Cennet Çocukları Kandırmak İçin Kullanılan Bir Argüman Olabilir mi?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ben az önce yaklaşık yarım saat önce bir hastanenin (adı ''ilke hastanesi'') önünden geçiyordum. Bir kalabalık vardı. Merak ettim oraya yaklaştım. Kalabalığın sebebi bir cenazeymiş. Ben 1-2 dakika izledim. Yanımda 13-14 yaşlarında 3 tane kız vardı yan yana. Onlarda olanları izliyordu. Ortadaki kız sağ yanındakine dedi ki;

- Acaba şimdi cennete gitmiş midir?
Sonra yanındaki dedi ki;
- Hayır tabi ki de. Adam daha yeni öldü. Ruhu daha yeni çıkmıştır.
En soldaki kız;
- Evet daha ruhu yeni çıkmıştır.

Sonra ben bunlara kulak misafiri olunca biraz tebessüm ettim. ( bu çocuklara yazık değil mi nasıl da kandırıyorlar) Sonra oradan uzaklaştım. Yürürken hemen aklıma bir şey geldi.

Acaba bu cennet denilen yer hani mesela ölmek üzere olan çocuklar var ya. Ya da kanser olup da kısa bir süre sonra ölecek olan çocuklar hani bazen derler ya;

- Anne ben ölünce nereye gideceğim. Ben öldükten sonra ne olacak?
Diye soran çocuklara moral vermek için;
-Cennet diye bir yer var. Çok güzel orası. Her istediğin oluyor.
Diyerek çocuğun mutlu bir şekilde ölmesini sağlamak için söylenmiş bir şey olabilir mi?

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben az önce yaklaşık yarım saat önce bir hastanenin (adı ''ilke hastanesi'') önünden geçiyordum. Bir kalabalık vardı. Merak ettim oraya yaklaştım. Kalabalığın sebebi bir cenazeymiş. Ben 1-2 dakika izledim. Yanımda 13-14 yaşlarında 3 tane kız vardı yan yana. Onlarda olanları izliyordu. Ortadaki kız sağ yanındakine dedi ki;

- Acaba şimdi cennete gitmiş midir?
Sonra yanındaki dedi ki;
- Hayır tabi ki de. Adam daha yeni öldü. Ruhu daha yeni çıkmıştır.
En soldaki kız;
- Evet daha ruhu yeni çıkmıştır.

Sonra ben bunlara kulak misafiri olunca biraz tebessüm ettim. ( bu çocuklara yazık değil mi nasıl da kandırıyorlar) Sonra oradan uzaklaştım. Yürürken hemen aklıma bir şey geldi.

Acaba bu cennet denilen yer hani mesela ölmek üzere olan çocuklar var ya. Ya da kanser olup da kısa bir süre sonra ölecek olan çocuklar hani bazen derler ya;

- Anne ben ölünce nereye gideceğim. Ben öldükten sonra ne olacak?
Diye soran çocuklara moral vermek için;
-Cennet diye bir yer var. Çok güzel orası. Her istediğin oluyor.
Diyerek çocuğun mutlu bir şekilde ölmesini sağlamak için söylenmiş bir şey olabilir mi?
Cennet ve cehennemi vahiy ile bildik. Vahiy olmasa bilinemezdi.

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Gök tanrı inancında da vardı cennet cehennem inancı. İslamdan çok önce idi bu inanç.