Din mi, mitoloji mi?

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Genç bir erkek olduğun için durmadan seksi düşünüyorsun,karşındaki din de sana bu Dünya'da çok eşliliği,öteki Dünya'da hurileri vaat ediyor ve sen de çıkarlarınla örtüştüğü için bu dini benimsiyorsun/seviyorsun,öyle mi?
lütuf,ikram geri çevirilmez şimdi.hurileri düşündüğümden hem.sonuçta onlar da beni bekliyor :kggy::tgdçy::şgdçy:

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Taptığın Arap elçisi bunu duymasın, eeemi.:akay:
Yanılmıyorsam, ona daha az bir rakamı uygun görmüşlerdi.
Bak şimdi onun namına çok üzüldüm.

Harbiden şimdi merak ettim...
Bir erkek gücü nedir?

Artı; kadınlara heeç soran yok, halbuki kadınlar seçer, kiminle ilişkiye gireceklerini.
Tabii bunu yapabilmeleri için, onlara da özgür bir ortam sunulması gerek ancak işte "zurnanın zorrt!" dediği yer de bu noktadır aslında.

Sevgiler ve tahtalı köyde çuval dolusu huri nasip etsin size...
Allah bereket versin.ne kadar verirse artik xD

kaldı ki orda çok yakışıklı olacağım.huriler hayır diyemez bile :aeky:

Düşünce
Sünni
Muhterem

Eger harbiden piyasadaki dinler/mitler hakkında kendinize faydalı ve kalıcı birşeyler öğrenmek istiyorsanız, bunun yolu, hepsine eşit mesafeli olmayı öğrenmekten geçer. Yok eğer içinde doğduğunuz coğrafya ve kültürün size dayatmış olduğu dini/dinleri favori olarak görüyorsanız, siz bilirsiniz.

Bu arada foruma hoş geldiniz.

Sevgiler
Evet bu çok zor ama en azından farkındayım diyelim. Hoş buldum, teşekkürler.

Düşünce
Sünni
Hoş geldin @Eskikoyeyeniadet , ilk bilincine varman gereken konu, tüm dinlerin birbirinin aynı olduğu. Ama çok tanrılı dinler var demeyeceksin. Çünkü hiç farkı yok. Çünkü o çok tanrılar olan dinlerde de bir başat büyük tanrıya inanılıyor ve diğerleri onun yardımcıları.

Tek tanrılı denilen dinlerde bunlar tanrı kadrosundan çıkarılıp melek, şeytan kadrolarına atanmış. Hiç fark yok.

Örneğin Kuran'da Cebrail (üstü kapalı deyişiyle "Ruh") kastedilerek onun "zikuvvetin inde zil arşi mekin" olduğu söylenir. Bu, taht sahibi (allahı kastediyor) yanında kuvvet sahibi olduğu demektir. Halbuki aynı Kuran'da "la havle ve la kuvvete illa billah" denilir. Bu da Allahtan başka kuvvet sahibi yoktur demek. Bu ne perhiz bu ne acur turşusu?
Aynen öyle. Bunu yakın bir zamanda öğrendim ve çok ilgimi çekti. Aslında böyle böyle anlamaya başlıyorsun.

Düşünce
Sünni
merhaba.hoşgeldin.okuluna devam et,sarsılmana gerek yok.biraz pozitif bilimlere çalış,bir kaç bilimsel siteyi takip et inancın kuvvetlenir.pozitif bilim eksikliğinden sarsılıyorsun.ama onun da doğrusunu arastır.oku kısaca.kuranın emri zaten.
Merhaba, sözel derslerde sıkıntım yok. Beni zorlayan Kuran derslerindeki ezber sureler. Olmuyor, yapamıyorum ve artık uğraşmakta istemiyorum.

Düşünce
Sünni
İslam dininin içinde sarsıcı olan bence en önemli şey,Muhammed'in kadınlarla olan ilişkisidir..Bu konuyu öğrenip anlayan birisi,bu dinin içinde kalabilir mi?!
Öğrenmek/bilmek mesele değil,mesele ANLAMAK..Mesela bir hadisi Arapça/Türkçe öğrenmek mesele değildir,mesele bu hadiste ne denildiğini/söylendiğini ANLAMAKTIR..

