İyice kekçi oldun sen.
Bedevi بدوي
Arap عربي

kur'anın yazarı çok belagatlı(!) olduğu için bedevinin zaten okunduğu gibi bedevi olduğunu bilmiyor muydu?
bedevi kastedilseydi bedevi olarak yazılırdı ve bunda sıkıntı yoktur.
sizin sahtekar mealcilerde arapların itibarını kurtarmak için , yukarıdaki kelimeleri hep parantez içi ifalerle kurtarmaya çalışmışlar. Aslında sende .............. gibi biliyorsun bedevi anlamı içermediğini ancak yine salağa yatıyorsun.
İsterseniz ilk muhatap olarak Araplara hitap eden bir kitabın, tebliğcisi dahil ilk muhataplar olan Arapların tamamına inkar ve nifakta daha ileri olduğunu yazacağı saçmalığını öne sürün, isterseniz gerçekleri kabul edin, tercih sizin :)

alemdar27

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
İsterseniz ilk muhatap olarak Araplara hitap eden bir kitabın, tebliğcisi dahil ilk muhataplar olan Arapların tamamına inkar ve nifakta daha ileri olduğunu yazacağı saçmalığını öne sürün, isterseniz gerçekleri kabul edin, tercih sizin :)
ne oldu senin bedevi argümanın çöp oldu yani.

alemdar27

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
size üzülüyorum, acıyorum, acizsiniz, dogmalarınızdan çıkmaya korkuyorsunuz. dogmalarınızdan kurtulduğunuza ebedi cehenneme gideceğinizi düşünüyorsunuz. Ama bu durumda kalmayı da sizler istiyorsunuz. yüce yaradıcınızında dediği gibi :

Yunus 100: Hem Allah’ın (akıl ve irade vermek sûretiyle gerçekleşen) izni olmasaydı, hiçbir insan imana eremezdi! Ve O aklını kullanmayanları pisliğe mahkûm eder!
pisliğe mahkum olmayı siz istiyorsunuz. :şgdçy: :şgdçy: :şgdçy:

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
size üzülüyorum, acıyorum, acizsiniz, dogmalarınızdan çıkmaya korkuyorsunuz. dogmalarınızdan kurtulduğunuza ebedi cehenneme gideceğinizi düşünüyorsunuz. Ama bu durumda kalmayı da sizler istiyorsunuz. yüce yaradıcınızında dediği gibi :

Yunus 100: Hem Allah’ın (akıl ve irade vermek sûretiyle gerçekleşen) izni olmasaydı, hiçbir insan imana eremezdi! Ve O aklını kullanmayanları pisliğe mahkûm eder!
pisliğe mahkum olmayı siz istiyorsunuz. :şgdçy: :şgdçy: :şgdçy:
Yazdığınız her şeyin bilimsel veya mantıki yönden hatalarını gösteriyorum. Kimin üzülünecek, acınacak halde olduğu, aciz ve dogmalarından çıkmaya korktuğu ve pisliğe mahkum olduğu ortada :)

alemdar27

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Yazdığınız her şeyin bilimsel veya mantıki yönden hatalarını gösteriyorum. Kimin üzülünecek, acınacak halde olduğu, aciz ve dogmalarından çıkmaya korktuğu ve pisliğe mahkum olduğu ortada :)
Bilimsellik ve sen:dy:
Mantık ve sen:dy:
Bilim ve mantık sana kaldıysa tamamdır. Sobayla konuşan adamı hem bilimsel hemde mantıklı kabul ederek mi hatalarımı gösterdin.
Spermlerin gögüs kafesi ve belden geldiğini göstererek mi hatamı gösterdin.
Dolunun dağdan yağdığını bilimsel olarak mı gösterdin.
dünyanın düz olduğunu bilimsel olarak mı gösterdin.
günümüzde Gemilere güç verenin rüzgar olduğunu bilimsel olarak mı gösterdin
o zamanın şartlarında babasız bir çocuk dünyaya getirmenin mümkün olduğunu bilimsel olarak mı gösterdin.
Kurandaki Avliye yöntemi denilen matematiksel hatayı bilimsel olarak mı çürüttün.
sular birbirine karıştığı halde bunların karışmadığını bilimsel olarak mı çürüttün.
yıldızlar döküldüğü zaman denilen ayetteki yıldızların bilimsel olarak dökülmesinin mümkün olmadığını bilimsel olarak mı gösterdin.
evrenin 6 günde yaratıldığını bilimsel olarak ispatladın mı
Fussilet(41)/10. O, dört gün içinde (dört evrede), yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve …
Neml(27)/88. Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler

