Dersimde 1938de Yaşananlar!

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Çalışmalarını Almanya’da sürdüren tarihçi Zeynep Türkyılmaz Dersim’de 1938’te yaşanalara dair önemli bir belgeyi paylaştı. Harekata katılan bir askerin günlüğüne yazdığı notlar 1938’te neler yaşandığını gözler önüne seriyor.

Asker köyü talan etmiş

7 Eylül

Sabah erkenden ormandan hareket ettik, bir köye geldik. Bütün asker köyü talan etti.

Asker kafa kesiyor

9 Eylül

Bugün de dağları ormanları tarayarak ovaya geldik. Bizim bölük Şam Uşaklarının başı olan Şeytan Ali’nin kafasını ve bir çok daha insan öldürerek hepsinin kafasını getirdi. Şimdi bizim bölük çok gözde, bütün zabıtlar kahraman bölük diyorlar. Ali Galip Paşa bizim bölüğün gözlerinden öptüğünü telefonla söyledi.

10 Eylül

Bizim bölükte Ruşen isminde er var. Bütün kafaları o kesiyor.

12 Eylül

Bu sabah erkenden kalktık. Yine dağlarda tarama harekâtı yapıyoruz. Her gün kafa kesmekle uğraşıyoruz

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Asker(TÜRK) düşmanı, iftiracı pislik şakirt...
Ben asker düşmanı değilim, Türk düşmanı hiç değilim. Aksine Türklerde zulüm damarı olmadığını, zulmedenlerin kendini Türk olarak tanıtıp asıl kimliklerini gizleyen tipler olduğunu düşünüyorum.

İftiracıya gelince paylaşımlarımda genelde kaynak göstermeye dikkat ederim.

Pislik hakaretinize ben değil Yunus Emre cevap versin:

Her neye bakarsan kendi yüzündür,

Kimde ne görürsen kendi özündür.

Yunus Emre

Şakirt, öğrenci demektir. Kutsal kitabı "Oku" emriyle ile başlayan,

Peygamberi

“Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz.”

“Her şeyin bir yolu var. Cennetin yolu ilimdir.”

“İlim Çin’de bile olsa, gidiniz, alınız, tahsil ediniz.”
(Beyhaki, Şuabu’l-İman, Beyrut, II. 254)

“Hikmet müminin yitik malıdır; nerede bulsa alır.” (Tirmizi, İlim 19)

“Kadın ve erkek her Müslüman’a ilim öğrenmek farzdır.” (İbn Mace, Mukaddime, 17)

buyuran bir dine müntesip bir insan olarak ömür boyu öğrenci olmaktan şeref duyarım.

Entropyy

lV ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tunceli’de yapılan katliam değil, terörle mücadele idi. Devlete silahla isyan ederseniz, devletin demir yumruğunu başınıza yersiniz. Bu her yerde böyledir. Arşiv belgeleri bölgedeki terörü açıkça ortaya koyuyor.

1588700309345.png

1588700319019.png

1588700327847.png

1588700340325.png

Entropyy

lV ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tunceli’de katliam yaptı dedikleri devlet bölgede un dağıtıyor. Seyit Rıza öldürülen kardeşinin katili bulunmadığı için devleti suçluyor. Hükümetin cephaneliğinden zorla silah alacağını Hozat Kaymakamlığı’na yazıyor. Diğer aşiretleri de ayaklandırıyor.

1588700625734.png

1588700640640.png

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bir bölgede terör olması oradaki insanları çoluk çocuk öldürmeyi gerektirmez. Harekata katılan askerler yapılanları bizzat anlatırken gerisi hikaye.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Bir bölgede terör olması oradaki insanları çoluk çocuk öldürmeyi gerektirmez. Harekata katılan askerler yapılanları bizzat anlatırken gerisi hikaye.
Çoluk çocuk öldürüldüğüne dair somut bir belge var mı? Aksi halde söyledikleriniz iftiradan öteye geçemez. Bir yazı yazmışsınız bilmem nerde biri bilmem kimin günlüğünden yazdı diye. Ortalıkta referans yok. Referans verdiğiniz kadının referansını kontrol ettiniz mi?

İddia büyük olunca sonuna kadar ispatlama yükümlülüğü size ait. Aksi halde iftiracı olursunuz.
Bu arada bunlar gerçekse ve kurunun yanında yaş da yandı ise, teröristin yanında tek bir masum öldü ise devlet suçludur. Bunu da anca gözünü kan bürümüş aptallar inkar eder.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Çoluk çocuk öldürüldüğüne dair somut bir belge var mı? Aksi halde söyledikleriniz iftiradan öteye geçemez. Bir yazı yazmışsınız bilmem nerde biri bilmem kimin günlüğünden yazdı diye. Ortalıkta referans yok. Referans verdiğiniz kadının referansını kontrol ettiniz mi?

İddia büyük olunca sonuna kadar ispatlama yükümlülüğü size ait. Aksi halde iftiracı olursunuz.
Bu arada bunlar gerçekse ve kurunun yanında yaş da yandı ise, teröristin yanında tek bir masum öldü ise devlet suçludur. Bunu da anca gözünü kan bürümüş aptallar inkar eder.
Ben ilgili kitaptan ve hemen altındaki mesajda harekata bizzat katılan askerin kendi görüntülü ifadelerinden masumların da zarar gördüğüne ikna oldum. İsteyen kabul eder, isteyen reddeder.

Daha farklı bilgi ve belge elime geçerse onları da yayınlarım.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Böyle büyük bir iddiada yazılanların altına bakmadan ikna olduğunuza göre bu konuda tarafsız bir tutuma sahip değilsiniz.
Yazılanların altına bakarak ikna oldum. Yazılanların altında olanları da özet olarak paylaştım. Siz ikna olmayabilirsiniz, kendi tercihinizdir ama ikna olmamanız, beni tarafsız bir tutuma sahip olmamakla suçlama hakkını size vermez.

Son konular