Cariyelik ve Başörtüsü

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Muazzez Ilmiye Çığ başörtüsünün Sümer ve Akadlarda toplumun hiyerarşik düzenini korumak için kullanılan bir yöntem olduğunu söylüyor. Sümerlerde sadece tapınak fahişelerinin kapanabilirdi. Fahişe deyince yanlış anlaşılmasın bu kadınlar diğerlerine göre daha üstünlerdi.
Aynı şey Yahudilikte de vardır ve kadının soylu olduğunu simgeler. Hristiyanlıkta ise örtünmek sadece rahibelere özgü bir gelenektir.

Bizi ilgilendiren konu ise İslam. Kuranda:

Ahzab 59:Ey Nebi! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle, (dışarı çıkacakları zaman) bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemeleri için daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

Bu ayete göre kapanması gerekenler peygamberin hanımları, kızları ve inanan hür kadınlardır. Cariyeleriniz gibi bir ifade bulunmamaktadır. Başka bir olaya göre ise Ömer başını örten bir cariyeye vurarak 'hür kadınlar gibi mi olmak istiyorsun' demiştir.

Bu konu daha önce konuşulmuş olabilir. Mümin arkadaşların tekrar cevap vermesine gerek yoktur. Bu konuyu 'Asker' nickli arkadaşla cariyelik ile ilgili konuşmak için açtım.

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Dostum bu ayette mi geçiyor yoksa hadis mi? Varsa kaynak alabilir miyim?
Serahsi nin el-Mebsut isimli eserinde yazıyor. Sitede kaynağını vermişler.

Yazan tarafından düzenlendi:

GandalfThePink

Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Verilen cevap ise o zamanki Mekke de kadınlar gece tuvalete gittiklerinde erkekler onları taciz ediyorlarmış ve kendilerini korumak için 'biz onları cariye sandık' diyorlarmış. Bu sebepten ötürü cariyelerin (daha iyi taciz edilebilmesi için) başlarını örtmeleri yasaklanmış.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Serahsi nin el-Mebsut isimli eserinde yazıyor. Sitede kaynağını vermişler.

Bu hadisleri kabul edenlerle aynı havayı soluduğum için kendimden utanıyorum. Böyle mantık dışı, ahlak dışı, iğrenç bir hadis... İnanılmaz gerçekten.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu konuda islamiyette kadın hakkında yeterince konuşursak kafalardaki soru işaretini giderebiliriz diye düşünüyorum. Objektif yaklaşalım. Şimdi 4 ayet atacağım ve hakkında bir şeyler söyleyeceğim.

Nisâ Suresi 3. Ayet (kuranmeali.com)
"Yetim kızlar hakkında adaletle muamele edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç ve dört kadın alın. Fakat bunların arasında adaleti gözetmeyeceğinizden korkarsınız o vakit bir zevceyle, yahut sahip olduğunuz cariyelerle iktifa edin. Bu, doğruluktan sapmamanıza daha yakın ve size daha uygundur."

Günümüze uygun diyen de var, savaş hukukuna uygun diyen de var. İki türlü de ele alırsak, çok iğrenç bir uygulamadır. Eğer savaş esnasında korumak istiyorsanız, 4 değil, çatınızın altına istediğiniz kadar erkek, kadın, çocuk alabilirsiniz. "Koruma" bir bahane değil. Korumak bahanesiyle 4 kadınla evlenemezsiniz. Buna hakkınız yok. Çatınızın altına korumak için her insanı affedersiniz ama becermek zorunda mısınız? Bir kadına arkadaş olarak da yaklaşılabileceğini unutmayın.

