Bu Ayet Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Özgür İrade Var Mıdır?

Kusursuzİmam

Çaylak
Düşünce
Agnostik
A'râf Suresi - 179

﴾179﴿
Andolsun biz, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmış olduk. Bunların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler; kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hayvanlar gibidir, hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

Cehennem için yaratılan bir insanın, özgür iradesi nasıl olabilir, sonuç olarak tanrı onu bilmiyor mu cehenneme gideceğini zaten onu cehennem için yaratmış olmuş. Kendisi bunu ayette söylemekte.

Moderatör tarafından düzenlendi:

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Özgür irade diye bir şey yok dinlerde. Önünde 3 tane kapı var ama hepsi aynı yola çıkıyor. Çünkü başındaki kişi kaderini yazmış ve yönetiyor.

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Kuran’da Allah’ın dilediğini doğru yola ilettiği yazar. Aynı ayette insanın sorumlu olduğu da yazar. Ayetin kendisi oksimoron.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Özgür irade diye bir şey yok dinlerde. Önünde 3 tane kapı var ama hepsi aynı yola çıkıyor. Çünkü başındaki kişi kaderini yazmış ve yönetiyor.
İlim maluma tabidir. Kader tutup zorla iş yaptırmaz kişi yapacağı için kaderinde olur.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Kaderimiz önceden belli, burada biz mi kaderi şekillendiriyoruz yoksa kader mi bizi şekillendiriyor yoksa biz mi kaderi?
Yazı attım gördüğünüz üzere orada belli başlı sorulan soruların cevabı verilmişti.
Biz Allah’ın ilmini mi şekillendiriyoruz yani?
Hayır, yazıyı okumadınız ya da okumadığınızı anlamadınız. Sizin anlamanız şu ise "biz yapmaz isek Allah(c.c) haşa bilmez" böyle bir şey değil.

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
İlim maluma tabidir. Kader tutup zorla iş yaptırmaz kişi yapacağı için kaderinde olur.
Allah bizim ne yapacağımızı önceden biliyor değil mi? Ve buna "kader" diyoruz değil mi? Eğer Allah bizim ne yapacağımızı önceden biliyorsa onun bildiğinden başka bir yoldan gitmemiz imkansızdır değil mi? O zaman bir çok yolumuz varmış gibi gözükür ama aslında tek bir yolumuz var. Yani kader zorla iş yaptırmaz ama bizim özgür irademize etkisi olur.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Allah bizim ne yapacağımızı önceden biliyor değil mi? Ve buna "kader" diyoruz değil mi? Eğer Allah bizim ne yapacağımızı önceden biliyorsa onun bildiğinden başka bir yoldan gitmemiz imkansızdır değil mi? O zaman bir çok yolumuz varmış gibi gözükür ama aslında tek bir yolumuz var. Yani kader zorla iş yaptırmaz ama bizim özgür irademize etkisi olur.
Yazıyı okumuyorsun yanlış yorumlar yapıyorsun.

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik

Burada C/P yapılmış. Hala en basit soruya cevap alamadım. Tanrı, çok sevdiği kullarının suç işleyeceğini biliyorsa, cehenneme gideceğini biliyorsa onu neden yaratır? Acı çektirmeyi mi çok seviyor yoksa insanlar umurunda değil mi? Ayrıca attığınızı bir kaç gün önce okumuştum. Yazan arkadaş ağzında gevelemiş gevelemiş ama yine de bir cevaba varamamış.

KemalY

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Ayrıca bu attığınız tarzda kanalları izlememeye yemin ettim. Siyasal islamcılardan bir farkları yok.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Tanrı, çok sevdiği kullarının suç işleyeceğini biliyorsa, cehenneme gideceğini biliyorsa onu neden yaratır? Acı çektirmeyi mi çok seviyor yoksa insanlar umurunda değil mi? Ayrıca attığınızı bir kaç gün önce okumuştum. Yazan arkadaş ağzında gevelemiş gevelemiş ama yine de bir cevaba varamamış.
Yazının başında c/p olmadığı yazdığı halde bunu yazmanızı anlamadım.

Cehenneme gideceklerin yaratılmasının cevabı soruda var lakin baştan bir temel olmalı direkt bir konuyu anlamak için bir temel olmalı onları yazdım okumamaşsınız.

Acı çektirmek ve umursamamak sizin uydurmanız yine başta belirtmiştim diye hatırlıyorum okumadan önce bilinmesi gerekilen konular diye daha istifade edilir diye tahmin etmiştim bu vesile ile.

