Cariyelere Neden başörütüsü yasak???

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ya dostum sen sorunlu musun kuran hükmü ilelebet geçerli değil mi yani şu anda işid Suriye’deki elde etmiş olduğu cariyelere bu uygulamayı yapıyor bu doğru bir şey mi
Kuran’ın hükümleri o şartlar oluşunca geçerli olur. Mesela namaz esnasında namaz hükümleri uygulanır, başka zaman değil. Kölelik de böyledir. İnsan yerine bile konuşmayan, işkence vs dahil her şey serbest olan kölelerle ilgili ciddi sınırlama getiren hükümlerden bahsediyoruz. Kölelik varsa bu hükümler uygulanır, yoksa uygulanmaz. Tıpkı namaz gibi

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Velevki o dönem yapılmış olsa dahi bu doğru bir şey mi. Hani adam diyor ya senin okuduğun mektebin.......
Bu gibi durumlarda bunu savunanlara sadece şunu söylüyorum inşallah senin kardeşin Bacın annen bu cariye hükmüne düşer de o zaman anlarsın. Yoksa başka türlü anlamayacaksınız.
O dönem zaten var olan köleler hakkında ciddi sınırlar çizilmiş. Olmayan kölelik icad edilmemiş ki

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Kuran’ın hükümleri o şartlar oluşunca geçerli olur. Mesela namaz esnasında namaz hükümleri uygulanır, başka zaman değil. Kölelik de böyledir. İnsan yerine bile konuşmayan, işkence vs dahil her şey serbest olan kölelerle ilgili ciddi sınırlama getiren hükümlerden bahsediyoruz. Kölelik varsa bu hükümler uygulanır, yoksa uygulanmaz. Tıpkı namaz gibi
İnşallah senin bir yakının benim cariyem olur onun memelerini açık gezdirmezsem İnsan evladı değilim. O döneme mahsus ne demek kafayı mı yedin sen. Yani Kur’an’ın o hüküm şu anda yok mu yoksa içine ..... kuranda bu ifade niye yazar.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
O dönem zaten var olan köleler hakkında ciddi sınırlar çizilmiş. Olmayan kölelik icad edilmemiş ki
Ne sınırı çizilmiş dostum. Şunu şöyle yaparsan köle azad edeceksin bir tane köle azad et dersiniz karşılığında on tane köle satın alırsınız bu mu lan sizin adaletiniz

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Sınır çizmek yerine neden toptan kaldırmamış cariye ve kölelik yasaktır diye neden ayet indirmemiş senin arap putun.
Bunların beyni sulanmış kafayı yemişler. Hani adam demiş ya din afyondur diye hakikaten bunlar beyinleri uyuşmuş adam bana cariyelikdeki Memelerin açık gezilmesinisavunabiliyor

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İnşallah senin bir yakının benim cariyem olur onun memelerini açık gezdirmezsem İnsan evladı değilim. O döneme mahsus ne demek kafayı mı yedin sen. Yani Kur’an’ın o hüküm şu anda yok mu yoksa içine ..... kuranda bu ifade niye yazar.
Haddinizi aşıyorsunuz. Öğrenmek istiyorsanız edebinizle sorun. Sizi terbiyeye davet ediyorum.
Ben şu anda namaz kılmadığım için namaz hükümleri şu anda benim için geçersiz. Ne zaman namaz kılarsam geçerli olur. Kölelik de böyledir. Yakın tarihe kadar kölelik vardı ve hükümler geçerliydi. Bugün yok ve geçersiz. Yarın tekrar kölelik olursa- ki inşaallah olmaz- hükümler tekrar geçerli olur

