Dil

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Arkadaşlar; bir kız arkadaşıma ödevi için bir yazı hazırlamam gerekiyordu. Yazdığım kompozisyonu size de sunmak istedim.

TEMA: "DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR"
KONU: "TÜRKÇE'NİN BATILILAŞMASI"

Toplumlar Arası İlişkiler

Günümüz zamanında toplumlar arası ilişkiler; değişmiş ve gelişmiştir. Çok eski tarihlerde toplumlar kendi aralarında sosyalleşirken zamanla; ticaret başta olmak üzere bir çok farklı sebeplerden dolayı farklı toplumlar ile sosyal ilişki kurmaya başlamışlardır. Yani toplumlar arası ilişkiler gelişmiştir. Bu da elbette kültür bakımından toplumları etkilemiş, bu etki toplumlardaki kültür, ilişki, iletişim konularında deişikliklere yol açmıştır. Ve elbette bu etki; hala devam etmektedir. Toplumlar arası ilişkiler olduğu sürece; bu etki devam edecektir.

Toplum ve toplumlar arası ilişkilerin sağlanmasında iletişim çok önemlidir. İletişimi sağlayan ise; bir anlaşma aracı olan dildir. Dil tarih boyunca iletişimin sağlanmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Zamanla dil; bir iletişim aracı olmaktan daha fazla bir önem kazanmaya başlamıştır. Hatta günümüz zamanlarında dil; kültür ve birlik bakımından milleti (toplumu) ayakta tutmayı sağlayan en önemli unsurlar arasına girmiştir. Ve dil her millete özgün bir kültür parçasıdır. Bu yüzden milleti (toplumu) yaşadığı coğrafyayı ve özelliklerini sembolize eden bir kimlik haline gelmiştir. Bu yüzden dilin özgünlüğünün korunumu çok önemlidir. Bir dil başka coğrafyaların (milletlerin) sahip olduğu dillerin etkisinde kalmamalıdır.

Türkçe'nin Batılılaşması

Dilsel Taciz

Bir dil başka coğrafyaların (milletlerin) sahip olduğu dillerin etkisinde kalmamalıdır. Fakat sahip olduğumuz Türkçe Dili bu konuda zamanla başarısızlığa uğramaktadır.
Türkçe'de binlerce kelime yabancı kökenlidir. Hatta bir çok kelime yabancıdır. Türkçe Dilimiz'in zamanla yapısı bozulmaktadır. Ve Batı Ülkelerinin sahip olduğu dillerin etkisinde kalmaktadır. Bu "Türkçe Dili'nin Batılılaşması" anlamına gemektedir. Bunun bir çok sebebi olmaktadır. Bu sebepler arasında; Türkiye'nin dış ülkelerle ilişkisinin yoğun olması, 18. Yüzyılda III. Ahmet Dönemi'nde yapılmaya başlanan ıslahat hareketleri, günümüzde kullanılan sosyal medya, ticaret ile sağlanan iletişim, gençler arasındaki iletişim ve bilinçsizlik gibi bir çok nedenler vardır.

Ben; bir dilin farklı coğrafyaların sahip olduğu dillerin etkisinde kalıp, insanlar tarafından dilin özgünlüğünün sabote edilmesine "DİLSEL TACİZ" diyorum. "Taciz" kelimesi elbette sadece insanlar ve fiziki varlıklar için kullanılmaz. Bunu dil üzerinde de kullanabiliriz. Türkçe'nin Batılılaşması sorunu; özellikle Türk Milleti'nin sahip olduğu Türkçe Dili maalesef günümüzde daha yoğun olarak tacize uğramaktadır. Her geçen gün özgünlüğü kaybolmaktadır. Bu da Türk Milleti'nin sahip olduğu en önemli değerlerin yok olmasına neden olmaktadır.

