"Çav Bella"

Pic@rd

Üye
Düşünce
Deist
İzmir’de kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin camilerin merkezi sistemine girerek "Çav Bella" şarkısını çalmasına tepkiler sürüyor. İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, "Konu dün itibarı ile yargıya taşındı, sorumlu kişi ya da kişilerin bulunup cezalandırılmasını bekliyoruz" dedi.
Olay, dün ikindi ezanı okunmasından kısa bir süre önce meydana geldi. İddiaya göre camilerin merkezi sisteminin frekansına korsan olarak giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, İzmir’deki birçok camiden İtalyanca ’Çav Bella’ şarkısını yayınladılar. Cami hoparlörlerinden gelen müzikle şaşkına dönen vatandaşlar, o anları cep telefonu kameraları ile kaydedip sosyal .... https://www.haberturk.com/izmir-hab...-tepkiler-suruyorizmir-il-muftusu-recep-sukru

Pic@rd

Üye
Düşünce
Deist
arınç' ın dediği gibi, bid'at lerinde soruşturulması yerinde olur.

30 sn önce 300 m berideki cami hoporlörden başlarlar selaya, diğeride başlar 20 sn sonra selaya, bir 400 m ötedeki başlar 15 sn sonra başlar selaya, karman çorman....

abartmıyorum böyle 4 cami karışık korodan çıkan sesin hoş bir şey olduğunumu sanıyorlar? bundan en başta müslümanlar rahatsız olmaz mı? gidip sormaz mı, demez mi hocam sesler birbirine giriyor. bir çözüm bulun... 50 kişilik köye 3 cami yaparsan olacağı bu olur(bkz, karadenizde bir köy).

hadi o kronik bir sorun. bu selalar, dualar, salavatların operlörden 1 saat naklen dışarıya yayınına ne demeli?
bunu hangi kaynak, hangi dini doktrine, sünnete göre yapıyorlar? hoperlörle bid'at diye namaz kılmayan cemaatler var. insan sormaz mı? elli bin çeşit farklı farklı uygulama mı olur?..

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben olsan ney na na çalardım. Vaya Con Dios iyi giderdi! :ggsy:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Efsane hâlâ yaşıyor. Dani teyzenin en son canlı performansını 2010 da dinlemiştik. Umarım sağlığı yerindedir. Yaşlandı tabii.

Belçika hükümeti Dani Klein için pul bastırmıştır. Milyonlarca hayranı olan biri olmak çok zor. Efsane bir ses. Benzeri çıkmadı.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Neden olmasın?
Bence biraz geniş ve ufuk açıcı düşünmek gerek...
Dinsel çığırtma yapılınca iyi de, kültürel çığırtma yapılınca mı kötü oluyor?!:akay:
Ancak milletin anladığı dilde çığırtma yapılsa daha bir şık olurdu!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bülent Ersoy ezan okusa?

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bülent Ersoy ezan okusa?
Bunu okuyunca aklıma geldi....
İslam dünyası kadınların ezan okumasına nasıl bakıyor?
Kadınların da bu eylemi yapmalarına yeşil ışık yakan bir mezhep, hacı, hoca, şıh mıh var m?

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ezan okuyan kadın duyulmuş görülmüş şey değil. Kıyamet alameti. Başımıza taş yağar taş. Gök yarılır çöker.

Hayır benim anlamadığım bu dinin geri, yobaz, ilkel, banal ve vahşi bir şey olduğu o kadar apaçık, o kadar apaçık ki, neyine diretiyorlar ben hiç anlamıyorum. Bunda inat edecek, yobazlanacak hiç bir şey yok.

Bir Marksist hâlâ Marksizmin çökmediğinde inat edebilir, anlarım. Bu anlaşılır bir şey. Ama bu dinden asla vazgeçemeyiz diye dayatılacak inat edecek hiç bir neden göremiyorum. Bu besbelli ki olmaz, olacak bir şey değil!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ezan okuyan kadın duyulmuş görülmüş şey değil. Kıyamet alameti. Başımıza taş yağar taş. Gök yarılır çöker.

Hayır benim anlamadığım bu dinin geri, yobaz, ilkel, banal ve vahşi bir şey olduğu o kadar apaçık, o kadar apaçık ki, neyine diretiyorlar ben hiç anlamıyorum. Bunda inat edecek, yobazlanacak hiç bir şey yok.

Bir Marksist hâlâ Marksizmin çökmediğinde inat edebilir, anlarım. Bu anlaşılır bir şey. Ama bu dinden asla vazgeçemeyiz diye dayatılacak inat edecek hiç bir neden göremiyorum. Bu besbelli ki olmaz, olacak bir şey değil!
Ünlü Türk düşünürü @Burcuva yine söz konusu İslam olunca büyük abdest ihtiyacını ağzıyla giderdi. Yazdıklarına sakın delil sorma hadsizliğine girmeyin. Ünlü Türk düşünürü @Burcuva öyle buyurdu bundan büyük kanıt mı olur?