Yukarıdaki ayetlerde Dağlar hareketli mi değil mi?
vb. böyle uzayıp gider.
Deli saidin talebesinden ne beklenir. Hiçbirşeye bilimsel olarak delil getirmemiş, ancak kendi iç dünyasındaki sobayla konuşma seanslarında ben bunların hepsini çürüttüm diyen adamı muhatap almamak lazım esasen de, it yesin ciğer işte atamıyorum :ggsy::ggsy::ggsy:

Yazarı tarafından düzenlendi:

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Madde 1 örneği:

İslamda genel olarak, akraba evliliği caiz; ancak evlenilecek kadının yabancı olmasının tercih sebebidir.
Peki çocuk durumu ne oluyor biliyorsunuz akraba evliliğinden çocuğun engelli doğma riski çok fazla bu duruma ne diyorsunuz ?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Peki çocuk durumu ne oluyor biliyorsunuz akraba evliliğinden çocuğun engelli doğma riski çok fazla bu duruma ne diyorsunuz ?
Risk çok fazla değil, diğer evliliklere göre fazla. Risk çok fazla deyince sanki büyük ihtimalle çocuk engelli doğacak gibi yanlış bir algı oluşabilir.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çok merhametli ve adaletli olan Allah buna neden izin vermiş ?
İslam her zaman ve mekanda uygulanabilecek formattadır. Mesela kuzenlerinizden başka evlenme şansının olmadığı durumlar da oluşabilir. Toptan yasaklamak yanlış olur. Bunun yerine İslamın hükmettiği gibi tercihen akraba olmayanla evlilik öngörülmesi her zaman ve mekana uygulama şansı oluşturur.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sobayla konuşan adamı hem bilimsel hemde mantıklı kabul ederek mi hatalarımı gösterdin.
Eskiden birinin ağaçla iletişime geçtiği iddia edilse insanlar deli zannederdi ama ağaçların birbiriyle iletişim kurdukları bilimsel olarak ispatlandı. Demek ki iletişim yöntemini bilirseniz her varlıkla iletişim kurmak mantıken mümkündür. :)

alemdar27

☆☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Eskiden birinin ağaçla iletişime geçtiği iddia edilse insanlar deli zannederdi ama ağaçların birbiriyle iletişim kurdukları bilimsel olarak ispatlandı. Demek ki iletişim yöntemini bilirseniz her varlıkla iletişim kurmak mantıken mümkündür. :)
Hakikaten sobayla konuşan deliyi aratmıyorsun. Yavrum lafı g.... yuvarlama. Ağaçlar birbiriyle iletişime geçebilir, önemli olan sobanın veya agacın bir insanla iletişime geçmesi ::D yine salağa bağladın.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hakikaten sobayla konuşan deliyi aratmıyorsun. Yavrum lafı g.... yuvarlama. Ağaçlar birbiriyle iletişime geçebilir, önemli olan sobanın veya agacın bir insanla iletişime geçmesi ::D yine salağa bağladın.
Hakaretlerinizi aynen iade ederim. Mantıken iletişim metodu bilinirse insanlar nesnelerle iletişime geçebilir, kabul etmek veya inkar etmek sizin tercihiniz :)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Dolunun dağdan yağdığını bilimsel olarak mı gösterdin.
dünyanın düz olduğunu bilimsel olarak mı gösterdin.
günümüzde Gemilere güç verenin rüzgar olduğunu bilimsel olarak mı gösterdin
o zamanın şartlarında babasız bir çocuk dünyaya getirmenin mümkün olduğunu bilimsel olarak mı gösterdin.
Daha önce de yazdım:
Kuranın böyle söylemleri yok bunlar sizin uydurmanız.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kurandaki Avliye yöntemi denilen matematiksel hatayı bilimsel olarak mı çürüttün.
Yine size daha önce de yazmıştım:
Avliye ve reddiye Kuran ve Hadisin emrettiği bir yöntem değil, sonradan oluşan duruma yapılan bir yorumdur. Yorumlar doğru da olabilir yanlış da. Aşağıdaki alıntılayacağım yöntem de bir yorumdur ve matematiksel hata olmadığını göstermektedir.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sular birbirine karıştığı halde bunların karışmadığını bilimsel olarak mı çürüttün.
"Yüzey gerilimi" adı verilen fiziksel bir kuvvet nedeniyle, komşu denizlerin sularının karışmadığı ortaya çıkmıştır. Denizlerin farklı yoğunluklarından kaynaklanan yüzey gerilimi, âdeta bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller. (Richard A. Davis, Principles of Oceanography, Addison-Wesley Publishing Company, Don Mills, Ontario, ss. 92-93)
Sizce Celal Şengör yalan mı söylüyor?

Yazarı tarafından düzenlendi: