Din mi, mitoloji mi?

Düşünce
Sünni
İlahiyatçı olarak çıktığım yolda YouTube sayesinde dinler ve mitolojiler hakkında birçok bilgi öğrendim. Dinler Tarihi dersinde Yahudilik ve İslam benzerliğini görünce sarsıldım. Şimdilik aklımdaki sorulara cevap arıyorum. Bunun için pek uğraştığım da söylenemez. Kurcaladıkça bir şeyler çıkıyor. Hayırlısı diyelim.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İlahiyatçı olarak çıktığım yolda YouTube sayesinde dinler ve mitolojiler hakkında birçok bilgi öğrendim. Dinler Tarihi dersinde Yahudilik ve İslam benzerliğini görünce sarsıldım. Şimdilik aklımdaki sorulara cevap arıyorum. Bunun için pek uğraştığım da söylenemez. Kurcaladıkça bir şeyler çıkıyor. Hayırlısı diyelim.
Muhterem

Eger harbiden piyasadaki dinler/mitler hakkında kendinize faydalı ve kalıcı birşeyler öğrenmek istiyorsanız, bunun yolu, hepsine eşit mesafeli olmayı öğrenmekten geçer. Yok eğer içinde doğduğunuz coğrafya ve kültürün size dayatmış olduğu dini/dinleri favori olarak görüyorsanız, siz bilirsiniz.

Bu arada foruma hoş geldiniz.

Sevgiler

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hoş geldin @Eskikoyeyeniadet , ilk bilincine varman gereken konu, tüm dinlerin birbirinin aynı olduğu. Ama çok tanrılı dinler var demeyeceksin. Çünkü hiç farkı yok. Çünkü o çok tanrılar olan dinlerde de bir başat büyük tanrıya inanılıyor ve diğerleri onun yardımcıları.

Tek tanrılı denilen dinlerde bunlar tanrı kadrosundan çıkarılıp melek, şeytan kadrolarına atanmış. Hiç fark yok.

Örneğin Kuran'da Cebrail (üstü kapalı deyişiyle "Ruh") kastedilerek onun "zikuvvetin inde zil arşi mekin" olduğu söylenir. Bu, taht sahibi (allahı kastediyor) yanında kuvvet sahibi olduğu demektir. Halbuki aynı Kuran'da "la havle ve la kuvvete illa billah" denilir. Bu da Allahtan başka kuvvet sahibi yoktur demek. Bu ne perhiz bu ne acur turşusu?

Yazarı tarafından düzenlendi:

Minik Kuş

Yazar
Düşünce
Sünni
merhaba.hoşgeldin.okuluna devam et,sarsılmana gerek yok.biraz pozitif bilimlere çalış,bir kaç bilimsel siteyi takip et inancın kuvvetlenir.pozitif bilim eksikliğinden sarsılıyorsun.ama onun da doğrusunu arastır.oku kısaca.kuranın emri zaten.

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
merhaba.hoşgeldin.okuluna devam et,sarsılmana gerek yok.biraz pozitif bilimlere çalış,bir kaç bilimsel siteyi takip et inancın kuvvetlenir.pozitif bilim eksikliğinden sarsılıyorsun.ama onun da doğrusunu arastır.oku kısaca.kuranın emri zaten.

Minik kuş herkes senin gibi bakire huri meraklısı değil bu huri konusu adama saçma gelmiş demekki (:D (:D

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
İslam dininin içinde sarsıcı olan bence en önemli şey,Muhammed'in kadınlarla olan ilişkisidir..Bu konuyu öğrenip anlayan birisi,bu dinin içinde kalabilir mi?!
Öğrenmek/bilmek mesele değil,mesele ANLAMAK..Mesela bir hadisi Arapça/Türkçe öğrenmek mesele değildir,mesele bu hadiste ne denildiğini/söylendiğini ANLAMAKTIR..

Din denilen şey mitolojidir/kültürdür..Dini,mitolojiden veya kültürden bağımsız değerlendiremezsiniz..Din bir hakikattir,değerlendirilmelidir,öğrenilmelidir ama özünde dinin bir mitoloji olduğu asla es geçilmemelidir..!

İslam'ın ne olduğu hakkında farklı görüşler var..4 önemli kişiden alıntı yapayım size;
İslam hukuku Babil Yahudiliğine dayanmaktadır..Patricia Crone..
Mümin ve mutekit bir Müslüman,bir iki kayıt ve tereddüt müstesna çoğunlukla Hristiyan inancının ana hatları üzerinde bulunmaktadır..Philip K.Hitti..
İslamiyet birbirlerine düşman olan evrensel bir kiliseye bağlı olmayan Hristiyan cemaatlerinin bulunduğu bir ortamda doğmuştur..Tarif Khalidi..
Yahudiliğin birçok düşüncesi İslamiyete geçmiş ve bundan dolayı da İslamiyetin Yahudiliğin üzerine bina edildiği genel olarak kabul edilen bir görüş olmuştur..Julius Wellhaussen..

Sirius

Yazar
Düşünce
Agnostik

Biraz küçük sayılırım ama mitolojilere pek ilgim vardır. :) Sorularını beklerim.

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
saçma yanı yok.erkeğin fıtratı öyle.herkese bitane yetmez.kaldı ki 100 erkek gücünde olacağız. :kggy:

isteyen tek esli olabilir ama şimdi almazsak hurilere ayıp olur.günah sonuçta xDDD
Ne demek fıtratı öyle?
Hayatında hiç seks yapmadan ölen erkekler var..Yok mu?
Erkeği durmadan seks yapan bir makine gibi görüyorsunuz..
Sekse tapıyorsunuz..Seks olmadan düşünemiyorsunuz..

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
saçma yanı yok.erkeğin fıtratı öyle.herkese bitane yetmez.kaldı ki 100 erkek gücünde olacağız. :kggy:

isteyen tek esli olabilir ama şimdi almazsak hurilere ayıp olur.günah sonuçta xDDD
Taptığın Arap elçisi bunu duymasın, eeemi.:akay:
Yanılmıyorsam, ona daha az bir rakamı uygun görmüşlerdi.
Bak şimdi onun namına çok üzüldüm.

Harbiden şimdi merak ettim...
Bir erkek gücü nedir?

Artı; kadınlara heeç soran yok, halbuki kadınlar seçer, kiminle ilişkiye gireceklerini.
Tabii bunu yapabilmeleri için, onlara da özgür bir ortam sunulması gerek ancak işte "zurnanın zorrt!" dediği yer de bu noktadır aslında.

Sevgiler ve tahtalı köyde çuval dolusu huri nasip etsin size...

Son konular