Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Türkiye'de yaşamış bir öğrenci yüksek ihtimal mezun olana kadar -lise- din kültürü ve ahlak bilgisi dersini haftada 1-2 saat olarak almış olabilir ve bu derslerde genelde Allah'ın dini anlatılır. Çok güzel bir şey ama gelecek aykırı soru diye nitelendirilen bir soruya hocanın vereceği cevap o çocuğun inkara sapmasına vesile olabilir. Farklı soru olarak neden sadece İslâmiyet anlatılıyor deniyor. Ben kendi adıma söyleyeyim lise dönemi hoca çoğu dini tahtaya yazmıştı ve ne olduğunu açıklamaya çalışmıştı ve gelen bir soruya karşı hatırladığım kadarı ile bilmiyoru(z)m tarzında bir cevap gelmişti hele lise döneminde mi bir gence verilmesi çok tehlikeli bir cevap olsa gerek.

Şimdi din dersleri şöyle işlenmeli diye kendi fikrimi sunayım. Belli başlı inanışları tahtaya yazıp bu budur, şu şudur vs. Anlatıp her inanışın -İslamiyet harici dinlerin ispatı yokta batıl delil diyelim- neden inanıyoruz sorusuna cevap vermeli (hoca postacı olarak agnostik birinin kendince argümanını söylemeli) Sonra çocuklar ile konuşmalı ve sorulara cevap verebilecek birikime sahip olmalı. Bu din böyle ama çürüyen yani şudur veya İslâmiyet hak din çünkü şu şu deliller var gibi. Tabi bu ders mantığı daha da yaygın düşünülmeli ve 7-12 sınıfları arasına verilmeli diye düşünüyorum ne var ki ondan öncesi fitneye vesile olabilir.

Müfredat uzun uzun oturup konuşulmalı bir dna kalkıp insan olamazın delilleri konuşulmalı. Ve bunun gibi bir sürü konu.

Son olarak 2 saat verilen din dersleri bir yana 30 saat natüralist bilimin dersleri veriliyor %90 buna ses çıkaran yok çıkaran olsa -Kafile vs.- kâle alınmıyor neden bunu anlamış değilim. Çünkü o bilim insanları da biliyor ki bazı şeyleri kabul etseler ödenecek bedelleri biliyorlar diye düşünüyoruz.

Özetle din derslerinin müfredatı değişmeli. Sizin (inanmayan kesim için) sizce bu derslerin işleyişi nece olmalıdır?

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Din dersi diye birşey olmamalı.
Yada en azından zorunlu olmamalı ve 18 yaşından küçükler girememeli.
Son olarak 2 saat verilen din dersleri bir yana 30 saat natüralist bilimin dersleri veriliyor %90 buna ses çıkaran yok
Din dersinden kastımız içine bilime de sokup bu da böyle denilir fen dersleri anlatım usulü din dersinde anlatılmalı-konuşulmalı buda böyle bir inanç bozuk yönleri de şu şu vs.-. Yoksa adı din olmayıp saatlerce görülen konular var lakin bu farklı bir konu. Din dersi diye bir şey olmamalı diyorsanız fen derslerinin iptal olması gerek %90 anlatıma göre.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Plütoncu

Çaylak
Düşünce
Ateist
Kaldırılması gereken ilk ders bence bu. Burası laik bir ülke, sen kimseye İslam'ı dayatamazsın. Eğer öğreteceksen eşit biçimde bütün inançları, teist inançları ve inanç olmayan şeyleri anlatman gerekir. Burada tek amaç algı yaratmak, çocukların kafasına İslam'ı yerleştirmek. Bu bir manipülasyon. En zararlı ders İslam dersidir.

Ateist Uzaylı

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Din dersinden kastımız içine bilime de sokup buda böyle denilir fen dersleri anlatım usulü din dersinde anlatılmalı. Yoksa adı din olmayıp saatlerce görülen konular var lakin bu farklı bir konu. Din dersi diye bir şey olmamalı diyorsanız fen derslerinin iptal olması gerek %90 anlatıma göre.
Bilim sekülerdir. İçine inanç sokulamaz.
Ayrıca burası Laik bir ülke.
Kimseye din dayatamazsın!
Ha tabi şeriatçıyım diyorsanız O zaman Arabistana yada Afganistana defolup gidiniz. Burda sizin gibilere yer yok çünkü.

Yazan tarafından düzenlendi:

Entropyy

lll ☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Türkiye'de yaşamış bir öğrenci yüksek ihtimal mezun olana kadar -lise- din kültürü ve ahlak bilgisi dersini haftada 1-2 saat olarak almış olabilir ve bu derslerde genelde Allah'ın dini anlatılır. Çok güzel bir şey ama gelecek aykırı soru diye nitelendirilen bir soruya hocanın vereceği cevap o çocuğun inkara sapmasına vesile olabilir. Farklı soru olarak neden sadece İslâmiyet anlatılıyor deniyor. Ben kendi adıma söyleyeyim lise dönemi hoca çoğu dini tahtaya yazmıştı ve ne olduğunu açıklamaya çalışmıştı ve gelen bir soruya karşı hatırladığım kadarı ile bilmiyoru(z)m tarzında bir cevap gelmişti hele lise döneminde mi bir gence verilmesi çok tehlikeli bir cevap olsa gerek.

