Dil

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar; bir kız arkadaşıma ödevi için bir yazı hazırlamam gerekiyordu. Yazdığım kompozisyonu size de sunmak istedim.

TEMA: "DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR"
KONU: "TÜRKÇE'NİN BATILILAŞMASI"

Toplumlar Arası İlişkiler

Günümüz zamanında toplumlar arası ilişkiler; değişmiş ve gelişmiştir. Çok eski tarihlerde toplumlar kendi aralarında sosyalleşirken zamanla; ticaret başta olmak üzere bir çok farklı sebeplerden dolayı farklı toplumlar ile sosyal ilişki kurmaya başlamışlardır. Yani toplumlar arası ilişkiler gelişmiştir. Bu da elbette kültür bakımından toplumları etkilemiş, bu etki toplumlardaki kültür, ilişki, iletişim konularında deişikliklere yol açmıştır. Ve elbette bu etki; hala devam etmektedir. Toplumlar arası ilişkiler olduğu sürece; bu etki devam edecektir.

Toplum ve toplumlar arası ilişkilerin sağlanmasında iletişim çok önemlidir. İletişimi sağlayan ise; bir anlaşma aracı olan dildir. Dil tarih boyunca iletişimin sağlanmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Zamanla dil; bir iletişim aracı olmaktan daha fazla bir önem kazanmaya başlamıştır. Hatta günümüz zamanlarında dil; kültür ve birlik bakımından milleti (toplumu) ayakta tutmayı sağlayan en önemli unsurlar arasına girmiştir. Ve dil her millete özgün bir kültür parçasıdır. Bu yüzden milleti (toplumu) yaşadığı coğrafyayı ve özelliklerini sembolize eden bir kimlik haline gelmiştir. Bu yüzden dilin özgünlüğünün korunumu çok önemlidir. Bir dil başka coğrafyaların (milletlerin) sahip olduğu dillerin etkisinde kalmamalıdır.

Türkçe'nin Batılılaşması

Dilsel Taciz

Bir dil başka coğrafyaların (milletlerin) sahip olduğu dillerin etkisinde kalmamalıdır. Fakat sahip olduğumuz Türkçe Dili bu konuda zamanla başarısızlığa uğramaktadır.
Türkçe'de binlerce kelime yabancı kökenlidir. Hatta bir çok kelime yabancıdır. Türkçe Dilimiz'in zamanla yapısı bozulmaktadır. Ve Batı Ülkelerinin sahip olduğu dillerin etkisinde kalmaktadır. Bu "Türkçe Dili'nin Batılılaşması" anlamına gemektedir. Bunun bir çok sebebi olmaktadır. Bu sebepler arasında; Türkiye'nin dış ülkelerle ilişkisinin yoğun olması, 18. Yüzyılda III. Ahmet Dönemi'nde yapılmaya başlanan ıslahat hareketleri, günümüzde kullanılan sosyal medya, ticaret ile sağlanan iletişim, gençler arasındaki iletişim ve bilinçsizlik gibi bir çok nedenler vardır.

Ben; bir dilin farklı coğrafyaların sahip olduğu dillerin etkisinde kalıp, insanlar tarafından dilin özgünlüğünün sabote edilmesine "DİLSEL TACİZ" diyorum. "Taciz" kelimesi elbette sadece insanlar ve fiziki varlıklar için kullanılmaz. Bunu dil üzerinde de kullanabiliriz. Türkçe'nin Batılılaşması sorunu; özellikle Türk Milleti'nin sahip olduğu Türkçe Dili maalesef günümüzde daha yoğun olarak tacize uğramaktadır. Her geçen gün özgünlüğü kaybolmaktadır. Bu da Türk Milleti'nin sahip olduğu en önemli değerlerin yok olmasına neden olmaktadır.

Türkçe'nin Batılılaşması sorunu günümüzde daha da büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun büyüdükçe Türkçe Dili'nin Türk Milleti'nin üzerindeki hâkimiyeti ve özgünlüğü ve zarar görmektedir. Bu da Türk Milleti'nin kimliğinin kaybolmasına, kültürünün yok olmasına sebep olacaktır. Ve yavaş yavaş öyle olmaya da başlıyor.