Din denilen şey mitolojidir/kültürdür..Dini,mitolojiden veya kültürden bağımsız değerlendiremezsiniz..Din bir hakikattir,değerlendirilmelidir,öğrenilmelidir ama özünde dinin bir mitoloji olduğu asla es geçilmemelidir..!

İslam'ın ne olduğu hakkında farklı görüşler var..4 önemli kişiden alıntı yapayım size;
İslam hukuku Babil Yahudiliğine dayanmaktadır..Patricia Crone..
Mümin ve mutekit bir Müslüman,bir iki kayıt ve tereddüt müstesna çoğunlukla Hristiyan inancının ana hatları üzerinde bulunmaktadır..Philip K.Hitti..
İslamiyet birbirlerine düşman olan evrensel bir kiliseye bağlı olmayan Hristiyan cemaatlerinin bulunduğu bir ortamda doğmuştur..Tarif Khalidi..
Yahudiliğin birçok düşüncesi İslamiyete geçmiş ve bundan dolayı da İslamiyetin Yahudiliğin üzerine bina edildiği genel olarak kabul edilen bir görüş olmuştur..Julius Wellhaussen..
Teşekkür ederim. Günümüzden geçmişe bakınca anlamakta zorlanıyoruz ama elimizdeki bilgilerden insanların yıllar geçtikçe doğru bir kelime mi bilmiyorum ama sekülerleşiyoruz. Pagan kültürde insan ve tanrı ilişkisi çok üst düzeydeydi. Semavi dinlerle birlikte araya bir mesafe konuldu ve günümüzde büyük bir hızla kaybolan bir tanrı inancı var. Bir zamanlar "Tanrıcıklar" ortada dolanırken ve baş tanrıya hesap verirken (çünkü baş tanrı bile olsan tüm olan bitenden haberin olmuyordu) her şeyi bilen ve gören sadece görevlendirdiği melekleri olan bir tanrıya evrildi. Şimdiyse popüler olan Deistlikle beraber tamamen elini ayağını çekmiş gözüküyor. Bakalım ileride neler olacak?

Düşünce
Sünni
Zaten bilirsin melek sözcüğü de kuvvet kavramı ile ilişkili. Yani bu melekler eskinin alt tanrılarından başka bir şey değil. Neyse.

Şu bilgi çağında hâlâ Kuran ezberletilmesi de ayrı acayiplik.
Bu bir gereklilik aslında. Namazda, doğumda ve ölümde birçok yerde kuran okunur. Benim takıldığım nokta ilahiyatlarda zorunlu olması. Bölüm ayrımı maalesef olmadığı için hazırlığı da sayarsak yaklaşık 120 küsür ders gösteriliyor. İstediğin bir alan varsa yüksek lisan yapman lazım. Mesela imam-hatiplik isteyen için ayrı, müftülük-diyanet için ayrı ve öğretmenlik için ayrı bölüm seçebilmeliyiz diye düşünüyorum. Şuan en yüksek atamaların ve iş yelpazesinin en geniş olduğu fakülteler arasında ilahiyat fakülteleri başı çekiyor. Fakat ben bunu çok geçici bir şey olarak görüyorum. İlerleyen yıllarda tam tersine döneceğine inanıyorum. "İlahiyatın önü kapanacak!" değil de olması gereken gibi olacak bence.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İlahiyatçı olarak çıktığım yolda YouTube sayesinde dinler ve mitolojiler hakkında birçok bilgi öğrendim. Dinler Tarihi dersinde Yahudilik ve İslam benzerliğini görünce sarsıldım. Şimdilik aklımdaki sorulara cevap arıyorum. Bunun için pek uğraştığım da söylenemez. Kurcaladıkça bir şeyler çıkıyor. Hayırlısı diyelim.
Kardeşim, öncelikle foruma hoş geldiniz.
Dinlerin birbirine benzemesi çok normal. Çünkü Hz Ademden beri tüm peygamberler, temelde aynı dini insanlara tebliğ etmişler. İlkokul çağındaki çocuğun uyması gereken kurallar ile üniversite çağındaki gencin kuralları aynı olmayacağı gibi, kavimlerin özelliklerine göre hükümlerde çok küçük değişiklikler olmuştur. İnsanlar zamanla dinlerini tahrif etmişler ve en sonunda bugünkü manzara karşımıza çıkmış.
Ben de yıllarca İslamı didik edip çok sorguladım ama her seferinde İslamın haklı çıktığını gördüm. Karşılaştığım veya aklıma gelen sorularda ya ayet ve sahih hadislerin dil inceliklerinin tam anlaşılamaması, ya zaten uydurma olduğu 1000 küsur yıl önce ilan edilmiş şeylerin karşıma çıkması, ya da hiçbir kaynağa dayanmayan kafadan atma iddialar olduğunu gördüm. Her şeyin ama istisnasız her şeyin mantıklı bir açıklaması olduğunu gördüm. Ben de İftiracının El kitabı diye 4 küçük maddeden oluşan bir metin yazdım. Karşılaştığım her durum istisnasız bu 4 maddeden birini içeriyordu. İncelemek isterseniz linkini bırakıyorum, zaten kısacık bir metin :)