Türkçe'nin Batılılaşması sorunu günümüzde daha da büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun büyüdükçe Türkçe Dili'nin Türk Milleti'nin üzerindeki hâkimiyeti ve özgünlüğü ve zarar görmektedir. Bu da Türk Milleti'nin kimliğinin kaybolmasına, kültürünün yok olmasına sebep olacaktır. Ve yavaş yavaş öyle olmaya da başlıyor.

ATATÜRK bu konuda "Türk dili dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla işlensin" demiştir. ATATÜRK'ün bu sözünde demek istediği; dilimizi bilinçle bir şekilde kullanıp, konuşmamız gerektiğidir. Bir başka sözünde "Türk demek, Türkçe demek. Türkçe giderse Türkiye gider. İline dilinde kültürüne sahip çık" demiştir.
Bu sözünde ise; Türk Milletinin Türkçesiz olmaması gerektiğini, bu dilin bir zarar görmesi halinde Türkiye'nin de zarar göreceğini söylemiştir. Bu yüzden Türkiye'nin varlığı; ancak Türk Dili'nin varlığı ile mümkün olacaktır.

Son zamanlarda Türk Dil Kurumu (TDK) bu yönde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalar arasında; bazı yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar belirlemiştir. Örneğin; "Petrol" kelimesine "Yer Yağı", "Doğal Gaz'a" ise "Yer Gazı" karşılıkları bulunmuştur. "Smoothie" (buzla meyve sularının çekilmiş hali) içeceğinin Türkçe karşılığı "Karsanbaç"olarak belirlenmiştir. "SMS"in Türkçe karşılığı "kısa bilgi" veya "kısa haber" olarak belirlendi. "Store Perde" yerine "Sarma Perde", "Jülyen" yerine "Şerit Doğrama" karar kılındı.

Türk Dil Kurumu (TDK) bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Fakat Türk Milleti'nin kullandığı Türkçe'yi değiştirmek biraz zor olacaktır. Çünkü insanlar yabancı kelimeleri alışkanlık haline getirmiştir. Alışkanlıkları değiştirmek; elbette kolay değildir.

Umarım Türk Dil Kurumu'nun yaptığı çalışmalar başarılı olur. Yoksa ki; Türk Milleti sahip olduğu özgünlükleri kaybedecektir. Ve Türk Milleti'ni ayakta tutan en önemli unsur ise dildir. Bu yüzden dil sadece; bir iletişim aracı olmak ile kalmayıp milletlerin yaşadığı coğrafyayı tanıtan, özgünlüklerini ortaya çıkaran bir toplu kimlik haline gelmiştir.

Yazan tarafından düzenlendi:

Katip

Yazar Adayı
Düşünce
Sünni
Yarışmalarda, gönderilen içerikte telif var mı yok mu diye bakılır. Eğer herhangi bir yerde paylaşılmış bir yazıyla uyuşursa (zaten bu sitedeki yazınızla uyuşacak), o telifli eser otomatik olarak elenir. Yalnızca bilgilendireyim dedim.

O yüzden sormama izin veriniz, siz siteye gönderdiğiniz de, metni oluşturmasına yardım ettiğiniz kişi tarafından metin yarışma heyetine ulaştırılmış mıydı? Yoksa ilk olarak mı buraya gönderiyorsunuz? Söylediğim gibi, teliften/benzeri olduğundan dolayı yarışı daha başlamadan kaybeder.

Metni, yarış sonuçlandıktan sonra yayımlasaydınız daha güzel olurdu.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yarışmalarda, gönderilen içerikte telif var mı yok mu diye bakılır. Eğer herhangi bir yerde paylaşılmış bir yazıyla uyuşursa (zaten bu sitedeki yazınızla uyuşacak), o telifli eser otomatik olarak elenir. Yalnızca bilgilendireyim dedim.