ATATÜRK bu konuda "Türk dili dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla işlensin" demiştir. ATATÜRK'ün bu sözünde demek istediği; dilimizi bilinçle bir şekilde kullanıp, konuşmamız gerektiğidir. Bir başka sözünde "Türk demek, Türkçe demek. Türkçe giderse Türkiye gider. İline dilinde kültürüne sahip çık" demiştir.
Bu sözünde ise; Türk Milletinin Türkçesiz olmaması gerektiğini, bu dilin bir zarar görmesi halinde Türkiye'nin de zarar göreceğini söylemiştir. Bu yüzden Türkiye'nin varlığı; ancak Türk Dili'nin varlığı ile mümkün olacaktır.

Son zamanlarda Türk Dil Kurumu (TDK) bu yönde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalar arasında; bazı yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar belirlemiştir. Örneğin; "Petrol" kelimesine "Yer Yağı", "Doğal Gaz'a" ise "Yer Gazı" karşılıkları bulunmuştur. "Smoothie" (buzla meyve sularının çekilmiş hali) içeceğinin Türkçe karşılığı "Karsanbaç"olarak belirlenmiştir. "SMS"in Türkçe karşılığı "kısa bilgi" veya "kısa haber" olarak belirlendi. "Store Perde" yerine "Sarma Perde", "Jülyen" yerine "Şerit Doğrama" karar kılındı.

Türk Dil Kurumu (TDK) bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Fakat Türk Milleti'nin kullandığı Türkçe'yi değiştirmek biraz zor olacaktır. Çünkü insanlar yabancı kelimeleri alışkanlık haline getirmiştir. Alışkanlıkları değiştirmek; elbette kolay değildir.

Umarım Türk Dil Kurumu'nun yaptığı çalışmalar başarılı olur. Yoksa ki; Türk Milleti sahip olduğu özgünlükleri kaybedecektir. Ve Türk Milleti'ni ayakta tutan en önemli unsur ise dildir. Bu yüzden dil sadece; bir iletişim aracı olmak ile kalmayıp milletlerin yaşadığı coğrafyayı tanıtan, özgünlüklerini ortaya çıkaran bir toplu kimlik haline gelmiştir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Katip

Üye
Düşünce
Sünni
Yarışmalarda, gönderilen içerikte telif var mı yok mu diye bakılır. Eğer herhangi bir yerde paylaşılmış bir yazıyla uyuşursa (zaten bu sitedeki yazınızla uyuşacak), o telifli eser otomatik olarak elenir. Yalnızca bilgilendireyim dedim.

O yüzden sormama izin veriniz, siz siteye gönderdiğiniz de, metni oluşturmasına yardım ettiğiniz kişi tarafından metin yarışma heyetine ulaştırılmış mıydı? Yoksa ilk olarak mı buraya gönderiyorsunuz? Söylediğim gibi, teliften/benzeri olduğundan dolayı yarışı daha başlamadan kaybeder.

Metni, yarış sonuçlandıktan sonra yayımlasaydınız daha güzel olurdu.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yarışmalarda, gönderilen içerikte telif var mı yok mu diye bakılır. Eğer herhangi bir yerde paylaşılmış bir yazıyla uyuşursa (zaten bu sitedeki yazınızla uyuşacak), o telifli eser otomatik olarak elenir. Yalnızca bilgilendireyim dedim.

O yüzden sormama izin veriniz, siz siteye gönderdiğiniz de, metni oluşturmasına yardım ettiğiniz kişi tarafından metin yarışma heyetine ulaştırılmış mıydı? Yoksa ilk olarak mı buraya gönderiyorsunuz? Söylediğim gibi, teliften/benzeri olduğundan dolayı yarışı daha başlamadan kaybeder.

Metni, yarış sonuçlandıktan sonra yayımlasaydınız daha güzel olurdu.
Dostum aynen dediğini düşündüm. Yalnız bu yarışmı değil mi arkadaşa sormadım. Ama büyük ihtimalle değildir.

Katip

Üye
Düşünce
Sünni
Dostum aynen dediğini düşündüm. Yalnız bu yarışmı değil mi arkadaşa sormadım. Ama büyük ihtimalle değildir.
Anlıyorum. Umarım değildir. Hem eğer bir yarışma olsaydı bile, yarışmanın jürilerinin kimler olduğunu sorarsanız sevinirim. Nitekim Türkiye'deki yarışmalarda verilen edebiyat ödüllerini şu alttaki iki içeriği okumadan, iyice incelemeden anlamayız. Hem sizlere hem de arkadaşınıza okumanızı tavsiye ederim.

- Türkiye’de Edebiyat Ödülleri Nasıl Verilir? - Taylan Kara, gunzileli.com

- Yeni başlayanlar için edebiyat ödülleri -Taylan Kara, sol.org.tr

İyi çalışmalar