CRISPR ve I'm LEGEND

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
CRISPR son geliştirilen gen mühendisliği teknolojisi. Virüs kullanıyor. Değiştirmek istediği gen parçasını virüse yüklüyor. Virüs gidip hücreye yüklenen geni aşılıyor. Öncel amaç, kanseri önlemek. Sonrası, yeni canlılar yaratmaya kadar gidiyor. Bunlar çok güzel. Ama virüs adı geçtiği anda insanlar irkiliyor. Bu, çocukların tam bilmedikleri bir silahla oynamasını akla getiriyor.

Bu konuda bir uyarı olması amacıyla I'm Legend filmi yapılmıştı. Senaryo aynı... Kanseri yok etmek için virüs kullanılan bir gen mühendisliği yöntemi kullanılıyor ve sonuç mükemmel! Kanser artık tarih oldu! Ancak bir süre sonra işler sarpa sarıyor. Virüs kontrolden çıkıyor ve sonuç korkunç. Tüm karantina önlemlerine rağmen virüsün yayılması durdurulamıyor ve tüm insanlığı yok ediyor.

Tüm bu ürkütücü uyarılara rağmen CRISPR gerekli yasal izinler alınarak resmen insan denekler üzerinde uygulanma aşamasına geçti. Çoğunlukla istenilen genetik değişikliklerin başarıyla gerçekleştiği gözlendi. Fakat virüsün bazı "hatalar" yaptığı ve amaç gen değişimi dışında bazı işlemler de yaptığı belirlendi. Zaten deneylerde amaç, bu hataların nelere yol açabileceğini görmekti.

Bu deneyde denek olmak nasıl bir şeydir bilmiyorum. Bu insanlara kaç para ödeme yaparlar ve bu insanlar klinikten dışarı çıkabiliyorlar mı hiç bilmiyorum. O konuda bir bilgi bulamadım. Fakat bu kişilerin sıkı gözlemlendikleri muhakkak. Yapılan açıklama, deneklerde hiç bir ciddi ve endişe verici yan etki görülmediği yönünde. Yani bu insanlar zombi veya vampire dönüşmemiş! :D I'm Legend hâlâ sadece bir film senaryosu.

Bazı uzmanlar deneylerde insanlarda kalıcı olacak ve çocuklarına geçecek genetik değişiklikler yapılmaması konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Yapılan genetik değişiklikler nesillere geçtiğinde artık dönülmez bir yola girileceği uyarısı yapıyorlar. Denekler genç midir, üreme kabiliyetleri ne durumdadır, bu konuda da bir bilgi bulamadım.

Endişe etmek gerekiyor mu, kişisel görüşüm sanmıyorum. Bir I'm Legend kabusuna uyanacağımız bir sabahın, CRISPR yüzünden olmaması için deneyi yürütenlerin dikkatli davrandıklarını varsayıyorum. Filmdeki senaryo gerçekten korkunç, olabileceğin en kötüsü. Senaryonun başlangıcında, televizyonda açıklama yapan bir bilim kadını kanseri yendiklerini, kanserin artık tarih olduğunu açıklıyor. "Bitti" diyor. "Sona erdi. Artık kimse kanser olmayacak!"

Doğru söylüyor. Artık kimse kanser olmuyor. Herkes zombi vampir karışımı bir şey oluyor!!! :ggsy: Ve bomboş Manhattan caddelerinde tek başına dolaşan Dr. Legend dünyada kendisinden başka hiç mi insan kalmadığını her gün merak ediyor. Müthiş filmdi... Tanrıyı manrıyı karıştırdı işin içne ama Vatikan filme parasal destek yaptı, bunun karşılığında tanrıyı senaryoya eklediler şeklinde dedikodular oldu. Bu eklenti yama hariç film mükemmel. Çok iğreti duran bu yama sırıtıyor ve tadını kaçırıyor ama bu sorunla her gün zaten boğuşmaktan bağışıklık kazandık, aldırmıyoruz. Tanrı virüsü nezle virüsü gibi engel tanımıyor. Asıl zombi virüsü bu! Sürekli virüsü taşıyanlar taşımayanları sistematik şekilde enfekte etmek için yırtınıyorlar.

Aynı şey War of World'de de oldu ve tanrı bu güzelim şahane filmin içine de sokuldu. Bunun da Vatikan parası ile gerçekleştiği söylendi. Mide bulandırıcı ama senaryonun özüne yayılmayan bu iğreti yamayı görmezden gelmek olabiliyor. Tom Cruise'un Scientology tarikatına üye olduğu ve bunun da altında Evangelist desteği bulunduğu filan dedikoduları oluyor. Yapacak bir şey yok, tanrı virüsü nezle virüsü gibi her yerde, herkeste. Bundan kurtulmanın bir yolunu bulamadık.

Dr. Legend imana mı geliyor hayır, o kadar ileri gitmemişler. Peki bir ateisti iyi insan göstermek nasıl Vatikan desteği, nasıl din propagandası? Bilmiyorum. Ama Dr. Legend imana geliyor varsayımı var olmalı. Filmde bu yönde açık bir tema işlenmiyor. İmana geldiğine dair hiç bir belirtiye yer verilmiyor. Sadece sağ kalanlar olduğuna inanmaya başlıyor. Bunun tanrıya da inanmaya başladığı şeklinde yorumlanması gerekiyor! Seyirci bunu kesin böyle yorumlar deyip Vatikan'ı avutmuş olmalılar.

Her şeye rağmen güzel filmdi. Etkileyiciydi, sarsıcıydı, çarpıcıydı. Will Smith yeteneğini konuşturdu yine.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Will Smith daha önce de çok açık Semitik propaganda içeren Independent Day filminde yeteneğini konuşturmuştu. Bu filmdeki Semitik propaganda ögeleri de tadını kaçıracak ölçüde değilse de son derece belirgin. Gözden kaçırmak olanaksız.

Mel Gibson'ın The Signs, İşaretler filmi vardı, yine Hristo propagandası açıkça içeriyordu, Mel Gibson zaten Evangelist denir.

Yani tadını kaçırdılar aslında ama... Lan dedim bunlar eğer Interstaller'e de tanrıyı sokarlarsa ben bu işe artık isyan edeceğim yeter demiştim ama neyse oraya sokmamışlar.

Beklentim, ateist temalar, senaryolar, kurgular değil. Beklentim, laik temalar. Tanrı yoktur diyen de olmasın. Tanrı hiç geçmesin. Var da denmesin yok da. Bahsi geçmediğinde zaten yok demektir. Ayrıca yok demeye gerek yok.