Düşünce
Sünni
Kardeşim, öncelikle foruma hoş geldiniz.
Dinlerin birbirine benzemesi çok normal. Çünkü Hz Ademden beri tüm peygamberler, temelde aynı dini insanlara tebliğ etmişler. İlkokul çağındaki çocuğun uyması gereken kurallar ile üniversite çağındaki gencin kuralları aynı olmayacağı gibi, kavimlerin özelliklerine göre hükümlerde çok küçük değişiklikler olmuştur. İnsanlar zamanla dinlerini tahrif etmişler ve en sonunda bugünkü manzara karşımıza çıkmış.
Ben de yıllarca İslamı didik edip çok sorguladım ama her seferinde İslamın haklı çıktığını gördüm. Karşılaştığım veya aklıma gelen sorularda ya ayet ve sahih hadislerin dil inceliklerinin tam anlaşılamaması, ya zaten uydurma olduğu 1000 küsur yıl önce ilan edilmiş şeylerin karşıma çıkması, ya da hiçbir kaynağa dayanmayan kafadan atma iddialar olduğunu gördüm. Her şeyin ama istisnasız her şeyin mantıklı bir açıklaması olduğunu gördüm. Ben de İftiracının El kitabı diye 4 küçük maddeden oluşan bir metin yazdım. Karşılaştığım her durum istisnasız bu 4 maddeden birini içeriyordu. İncelemek isterseniz linkini bırakıyorum, zaten kısacık bir metin :)
Teşekkür ederim. Tabi ki iki ihtimal var. Ya eski kavimler dinleri kendi anlayışlarına göre yonttu ve İslam bunun gerçeğini bize gösterdi. Doğal olarak da bize anlattığı şeylerden bir kısmını eski dinlerde de görürüz. Ya da kabaca anlatacak olursak Hazreti Peygamber ticaret yollarında kavimlerden derlediği efsane ve mitleri kendi kafasında anlamlı hale getirerek anlattı ve vefatından sonra inanları tarafından sistemli bir şekle sokuldu.

Ama şu soru hep aklımı kurcalar. Bu anlattıklarımız ve üzerinde konuştuklarımız üzerinde yaşadığımız coğrafyakızında etkisiyle hep semavi dinler... Dünyanın geri kalanına tarihi açıdan bakarsak hiçte bizim anladığımız ve anlattığımız gibi olmadığını görürüz. Sanki semavi dinler Arap yarımadası ve ortadoğuya gelmiş gibidir. Çünkü hikayesi Arap, peygamberi Arap ve dili hep Arap'tır. İskandinav ülkelerinde veya her şeyin, her bir olayın kaydedildiği Çin'de Hazreti Muhammed'den önce bize anlatıldığı gibi semavi dinlerin izi var mıdır? Biliyorsanız lütfen söyleyin.

Yazınızı da müsait olduğum zaman zevkle okuyacağım.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Teşekkür ederim. Tabi ki iki ihtimal var. Ya eski kavimler dinleri kendi anlayışlarına göre yonttu ve İslam bunun gerçeğini bize gösterdi. Doğal olarak da bize anlattığı şeylerden bir kısmını eski dinlerde de görürüz. Ya da kabaca anlatacak olursak Hazreti Peygamber ticaret yollarında kavimlerden derlediği efsane ve mitleri kendi kafasında anlamlı hale getirerek anlattı ve vefatından sonra inanları tarafından sistemli bir şekle sokuldu.