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Haddinizi aşıyorsunuz. Öğrenmek istiyorsanız edebinizle sorun. Sizi terbiyeye davet ediyorum.
Ben şu anda namaz kılmadığım için namaz hükümleri şu anda benim için geçersiz. Ne zaman namaz kılarsam geçerli olur. Kölelik de böyledir. Yakın tarihe kadar kölelik vardı ve hükümler geçerliydi. Bugün yok ve geçersiz. Yarın tekrar kölelik olursa- ki inşaallah olmaz- hükümler tekrar geçerli olur
Terbiyesizlik yaptığımı düşünmüyorum cariyeliği savunan sensin şu anda Suriye’de şartlar oluşmuş mudur Suriye’de senin savunduğun sistem yüzünden tecavüze uğrayan binlerce kadın var ve bunlar senin savunduğun sisteme göre cariye hükmündedir yani şu anda senin söylediğine göre şartlar oluşmuştur.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ne sınırı çizilmiş dostum. Şunu şöyle yaparsan köle azad edeceksin bir tane köle azad et dersiniz karşılığında on tane köle satın alırsınız bu mu lan sizin adaletiniz
Lanlı lunlu konuşmak edep dışı. Sizi edebe davet ediyorum.
Köle insan olarak görülmezken insandır denilmiş. Sizinle eşittir denilmiş. Yediğinden yedirip, giydiğinden giydirmek zorundasın. Senden daha iyi bir insansa senden üstündür. Yapabileceğinden daha ağır iş veremezsin. Bayan köle nikahlındır. Çocuğun olursa artık köle değildir. Önceden zaten başkasıyla nikahı varsa onunla sen birlikte olamazsın gibi ciddi hükümler konulmuş ve köle azad etmek çok ciddi teşvik edilmiştir

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sınır çizmek yerine neden toptan kaldırmamış cariye ve kölelik yasaktır diye neden ayet indirmemiş senin arap putun.
Benim Arap putum yok. Toptan kaldırmak ancak yakın tarihte olduğu gibi bütün insanlığın alacağı kararla olur. Yarın bu durumun bozulup tekrar köleliğin gelmeyeceğini bilmiyoruz. Tabi ki olmasını istemeyiz. Diğer devletler sizin vatandaşınızı köleleştirirken siz ne yapabilirsiniz ki, sonuçta küçücük bir toplumdan bahsediyoruz. Ayrıca savaş esirlerini tutacak hapishane yok. Ömür boyu besleyip hiç çalıştırmamak, ekonomik anlamda ciddi külfet. Çalıştırdığınız anda zaten köle olmuş oluyorlar. Hapishane yerinde evinizde barındırıyorsunuz, yediğinizden yedirip, giydiğinizden giydiriyorsunuz, yapabileceğinden ağır iş veremiyorsunuz. Bu şartları düşününce günümüzdeki işçiler, Müslümanların köleleri kadar iyi yaşamıyor.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bunların beyni sulanmış kafayı yemişler. Hani adam demiş ya din afyondur diye hakikaten bunlar beyinleri uyuşmuş adam bana cariyelikdeki Memelerin açık gezilmesinisavunabiliyor
Tüm hakaretlerinizi aynen iade ediyorum:
Hz Ömer o dönemde toplumsal şartlar gereği bunu uygun görmüş. İslamın böyle bir emri yok

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Terbiyesizlik yaptığımı düşünmüyorum cariyeliği savunan sensin şu anda Suriye’de şartlar oluşmuş mudur Suriye’de senin savunduğun sistem yüzünden tecavüze uğrayan binlerce kadın var ve bunlar senin savunduğun sisteme göre cariye hükmündedir yani şu anda senin söylediğine göre şartlar oluşmuştur.
Şartlar kesinlikle oluşmamıştır. Oradaki teröristler masumları öldürüyor. İslamda masum öldürmek haramdır, bunlar helal görüyor. İslamda harama helal derseniz dinden çıkarsınız. Dolayısıyla hiçbir Müslüman terörist olmaz, hiçbir terörist de zaten Müslüman değildir artık. Müslüman bile olmayan insanların vahşetine şeriat diyemezsiniz, bu yüzden İslamı suçlayamazsınız

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Cariyelik(savaş kölesi evli bile olsa kadın)müessesi bizzat Kur'an'da en ince detayına kadar düzenlenmiştir. Köleliğin kalkacağı hesapta yoktur allah bunu tahmin edememiştir.