Şimdi din dersleri şöyle işlenmeli diye kendi fikrimi sunayım. Belli başlı inanışları tahtaya yazıp bu budur, şu şudur vs. Anlatıp her inanışın -İslamiyet harici dinlerin ispatı yokta batıl delil diyelim- neden inanıyoruz sorusuna cevap vermeli (hoca postacı olarak agnostik birinin kendince argümanını söylemeli) Sonra çocuklar ile konuşmalı ve sorulara cevap verebilecek birikime sahip olmalı. Bu din böyle ama çürüyen yani şudur veya İslâmiyet hak din çünkü şu şu deliller var gibi. Tabi bu ders mantığı daha da yaygın düşünülmeli ve 7-12 sınıfları arasına verilmeli diye düşünüyorum ne var ki ondan öncesi fitneye vesile olabilir.

Müfredat uzun uzun oturup konuşulmalı bir dna kalkıp insan olamazın delilleri konuşulmalı. Ve bunun gibi bir sürü konu.

Son olarak 2 saat verilen din dersleri bir yana 30 saat natüralist bilimin dersleri veriliyor %90 buna ses çıkaran yok çıkaran olsa -Kafile vs.- kâle alınmıyor neden bunu anlamış değilim. Çünkü o bilim insanları da biliyor ki bazı şeyleri kabul etseler ödenecek bedelleri biliyorlar diye düşünüyoruz.

Özetle din derslerinin müfredatı değişmeli. Sizin (inanmayan kesim için) sizce bu derslerin işleyişi nece olmalıdır?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 11. Sınıf ders kitabı sayfa 107.
Sekülarizm mi ahlaksızlık olarak tanımlıyor katılıyor musun?

1610617057179.png

Plütoncu

Çaylak
Düşünce
Ateist
Yunanistan'a veya avrupa ülkelerine gidebilirsin.
Kusura bakma ama biz batıya özenmiyoruz. Bizim uğraştığımız şey sekülerleşmek, bilimi esas almak. Mitolojik zırvaları ise geride bırakmak! Ancak görünen o ki siz arap kardeşlerinizin bir tarafını yalamaya bayılıyorsunuz. E şeriat da istiyor bazılarınız. O halde siz defolup gideceksiniz. He gitmiyorum diyorsan da kabul edeceksin, oturacaksın kıçının üstüne, susup bekleyeceksin.

Cellius

Deneyimli
Düşünce
Ateist
İslamiyet harici dinlerin ispatı yokta batıl delil diyelim
İslamiyetin ispatı neymiş merak ettim. Bu bir inanç ispata dayanmaz hala anlayamadınız.
Bu din böyle ama çürüyen yani şudur
Konu İslam olduğunda sorunlu yerleri kapamak için 40 dereden su getiriyorsunuz başka din olduğu zaman kesip atmak kolay tabi.
veya İslâmiyet hak din çünkü şu şu deliller var gibi.
Tekrar soruyorum neymiş o deliller?
Müfredat uzun uzun oturup konuşulmalı bir dna kalkıp insan olamazın delilleri konuşulmalı.
Derste böyle şeyler anlatırsak klasik bir Orta Doğu ülkesinden ileri gidemeyiz. Umarım ileride bakan falan olmazsın.
Son olarak 2 saat verilen din dersleri bir yana 30 saat natüralist bilimin dersleri veriliyor %90 buna ses çıkaran yok
Ne istiyorsun? Biyoloji, kimya, fizik yerine cinler, melekler mi anlatılsın? Din dersi zorunlu olmamalı.

PastayıSeven

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Bakın arkadaş bu forumda anlaşamazsınız siz.
Müslüman olan kendi dinine göre ister, Müslüman olmayan kendi dinine göre ister.

Ülkece bakmalısınız, bir bütün olarak.
Toplumda din dersi olarak düzeni sağlayabilecek şeyleri düşünmelisiniz.

İsviçre Anayasası 27. Madde: İnsana dini inancına göre eğitim vereceksin
Bence toplumda düzeni sağlamak için en uygun yöntem bu.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
başlı inanışları tahtaya yazıp bu budur, şu şudur vs. Anlatıp her inanışın -İslamiyet harici dinlerin ispatı yokta batıl delil diyelim- neden
Benim dinim şahane diğerleri kaka. İspatı yok ne ya? Başka bir dine bakış açısına bak.
Bilimi bilmediğini de böyle açık etmeseydin keşke.

Aynen ilerleme bilimle değil dinle oluyor çünkü.
Kimse kimseyi zorla müslüman yapamaz
Küçük yaştaki bir çocuğa sürekli kendi dininden bahsedersen büyük oranda bundan etkilenir çünkü dine maruz bırakıyorsun çocuğu daha küçücükken ölmekten, cehennemden, cennetten bahsediyorsun. Korkularını kullanıp kendi tarafına çekiyorsun.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Cellius

Deneyimli
Düşünce
Ateist
çocuğu daha küçücükken ölmekten,cehennemden,cennetten bahsediyorsun. Korkularını kullanıp kendi tarafına çekiyorsun.
Bizim din hocamız cehennemi öyle bir anlatırdı ki korkmamak elde değil. Ateşin içinde çırpınan insanlar, kırbaçlanan, derisi dökülüp yenilenen, etrafta koşuşturan insanlar, kabir azabı vs. Beyinlerimizi korkutarak güzel yıkarlardı daha çocuk yaşta.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bizim din hocası "niye bu arapça duaları ezberleyecekmişim türkçesi yok mu bunların" dediği için arkadaşımın kafasını tahtaya vurmuştu. Arkadaşım beyin sarsıntısı geçirebilirdi. O an o pislik herifi öldürmek istedim. Her gördüğümde onu gebertmek istedim. Onu gebertebilmeyi çok isterdim ama çocuk yaşımda katil olamazdım.

Son konular

Son mesajlar