Carl Sagan Evrim Teorisini Özetliyor

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Güzel bir video ama ne yazık ki canlılığın başlangıcına dair somut bir delil sunamadığını düşünüyorum. Çünkü videodaki gibi bir hücreyi oluşturan organel ve maddeleri bir araya getirsek dahi canlanmayacaktır. Video canlılık başladıktan sonrasını ele alıyor. Buna göre incelersek gözüme batan not aldığım örnekler bakterilerin oksijeni tüketebilecek şekilde evrilmesi(neden veya nasıl böyle bir şeyi yapmayı akıl ettiler(!) acaba), okyanus tabanındaki hücrelerin hayatta kalabilmesi için suyu filtre etmesi ve besinleri alabilmek için uzantılar çıkartması, (bir insan bu canlıların yerinde olsaydı,bu sorun olmayabilirdi. Çünkü insan bunları yapması gerektiğini düşünebilecek zekaya sahip bir canlıdır. Bu canlılar ise en ilkel canlı modelleridir ve yeterince gelişmiş bir beyine sahip olmadıkları konusunda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum.)ilk atalarımız kabul edilen basit canlı formlarının göz denen bir organı geliştirmesi, (böyle bir şey nasıl kendi kendine oluşabilir ki? Durduk yere böyle bi oluşum, böyle bir ihtiyaç nasıl oluşmuş olabilir bu konuda fikirleri olan varsa dinlemek isterim)sudaki oksijenden daha verimli şekilde yararlanabilmek için solungaçlara geçilmesi, (ortada bir sanayi devrimi var gibi? Canlılar adeta teknolojik bir gelişme gösteriyorlar.)

Sonuç olarak söylemek istediğim bunların kendi kendine oluşmuş olduğunu düşünmenin hayalperestlik olduğunu düşünüyorum. Ortada harika bir yazılım mühendisi olduğunu düşünüyorum. Canlılar hayatları boyunca değişen hayat şartlarına göre olabilecekleri en gelişmiş canlılara dönüşmüşlerdir. Çok uzun yıllar içinde bunlar kendi kendilerine oluşabilecek şeyler gibi görünebilir, ama göz oluşturma konusunda ve solungaçlara geçme evresinde özellikle bu düşüncem tamamen yıkıldı. Bu tarz gelişimler ancak akıllı bir tasarımla gerçekleşebilir. Çünkü bunlar üstün biyoloji bilgisi gerektirir.

Atıyorum DNA'mızda bilmem kaçıncı sıradaki adenin ile timin karşılıklı gelince neden göz rengimiz mavi oluyor? Neden? Ortada bir programlamanın olduğu bence aşikar. Durumları oluşturan sebeplerin en derinine indiğimizde böyle bir çıkmaz yol ile karşılaşıyoruz.