Ama şu soru hep aklımı kurcalar. Bu anlattıklarımız ve üzerinde konuştuklarımız üzerinde yaşadığımız coğrafyakızında etkisiyle hep semavi dinler... Dünyanın geri kalanına tarihi açıdan bakarsak hiçte bizim anladığımız ve anlattığımız gibi olmadığını görürüz. Sanki semavi dinler Arap yarımadası ve ortadoğuya gelmiş gibidir. Çünkü hikayesi Arap, peygamberi Arap ve dili hep Arap'tır. İskandinav ülkelerinde veya her şeyin, her bir olayın kaydedildiği Çin'de Hazreti Muhammed'den önce bize anlatıldığı gibi semavi dinlerin izi var mıdır? Biliyorsanız lütfen söyleyin.

Yazınızı da müsait olduğum zaman zevkle okuyacağım.
Zaten gördüğünüz cevaplarımı burada tekrar yazacağım ki bu başlığa bakıp, sizin diğer başlığa bakmayan okuyucular cevapları görmüş olsun:

Konfüçyüs Çine gelmiş bir peygamber olabilir. Rivayet edilen öğretilerinden İslami hükümlere çok benzeyen yerler var.
Buda Hindistan tarafına gelmiş bir peygamber olabilir. Budanın da rivayet edilen öğretilerinden İslami hükümlere çok benzeyen yerler var. Zaten @Burcuva da benzerliğe dikkat çekiyor:
"Hindular basbayağı bildiğin namaz kılıyor. Yalnız onlar güneşe karşı doğarken ve batarken kılıyorlar. Kurban kesme onlarda da var. Zekat var. Oruç var. Haccı Ganj nehrine yapıyorlar. E daha ne kaldı?"
Sokrates Yunanlılara gelmiş bir peygamber olabilir. Savunmasında diyor ki: "Bana gelen ve Meletos'un savcasında alay konusu yaptığı tanrısal ve tinsel bir sesten çeşitli zamanlarda ve çeşitli yerlerde söz ettiğimi duymuşsunuzdur. Bana ilkin çocukluğumda gelmeye başlayan bu ses ne zaman gelse beni yapmayı düşündüğüm şeyde durdurur." Üzerinden çok fazla zaman geçtiği için Sokratesin tam olarak ne dediğini, sözlerine ekleme çıkarmalar yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz.
Bazı Amerikan yerlilerinin inancına göre; “Allah’ın eşi ortağı yoktur. Çünkü iki ilâh olsa idare karışır...” diyorlar ki, bu, hemen hemen “Eğer yerde, gökte Allah’tan başka tanrılar olsaydı, ikisi de (yer de gök de) bozulup gitmişti.” âyetinin mânâsını ifade ediyor. Yine bu yerliler “Allah doğmaz, doğurmaz.” diyorlar.
Afrika’da, Neyam-Neyam ve Maw-Maw kabileleri var. İhlâs sûresinin mânâsını söylüyorlar: “Allah, her şey kendisine dayanan ve kendisi hiçbir şeye dayanmayan bir varlıktır. O bir ana ve babadan doğmamıştır. O’nun eşi benzeri yoktur...” Başka Afrika kabilelerinde de benzer inançlar var.
İhlas suresinin neredeyse aynısını söylemeleri çok ilginç.
Hemen her dinde hac benzeri kutsal yerleri ziyaret var. Zamanla hac Mekkeden sonradan tahrif ettikleri şekliyle kutsal kabul ettikleri yerlere dönüşmüş olabilir.
Namaz benzeri hareketler çok ilginç.
İsmi oruç olmasa da oruca çok benzer ibadetlerin olması çok ilginç.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tarihteki tüm dinlerin İslam olduğunu söylemek şuna benziyor:

Hepsi tek atadan evrildiği için tamamı akraba olan canlıların bu durumunu, hepsini allahın yarattığına yormaya!

Muslimler tüm gerçekleri tersyüz edip yanlışa yormak ve tersinden ele almakla görevli hissediyorlar kendilerini! Tüm dünya evrimi benimser, muslimler gider tersine! Eller Ay'a biz yaya durumu ortaya çıkar tabii o zaman da.