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
Yazıda arkadaş hakim örneği vermiş ancak örnek yanlış. Biz kader varsa (yani Allah her şeyi biliyorsa) bizim Allah'ın bildiğinden başka bir yolu seçme şansımız yoktur. Yani o örnekte hakim suçlunun bir suç işleyeceğini kesin bir şekilde bilebiliyorsa o suçlunun özgür iradesi yoktur. Çünkü suçlunun suç işlemekten başka şansı yoktur.
Yazıyı okumuyorsun yanlış yorumlar yapıyorsun.
Yazıyı okusam bir şey değişmeyecekti çünkü yazı bir cevap vermiyor.

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Ne demek ulan kişi yapacağı için kaderinde olur. Kişinin belli şartlarda ne yapıp edeceği Allah'ın ilminde varsa özgür iradeden falan bahsedemezsin, çünkü Allah el evveldir. Malum olan insana malum olur, Allah'a her şey ezelde malumdur. Netice olarak Allah'a yaratıcı diyorsan her şey onun zorlamasından ibarettir demek zorundasınız, yoksa saçmalamış olursunuz.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Yazıda arkadaş hakim örneği vermiş ancak örnek yanlış. Biz kader varsa (yani Allah her şeyi biliyorsa) bizim Allah'ın bildiğinden başka bir yolu seçme şansımız yoktur. Yani o örnekte hakim suçlunun bir suç işleyeceğini kesin bir şekilde bilebiliyorsa o suçlunun özgür iradesi yoktur. Çünkü suçlunun suç işlemekten başka şansı yoktur.
Israrla açıklandığı halde yazıyı okumayıp bunu yazmanız hakikaten gözü kapatmaktan öteye gitmiyor.
Yazıyı okusam bir şey değişmeyecekti çünkü yazı bir cevap vermiyor.
Okumadan yorum yapıp göz kapamaya, dogmatiklik deniyor.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
Ne demek ulan kişi yapacağı için kaderinde olur. Kişinin belli şartlarda ne yapıp edeceği Allah'ın ilminde varsa özgür iradeden falan bahsedemezsin, çünkü Allah el evveldir. Malum olan insana malum olur, Allah'a her şey ezelde malumdur. Netice olarak Allah'a yaratıcı diyorsan her şey onun zorlamasından ibarettir demek zorundasınız, yoksa saçmalamış olursunuz.
Kader 5-6 saatte anlatılan bir konu attığım yazı 40-50 dakikalık bir kısım. Yazdığım cümle kader konusu toplam 10 ise cümlem 10/00000.1 belki var belki yok.

Ben fazladan bir yazı yazmayacağım öğrenmek isteyene yazı attım inşAllah hayırlara vesile olur.

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist
Israrla açıklandığı halde yazıyı okumayıp bunu yazmanız hakikaten gözü kapatmaktan öteye gitmiyor.
Yazıyı okudum. Ondan sonra o yorumu yazdım. Zaten yazıyı okumadan yazıda bu konuyla alakalı hangi örneğin verildiğini bilemem.
Okumadan yorum yapıp göz kapamaya, dogmatiklik deniyor.
Dogmatik TDK anlamı:
1. Deney bilgisini, deneye dayanan kanıtları hiçe sayarak kanılarını inanç öğretilerinden çıkaran (düşünce biçimi), inaksal.
2. Felsefe ve din dogmalarının mantıksal ve sıralı bir yolla ortaya konuluşu.

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Kader 5-6 saatte anlatılan bir konu attığım yazı 40-50 dakikalık bir kısım. Yazdığım cümle kader konusu toplam 10 ise cümlem 10/00000.1 belki var belki yok.

Ben fazladan bir yazı yazmayacağım öğrenmek isteyene yazı attım inşAllah hayırlara vesile olur.
Bir şeyi 5 yaşında bir çocuğun anlayabileceği bir basitlikte ifade edemiyorsan kendin de anlamamışsın demektir. Ben düşündüğüm şeyi iki cümleyle aktarabiliyorum, sen aktaramıyorsan o senin sorunun.

Max Payne

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Allah ne yapacağımızı biliyormuş ama seçimi bize bırakıyormuş. Bizi gelecekteki eylemlerimizi gerçekleştirecek şekilde yaratan kimdir acaba? Özgür irade dediğimiz şey ne kadar özgür olabilir ki?

Son konular