O yüzden sormama izin veriniz, siz siteye gönderdiğiniz de, metni oluşturmasına yardım ettiğiniz kişi tarafından metin yarışma heyetine ulaştırılmış mıydı? Yoksa ilk olarak mı buraya gönderiyorsunuz? Söylediğim gibi, teliften/benzeri olduğundan dolayı yarışı daha başlamadan kaybeder.

Metni, yarış sonuçlandıktan sonra yayımlasaydınız daha güzel olurdu.
Dostum aynen dediğini düşündüm. Yalnız bu yarışmı değil mi arkadaşa sormadım. Ama büyük ihtimalle değildir.

Katip

Yazar Adayı
Düşünce
Sünni
Dostum aynen dediğini düşündüm. Yalnız bu yarışmı değil mi arkadaşa sormadım. Ama büyük ihtimalle değildir.
Anlıyorum. Umarım değildir. Hem eğer bir yarışma olsaydı bile, yarışmanın jürilerinin kimler olduğunu sorarsanız sevinirim. Nitekim Türkiye'deki yarışmalarda verilen edebiyat ödüllerini şu alttaki iki içeriği okumadan, iyice incelemeden anlamayız. Hem sizlere hem de arkadaşınıza okumanızı tavsiye ederim.

- Türkiye’de Edebiyat Ödülleri Nasıl Verilir? - Taylan Kara, gunzileli.com

- Yeni başlayanlar için edebiyat ödülleri -Taylan Kara, sol.org.tr

İyi çalışmalar

sirakuza

Yazar
Düşünce
Panenteist
Son zamanlarda Türk Dil Kurumu (TDK) bu yönde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yaptığı çalışmalar arasında; bazı yabancı sözcüklere Türkçe karşılıklar belirlemiştir. Örneğin; "Petrol" kelimesine "Yer Yağı", "Doğal Gaz'a" ise "Yer Gazı" karşılıkları bulunmuştur. "Smoothie" (buzla meyve sularının çekilmiş hali) içeceğinin Türkçe karşılığı "Karsanbaç"olarak belirlenmiştir. "SMS"in Türkçe karşılığı "kısa bilgi" veya "kısa haber" olarak belirlendi. "Store Perde" yerine "Sarma Perde", "Jülyen" yerine "Şerit Doğrama" karar kılındı
TDK'nın yabancı sözcüklere önerdiği Türkçe karşılıklarla alay etmek için "oturgaçlı götürgeç, ulusal düttürü " gibi saçma sapan sözcükler uyduruldu bazı ezikler tarafından ve bu milletin büyük çoğunluğu Öztürkçe akımını aklı sıra makaraya almak için uydurulmuş bu kelimelerin tdk tarafından üretildiğine inandırıldı.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
TDK'nın yabancı sözcüklere önerdiği Türkçe karşılıklarla alay etmek için "oturgaçlı götürgeç, ulusal düttürü " gibi saçma sapan sözcükler uyduruldu bazı ezikler tarafından ve bu milletin büyük çoğunluğu Öztürkçe akımını aklı sıra makaraya almak için uydurulmuş bu kelimelerin tdk tarafından üretildiğine inandırıldı.

Yok devenin nalı :o Onların espri olduğunu anlamamışlar mı?

Part-Time God

ll ☆
Süresiz Yasaklı
Düşünce
Ateist
Ama şimdi kelimelere de kısa alternatifler önermek gerekiyor. Dile de hoş gelmesi lazım. Buna pek dikkat edilmiyor gibi...

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne devlet ne de millet olarak kendi dilimizi pek umursamıyoruz galiba.
Belki de yanılıyorumdur.

Örneğin Almanya ve bilhassa Fransa gibi ülkeler dillerini pür dikkat korumaya çalışıyorlar ve mümkünse kendi kültürel zenginliklerinden faydalanıyorlar.
Fransa dil konusunda çok radikaldır. Mesela Almanya her sene icat edilen en kötü kelimeyi araştırır ve kamuoyuna bildirir. Bilhassa imla kurallarına riayet etmeyenlere pek iyi gözle bakmazlar.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Belki de yanılıyorumdur.

