Din, Sex ve Metamfetamin Beyinde Aynı Etkiyi Yapıyor!

tanrisizsiniz

Üye
Mesajlar
72
Tepki puanı
94
Düşünce
Agnostik
din sex.jpg

29 Kasım’da Social Neuroscience‘da yayımlanan araştırmada, inançlı insanların; maneviyat, ilahi ya da yüce olarak tanımladıkları deneyimlerin beyinde nasıl bir süreci işlettiği anlaşılmaya çalışıldı.

Araştırmacılar, katılımcıların “maneviyatı hissetmelerine” sebep olarak bir çevre hazırlayarak, “Mormon Tarikatı –Hristiyan inancına sahip bir tarikat–” üyesi dindar bir grubun manevi hislerinde aktifleşen beyin bağlantılarını saptamayı amaçladı. Kendinde ve başkalarında, barış ve yakınlık duygusunu tanrı ile özdeşleştirmek, Mormonların hayatlarında kritik öneme sahiptir. Bu tarikatın üyeleri, kararlarını bu hisler temelinde verirler ve bu hisleri “ilahi” bir iletişm aracı olarak görürler.

Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) taramaları sırasında, 19 genç-yetişkin kilise üyesi (7’si kadın, 12’si erkek) “ruhani” hisler uyandırmak için düzenlenen dört göreve dahil oldu. Bir saatik sınavın, 6 dakikası; dinlenme, 6 dakikası; görsel-işitsel kontrol (Mormon kilisesinin üyelik istatistiklerini gösteren bir video), 8 dakikası; Mormon ve dünyadaki diğer tarikat liderlerinin sözlerinin dinlenmesi, 8 dakikası; Mormon Kitabı’ndan ve İncil’den aşina olunan kısımların okunması, 12 dakikası; görsel-işitsel uyaranlar (kilise tarafından üretilen aile ve İncil sahnelerinin videoları ve diğer dini hatırlatıcı içerikler) ve kalan 8 dakika ise yine söz alıntılarına ayrılacak şekilde düzenlendi.

Sınavda, ilk sözlü alıntıların yer aldığı kısım sırasında, katılımcılara (hepsi tam zamanlı misyoner), bir dizi dini söz alıntıları gösterilerek, her söz alıntısının ardından katılımcıya “Maneviyatı hissediyor musun?” sorusu soruldu. Katılımcılar, sorulan soruya; “hiç hissetmedim”den “çok güçlü şekilde hissediyorum”a kadar değişkenlik gösteren bir skalada cevaplar verdi.

Araştırmacılar, yoğun bir ibadet hizmetine özgü duygu türlerini neredeyse evrensel olarak yaşadıklarını bildiren katılımcıların duygularıyla ilgili detaylı değerlendirmeler yaptılar. Ekip, katılımcıların, huzur ve fiziksel ferahlık hislerini belirledi. Taramanın sonunda, birçok katılımcının gözyaşları döktüğü görüldü. Bir deneyde, katılımcılardan; kilisenin ürettiği bir uyaranı izlerken “manevi” hislerinin zirve yaptığını hissettiklerinde önlerindeki butona basmaları istendi.

Araştırmacılardan ve makalenin yazarlarından Michael Ferguson; çalışmaya katılanların bir kurtarıcı düşünmeleri, sonsuza kadar aileleriyle birlikte olduklarını hayal etmeleri ve cennet gibi ödülleri düşünmeleri istendiğinde, beyinlerinin ve bedenlerinin bu duruma fiziksel bir yanıt ortaya koyduğunu söylüyor.

fMRI taramalarında, beynin ödülü işlemedeki kritik bir bölgesi olan ve seks, kokain, metafetaminler ve romantik aşk gibi eylemlerden sorumlu beyin ödül merkezinde (nucleus accumbens); güçlü “ilahi” hislere bağlı aktifleşme görüldü. Bu aktivitenin, katılımcıların butona basmadan yaklaşık 1-3 saniye önce zirveye ulaştığı görüldü ve dört görevin hepsinde de aynı durum tekrarlandı. Katılımcılar, yoğun duygular içerisine girdikçe, kalp atışlarının hızlandığı ve nefes alış-verişlerinin derinleştiği görüldü.

Öte yandan, beynin ödül devrelerine ilaveten, “ilahi” hislerin, beynin; değerlendirme, yargılama ve ahlaki sorgulama gibi görevlerden sorumlu kompleks bir beyin bölgesi olan orta prefrontal korteks ile de ilişkili olduğu gözlemlendi.

Kaynak: Bilimfili
 

Yusuf İslam

Üye
Mesajlar
141
Tepki puanı
39
Düşünce
Sünni
Bir adam ortaya böyle bi iddia atıyor sizin gibi sazanları da inandırıyor. Neymiş sex ve din beyinde aynı etkiyi yapıyormuş. Nerde ispatı. Sallama konuşuyorsunuz.
 

tanrisizsiniz

Üye
Mesajlar
72
Tepki puanı
94
Düşünce
Agnostik
Bir adam ortaya böyle bi iddia atıyor sizin gibi sazanları da inandırıyor. Neymiş sex ve din beyinde aynı etkiyi yapıyormuş. Nerde ispatı. Sallama konuşuyorsunuz.
Eğer yazıyı dikkatli şekilde okursanız. Yapılan araştırmalar ve deneyler sonucunda ulaşılmış bir kanıdır. Dinlerin aksine bilim deney yapmadan bir şeyleri savunmaz.
 
Üst