Çocuklar Neden Sebze Yemeklerini Sevmez?

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
cocuklar-neden-sebze-yemeklerini-sevmez.jpg

Çocuklar neden sebze yemeklerini sevmez?
Hayat kurtarıcı gibi görev alan genlerin o yaşlarda daha aktif olması yüzünden

Tarihte geriye doğru uzanıp evrimsel açıdan geçirdiğimiz değişimlere baktığımızda beslenme konusunda çok çarpıcı farklar olduğunu görebiliriz. En eski atalarımız, çevrelerinde çeşit çeşit zehirli bitkilerin yetiştiği bir dünyada yaşıyordu. Bu bitkilerin zehirli olduğunu ve yememeleri gerektiğini öğrenmeleri için yeni genler geliştirmek zorunda kaldılar. Bu genler sayesinde zehirli bitkilerin tadı acı ve kötü gelmeye başladı. Bu değişim bir tür hayat kurtarıcı olarak çalıştı. Tadı kötü olan bitkileri yememeye, daha lezzetli olanları tüketmeye başladılar. Sebebi tam olarak bilinmese de çocukların aynı nedenle sebzelere tepki verdiği sanılıyor. Bilim insanları çocuklarda bu tür hayat kurtarıcı genlerin daha güçlü çalıştığını söylüyor.

Çünkü henüz hangi bitkinin zararlı olabileceği gibi bilgileri öğrenebilecek yaşta değiller. Muhtemelen tıpkı ilk atalarımızda olduğu gibi evrimsel anlamda koruyucu görevi olan bir tepki geliştiriyorlar. Büyüdükçe tat alma reseptörlerimizin neredeyse yarısını kaybediyoruz. Bu nedenle 20 yaşına geldiğimizde, örneğin önceden acı bir tadı varmış gibi gelen brokoliyi daha farklı algılamaya başlıyoruz.

Popular Science - Ocak 2015
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Boyla Kutlug

Üye
Mesajlar
78
Tepki puanı
111
Düşünce
Ateist
Hakkaten öyle. Köyde en yakın kapı komşumuz ısırgan otunu bile yerdi. Evlerimiz arasında 250-300 mt olmasına rağmen içine ne karıştırıp kaynatıyorduysa kokusu bizim eve ulaşırdı ve iğrenç bir kokusu vardı.
 
Üst