Çocuğu olmayana çözüm.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
1,530
Tepki puanı
714
Düşünce
Ateist
Hadisleri devreden çıkararak İslam'daki bir çok sorundan kurtulmak muslim iken benim de aklıma ilk gelen fikir, bu doğal.

Fakat İslam'daki sorunların asıl büyükleri Kuran kaynaklı. Hadisleri devreden çıkarmakla sorun çözülmüyor. Yalnız Kuran pasajlarının bir özelliği var. Bazen muğlak ifadeler kullanılabiliyor. Örnek vermek gerekirse hac kurbanına "hedye" diyor, açıkça kurban deyivermiyor. Bu gibi muğlaklıklardan faydalanarak Kuran'ı çarpıtarak anlamlarını raydan çıkarmak olası. Şimdi bu hedye kurban değilse nedir ama işte uydurursun bir şey.

Örnekler çoğaltılabilir. Ve ma rameyte iz rameyte velakin allahe rame. Bu ne şimdi? Burda ne diyor bu allah güya? Aslında hiç bir şey demiyor. Buna laf söyledi bal kabağı bile denmez. Bu laf türünden bile kabul edilecek bir şey değil. Ülen ne attı, kim attı kim tuttu? Böyle laf olmaz. Bu laf bile değil, buna tıpta hezeyan sayıklama denir. Deliler de böyle ne olduğu belirsiz hezeyanlar sayıklarlar. Bunların anlamının ne olduğunu araştırmak da deliliktir. Deliye uyup deli olunmaz.
 

bilgelikyolunda

☆☆☆
Üye
Mesajlar
4,091
Tepki puanı
327
Düşünce
Sünni
Evet karşıdaki doğruya doğru diyebilecek Erdem’e sahipse tartışma güzel olur. Yoksa benim çoğunlukla yaptığım gibi sadece forum okuyucuları hakikati görsün, tek taraflı iftiralara maruz kalmasın diye yazarsınız. Her kim hadisleri inkar edip, Kuran’ı kabul ederse Tahrim 3 delil olarak gösterilebilir. Henüz bu argümanın yanlışlığını gösterebilen çıkmadı
 
Üst