Nisâ Suresi 25. Ayet (kuranmeali.com)
İçinizden, hür ve inanmış kadınları almaya gücü yetmeyenler, inanmış erlerin sahip oldukları cariyeleri alsın ve Allah, sizin inancınızı çok iyi bilir. Hepiniz de birsiniz, birbirinizden türediniz. Kötülükte bulunmayan, birisini dost tutmayan namuslu cariyeleri, sahiplerinin izniyle alın, ücretlerini de örfe uygun olarak güzellikle verin, onlar evlendikten sonra kötülükte bulunurlarsa cezaları, hür kadınların cezasının yarısıdır. Bu, içinizden zina etmekten korkanlara bir ruhsattır, fakat sabretmeniz size daha hayırlıdır ve Allah, suçları tamamıyla örter, rahimdir.

Mehir konusuna hiç girmek istemiyorum çünkü midem bulanıyor. Mehir(mehr) ücret anlamına gelir. Cidden iğrenç bir evlilik hukukudur.
Cariyeleri sahiplerinin izni ile alın demiş. Ücretlerini de örfe uygun olarak verin demiş. Hür kadın almaya gücü yetmeyen, ücretini verip cariye ile evlenebiliyor. Cezaları da hür kadınlardan daha az. Burada apaçık bir aşağılama var. Ayrıca kuranda kadın-erkekten bahsederken hep, kadınlarınızdan der ve erkeklerden der, burada da apaçık bir üslup vardır.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Diğer 2 ayet:
Mü’minûn Suresi 6. Ayet (kuranmeali.com)
"Ancak eşleri, ve malları olan cariyeleri müstesna ve bunda da hiç kınanmaz onlar."

Malları olan cariyeleri kısmına dikkat çekmek isterim. Eşler ve cariyeler ayrı tutulmaktadır. Cariye hukuku mevcuttur, ve kadını aşağılamaktadır. Bu açık ve nettir, oradan oraya çekiştirmeyin. Verdiğim linkte her türlü tefsirini bulabilirsiniz.

Ahzâb Suresi 50. Ayet (kuranmeali.com)
"Ey Peygamber, mehirlerini verdiğin eşlerini ve Allah'ın ganimet olarak sana ihsan ettiği ve senin de temellük ettiğin cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin, seninle beraber yurdundan göçen kızlarını helal ettik sana. Bir de inanan bir kadın, kendisini Peygambere bağışlar da Peygamber de dilediği takdirde onu nikahla almak isterse bu, yalnız sana helaldir, başka inananlara değil. Sana bir güçlük olmasın diye onlara, eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında ne farz ettiğimizi de gerçekten bildirdik ve Allah, suçları örter, rahimdir."

Kadınlar ganimet değildir. Akrabalarla evlenmek bilimsel açıdan da çok sağlıksızdır. Ayrıca açık bir sapıklık içermektedir. Birlikte büyütüldüğünüz insanlarla o gözle bakabiliyorsanız siz bir sapıksınız demektir.

Hannibal

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Günümüze uygun diyen de var, savaş hukukuna uygun diyen de var. İki türlü de ele alırsak, çok iğrenç bir uygulamadır. Eğer savaş esnasında korumak istiyorsanız, 4 değil, çatınızın altına istediğiniz kadar erkek, kadın, çocuk alabilirsiniz.
Zaten bu uygulamanın olumsuz yanı Kuran'da ayet olarak da geçer. Tahrim 1-5'e baktığımız zaman, uçkuruna hakim olamayan Muho'nun sırası gelen karısıyla değil de başka bir kadınla yatması sebebiyle bu ayetler inmiştir. Eğer çok eşliliğe ve cariyelere izin verilmeseydi böyle bir olay yaşanmazdı.

Yoh Asakura18

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kur'ancı
Zaten islama göre cariyelik normal bir şeydir. Ve arabın uydurduğu dinde cariyelik gibi kadını aşağılayan ayetler olması islamın ataerkil olduğunu gösteriyor. Ve ayrıca ben başörtüyü garip buluyorum, yani kadınların güzelliğini birazda olsun gizliyor. Bence kadınlar seksi ve açık giyinmeleri, kendi ekonomik gücünü, kendileri sağlamalarını ben uygun buluyorum. Ve bana göre kadın ve erkek eşittir.

Son konular