Kur'an'da köle azadı,İslamı köleler arasında yaymak ve efendileri cezalandırmak/korkutmak amaçlıdır.Kölelik müessesine açılan bir savaş yoktur.

Gerek köleye ödül gerekse de efendinin suçlarına ceza olarak öngörülen köle azadı, bizzat kölelik müessesesini sağlamlaştırır.
Bir köle düşünün,efendisinin gözüne girerse,özgürlüğünü alabilecektir.Efendi 10 köleden 1ini azad edecektir ama 10u da kölelikte yarışacaktır.

Köle azadı, köleliği bitirmek için değil aksine sağlamlaştırmak, köleleri efendilerine karşı daha itaatkar yapmak içindir.
Kapitalizm de çalışanları köleler haline getirmiştir ama eskilerin kölelik sistemiyle bu karşılaştırılabilir değildir. İnsaflı olunuz.
Cenaballah ne buyuruyor?Köle efendisine eşit olur mu? Olmaz diyor. Tekrar ediyorum,"azad" köleliği bitirmek için değildir, köleye havuçtur.

köle.jpg

Osmanlı, Abdülmecit döneminde İngiliz zorlamasıyla köleliği kaldırmıştır. Osmanlılar müşrik olmakla suçlanmışlardır.
köle2.jpg

İslamda köleliğin olmadığı veya köleliği bitirmenin hedef olduğu iddiaları safsatadır,Modernist,kuantumcu,NewAge'cilerin köksüz iddialarıdır
Pek çok köle bir gün efendi olabilmek umuduyla yanar-tutuşur. Muhammed'in köle azad işlerine bu anlattıklarım çerçevesinden bakın.
Bitirmek isteseydi, "kölelik haramdır, insanlar eşittir" der, keser atardı. Nitekim, evlatlık müessessini bir ayetle ezdi-geçti. Ahzab-37
Kur'an'da kölelik asla şiddetli ve keskin bir dille yasaklanmaz, azapla tehdit edilmez, köle sahipleri aşağılanmaz.
Muhammed köle almış,satmış, zaptetmiş sahip olmuştur. Bu sebeple,İslam coğrf.larında 19yy dek kölelik devam etmiştir.

tttttttttt.jpg

http://www.bbc.co.uk/religion/religions/islam/history/slavery_1.shtml

Muhammed'in köle alıp-satması insan ticaretidir (human trafficking), uluslarası suçtur. Türk Ceza Kanunu Madde 80'e göre 8-12yıl hapis alır

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy.jpg

İslamda kölelik müessesi halen vardır, kalkmış değildir. Fakat medeniyet müslümanların köle/cariye sahip olmalarına/alıp/satmalarına engel olmaktadır.
İslamda kölelik yoktur diyebilecek tek bir hacı/hoca/ilahiyatçı bulamazsınız. Amalı, fakatlı, uzun uzun demogiler yaparak, kölelik yoktur demeye getirirler ama kölelik yoktur diyemezler. Allah'ın emirlerine ve Resulün sünnetine karşı mı gelsinler :)

Köle azadını özendirmek kölelik sistemini bitirmez. Benzer şekilde, yoksula sadaka vermek de yoksulluğu bitirmez, gelir dağılımını adil yapmaz.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kur'an'da köle azadı,İslamı köleler arasında yaymak ve efendileri cezalandırmak/korkutmak amaçlıdır.
Yine temelsiz bir niyet okuyuculuğu. Bazı günahların kefaretinin sadece varsa köle azadı olması, köle azad etmenin sevabı gibi teşvikler köleliğin yaygınlaşmasına nasıl sebep oluyor?

