Cennette ağaç mı yok?

Hype

☆☆
Yazar
Düşünce
Nihilist
Ebu Eyyûb el-Ensarî şöyle anlatmaktadır:Hz. Peygamber, İsrâ gecesi Hz. İbrahim’in yanına gittiğinde Hz. İbrahim, ‘Yanındaki kim ey Cibril ?’dedi. Hz. Cebril de: ‘Bu Muhammed’dir ’dedi. Hz. İbrahim(a.s.) de, ‘Ey Muhammed ümmetine emret, Cennete çok fidan diksinler. Cennet toprağı güzeldir, arazisi de geniştir.’ dedi. Hz. Peygamber,Cennete fidan nasıl dikilir ?’ diye sorunca, Hz. İbrahim de:Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh= Güç ve kuvvet ancak Allah’ın ihsanı ile vardır.” cümlesini söyleyerek olur!dedi.(Ahmed, Müsned,V. 418)

Arayan bunun gibi hadislerden bolca bulacaktır. Benim anlamadığım nokta zaten Cennette her istediğin olmuyor mu? Ne gerek var ağaç, köşk dikmeye! Ve neden ağaç? Arap adasında ağaç olmadığı için mi? Cennette akan Irmaklar gibi...

Pinokyo

Yazar
Düşünce
Ateist
Arayan bunun gibi hadislerden bolca bulacaktır. Benim anlamadığım nokta zaten Cennette her istediğin olmuyor mu? Ne gerek var ağaç, köşk dikmeye! Ve neden ağaç? Arap adasında ağaç olmadığı için mi? Cennette akan Irmaklar gibi...
Bana da bu kısım çok saçma geldi neden ağaç dikmekten bahsetsin ki? Zaten cennetin yeşillikler içinde olduğunu söyleyen ayet de var(Rahman 64),(Rahman 48). Bu yüzden hadiste acaba mecaz anlam mı var diye düşündüm. Mecaz anlam olarak arazi deyince aklıma "Kadınlarınız sizin tarlanızdır, tarlanıza istediğiniz gibi gelin. İstikbal için hazırlıklı olun, Allah'tan sakının. O'na, hiç şüphesiz kavuşacağınızı bilin, bunu inananlara müjdele."(Bakara 223) ayeti geldi eğer mecaz anlamda kullanıldıysa bence oradaki arazi sözcüğü cennette bahşedilen huriler olmalıdır. Bu ağaç dikmekten daha mantıklı bir uğraş. Toprağı güzeldir derken de hurilerin güzelliğinden bahsetmektedir. Fidan kelimesinden çıkarabileceğimiz 2 anlam var. Ya fidan kelimesi ile çocuktan bahsediyor ya da fidan dikmekle başka bir şey dikmekten bahsediyor ama ikisinden de aynı sonuç çıkıyor. Yani mecaz anlamda da kullanılsa gerçek anlamda da kullanılsa saçma bir hadis.
Şimdi böyle düşününce de "Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz." hadisi de başka bir anlam kazandı benim için.

Tiglath

ll ☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Adem ile Havva cennetteki yasak elmayı yiyince Allah buna çok sinirlenip cennetteki bütün ormanları, meyve ağaçlarını benzinle yaktı. Ölsem bile bir daha asla ağaç dikmem dedi. Araya giren İbrahim ile Musa ortamı yumuşatmaya çalıştı. Allah’ın öfkesi bunun üzerine biraz geçti. Ve “Ben ağaçla uğraşmam, siz ne yaparsanız yapın” dedi. Bunun üzerine Musa benden bu kadar deyip, gözden kayboldu. İbrahim de uzun uzun düşünüp, “Cemaata o kadar söz verdik, şimdi cennete gelip ağaçsız, kuru bir yer görürlerse beni linç ederler” dedi. Böylelikle cennette ağaçlandırma faaliyetleri yeniden başladı.

Ebu Cuhari hadis no: 7896543156

Olayın aslı budur😀

Kanatsız Kuş

ll ☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Bana da bu kısım çok saçma geldi neden ağaç dikmekten bahsetsin ki? Zaten cennetin yeşillikler içinde olduğunu söyleyen ayet de var(Rahman 64),(Rahman 48). Bu yüzden hadiste acaba mecaz anlam mı var diye düşündüm. Mecaz anlam olarak arazi deyince aklıma "Kadınlarınız sizin tarlanızdır, tarlanıza istediğiniz gibi gelin. İstikbal için hazırlıklı olun, Allah'tan sakının. O'na, hiç şüphesiz kavuşacağınızı bilin, bunu inananlara müjdele."(Bakara 223) ayeti geldi eğer mecaz anlamda kullanıldıysa bence oradaki arazi sözcüğü cennette bahşedilen huriler olmalıdır. Bu ağaç dikmekten daha mantıklı bir uğraş. Toprağı güzeldir derken de hurilerin güzelliğinden bahsetmektedir. Fidan kelimesinden çıkarabileceğimiz 2 anlam var. Ya fidan kelimesi ile çocuktan bahsediyor ya da fidan dikmekle başka bir şey dikmekten bahsediyor ama ikisinden de aynı sonuç çıkıyor. Yani mecaz anlamda da kullanılsa gerçek anlamda da kullanılsa saçma bir hadis.
Şimdi böyle düşününce de "Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz." hadisi de başka bir anlam kazandı benim için.
Oha vay be ne anlamlar varmış püh püh. 🥴

kavak

Vll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Cennette ağaca felan gerek yok, çünkü birincil hedef bol bol bakirelerin olması.
Hem kuru ağacı n´apacaksınız?
Ancak bakire mevzusu bayağı heyecan verici bir husustur, diiii mi?🤭

Son konular