1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
    anında üyelik için TIKLA

Deizm Nedir?

'Din Karşıtı Akımlar' forumunda Mete Turan tarafından 3 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Mete Turan

Mete Turan ★★★★★ Divan Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    757
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Tanrının var olduğunu kabul eden fakat hiçbir dinin dogmatik ilkelerini ve öğretilerini kabul etmeyen düşünce akımıdır. Deizm düşüncesinde olan insanlara deist deniyor. Türkçesi yaradancılıktır.

Deizm tanrının, evreni yarattıktan sonra evrenin ve doğanın hiçbir işine karışmadığını kabul eder. Ayrıca deizm vahiy veya sezgi ile bilgiye ulaşma düşüncesini reddeder. Bilgiye akıl, mantık ve doğayı gözleyerek ulaşılabileceğini savunur.

Haim bunu beğendi.
  2. Ra's Al Ghul

Ra's Al Ghul ★★★ Kıdemli Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Deizm, agnostizm, ateizm... Bunların hepsi cehaletin farklı tonları oluyor. Tek tek ne, nedir diye saymaya gerek yok.

3. Heretik

Heretik ★★★★★ Kıdemli Üye

Alınan Beğeniler:
    316
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Biz senin saçmalıklarını görüyoruz. Birşey diyor muyuz artist?

4. Ra's Al Ghul

Alınan Beğeniler:
    104
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Senin yüzünden Kozmosun diliyle Kuran yazımı bıraktım. Her dakka girip yaptığın gereksiz yorumlar nedeniyle konsantrasyonum bozuldu.

5. Heretik

Alınan Beğeniler:
    316
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    İyi olmuş.

6. Ra's Al Ghul

Alınan Beğeniler:
    104
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Namaza dakikalar var çok ısrarcısın ama sana küfretmiyecem. Küfür kelimesi neden sövmek manasına kullanılıyor biliyor musun?

7. Heretik

Alınan Beğeniler:
    316
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Kıt zekalısın. "Küfrederdim de namaz var" bu ne lan? Kafa yapısına bak Tanrını mı kandıracaksın?

8. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Genellikle insanlar bu tanım için çok eksik olduğunu söylerler.

Mesela hangi tanrı? Nasıl bir tanrı? Bir tane mi? Birden fazla mı? Hem ben de onların bu şikayetine katılıyorum. Ancak bu sorun, doğrudan deizmden değil, klasik deizmden kaynaklanıyor. Bir modern/bilimsel deist olarak, klasik deistlerden farklı şekilde kendimi ifade etmek isterim;

Gerçek şu ki, ben modern bir deist olarak, düşündüğünüz gibi bir tanrıya inanmam. Hatta ben düşündüğünüz tüm tanrıları redderim. Benim derdim, ne deus ne de o kelimenin kökeni olan Zeus'tur. Yani ben Zeus'çu değilim. Ama ben derdimi, eskilerin Zeus'uyla, deus'uyla, şimdikilerin Tengri'den ödünç aldığı Tanrı kavramıyla açıklarım.

Unutmayınız, ben bir teist değilm. Ben birileri gibi vahiy aldığım iddiasında olmadım ki, sizin zihninizdeki tanrıyı kanıtlama iddiasında olayım. Dediğim gibi, tanrıların var olmadığını söylüyorum. Peki öyleyse ben ''tanrı'' diyerek neyi kabul ediyorum? Ben, bu evren için bir başlangıç, bununla beraber; var olmasına sebep olan veya sebep veren bir başlatanı kabul ediyorum.

İşte benim gevelediğim şey budur. İster kuantum dalgalarından ister birisinin kabızlığından olayı başlatalım. Ben sırf başlatanı açıklama iddiasında değil, bizler için bir başlangıç olduğunun iddiasındayım. Doğal olarak, var olmasına sebep olan veya sebep veren bir başlatan olduğunu da hesaba katarak...

Ve işte Modern Deizm de böyle bir şeydir. Ben de herkes gibi, bu evrendeki başlangıcı ve doğal olarak da o başlatanı; bilim ile keşfediyorum.

Ancak bir şeyi iyi biliyorum ki çoğu deist; eski teistler olarak, teizmde çokça benzeri olan tanrılarını bırakamıyor. Ama bilmelisin ki, burada senin tanrın yok sevgili klasik deist, burada sadece senin tanrının en bilindik bir özelliği var; başlatıcılığı...

Deistler olarak, başlatıcılığın sadece ''tanrı''lara yakıştığını söylediysek de, bizce o kelimenin söylemek istediğimizi karşılaması dışında daha fazla anlamı yoktur. Yani Modern deistler için, evrenin başlangıcı ve doğal olarak o başlatan hakkında bilimsel olarak sahip olduğumuz ya da olacağımız bilgiler haricindeki her şey, sadece sizin hayal ürününüzdür, zannettiklerinizdir.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş