Cin suresi 5. ayet

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Şüphesiz biz, insanların ve cinlerin Allah hakkında asla yalan söylemeyeceklerini sanıyorduk.”

-Allah'ı bile kandıran cinler bize neler yapmaz.
İyi düşünülmeden yazılmış ve bizim için malzeme olabilecek bir ayet.

İnsan ve cinlerin Allah hakkında yalan söylemeyeceğini sandıklarını iddia eden “biz” denilen kişiler kim? Bu kitap sadece Allah’ın sözleri değil miydi?

Eğer bu “biz” in içinde Allah da varsa Allah geleceği bilmiyor mu? Niye böyle hayal kırıklığına uğramış?

Eğer bu “biz” dediği sadece meleklerse onlar zaten insanın ne olduğunu daha yaratılmadan önce biliyorlardı. Bu arada melekler kendi sözlerini Kuran’a ekleyebiliyor mu?

2:30. Hani rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Biz seni övgü ile tesbih ederken ve senin kutsallığını dile getirip dururken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” dediler. Allah “Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu.

Yazan tarafından düzenlendi:

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
72:1- De ki: "Bana, cinlerden bir topluluğun dinledikten sonra gidip; biz gerçekten hayranlık uyandıran bir Kuran dinledik, dedikleri, vahyolundu."

72:2- "Doğru yola iletiyor; ona iman ettik. Artık kesinlikle Rabbimize hiç kimseyi ortak koşmayacağız."

72:3- "Ve doğrusu, Rabbimizin şanı çok yücedir. O, eş ve çocuk edinmemiştir."

72:4- "Meğer bizim "beyinsiz, " Allah hakkında saçma şeyler söylüyormuş."

72:5- Ve doğrusu biz, insanların ve cinlerin, Allah'a karşı asla yalan söylemeyeceklerini zannediyorduk.

72:6- Gerçekten de insanlardan bazı adamlar, cinden bazı adamlara sığınıyorlardı. Böylece onların şımarıklıklarını artırıyorlardı.

72:7- Gerçekten de onlar sizin sandığınız gibi, Allah'ın asla kimseyi diriltmeyeceğini sanmışlardı.

Bağlama bakarsak; 2.ayetle beraber, cinler bir şeyler söylüyor. 5.ayette, zannedenler, cinler mi yoksa Allah mı belli değil. 6.ayete bakarsak, devreye Allah giriyor, 7.ayette de devreye Allah giriyor. 5.ayetteki konuşanların, cinler olmadıkları kuvvetle muhtemel. Enteresan bir ayet.

Cimera

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
İnsanlar görmedikleri şeyler üstünden nasıl bu kadar atıp tutabiliyor?
Pes doğrusu.

DemoKratos

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Açık ifade bozukluğu. Her pasajın başına "ve ve ve" koyup durmaya hiç ama hiç gerek yok. Kekeme gibi ve ve ve ve bu ne yahu? Bu şeydeki, kitap denemeyeceği için kitap demiyorum, anlatım ve cümle bozukluklarını artık saymakla bitirmenin yolu yok.

Ömrümde bu kadar bozuk anlatımlı bir şey görmedim.

Ebu Cehil

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Açık ifade bozukluğu. Her pasajın başına "ve ve ve" koyup durmaya hiç ama hiç gerek yok. Kekeme gibi ve ve ve ve bu ne yahu? Bu şeydeki, kitap denemeyeceği için kitap demiyorum, anlatım ve cümle bozukluklarını artık saymakla bitirmenin yolu yok.

Kitap.
Nedir kitap?
Kitabın ne olduğunu sen nereden bileceksin?

Kuran'da böyle papağan gibi tekrarlayan zibilyon tane ard arda gelen ayet var. Şimdi o aklıma geldi. 😀
Belagat onlar, mööcize!

gumiho

Çaylak
Düşünce
İgnostik
Büyük ihtimalle cinlerin sözü. 1. ayette cinlerin söyledikleri şeyleri anlatmaya başlıyor.
Taa 25. ayette tekrar "de ki:" diyor. Bu surenin büyük bir bölümü cinlerin anlattığı şeyler.

Edit: Karıştırmışım, daha erken diyor.

Yazan tarafından düzenlendi:

cam-ı cem

Çaylak
Düşünce
Kur'ancı
Zan kelimesi Kur'an da hiç bir yerde Allah için kullanılmamış .Ve Allah kendisi içinde kullanmamış.
Zira mutlak ilimde zan olmaz.

Zan eksik ilimde olur. Aslında cehalet ile ilim arasında ilme daha yakındır derler. Kuvvetlense ilim olur.
Yani şüphe ile karışık bilmektir. Hatta ilme yakın zanna zan-ı galib denir. Yani kuvvetli zan.

Misal kelime bulmacalarında ilk başta hiç bilgi yok harf çıktıkça zan başlar belli noktadan sonra ilim tam olur kesin şekilde kelimenin tamamı harf alınmadan söylenir.
İlim artıkça şüphe şekk ve zan zail olur .

Yakîn anlamında kullanıldığı da söylenir. Ancak Yakînler bile derece derecedir.
Misal kıyamet anlamında saat kelimesi kullanılır.
Bazıları zanla :
18:36 "
وَمَٓا اَظُنُّ السَّاعَةَ قَٓائِمَةًۙ وَلَئِنْ رُدِدْتُ اِلٰى رَبّ۪ي لَاَجِدَنَّ خَيْرًا مِنْهَا مُنْقَلَبً"
" “Kıyametin kopacağını da sanmıyorum. Rabbime döndürülsem bile andolsun bundan daha iyi bir sonuç bulurum.”"

Burada konuşanlar insan gaybı bilmediği için zannla konuşur. Cinlerde öyledir. Zanna sahiptirler.
Cin 5 te konuşan cinlerdir.

Ancak Allah kıyametten haber verirken şüphesiz kesin kopacağını ifade eder:
"22/7
وَاَنَّ السَّاعَةَ اٰتِيَةٌ لَا رَيْبَ ف۪يهَاۙ وَاَنَّ اللّٰهَ يَبْعَثُ مَنْ فِي الْقُبُورِ
Kıyamet vakti de gelecektir; bunda şüphe yoktur. Ve Allah kabirlerdeki kimseleri diriltip kaldıracaktır."

لَا رَيْبَ şüphesiz şüphe yok ki.

" 33/63
يَسْـَٔلُكَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِۜ قُلْ اِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللّٰهِۜ وَمَا يُدْر۪يكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَكُونُ قَر۪يباً

İnsanlar sana kıyametin zamanını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi Allah katındadır. Ne bilirsin, belki de zamanı yakındır."

Zann asla Mutlak ilimde kullanılmaz.

Evren

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı

Son konular