Demokrasi İslam’a Uygun Bir Yönetim Şekli mi?

Goebbels

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı

Entropyy

lll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Kızının bir adamın 3. Karısı oldugunu düşün." kıvırma be oğlum..

Sana cevap olsun diye yazdım onu tatlısu müslümanı. Öyle düşündüğümden değil bu kafa genelde müslüman kafası erkek yaparsa delikanlıdır yapar kadın yaparsa orospu bu siz müslümanların bakış açısı bizim değil.

Goebbels

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Sana cevap olsun diye yazdım onu tatlısu müslümanı. Öyle düşündüğümden değil bu kafa genelde müslüman kafası erkek yaparsa delikanlıdır yapar kadın yaparsa orospu bu siz müslümanların bakış açısı bizim değil.
Yav kim öyle bakmış? Sen, oğlun mu birisiyle zina yapsa daha sert karşılarsın yoksa kızın mı? A gerçi size göre normaldi değil mi? :D.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kız da yapsa erkek de yapsa yanlış aynı ölçüde yanlıştır. Yalnız şu sorunu da vurgulamak gerekir ki, bazı geri zekalılar ister Müslüman olsun ister ateist fark etmez, kültür ile dini karıştırıyorlar. Kültürde olan zinaya bakış açısındaki tepki farkını, dinden kaynaklı zannediyorlar. Oysa ki İslamda kadın için de erkek için de aynı derece yanlıştır

Goebbels

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Kız da yapsa erkek de yapsa yanlış aynı ölçüde yanlıştır. Yalnız şu sorunu da vurgulamak gerekir ki, bazı geri zekalılar ister Müslüman olsun ister ateist fark etmez, kültür ile dini karıştırıyorlar. Kültürde olan zinaya bakış açısındaki tepki farkını, dinden kaynaklı zannediyorlar. Oysa ki İslamda kadın için de erkek için de aynı derece yanlıştır
Hayır bak sende biliyorsun ki kızın yapsa bu olaya tepkin daha ağır olur. İslam'da zaten ikisine de 100 sopa vurulur. Ben örnek için kızın örneğini verdim. Ama cıvıtıyor millet.

Goebbels

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Ben de farklı tepki göstersem ben de yanlış yapmış olurum
İslam'da ki verilen ceza da tepki de aynıdır. Ama kızlarda ki cinsellik durumu daha farklıdır bunu sende bende biliyoruz. Bir erkeğin cinsel ilişkiye girmesiyle kızın girmesi arasında fark vardır. Kızın kızlık zarı, hamileliği v.b durumlar bulunurken erkekte bunlar bulunmaz. Değinmeye çalıştığım yer burası dostum benim.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İslam'da ki verilen ceza da tepki de aynıdır. Ama kızlarda ki cinsellik durumu daha farklıdır bunu sende bende biliyoruz. Bir erkeğin cinsel ilişkiye girmesiyle kızın girmesi arasında fark vardır. Kızın kızlık zarı, hamileliği v.b durumlar bulunurken erkekte bunlar bulunmaz. Değinmeye çalıştığım yer burası dostum benim.
Ben sizi gayet iyi anlıyorum. Böyle bir günahtan genelde bayanlar daha çok zarar görüyor haklısınız ama bizim vereceğimiz tepkiye gelince kültürel olarak zor ama aynı tepkiyi vermeliyiz

Tiglath

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslam’da demokrasi olmaz.
İslam faşizmin pik noktasıdır.
İslam devletinde islamı eleştirirseniz kelle gider! Lamı cimi olmaz.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Karen Haekkerup, ülkesinin en başarılı bakanlarından biriydi. 10 yıl boyunca mecliste olmasına rağmen, Ekim 2014’de sürpriz bir kararla, politik kariyerinin zirvesindeyken hem adalet bakanlığına hem de politikaya veda ettiğini açıkladı.

Sadece 40 yaşında olmasına ve önünde uzun bir siyasi kariyer imkanı olmasına karşın Çiftçiler Birliği’ne başkan olmayı tercih etti.

Haekkerup, ‘Asla siyasete geri dönmem’ dedi. Seneler geçmesine rağmen zirvesine çıktığı siyasete geri dönmeyip, sözünü tuttu.

Karen Haekkerup bu konuda yalnız değil. Politika rant ve para kazanma aracı olmadığından çok sayıda Avrupalı politikacı, ömür boyu meslek olarak görmediği siyasete genç sayılacak yaşta veda ediyor.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Fredrik Reinfeldt, 2006-2014 arasında İsveç başbakanlığı yaptı. 2014’te seçimleri kaybedince parti liderliğinden istifa ettiği gibi siyaseti de bıraktı. Yaşı 50 olmasına karşın ‘geri dön’ çağrılarına da olumsuz cevap verdi. Reinfeldt, kurumsal yönetim ve medya sektörüne danışmanlık hizmetleri verecek bir şirket kurarak ticari yaşama merhaba dedi. Seçim kaybeden liderlerin görevini bırakması Avrupa siyasetinin yazılı olmayan kuralları arasında uzun yıllardır yer alıyor. Çoğu lider sadece pareti başkanlığını değil, siyaseti de bırakıyor.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Avrupa ülkelerinde milletvekili olmanın imtiyazı ve ‘Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz’ cümlesinin hiçbir anlamı yok. Avrupa’daki birçok ülkede yasama dokunulmazlığı geniş kapsamlı değil. Almanya, Belçika, Danimarka, Avusturya, İsveç, İtalya, Fransa, İspanya, İsviçre, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz ve Yunanistan’da suçüstü yakalanan milletvekili için dokunulmazlık geçerli değil. İsviçre’de ise ülke dışına kaçma riski olan milletvekilleri tutuklanabiliyor.