Örneğin Almanya ve bilhassa Fransa gibi ülkeler dillerini pür dikkat korumaya çalışıyorlar ve mümkünse kendi kültürel zenginliklerinden faydalanıyorlar.
Fransa dil konusunda çok radikaldır. Mesela Almanya her sene icat edilen en kötü kelimeyi araştırır ve kamuoyuna bildirir. Bilhassa imla kurallarına riayet etmeyenlere pek iyi gözle bakmazlar.

Maalesef öyle. Ne yazık ki dil bilincimiz yok. Halbuki dil olmazsa millet olmaz. Özentilik ve Batı'ya hayranlık Tanzimat'ta fazla kaçmış ve kendi dilimizi unutmuşuz. Ama sebebi sadece bu değil. Bu işi başımıza açan bir Gazneli Mahmud var. Türkçe'yi değil Arapça'yı resmi dil haline getirmişti. Yanlış hatırlıyor olabilirim. Ne yazık ki Türkler ne kendi diline gereken özeni göstermiş ne de kendi ırkına.

Bunu en iyi Güneş Dil Teorisinden anlıyoruz. Atatürk zamanında başlanmasına rağmen o ölünce bitmiş. "Güneş öldükten sonra teorisi nasıl hayatta kalabilirdi ki?" diye laf da söylenmiş. Güzel ama gel gelelim bahane olmamalı. Sırf o güneş için yapmalıydık bunu.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Belki de yanılıyorumdur.

Daha da kötüsü bizdekiler sadece de ve da kuralını biliyorlar. Başka hatayı görmüyorlar. O yüzden de cahilce yorumlar yapılıyor. Halbuki Türkçe kaç yıllık dil ama değerini bilene. Ki bunda da kendi yazıtlarımızı bile başkasının bulması dilimize ve tarihimize verdiğimiz önemi gösteriyor.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Dil bir milletin, devletin ve ırkın kalesidir. Düşerse tüm kale fethedilir. Bununla dalga geçebilirsiniz ancak yukarıda verdiğim örnekler bence durumu yeterince açıklıyor. Unutmayın ki dil bir kültürdür. Bu kültürü bozmak ya da yok edilmesine müsaade etmek zararlıdır. Bir diğer nokta dili sadece korumak değil geliştirmemiz de gerekir. Bunu da İngiliz dili gibi teknolojiyle yapmalıyız. Teknolojiyi kim elinde tutarsa dil gelişimini de sağlar. Bir şeyleri türkçeleştirmek tamam ama kendimiz de dil üreterek ve dilimizi ortaya çıkararak korumalıyız.

Zorluğu kolaylığı ayrı ama bugünkü dünyada teknoloji ve bilimi elinde tutan ülkeler dillerini zenginleştirebiliyorlar sadece. Maalesef o ülkelerden değiliz.

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
@unacceptable
Bilhassa teknik terimlerde (tıp, bilgi teknolojisi vb) Türkçe kelime kıtlığı var gibi, yoksa yanılıyor muyum?
Bundan birkaç sene evvel memlekete uğramıştım ve bir hastanede "Exit" isimli bir levhayı göründe bayağı afallamıştım.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
@unacceptable
Bilhassa teknik terimlerde (tıp, bilgi teknolojisi vb) Türkçe kelime kıtlığı var gibi, yoksa yanılıyor muyum?
Bundan birkaç sene evvel memlekete uğramıştım ve bir hastanede "Exit" isimli bir levhayı göründe bayağı afallamıştım.

Yanıldığını söylemeyi çok isterdim ama maalesef söyleyemiyorum. Anca türkçeleştiririz başka şey yapamayız. Tamam türkçeleştirilsin zaten TDK'nin amaçlarından biri de bu ama üretim de olmalı.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konfüçyüs'e sormuşlar; bir milleti nasıl yıkarsın?