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kapitalizm de çalışanları köleler haline getirmiştir ama eskilerin kölelik sistemiyle bu karşılaştırılabilir değildir. İnsaflı olunuz.
İşçiler yanlarında çalıştıkları kişilerin yediklerinden yiyip, giydiklerinden giyebiliyorlar mı? Yapabileceklerinden ağır iş verilmiyor mu? İslamda böyle olması şart ama ağır iş haricinde hangi sözde medeni hukuk işçiyle patronun hayat standardını eşitleyen hükümler koymuş?

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
İşçiler yanlarında çalıştıkları kişilerin yediklerinden yiyip, giydiklerinden giyebiliyorlar mı? Yapabileceklerinden ağır iş verilmiyor mu? İslamda böyle olması şart ama ağır iş haricinde hangi sözde medeni hukuk işçiyle patronun hayat standardını eşitleyen hükümler koymuş?
Ya kardeşim vallahi sinirlenmek istemiyorum kırmak istemiyorum üzmek istemiyorum ancak hakikaten mantıklı düşünmüyorsun ya da İslam tarihini tam iyi bilmiyorsun senin Ömer’in adaleti ile meşhur Ömer’in kadının başından örtüyü çekerken a kokmuş kadın hür kadınlara mı benzemeye çalışıyorsun diyor. Adaleti ile meşhur olan Ömeriniz adını duyduğunuzda titrediğiniz Ömerinizin adaleti bu. tabi bu kendi kafasından böyle yapmıyor ayetlere dayandırarak yapıyor yani sen şimdi diyorsun ki köleler efendileri ile cariyeler efendileri ile yanyanaydı kolkolaydı cancanaydı aynı sofrada yemek yiyorlardı vallahi billahi tallahi hepsi yalan bu şu anda size ve bize anlatılan cicim İslam’ıdır senin söyledin şey bizim Türk kültürüne yakın şeylerdir Arap kültüründe Arap dini olan İslam da asla köle ile efendisi eşit değildir birkaç istisna örnek olabilir ben de biliyorum Mesela bir çok işadamımız yeri geldiğinde işçileri ile oturur yemeğini yer sohbetini yapar Ramazan’da bu işçilerinin ihtiyaçlarını gidermeye çalışır aynı şekilde hıristiyan veya Yahudi işadamları da yapıyorlar şimdi bunu biz nereye koyalım. Muhammed’in gelini ile evlenmesinin temel nedenlerinden bir tanesi de belki de budur çünkü evlatlığı olan Zeyt azatlı bir köle idi hür olan bir kadın azatlı da olsa köle ile nasıl evlenir bu yolu kapatmak için de bu evlilik yapılmıştır. Lütfen yazdığın ve düşündüğün şeyleri hem müslüman kimliğinle hemde objektif olarak düşün o zaman işin içerisinden çıkarsın günümüzde olan eskide olan şeylerinİslamla dinle alakasının olmadığını tamamen kültürel reflekslerle yapıldığını sen de kolaylıkla göreceksin. Biz zat Muhammet söylüyor sana yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma yani sen köle olmak ister misin? Karın kızın anan Bacın cariye olsun ister misin.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Köle efendisine eşit olur mu?
Burda öyle demiyor çarpıtmayın. Ayetlerin öncesi ve sonrasına da bakarsanız mümin ile kafir karşılaştırılıyor. Nefis ve şetana köle olmuş kafir ile bunlara karşı özgürce hareket eden mümin arasındaki fark köle ile hür arasındaki farka benzetiliyor. Alkol vs bağımlı birine de bu örnek verilebilir. “Özgür ile köle aynı olur mu? Sen niye alkolün kölesi oldun?” denilir mesela

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Muhammed’in gelini ile evlenmesinin temel nedenlerinden bir tanesi de belki de budur çünkü evlatlığı olan Zeyt azatlı bir köle idi hür olan bir kadın azatlı da olsa köle ile nasıl evlenir bu yolu kapatmak için de bu evlilik yapılmıştır.
Peygamber hür ile köle eşit değildir algısını yıkmak için halası kızı ile azatlı kölesini evlendirmek için bizzat aracı olmuştur.