Bazı komik şovmenler de ne şiş yansın ne kebap deyip islam ile evrimi birleştirmeye çabalar! (:D Yok filanca İslam alimi evrim demişmiş de... Yahu Kuran'da Adem çamurdan yaratıldı ve tüm insan nesli ondan geldi yazarken ne islam alimisi be?! Sen onun islam alimi olduğunu ne biliyorsun, mezarını açıp beynine gen analizi yapıp inancını mı tespit ettin? Beyninde allah geni mi keşfettin? Beyni allah allah mı deeeyordu? :ggsy: Hayır ne bildin?

Neymiş hem evrimmiş hem yaratılışmışmış! Bunun diğer adı iki eliyle bir evrimi doğrultamayan şaşkın allah kuramı!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Allah big bang veya daha öncesinde, yani sıfır anında ilk maddeyi yarattı. Sonra da bu maddeleri çeşitli safhalardan geçirerek dünyayı merhale merhale yarattı. Dünyadaki şartlar bakterilerin yaşamasına müsait hale gelince bakterileri, bitkilerin yaşamasına müsait hale getirince bitkileri, sonra da hayvanları yarattı. Kuşu kuş olarak, dinozoru da dinozor olarak yarattı. Değişim anlamındaki mikroevrim bilimsel bir gerçektir. Ama dinozorun kuşa dönüşmesi gibi makroevrim iddiaları tamamen hayali VARSAYIMlar. Mikroevrimi doğrulayan her bilimsel gelişmeyi makroevrimi de doğruluyor gibi yansıtarak çarpıtma yapıyorsunuz. Bu yaptığınız, ağzınızdan düşürmediğiniz bilimin etiğine aykırı. Fizyololojik olarak benzer işlevlere sahip organların anatomisinin de genetiğinin de birbirine benzemesi normal. Sadece bu benzerlikten yola çıkarak makroevrim vardır diyemeyiz. Pek tabii Yaratıcının bu benzerlikle yaratmış olması da ihtimal dahilindedir. Mikroevrimin birikerek makroevrimi kaçınılmaz olarak netice vereceği VARSAYIMınız da bilimsel olarak yanlış. İki sölekant türü arasındaki genetik farklılık şempanze ve insan arasındaki farklılıktan daha fazla. Yani sölekant türlerinde insan ile şempanze arasındaki farktan daha büyük mikroevrimler birikmiş ama makroevrimi netice vermemiş. Bu da sizin VARSAYIMINIZI bilimsel olarak yanlışlıyor. İlk canlı kemosentez yapıyor idiyse, solunum ve fotosentez yapan canlılar nasıl ortaya çıktı? Eğer mutasyonlarla olduysa hangi genlerde ne zaman neden mutasyon oldu? Bu sorulara bilimsel kanıtlarla cevap vermeden öne sürülecek her iddia VARSAYIMDAN öteye gitmez. Üstelik mutasyon olsa canlı artık kemosentez yapamaz. Çünkü çalışma mekanizması bozulmuş olur. Henüz solunum veya fotosentez de yapamadığı için canlı ölür. Kemosentez devam ederken solunum ve fotosentez özelliği kazandıysa bu nasıl oldu? Hangi genlerde, ne zaman, neden değişim oldu da bu özellikler kazanıldı? Bu sorulara da bilimsel kanıtlarla cevap vermeden öne sürülecek her iddia VARSAYIMDAN öteye gitmez. Gördüğünüz gibi neyi kurcalasak karşımıza sizin iddia ettiğiniz gibi bilimsel kanıtlar değil, sadece hayali VARSAYIMlar çıkıyor. İlk canlı kemosentez özelliği nasıl kazandı? Enerji üretimi için en basit kimyasal tepkimeler bile çok kompleks. Cansız maddeler bunu öğrenmiş olamaz. Canlının öğrenmesi için de uzun süre gerekir. Oysa enerji üretimi devamlı olmazsa canlı anında ölür. Yani Yaratıcı haricindeki her ihtimal çıkmaz sokak. Bilimsel kanıtları olmayan hayali VARSAYIMlarla boşlukları kapatmaya çalışıyorsunuz

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu saçma sapan evrim - yaratılış sentezini kotarmaya çalışan iki isim biliyorum ülkede: Akyol ve Taslaman. Akyol dincidir ama evrim maskesini takıyor. Taslaman da bilimcidir ama din maskesi takıyor.