Onların dillerindeki kavramların yerlerini değiştirir, dillerini bozardım demiş.

iksaruman

lll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Bir de iyi yanından bakın;
Türkçe tüm dilleri içinde barındırabilen bir dil.
Bu esneklik bir harika.
Dünya dili olabilir.
HEDEF 2038! Şakası bir yana ciddiyim.
Böyle esnek ve geliştirilebilir bir dil ; Yeterince esnetilirse ve geliştirilirse dünya dili olabilir.
Türkçe epey komplike bir dildir. Karmaşıktır.
Ancak diğer dillere göre daha fazla potansiyeli vardır.

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Türkçenin en önemli özelliği, tüm dünya dillerinin aksine cinsiyet ayrımı içermemesidir. Bildiğim bir Lazca var başka cinsiyet ayrımı içermeyen dil, başka da vardır ama belli başlı dillerde olduğunu bilmiyorum.

Bence de dünya dili olmalı. Çünkü böyle benzersiz ve harika bir özelliği var.

Tabii kusurları da var. Kusuru eklemli bir dil olması. Çekoslavakyalılaştıramadıklarımız meselesi...

Bir de mama meme kusuru var. Atmaması, bitmemesi lazım meselesi...

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Fıkrayı da anlatmadan olmuyor ki?! :ggsy:

Adam doktora gitmiş kalbim çok atıyor demiş. Doktor incelemiş "atmaması lazım" demiş.

Adam eczaneye gidip "at maması var mı" diye sormuş. Eczacı öbür sokakta yemci var ona git demiş.

Aradan zaman geçmiş adam doktora yine gelmiş at maması bitti ne yapayım demiş. Doktor:

"Bitmemesi lazım" demiş.

Not: Adam "bitin memeli türü olmadığını bilmeden nasıl doktor oldun diye sormamış!

iksaruman

lll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Fıkrayı da anlatmadan olmuyor ki?! :ggsy:

Adam doktora gitmiş kalbim çok atıyor demiş. Doktor incelemiş "atmaması lazım" demiş.

Adam eczaneye gidip "at maması var mı" diye sormuş. Eczacı öbür sokakta yemci var ona git demiş.

Aradan zaman geçmiş adam doktora yine gelmiş at maması bitti ne yapayım demiş. Doktor:

"Bitmemesi lazım" demiş.

Not: Adam "bitin memeli türü olmadığını bilmeden nasıl doktor oldun diye sormamış!
Türkçe'nin Şahaseri...

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Herkesin ana dili kendine güzel/hoş gelir.
Yapılan bir ankete göre....

Kulağa hoş gelen diller:
1. İtalyanca
2. Fransızca
3. Ispanyolca
4. Portekizce
5. Çince
6. İngilizce
7. Rusça
8. Fince
9. Japonca
10. Arapça

Yazılışı en güzel olan dillerin sıramalaması:
1. Arapça
2. Çince
3. Fransızca
4. Japonca
5. Yunanca
6. Ispanyolca
7. Ibranice
8. Rusça
9. Koreanca
10. İtalyanca

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Bir de iyi yanından bakın;
Türkçe tüm dilleri içinde barındırabilen bir dil.
Bu esneklik bir harika.
Dünya dili olabilir.
HEDEF 2038! Şakası bir yana ciddiyim.
Böyle esnek ve geliştirilebilir bir dil ; Yeterince esnetilirse ve geliştirilirse dünya dili olabilir.
Türkçe epey komplike bir dildir. Karmaşıktır.
Ancak diğer dillere göre daha fazla potansiyeli vardır.

Bunu yapabilmek dilimizden önce bilimi ve teknolojiyi geliştirmeliyiz ki dil bir işe yarasın. Yoksa o kadar da kolay değil maalesef. Şu an dili geliştirmenin tek yolu bilim ve teknoloji.

Son konular

Son mesajlar