Bu Ayet Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? Özgür İrade Var Mıdır?

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Okumadan yorum yapıp göz kapamaya, dogmatiklik deniyor.
İnsanları dogmatiklik ile suçlamadan önce dön kendine bir bak.

İslam'da özgür irade falan yoktur. İyilik-kötülük kavramı da zaten şeytan ve tanrının girdiği iddianın sonucudur size göre. Ya iyiliği seçecekmiş de ya da şeytana uyacakmış. Hadi oradan. :D

Özgür irade bilimsel olarak yoktur, aynı şekilde dinlerde de özgür iradeden bahsedemezsin. Tanrı direkt olarak bizim irademizi kısıtlıyor, totolojileriyle kendini bile kısıtlayan bir kavramdan bahsediyoruz. Sıfatları altında ezilmiş aciz bir yaratıcının yarattığı kulların özgür iradesinin olacağını mı düşünüyorsun gerçekten?

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Sizin anlamanız şu ise "biz yapmaz isek Allah(c.c) haşa bilmez" böyle bir şey değil.
Hayır, bunu demiyorum. Bizim yaptıklarımız Allah’ın ilmini şekillendiriyor. Mesela 2 + x ilmini, x sayısının ne olduğu belirliyor. Bu ilim, x’e bağlı. İlim maluma tabidir, diyorsunuz ya hani.

Rütbesiz

Çaylak
Düşünce
Sünni
şeytan ve tanrının girdiği iddianın sonucudur
Ortada öyle haşa ve kella Allah(c.c) azdırabildiğin kadar azdır bende hidayet edeceğim demedi ortada iddia da yok.

Şeytanı Allah(c.c) yarattı, imtihan etmeyi murad etti (şeytanında hatası var masum değil yani) ve imtihan içinde böyle murad etti.

Esbablar ancak birer perdedir.
Özgür irade bilimsel olarak yoktur, aynı şekilde dinlerde de özgür iradeden bahsedemezsin.
Plüton senden şöyle bir konu açmanı istiyorum. Bilime tapan sen özgür irade yok diyon ya ceza, iyilik-kötülük, hapis, sanat, avukat, hakim vs. bunları bir açıklar mısın? Buraya daha fazla yazma.
Külli bir irademiz yok, cüz-i bir irademiz var.

Düşünce
Ateist
Bunların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler; kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hayvanlar gibidir, hatta daha da şaşkındırlar.
Bana kavramayan kalp, görmeyen göz, duymayan kulak vermiş. Üstüne hayvan diyerek aklınca hakaret etmiş. Üstelik daha da şaşkın diyerek hayvandan da beterler diyerek yine hakaret etmeye çalışmış. Kendi yarattığına nefret kusuyor. Sonra niye düşmansınız bu kadar bu dine diye eleştiri alıyoruz. Arkadaşlar aynı kitabı okuduğumuza emin miyiz?

Kusursuzİmam

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Bana kavramayan kalp, görmeyen göz, duymayan kulak vermiş. Üstüne hayvan diyerek aklınca hakaret etmiş. Üstelik daha da şaşkın diyerek hayvandan da beterler diyerek yine hakaret etmeye çalışmış. Kendi yarattığına nefret kusuyor. Sonra niye düşmansınız bu kadar bu dine diye eleştiri alıyoruz. Arkadaşlar aynı kitabı okuduğumuza emin miyiz?
Nereden bakarsak bakalım, hep bir hata hep bir çelişki buluyoruz. Nisa suresi 82. Ayette kendi ayağına sıkıyor zaten.

Kur’an’ı inceleyip düşünmüyorlar mı? Eğer Allah’tan başka birinden gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık ve çelişki bulurlardı!

Bu mantıksızlığa bile şeytanın vesvesesi diyecek insanları tanıyorum.

Son konular