Birçok hayvan türünün ilk ortak atası konumunda olan bir tür keşfedildi.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,551
Tepki puanı
1,840
Düşünce
Ateist

Evrim Teorisi'nin Bir Öngörüsü Daha Kanıtlandı!


15 yıl boyunca bilim insanları, Güney Avustralya'daki Nilpena bölgesindeki Ediyakaran Dönemi'nden kalma ve 555 milyon yıl öncesine ait birikintilerin ve fosilleşmiş yuva deliği izlerinin çift yanlı simetriye sahip hayvanlar tarafından bırakıldığında hemfikirdi. Ancak bu yuva deliklerini yapan canlıya ait, bilim insanları tarafından ortaklaşa kabul edilen hiçbir fosil bulunamamıştı. Bu durum, birçok bilim insanını spekülasyonlarda bulunmaya itmişti.

UC Riverside jeologları tarafından liderlik edilen bir ekip, insanlar da dahil olmak üzere bugün aşina olduğumuz birçok hayvan türünün ilk ortak atası konumunda olan bir türü keşfettiler. Ikaria wariootia isimli bu ufak ve solucan-benzeri canlı, bilinen ilk bilateriyan canlı; yani önü ve arkası tanımlanabilen, iki yönlü simetrik olan ve vücudunun her iki ucunda sindirim kanalı açıklığı bulunan bir canlı. Bulgular, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Modern hayvanların genetiği üzerine araştırmalar yapan evrimsel biyologlar, tüm çift yanlı simetriye sahip hayvanların en eski ortak atasının çok basit yapılı, küçük ve oldukça ilkin duyu organlarına sahip olması gerektiğini öngörüyorlardı. Ancak bu tür bir hayvanın fosilleşmiş kalıntılarının korunması ve sonrasında bizler tarafından bulunması, imkansız değilse bile çok zor gözüküyordu.

UC Riverside'dan yakın geçmişte doktorasını almış olan Scott Evans ile Jeoloji Bölümü profesörlerinden Mary Droser, bu yuvaların bazılarının yakınlarında çok ufak, oval şekilli iz fosilleri olduğunu fark ettiler. NASA Eksobiyoloji fonundan aldıkları maddi destekle araştırmacıları bu fosilleri 3 boyutlu lazer tarayıcı ile inceleyebildiler ve bu fosilleri yapan şeyin daha düzenli ve tutarlı bir vücut yapısına sahip olduğunu, silindir şeklinde bir bedeni olduğunu ve bariz bir şekilde ayırt edilebilir bir kafaya, kuyruğa ve silikçe izleri görülen kaslara sahip olduğunu keşfettiler. Bu hayvanın boyutları 2-7 milimetre arasında değişiyordu ve genişliği 1 ila 2.5 milimetre kadardı. En irisi, bir pirinç tanesi boyutlarındaydı ve bu şekil ve boyutlar, söz konusu yuva deliklerini yapmak için kusursuz ölçülere sahipti.

I. wariootia'ya ait (A-B) fotoğraflar ve (C-J) 3 boyutlu lazer taramaları
1600282683066.png


Daha fazla detay için : https://evrimagaci.org/ikaria-wario...odern-hayvanlarin-ortak-atasi-kesfedildi-9300
Bilimsel makale: https://phys.org/news/2020-03-ancestor-animals-australian-fossils.html
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆
Yazar
Mesajlar
2,643
Çözümler
1
Tepki puanı
1,221
Düşünce
Panteist
Ohaa 😱😱😱 Gerçekten inanılmaz. Şaka maka her gün yeni bir bulgu oluyor canlılar aleminde.
 

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
6,109
Çözümler
1
Tepki puanı
3,460
Düşünce
Ateist
Teorilerle uyumlu bir buluş. Dünyanın 4,5 milyar yıllık geçmişinde çok kaba hatlarla; ilk bir milyar yıl steril, ikinci milyarda arkea bakteriler, üçüncü milyarda gelişmiş hücreler dördüncü milyarda mantar, yosun, mercan gibi koloniler geliştiği varsayılıyor. Son yarım milyarda ise işte bu canlı gibi ilk hayvanlar ortaya çıktı. Yani yönü ve simetrisi olan aktif hareket eden hayvanlar. Kabuklular, omurgalılar bunları izledi.
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,087
Tepki puanı
967
Düşünce
Sünni
Bunda şaşılacak bir şey yok. 555 milyon yıl öncesine ait birikintilerin ve fosilleşmiş yuva deliği izlerinin çift yanlı simetriye sahip hayvanlar tarafından bırakılmış olabileceği düşünülmüş ve beklendiği gibi de çıkmış.

Bu fosili bulunan canlının insanlar da dahil olmak üzere bugün aşina olduğumuz birçok hayvan türünün ilk ortak atası konumunda olduğu iddiasının herhangi bir kanıtını yazmamışlar. Kuru kuruya bu iddiaya neden inanalım?
 

Son konular

Son mesajlar

Üst