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
:akay:
Ben başımıza taş yağmasından yanayım, çünkü en azından kulaklarımıza güzel sesler gelirdi.
İçeriğini de boş verelim, kulağa hoş gelsin yeter şimdilik.
Bence kadın sesi erkek sesine nazaran daha bir hoştur, güzeldir. Bu nedenle kadınlar ezan okusalardı, dünyadaki insanların tümü çoktan müslüman olmuşlardı. İnuitler, Sanlar, Fulaniler ve hatta Aborjinler bile müslümanlığa yanlamasına geçiş yaparlardı. :akay: :akay:

Turdur

Üye
Düşünce
Ateist
Bunu yapanlara ağır bedel ödetilmeli. Yoksa ortalığı çok karıştırırlar. Cami ses sistemine girmeyi başarıp bunun üstüne Çav Bella çalan kişi büyük ihtimal terör sempatizanı bir tiptir.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bunu yapanlara ağır bedel ödetilmeli. Yoksa ortalığı çok karıştırırlar. Cami ses sistemine girmeyi başarıp bunun üstüne Çav Bella çalan kişi büyük ihtimal terör sempatizanı bir tiptir.
Bunu nereden çıkardın? Ne yani, her aykırı davranana terörist gözüyle bakacağız?
Belki de şaka yapmak isteyen ve kimseye zararı dokunmayan ama canları feci sıkılan gençler de olabilir.

Turdur

Üye
Düşünce
Ateist
Bunu nereden çıkardın? Ne yani, her aykırı davranana terörist gözüyle bakacağız?
Belki de şaka yapmak isteyen ve kimseye zararı dokunmayan ama canları feci sıkılan gençler de olabilir.
Böyle şaka mı olur kavak, cami ses sistemini ele geçirip çav bella çalıyorsun ee küfür etseydin bari, kaldı ki bu Müslümanlara sorarsan zaten küfürdür. Bazı şeylerin şakası olmaz. Tutturmuşlar çav bella. Kim çalar çav bellayı? Terörist demedik terör sempatizanı dedik, ergen bile olsa belli ki etki altında.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bunu akp yandaşı biri yapmış olabilir. Provokasyon amaçlı. Çünkü bu olay akp ye yarar. Bunu bahane edip muhalefet üzerinde baskı kurmaya yarar. Hem çok iyi bir şekilde.

Muhalif biri de yapmış olabilir. Eğer bunu yapan muhalifse bir gram aklı yokmuş demek ki. Çünkü akp nın ekmeğine yağ sürmüş oldu. Hem de tereyağı.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Böyle şaka mı olur kavak, cami ses sistemini ele geçirip çav bella çalıyorsun ee küfür etseydin bari, kaldı ki bu Müslümanlara sorarsan zaten küfürdür. Bazı şeylerin şakası olmaz. Tutturmuşlar çav bella. Kim çalar çav bellayı? Terörist demedik terör sempatizanı dedik, ergen bile olsa belli ki etki altında.
Bence çok önyargılısın ve çok katısın. Ha terörist ha sempatizanı, ithamlarınız aynı kapıya çıkıyor.
Evet, kimseye zararı olmayan gençler pekala olabilir.
Sen gençken hiç saçma sapan şeyler yapmadın mı?
Ne var bunda?
Bekleyelim bakalım, kimler yapmış görelim.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bunu akp yandaşı biri yapmış olabilir. Provokasyon amaçlı. Çünkü bu olay akp ye yarar. Bunu bahane edip muhalefet üzerinde baskı kurmaya yarar. Hem çok iyi bir şekilde.

Muhalif biri de yapmış olabilir. Eğer bunu yapan muhalifse bir gram aklı yokmuş demek ki. Çünkü akp nın ekmeğine yağ sürmüş oldu. Hem de tereyağı.
Akpnin bunu kullanmasını engellemek için muhalefetin zerre aklı varsa büyük tepki gösterir.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bence bu mesele gereğinden fazla büyütülüyor.
Ancak bu olay bir kere daha gösterdi, bu ülkenin diken üzerinde durduğunu.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bence bu mesele gereğinden fazla büyütülüyor.
Ancak bu olay bir kere daha gösterdi, bu ülkenin diken üzerinde durduğunu.
Doğru da böyle bir hata nasıl yapılır. (Eğer akp nın oyunu değilse) Camiden şarkı çalınca eline ne geçecek? Hiç...

Turdur

Üye
Düşünce
Ateist
Bence çok önyargılısın ve çok katısın. Ha terörist ha sempatizanı, ithamlarınız aynı kapıya çıkıyor.
Evet, kimseye zararı olmayan gençler pekala olabilir.
Sen gençken hiç saçma sapan şeyler yapmadın mı?
Ne var bunda?
Bekleyelim bakalım, kimler yapmış görelim.
Terörist ile sempatizan aynı hukuğa tabi değildir kavak. Terörist kişi ile sempatizan kişide aynı değildir. Kimseye zararı olmayan gençler lafınız bana Turgut Özal'ın Pekaka için söylediği "üç beş eşkiya" ile Ahmet Davutoğlu'nun İŞID için söylediği "bir kaç öfkeli genç" laflarını hatırlattı. Bu kadar kolay ve basit aklayıcı-savunucu olmayın.
Gençlik ateşi diye saçmalamayın, redbull üstüne alkol alıp deli gibi araba kullanan gençlerde o ana kadar masum ve zararsız idiler ama çoluk çocuk ve hatta kendi akrabalarını katletmiş oldular. Bu kadar basite almamalısınız.