Bu yazım kurallarına dikkat edin

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Merhabalar,

Konu açarken ya da mesaj yazarken, herkesin en azından imla kurallarına uyması gerekiyor. Bazı arkadaşlarımız uymadığı ya da uyduğunu zannettiği için hem bizlerin okuma zevkini düşürüyor hem forumun mesaj kalitesini aşağı çekiyor hem de asgari yazım kurallarını ihlal ediyor. Ben de bu arkadaşlar için ve bilgilerini bir miktar tazelemek isteyen arkadaşlar için, basit bir tablo hazırladım. Biraz da tadı hoş gelsin diye espriler kattım.

Lütfen, konu açarken ya da mesaj yazarken, bu yazım kurallarına dikkat edelim.

Mete Turan @Mete Turan , bu konu sabitlenirse sağlayacağı faydanın artabileceğini düşünüyorum.

Hazırsanız başlıyoruz!

Dipnot: İlgili alanlar kalınlaştırılmış ve boyanmıştır.

Kural hakkında açıklama :o:pk:Yanlış uygulanış :ysay::ba:Doğru uygulanış :kggy::by:
Cümleye başlarken, ilk harf büyük yazılır.benim adım Deniz.Benim adım Deniz.
Cümle nokta (.) ile bitirilir ve bitişik yazılır.Bugün hava güneşli / Bugün hava güneşli .Bugün hava güneşli.
Ünlem işareti ve soru işareti de bitişik yazılır.Bugün bomba gibi hissediyorum ! / Paşa gönlün nasıl ?Bugün bomba gibi hissediyorum! / Paşa gönlün nasıl?
Virgül, kendisinden önceki kelimeye bitişik olarak yazılır ama sonraki cümleyle arasına boşluk konur.Güller kırmızıdır , menekşeler mavi , ilk sevgilimin adının da Hazal olduğunu belirtmek gerekir!Güller kırmızıdır, menekşeler mavi, ilk sevgilimin adının da Hazal olduğunu belirtmek gerekir!
Soru ekleri ayrı yazılır.Müdür, müdürmüdür? / Cidden unuttunmu?Müdür, müdür müdür? / Cidden unuttun mu?
Sıkça kullanılan şu kelimelerde ki bitişik yazılır.bel ki, çün , hâlbu ki, madem ki, meğer ki, oysa ki, san kibelki, çün, hâlbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki
Sıkça kullanılan şu kelimelerde şey ayrı yazılır.
(Ayrıca "hiç bir" değil, "hiçbir" / "hoşgeldin" değil, "hoş geldin")
hiçbirşey, herşey, birşeyhiçbir şey, her şey, bir şey
Türkçe karakter kullanmak zorunludur.carsi, asagi, bahce, cilek, esek, sigirçarşı, aşağı, bahçe, çilek, eşek, sığır

Eğer bu tabloya başka eklenmesini istediğiniz bir kural varsa, yorum olarak belirtin. Böylece tabloyu düzenleyebiliriz!

-

Türkçeyi doğru kullanan herkese esenlikler!

kavak

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İyi de, anketi doğru yanıtlamak için tüm tüyoları vermişsin.
Yani benim 50´lik tepki puanım resmen tehlikeye girdi şimdi.
Bence 3 gün beklemeliydin! :ggsy:

Dipnot: Konunun sabitlenmesi durumunda, bu iletimin silinmesi caizdir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konuşurken kelimelerini seçemeyen adam, foruma Türkçe dersi veriyor. Güler misin, ağlar mısın?

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
İyi de, anketi doğru yanıtlamak için tüm tüyoları vermişsin.
Yani benim 50´lik tepki puanım resmen tehlikeye girdi şimdi.
Bence 3 gün beklemeliydin! :ggsy:

Dipnot: Konunun sabitlenmesi durumunda, bu iletimin silinmesi caizdir.
Aslında aklımdaydı. Şu mesajınla da birden açıverdim. :ggsy:

Bunları neden yazıyorum, çünkü her cümleye küçük harflerle başlayanlara resmen kıl oluyorum.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Konuşurken kelimelerini seçemeyen adam, foruma Türkçe dersi veriyor. Güler misin, ağlar mısın?
Dostum sıkıntın nedir? Forumun kalitesini arttırmak için basit ama etkili bir konu açtık, en azından bu konu altında tartışma başlatma.