Cariyelere Neden başörütüsü yasak???

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
günümüzde olan eskide olan şeylerinİslamla dinle alakasının olmadığını tamamen kültürel reflekslerle yapıldığını sen de kolaylıkla göreceksin
Ben de aynısını söylüyorum. O dönemin şartları ve kültürü ile yapılan şeyleri İslama mal etmek yanlıştır

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Burda öyle demiyor çarpıtmayın. Ayetlerin öncesi ve sonrasına da bakarsanız mümin ile kafir karşılaştırılıyor. Nefis ve şetana köle olmuş kafir ile bunlara karşı özgürce hareket eden mümin arasındaki fark köle ile hür arasındaki farka benzetiliyor. Alkol vs bağımlı birine de bu örnek verilebilir. “Özgür ile köle aynı olur mu? Sen niye alkolün kölesi oldun?” denilir mesela
Diyanet Vakfı Meali
Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının malı olmuş bir köle ile katımızdan kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak harcayan (hür) bir kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olurlar mı? Doğrusu hamd Allah'a mahsustur. Fakat onların çoğu (bunu) bilmezler. *nahl 75 bu ayeti yorumlar mısın

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Diyanet Vakfı Meali
Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının malı olmuş bir köle ile katımızdan kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak harcayan (hür) bir kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olurlar mı? Doğrusu hamd Allah'a mahsustur. Fakat onların çoğu (bunu) bilmezler. *nahl 75 bu ayeti yorumlar mısın
Alıntı yaptığınız mesajımı tekrar okuyunuz. Yorumum orda :)

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Alıntı yaptığınız mesajımı tekrar okuyunuz. Yorumum orda :)
İyide beni bu ayet ilgilendiriyor. Bu ayettede köle ile hür nasıl eşit olur diyor. Sen bence kuranı Kerim’i tam olarak da bilmiyorsun. bu ayetin öncesinde kafir ve mümin eşitsizliği ile ilgili herhangi bir şey yok bir sonraki ayette ise gene bir çuval inciri bok edilmiş kendi yaratmış olduğu dilsiz olan kişiyi aşağılıyor işte ayet:
Diyanet İşleri Meali (Yeni)
Allah, (şöyle) iki adamı da misal verdi: Onlardan biri dilsizdir, hiçbir şeye gücü yetmez, efendisine sadece bir yüktür. Nereye gönderse olumlu bir sonuç alamaz. Bu, adaletle emreden ve doğru yol üzere olan kimse ile eşit olur mu? (Nahl 76) :p:p:p ya lütfen araştır öyle gel. Yorma bizi.

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
İyide beni bu ayet ilgilendiriyor. Bu ayettede köle ile hür nasıl eşit olur diyor. Sen bence kuranı Kerim’i tam olarak da bilmiyorsun. bu ayetin öncesinde kafir ve mümin eşitsizliği ile ilgili herhangi bir şey yok bir sonraki ayette ise gene bir çuval inciri bok edilmiş kendi yaratmış olduğu dilsiz olan kişiyi aşağılıyor işte ayet:
Allah, (şöyle) iki adamı da misal verdi: Onlardan biri dilsizdir, hiçbir şeye gücü yetmez, efendisine sadece bir yüktür. Nereye gönderse olumlu bir sonuç alamaz. Bu, adaletle emreden ve doğru yol üzere olan kimse ile eşit olur mu? (Nahl 76) :p:p:p ya lütfen araştır öyle gel. Yorma bizi.
Bu durumda yüce allaha sormazlar mı; yüce rabbim bu kişinin dilsiz olması senin yaratmanladır, niye dalga geçiyorsun niye aşagılıyorsun kulunu sen ahlasız mısın? Demezler mi? ;);)

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Ben de aynısını söylüyorum. O dönemin şartları ve kültürü ile yapılan şeyleri İslama mal etmek yanlıştır
Lafı gö.... nden anlamışsın. Ben bu islamdır bu dindendir dediğin herşey arabın kendi kültürüdür diyorum. Arabın kültürünü ben niye kendime mal edineyim diyorum. Zaten kuranın yazarı da demişki ben bu kuranı mekke ve çevresini uyarman için gönderdim. Size ne oluyorda üstünüze vazife aldınız bu işi anlamadım:
Diyanet Vakfı Meali
Bu (Kur'an), Ümmü'l-kurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz ve kendinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır. Âhirete inananlar buna da inanırlar ve onlar namazlarını hakkıyla kılmaya devam ederler. Enam92 * size ne arabın davasından....:

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben alıntı yaptığınız yorumu Nahl 75 için yazdım zaten

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu durumda yüce allaha sormazlar mı; yüce rabbim bu kişinin dilsiz olması senin yaratmanladır, niye dalga geçiyorsun niye aşagılıyorsun kulunu sen ahlasız mısın? Demezler mi? ;);)
Nahl 76da da aynı durum söz konusu. Kafir hiçbir işe yaramayan dilsiz gibidir. Demek ki aslında dilsiz olsa bile çok işe yarayan insanlar var ama kafir öyle değil. Hem hiçbir işe yaramıyor hem de dilsiz. Dilsiz; çünkü doğruyu söylemiyor, kendisine delil getirince kabul edip, hakka tercüman olacağına susuyor

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Nahl 76da da aynı durum söz konusu. Kafir hiçbir işe yaramayan dilsiz gibidir. Demek ki aslında dilsiz olsa bile çok işe yarayan insanlar var ama kafir öyle değil. Hem hiçbir işe yaramıyor hem de dilsiz. Dilsiz; çünkü doğruyu söylemiyor, kendisine delil getirince kabul edip, hakka tercüman olacağına susuyor
La kafir nerde yazıyor