Ülkemizde milletvekili olmanın en ayrıcalıklı kısmı ‘statü’ oluyor. Milletvekili olunca protokolün ön sıralarında yer buluyorsunuz. Sıradan vatandaşlıktan çıkıp VIP oluyorsunuz. Avrupa’da protokol kuralları Türkiye’ye kıyasla yok denecek kadar az. Otobüste veya trende seyahat ederken milletvekili ile karşılaşmanız sıradan bir durum. Danimarka, Hollanda ve İsveç gibi ülkelerdeki vekillerin en tercih ettiği makam aracının başında ‘bisiklet’ geliyor. Hatta bazı bakanlar kırmızı plakalı aracı yerine bisiklet kullanmayı tercih ediyor.

Kurallar, ya sıradan vatandaş yahut da milletvekili olun fark etmez, herkes için geçerli. Avrupa’da aşırı hızdan ceza yiyen ve ehliyetine el konan milletvekili veya bakan haberlerini okumak oldukça sıradan bir durum. 2006’da dönemin Danimarka Adalet Bakanı Lene Espersen kendi otomobiliyle giderken sağa dönmek için hareket hâlindeyken arkadan gelen küçük bir motosiklete çarpmıştı. Motosikletin sürücüsü acil serviste ayakta tedavi olurken, kazadan sonra Lene Espersen kendisine bağlı olarak görev yapan polisi arayıp haber vermişti. Kazada suçlu bulunan Espersen 1500 kron (200 Euro) ceza ödemiş ve ehliyetine 2 yıl el konmuştu.

Maaşı ve statüsü sıradan yurttaştan farklı olmayan politikacılığı meslek olarak daha çok idealistler seçiyor. Ve en önemlisi partinin politikasıyla hayatını özdeşleştirenler tercih ediyor. Partiler arasında gel-gitlerin yok denecek kadar az olduğu Avrupa’da, lider tek seçici değil. Milletvekili adaylığında son sözü parti üyeleri söylüyor. Parti üyelerinin onayını almayan birinin adaylığı söz konusu olmuyor.

Hele parti üyesi olmayan birinin üstten gelen onayla aday olması asla yaşanmıyor. Milletvekili adayları ülkemizde olduğu gibi seçimlere iki ay kala değil, parti teşkilatında yapılan ön seçimlerle aylar, hatta yıllar öncesinden belli oluyor. Sıralamayı genel merkez değil, parti teşkilatı belirliyor. Kısacası Avrupa’da milletvekili olmak ayrıcalık getirmediği gibi, çoğu zaman sorumluluk ve aşırı çalışmadan dolayı bazı vekiller özel sektöre geçmenin yollarını arıyor. Siyasette mezarda emeklilik kavramı bulunmuyor.

PastayıSeven

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
İslam Şeriat'ı ve demokrasi tam olarak uyuşmasa da İslam demokrasiyi yasaklamıyor.
Demokrasinin temeli halkın kendi kendisini yönetebilmesidir. Bu İslam'da var. "Sen onlara sırf Allah’ın lutfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever." Ali İmran Suresi 159. Ayet Buradan da gördüğün üzere beyaz ve kalın yazılı yerde demokrasi anlatılmıştır. Bunun gibi Şûrâ 95/38. ayetlerinde de demokrasi vurgusu yapılır. Aynı zamanda da hem peygamber efendimizin hayatında ve sonrasında da özellikle 4 Halife ve Abbasiler döneminde demokrasiye çok fazla yerde başvurulur. İslam ve demokrasinin uymayan yanı ise özgürlüktür. Allah'ın belirlediği kurallardan çıkmak yasak olduğundan dolayı aslında özgürlükler kısıtlanmaktadır. Lâkin doğru yolu bularak Müslüman olmuş birisi şunu demeli : "Yav bu evreni yaratan Allah'ın koyduğu kurallar en iyi kurallar değil midir?" Sana ve çevrende gördüğün her canlıya hayat veren ve doğal olarak sana bir irade vererek seçme hakkı tanıyan Allah'ın kurallarında araştırmış bir Müslüman olarak çıkmak ne kadar mantıklıdır?

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İslam ve demokrasinin uymayan yanı ise özgürlüktür. Allah'ın belirlediği kurallardan çıkmak yasak olduğundan dolayı aslında özgürlükler kısıtlanmaktadır.
Demokrasi de istenilen her şeyin yapılabildiği sınırsız özgürlük demek değildir. Demokrasilerde de özgürlükler yasalarla sınırlanmıştır.

PastayıSeven

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Demokrasi de istenilen her şeyin yapılabildiği sınırsız özgürlük demek değildir. Demokrasilerde de özgürlükler yasalarla sınırlanmıştır.
Dediğin doğru ama Lâiklik ve demokrasi bulunan normal bir ülkedeki yasalardan daha sıkıları olacaktır. Lâkin ben doğru yolu bulan bir Müslüman azıcık kafa yorsa anlar.

Son konular