Burda İslam propagandası yapmayacağım. Adına ne derseniz diyin ister Allah ister Zeus hangisine inanırsanız inanın ama bir Tanrının olduğu benim için apaçık ortadadır.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Güzel bir video ama ne yazık ki canlılığın başlangıcına dair somut bir delil sunamadığını düşünüyorum.
Burada zaten canlılık nasıl başladı. Bunun cevabını vermiyor. Sadece evrimi gösteriyor. Yani bu videoya bakarak canlılığın nasıl başladığını bilemezsiniz. Siz bu videoya bakarak canlılığın nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Canlılığın başlangıcına dair bilimde bu konu hakkında açıklama var zaten. Ve ben bunu konu olarak paylaşmıştım zaten.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Burada kanaatimce anlatılan ezeli ve ebedi kainat düzenidir. Ezeli olan bir şeyde ise yapıcı ya da düzenleyici olmaz. Yapım ve düzenleme kendiliğinden vardır. Big bangın başı yani evveli var mıdır? Entropi dolayısıyla yoktur denilse de Bigbang topu iki kara deliğin çarpışması neticesi oluşabilir. İki eksinin çarpışması artıyı oluşturur. Kara deliklerden birinde şayet canlılık varsa yeni oluşacak evrendede canlılık mutlak olarak oluşacaktır. Ve evreninde ne kadar genişlesede bir sonu olacak; evren kara deliğe dönüşecektir. Bu da Evrenin uykusu olacaktır. Sonra yeniden uyanış ve yine evrim taaa ezele kadar sürüp gidecektir.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Şu an yanlış biliyorsunuz. Gözün rengi DNA ile değil pigmentler ile sağlanıyor.
Canım kardeşim o cümlenin başındaki "Atıyorum" kelimesi sence neyi ifade ediyor? Tamam peki hangi pigment gözü mavi yapıyor? Ya da en temeline ineyim o sorunun, neden yapıyor bunu? Işığın o rengini yansıtıyor falan diyeceksin,neden o rengi yansıtıyor sadece? Neden diğer renkleri soğuruyor da maviyi yansıtıyor?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Burada kanaatimce anlatılan ezeli ve ebedi kainat düzenidir. Ezeli olan bir şeyde ise yapıcı ya da düzenleyici olmaz. Yapım ve düzenleme kendiliğinden vardır. Big bangın başı yani evveli var mıdır? Entropi dolayısıyla yoktur denilse de Bigbang topu iki kara deliğin çarpışması neticesi oluşabilir. İki eksinin çarpışması artıyı oluşturur. Kara deliklerden birinde şayet canlılık varsa yeni oluşacak evrendede canlılık mutlak olarak oluşacaktır. Ve evreninde ne kadar genişlesede bir sonu olacak; evren kara deliğe dönüşecektir. Bu da Evrenin uykusu olacaktır. Sonra yeniden uyanış ve yine evrim taaa ezele kadar sürüp gidecektir.
Güzel açıklamışsınız. Dediklerimizi doğru olma olasılığı yüksek. Çünkü bilim adamlarının açıklamaları da buna benzer.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Burada zaten canlılık nasıl başladı. Bunun cevabını vermiyor. Sadece evrimi gösteriyor. Yani bu videoya bakarak canlılığın nasıl başladığını bilemezsiniz. Siz bu videoya bakarak canlılığın nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Canlılığın başlangıcına dair bilimde bu konu hakkında açıklama var zaten. Ve ben bunu konu olarak paylaşmıştım zaten.
Zaten aynısını söyledim paragrafın başın da neden bu kadar cümleleri ayıklayarak cevaplar yazıyorsun kardeşim? Lütfen biraz daha resmin tamamına odaklanmaya çalış. Paragrafımın ana düşüncesine cevap yaz lütfen artık.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Zaten aynısını söyledim paragrafın başın da neden bu kadar cümleleri ayıklayarak cevaplar yazıyorsun kardeşim? Lütfen biraz daha resmin tamamına odaklanmaya çalış. Paragrafımın ana düşüncesine cevap yaz lütfen artık.
Konu olarak bu sitede paylaştığımı mı söyledin?

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Konu olarak bu sitede paylaştığımı mı söyledin?
Canım kardeşim, lise okuyan insansın. Paragraf sorusu da mı çözmedin güzel kardeşim. Tamam ben senin için tercüme edeyim: O yazımda asıl kastettiğim şey -paragrafımın ana düşüncesi-, bu gerçekleşen gelişmelerin rastlantısal olamayacak kadar karmaşık ve zekice olduğudur. Bu konuda ne düşünüyorsun buna cevap verirsen sevinirim. Ve lütfen bir cümlemden alıntı yapacağın zaman o cümlenin büyük harfinden noktasına kadar al. Sadece senin istediğin anlamı verecek kısmını değil.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dediğinizi anladım. Fakat bir söylerken ya da yazarken onun gerçekliğinden doğruluğundan emin olmalısınız. Genellikle ben bütünsel olarak bakmam. Olayları parçalara ayırarak sentezlerim. Paragraf olarak yazdığınız şeyler parçalar ayrıldığında dahi doğru olmalıdır. Çünkü o paragrafın içindeki küçük yanlış bir detay bütün paragrafı bozabilir. Şunu bilin ki büyük bir gemiyi küçük bir delik batırabilir.

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Dediğinizi anladım. Fakat bir söylerken ya da yazarken onun gerçekliğinden doğruluğundan emin olmalısınız. Genellikle ben bütünsel olarak bakmam. Olayları parçalara ayırarak sentezlerim. Paragraf olarak yazdığınız şeyler parçalar ayrıldığında dahi doğru olmalıdır. Çünkü o paragrafın içindeki küçük yanlış bir detay bütün paragrafı bozabilir. Şunu bilin ki büyük bir gemiyi küçük bir delik batırabilir.
Kardeşim güzel söylüyosun da konuyla alakası yok. Parça parça açıklayayım:

1. si: ''Göz rengini DNA değil gözdeki pigmentler belirler.'' demişsin. Güzel de demişsin de benim orada cümlem şöyle başlıyor:''Atıyorum DNA'mızda bilmem kaçıncı sıradaki...'' yani o baştaki ''atıyorum'' kelimesi bilginin kesin olmadığını, zaten asıl bahsedilenin de bilgi olmadığını, verilen emsal, örnek olduğunu belirtiyor. Tamam bunu düzeltmene sevindim.Ama benim asıl söylemek istediğim şeye hala cevap vermiyorsun.

2. si: ''Burada zaten canlılık nasıl başladı.Bunun cevabını vermiyor.Sadece evrimi gösteriyor.'' demişsin. Bir de benim cümleme bakalım;
'' bu videonun canlılığın başlangıcına dair somut bir delil sunamadığını düşünüyorum. Çünkü videodaki gibi bir hücreyi oluşturan organel ve maddeleri bir araya getirsek dahi canlanmayacaktır. Video canlılık başladıktan sonrasını ele alıyor. Buna göre incelersek gözüme batan not aldığım örnekler...''

Yani zaten ben bu videoda canlılığın başlangıcına dair bir delil aramadığımı belirtiyorum. Sadece bunu belirtme isteği duymuşum ve paragrafa böyle girmişim.
Yani gördüğün gibi 2 yorumunda da gemimi batıracak delikler yok.

Son olarak kardeşim çok büyük şeyleri daha iyi anlamak için parçalara bölmek güzel bir yöntemdir. Ama o parçaların bir bütünü oluşturduğunu unutmaman gerekir. Her şeyi tek tek incelediğinde bambaşka anlamlar çıkarabilirsin. Ama onların bir bütünün parçası olduğunu unutmadan bir arada yorumlamayı da başarırsan asıl anlatılmak istenileni anlarsın.

Not: Benim asıl sormak istediğim o seviyede ilkel canlıların ''göz'' ü oluşturmayı nasıl düşündüğünü, hatta ve hatta onu nasıl yapacaklarını nerden bildikleri hakkında bir fikrin var mı? Biz insanlar, kendimizi zeki sanan canlılar bile kamera denilen şeyleri doğada var olan gözleri örnek alarak yapmışızdır. Ortada hiç böyle bir şey yokken, olsa dahi onu görüp kopyalamayı akıl dahi edemeyecek canlılar nasıl bunu başarmışlardır? Bu konuda ne düşünüyorsun asıl sorum bu.

Yazarı tarafından düzenlendi:

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Not 2: Sanırım Kur'an daki ayetleri tek tek incelemekten dolayı resmin bütününü görme yeteneğini kaybetmeye başlamışsın kardeşim. Eğer paragrafın ana düşüncesini soran paragraf soruları çözersen faydasını göreceğine eminim. Kendine iyi bak.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Son olarak kardeşim çok büyük şeyleri daha iyi anlamak için parçalara bölmek güzel bir yöntemdir. Ama o parçaların bir bütünü oluşturduğunu unutmaman gerekir. Her şeyi tek tek incelediğinde bambaşka anlamlar çıkarabilirsin. Ama onların bir bütünün parçası olduğunu unutmadan bir arada yorumlamayı da başarırsan asıl anlatılmak istenileni anlarsın.
Tavsiyen için teşekkürler. Zaten dediğin gibi bütüne de bakmak lazım. Ben ilk önce parçalara ayırıp işleyişi sentezlerim. Daha sonra bu parçaların bütünle ilişkisini kurarım.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Not: Benim asıl sormak istediğim o seviyede ilkel canlıların ''göz'' ü oluşturmayı nasıl düşündüğünü, hatta ve hatta onu nasıl yapacaklarını nerden bildikleri hakkında bir fikrin var mı? Biz insanlar, kendimizi zeki sanan canlılar bile kamera denilen şeyleri doğada var olan gözleri örnek alarak yapmışızdır. Ortada hiç böyle bir şey yokken, olsa dahi onu görüp kopyalamayı akıl dahi edemeyecek canlılar nasıl bunu başarmışlardır? Bu konuda ne düşünüyorsun asıl sorum bu.
Evet. Sorunu kesinlikle anladım. Bu konu hakkında kesinlikle düşüncelerim var fakat uzunluğundan ve yazarak tam olarak belirtemeyeceğim için yazmamıştım. Yani bu soruyu karşı karşıya konuşsaydık elbette fikrimi söylerdim. Ama ben bir ara fikrimi yazıp konu olarak paylaşırım.

Üst Alt