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Lafı gö.... nden anlamışsın. Ben bu islamdır bu dindendir dediğin herşey arabın kendi kültürüdür diyorum. Arabın kültürünü ben niye kendime mal edineyim diyorum. Zaten kuranın yazarı da demişki ben bu kuranı mekke ve çevresini uyarman için gönderdim. Size ne oluyorda üstünüze vazife aldınız bu işi anlamadım:
Diyanet Vakfı Meali
Bu (Kur'an), Ümmü'l-kurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz ve kendinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır. Âhirete inananlar buna da inanırlar ve onlar namazlarını hakkıyla kılmaya devam ederler. Enam92 * size ne arabın davasından....:
Sizi edebe davet etmeye ben utanıyorum ama siz edep dışı şekilde hareket etmeye devam ediyorsunuz maalesef. Neyse, Kuran’ın tamamının Arap kültürü olduğu sizin temelsiz iddialarınızdan; çünkü Kuran birçok noktada Arapların kültürlerindeki yanlışları ortadan kaldırmıştır.
Kuran’ın yazarı kimdir? Yazacağınız olası kişi veya kişiler tarafından yazıldığına deliliniz nedir? Yoksa elinizde hiçbir delil olmadan mı Kuran’ın birileri tarafından yazıldığını iddia ediyorsunuz? Kuran’ın iddia ettiğiniz yazarı geleceği nerden biliyor? Çünkü Kuran’da gelecekten verilen tüm haberler şimdiye kadar doğru çıktı.
Ayrıca Kuran’da Peygamberin Alemlere rahmet olarak gönderildiği belirtiliyor. Alemlere gelen Peygamberin, Mekke ve civarını uyarması da zaten normaldir, birbiriyle çelişmez

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Önceki ayetlerde verilen nimetlere karşı nankörlük yapmamamız istenerek, kafir ile mümin arasındaki fark temsillerle anlatılıyor
En son kitabı ne zaman okudun sen. Lisedeyken Türkçe notun kaçtı. Üniversite sınavında okuduğunu anlama ile ilgili çıkan sorulardan kaçını doğru cevapladın çok merak ediyorum. Nahl 75 den geriye doğru 72. Ayete kadar gittim kafir kelimesi hiç geçmiyor diyorum sen bana yazın hamsi biraz ağır olur diyorsun. Yaw sen git büyüklerin gelsin. Hem kafir ile mümin arasındaki fark için, köle hür ile eşit değil veya dilsiz adam bir işe yaramaz deyince o farkı açıklamış olmazsın bilakis insanları hemde kendi yarattığı insanı küçük gördüğü için seviyesizliğini belirtmiş olursun.

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
En son kitabı ne zaman okudun sen. Lisedeyken Türkçe notun kaçtı. Üniversite sınavında okuduğunu anlama ile ilgili çıkan sorulardan kaçını doğru cevapladın çok merak ediyorum. Nahl 75 den geriye doğru 72. Ayete kadar gittim kafir kelimesi hiç geçmiyor diyorum sen bana yazın hamsi biraz ağır olur diyorsun. Yaw sen git büyüklerin gelsin. Hem kafir ile mümin arasındaki fark için, köle hür ile eşit değil veya dilsiz adam bir işe yaramaz deyince o farkı açıklamış olmazsın bilakis insanları hemde kendi yarattığı insanı küçük gördüğü için seviyesizliğini belirtmiş olursun.
Nahl 72
“Allah kendilerinizden, insan kardeşlerinizden size eşler yarattı. Eşlerinizden size oğullar, torunlar verdi ve sizleri hoş, güzel gıdalarla besledi. Böyle iken onlar batıla inanıyor da Allah'ın bunca nimetlerini inkâr mı ediyorlar?”
Batıla inanan kafir demektir

alemdar27

☆☆
Üye
Düşünce
Deist
Nahl 72
“Allah kendilerinizden, insan kardeşlerinizden size eşler yarattı. Eşlerinizden size oğullar, torunlar verdi ve sizleri hoş, güzel gıdalarla besledi. Böyle iken onlar batıla inanıyor da Allah'ın bunca nimetlerini inkâr mı ediyorlar?”
Batıla inanan kafir demektir
Tamam birader sen haklısın(!)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
@alemdar27 dostum, elbette 16/75 pasajı kabul edilebilir bir ifade kesinlikle değil. Müminle kafirin farkını örneklemek için hür bir zenginle bir köleyi kıyaslamak tek kelimeyle iğrenç. Böyle örnekleme olmaz komaz olsun. Bu direk çöp yani, ele alınır elde tutulur yanı sıfır. O yüzden son derece, aşırı haklısın!

Bu da antikapitalist Müslümanlar diye bir şey çıkarıp İslamı başka bir duvarından badanalayıp boyayıp süslemeye kalkışan, hatta bu uğurda Gezi direnişine de katılan ama muslim olduktan, islamı boyayıp süsleyip satmaya kalkıştıktan sonra bu yaptığı iyi hareketlerin hiç değeri olmayan İhsan Eliaçık'a kapak olsun. Kendisi nispeten iyi bir insandır, iyi yönlerini takdir ediyorum ama İslam satmaya yokum, islamı hiç bir tarafından tutup asla almam. İslam satan hiç kimseye de prim asla vermem.

Yazarı tarafından düzenlendi: