Din Üzerine Yargılanma

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
Müslümanlar, cevap bekliyorum.
Sen nerede doğarsan doğ, kesin olarak aynı şeye mi inanacaktın?

--------
1-) Evet
Bu sorunun cevabı "Evet" olamaz, doğduğun yer senin fikir yapını da belirler, düşünce şeklini de belirler. Anan-babandan yaşadığın mahalleye kadar her şeyi belirler, bunlar (çevresel unsurlar) da senin düşünme biçimini çok önemli bir ölçüde etkiler, bu yüzden mutlaka inandığın şey değişir. Yani bu cevap yanlış.

2-) Hayır
Bu sorunun cevabı, ancak ve ancak "Hayır" olabilir (Bkz. "1-) Evet"e getirilen açıklama).
--------
Buradan anlaşılıyor ki doğduğunuz yer dininizi etkiler, hem de çok yüksek bir oranda. Peki, doğacağınız yeri Allah mı belirledi?

a. Evet
O halde dinini Allah belirledi (Bkz. "1-) Evet"e getirilen açıklama).
Sonuç: Allah; seni dinine göre yargılıyor, ona göre sonsuz mükafat ya da sonsuz azap veriyor. Ancak dinini de belirleyen o, yani !mükafatı da azabı da Allah dayanaksız bir şekilde, olsa olsa kendi keyfine göre veriyor. Buradaki sorumlu sen misin? Hayır! Olan kime oluyor? Sana! Burada adalet var mı? Hayır! O halde Allah adaletsizdir.

b. Hayır
O halde tesadüfen bu dine inandın.
Sonuç: Allah; seni dinine göre yargılıyor, ona göre sonsuz mükafat ya da sonsuz azap veriyor. Ancak dine inanışın tamamen tesadüfî, yani mükafatı da azabı da Allah tesadüfen veriyor. Buradaki sorumlu sen misin? Hayır! Olan kime oluyor? Sana! Burada adalet var mı? Hayır! O halde Allah adaletsizdir.

Sonuç: Allah adaletsizdir.

Doğrusu "Din Üzerine Yargılanma" yerine "Kötülük Üzerine Yargılanma" yazsaydım da gene benzer şeyler yazacaktım, çünkü doğduğun yer ya tesadüfî, ya da üst bir irade tarafından belirleniyor. Çevresel faktörlerin çok büyük bir önemi olduğundan, doğduğun yer (senin elinde olmaksızın) seni kötü biri yapabilir. O sebeple ben insanların cezalandırılmasından ziyade, çok ağır tedavi görmeleri ve genlerine bakılarak bu tedavinin başarılı olup olmadığı kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konu bununla alakalı olmasa da belirtmek istedim, hayalimde öyle bir dünya var ve teknoloji bir gün bunu yapabilmemize olanak sağlayacaktır.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
C) Doğduğun yer ve çevren elbette kararlarında etkilidir. Hiç İslam olmayan bir yerde kimse senden İslam'ı bilmeni beklemez zira senin böyle bir imkanın yoktur.

Bunun konuyla alakası nedir onu anlayamadım. Sen Allah'ın Kuran'ı okuyup anamayan herkesi cehenneme götüreceğini mi sanıyorsun?

Allah her şeyi bilen ve kuşatan ise(teistik iddia) senin dış şartlarınıda bilir ve kuşatır ve sana dış şartlarına göre bir yargı sunar.

X: İnanca ulaşma kolaylık kat sayısı olsun
TR'deki bir vatandaş için bu 1 olabilir belki. Aynı zamanda Madagaskardaki için de 0.01 olabilir. Allah her şeyi objektif olarak bildiği için bu paramatrelere göre bir yargıda pek ala olabilir.

Bek, ben zayıf insan aklımla senin ürettiğin tek düze cevapların içine bir başkasını koydum ve senin "Allah adaletsizdir" sözünü çürüttüm. Şimdi sen bir de kadir-i mutlak Allah'ı düşün...

Ayrıca kimler Cennete girecek:

Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.(2:62)

Entropyy

lV ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Şüphe yok ki, iman edenler, yahudiler, hıristiyanlar ve sabiîler, bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve salih amel işlerse elbette Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olacak değillerdir.(2:62)
Eeee ateistler üvey evlatmı biz nereye gireceğiz.

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
C) Doğduğun yer ve çevren elbette kararlarında etkilidir. Hiç İslam olmayan bir yerde kimse senden İslam'ı bilmeni beklemez zira senin böyle bir imkanın yoktur.

Bunun konuyla alakası nedir onu anlayamadım. Sen Allah'ın Kuran'ı okuyup anamayan herkesi cehenneme götüreceğini mi sanıyorsun?

Allah her şeyi bilen ve kuşatan ise(teistik iddia) senin dış şartlarınıda bilir ve kuşatır ve sana dış şartlarına göre bir yargı sunar.

TR'deki bir vatandaş için bu 1 olabilir belki. Aynı zamanda Madagaskardaki için de 0.01 olabilir. Allah her şeyi objektif olarak bildiği için bu paramatrelere göre bir yargıda pek ala olabilir.

Bek, ben zayıf insan aklımla senin ürettiğin tek düze cevapların içine bir başkasını koydum ve senin "Allah adaletsizdir" sözünü çürüttüm. Şimdi sen bir de kadir-i mutlak Allah'ı düşün...

Bunu diyerek çürümüş olmuyorsun sırf inanmadığı için Bi insanın cehenneme gitmesi sizinde buna inanmaniz 😂😂

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik

İyi de bilmene rağmen inanmıyorsun, çünkü düşünme yapını değiştiriyor bulunduğun çevre, o yüzden dediğin çürütmüyor durumu.

Yazarı tarafından düzenlendi:

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
İyi de bilmene rağmen inanmıyorsun, çünkü düşünme yapını değiştiriyor bulunduğun çevre, o yüzden dediğin çürütmüyor durumu.
Bilmene rağmen inanmıyorsun = İnkar ediyorsun.
He, sen etarnalist/zorunlulukçu bir ontoloji benimsiyorsan bu senin zannından ibaret.

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Baskı altında olmayı kasttettiyse, o zaten ististani bir durum. Allah merhametlidir, baskı altında inkara zorlananları da bilir. Ama sen bunu kastetmedin sanırım.

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
Baskı altında olmayı kasttettiyse, o zaten ististani bir durum. Allah merhametlidir, baskı altında inkara zorlananları da bilir. Ama sen bunu kastetmedin sanırım.
Doğduğun yer senin düşünme sistemini değiştiriyorsa mesela İslam'a olan bakış açını da değiştirir demek istiyorum. Benim bakış açım "her şeyde yanlış olabilir", o yüzden yanlış ararım ve bulurum, ama adamın bakış açısı "İSLAM %10023829042390423948 DOĞRU" gibi yobazcaysa kimse onu dininden kurtaramaz.

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist

E haberi olmayanlar gene de giremeyecek o zaman, ben mi yanlış anladım?

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Muslimler hep Kuran'daki aldatma pasajlarını yem olarak kullanıyorlar. Yerine durumuna göre yem veren bu pasajlar İslam'ın ana yapısının ne olduğuna dair kanıt vermezler. Dinde zorlama yoktur, sizin dininiz size, benimki bana diye de pasajlar var ama bunlar yemleme. Bunu hepimiz biliyoruz. Bazı böyle araya serpiştirilmiş tek tük yemleme pasajları yok değil.

Bu allaha inanan diğer dinlerin mensuplarının cennete girebileceği pasajı da bunlardan biri. Kim bilir hangi yemleme için yazılmış. Ama Kuran'da yansıtılan ana fikir bu değildir. Nedir peki? şudur:

Bir kere din allahın olana kadar savaşın demiş. Yani bu, Amazon'da bir kabile İslam'ı duymasa dünyada savaşın bitmemesinin garantisidir. Bunu defalarca tekrarlamış, allah için savaştan asla geri durulmayacak. Din allahın olmadıkça Eskimolar kalsa kutupta, savaş sürecek. Ehli kitap denenler için de aynı durum hükme bağlanmıştır. Bunlar İslam olmak zorunda değiller, yani İslam olmadılar diye öldürülmezler. Ama cizyeye bağlanırlar. Onlarla de elleriyle aşağılanarak cizye ödeyinceye kadar savaşın denilmiştir.

Yani bunları İslam olmazlarsa öldürmüyor ama aşağılıyor. Soykırım baskısının bir başka türü. Buna asimilasyon deniyor. Müşrikleri ise İslam olmazlarsa gördüğün yerde öldürün yazıyor. Ateistler, laikler hep müşrik kapsamındadır. Çünkü müşrik illa allahın yanına bir allah daha koyan demek değildir. Allahın yetkilerini tanımayan, başkasına bu yetkileri veren de müşriktir.

Kuran'da bu ana fikir bir de Süleyman hikayesi ile iyice sağlama alınmıştır. Hikayede Süleyman güneşe tapan bir kavim haberi alınca ilk tepkisi hemen orduları hazırlayın, allahtan başkasına tapmak haaa! şeklinde oluyor.

Kuran süsleyici sahtekarlara kapılıp İslam güzellemesine kanmak kadar aptalca bir iş bilmiyorum. Bunlar hayallerinde yarattıkları allah uğruna dünyayı cehenneme çevirmek isteyen dogmatikler. Bazen Perinçek ve Kaddafi zihniyetli kişiler görüyorum, çok acıyorum. Muhammed devrimciydi filan diye kendilerine pay çıkarma çabasında olan. Tamam muslim dogmatik de bunlara ne oluyor, şaşıyorum. Kuduz köpeği başını okşayarak tedavi edebileceğini sanan ütopikler bunlar.

Bunlar muslimlere yaranamıyorlar da! Muslimler en çok bunları aşağılıyor!

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
E haberi olmayanlar gene de giremeyecek o zaman, ben mi yanlış anladım?
Haberi olmayan derken, Kitaptan haberi olmayan diyorsan yanlış.
Allahtan ve ahiretten haberi olmayan diyorsan, emin değilim ancak Allah yetişkinlik çağına ulaşıncaya kadar herkese kendi delillerini göstereceğini söylüyor.

Çocukken ölenlere ne olacak? - Bilmiyorum. Farklı şeyler söylenebilir ama Allah açıklamadıysa kafadan senaryo kurmak bana düşmez. Allah en merhametli olandır.

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Adamın kitaptan haberi yok. Haberi olmadan ölüyor. Nereye gidiyor peki? Bu ayette onu göremedim. Açıklarsanız sevinirim.
herkese kendi delillerini göstereceğini söylüyor.
Kendi delillerinden kasıt nedir? Şu dağlar, bu vücut gibi şeyler mi?

Ayrıca hangi ayette bunu söylüyor, ayet adı atabilirseniz iyi olur.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
41/53 de "enfüste ve afakta ayetler" gösterileceğine dair bir ifade var. Bu ifade tabii sıkıntı.

Afaktakini (ufuklar) hadi herkes göremez diyelim. Ama enfüsteki (nefisler) gösterileceği iddia edilen ayetler konusunun gündeme getirilmesi demek, herkes iman ile yükümlü tutulacak anlamına geliyor.

Yani ben Muhammedi Kuranı duymadım tamam da allah adını duymamış olsa da, bir yaratıcıya iman etmekten yükümlü tutulacak herkes anlamı çıkar.

Yani söylediğimiz gibi. Dünyayı kurtarsan allaha inanmıyorsan boşuna. Doooğru cehenneme. İslam böyle geri ve ilkel bir din. Manzara apaçık bu. İslam ateistlere apaçık düşman. Sonsuza kadar işkence çekmemizi isteyen bir din ile karşı karşıyayız ve tabii olabildiğimiz kadar bizden uzak olsun bu ilkel geri şey diyoruz.

İnancınız beni hiç ilgilendirmiyor, bana inanmanızla inanmamanızın benim için hiç farkı yok, ben eylemlerinize bakarım. Yarattığım bir canlıya acı çektirenin anasından emdiği sütü burnundan getireceğimi bilin yeter, bu bir vaattir, gerçek olup olmadığını denemenizi hiç tavsiye etmem sonuçları sizin açınızdan çok korkunç olduğunda pişmanlığınız yarar sağlamaz diyen bir tanrı iddia edilse, yine de inanmasak bile bu iyi denemeydi aferin bak kafanız biraz çalıştı derdik.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Tabii ki tanrı olanaksızdır, yani iyi pazarlanmamış, çok kötü pazarlanmış bir tanrıya (örneğin Arapların allahına) inanmıyoruz ama iyi pazarlanmış başka bir tanrı olsa inanırız diye bir şey olmaz.

Öyle yarattıklarımdan bir tekine bile acı çektirmeyi denemenizi hiç tavsiye etmem, bu deneme öyle bir felaketle sonuçlanır ki pişmanlığın yarar sağlamadığı acılar içinde sürünerek ölürsünüz diyecek bir tanrı olanaksız.

Çünkü doğada işler canlıların birbirlerine acı çektirmeleri şeklinde yürüyor. Bu doğayı tanrı yaratmış olsaydı nasıl yüzü tutup da böyle bir iddiada bulunacaktı da? Tanrı ancak ben psikopatın önde gideniyim, ben işkence yapmadan tatmin olamam diyen bir formatta yaratılabilir. Başka olmaz.

Yani tanrı iddiası olanaksız olmak bir yana, bir çıkmaz, açmaz ve paradokstur.

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Allahtan ve ahiretten haberi olmayan diyorsan, emin değilim ancak Allah yetişkinlik çağına ulaşıncaya kadar herkese kendi delillerini göstereceğini söylüyor.

Çocukken ölenlere ne olacak? - Bilmiyorum. Farklı şeyler söylenebilir ama Allah açıklamadıysa kafadan senaryo kurmak bana düşmez. Allah en merhametli olandır.
Ne deliliymis islam dinindeki allaha dair Birtane delil söylesene? Ayrıca kuranın Türkçesine bakarsan muslumal olmayanlar cennete gidemiyor ebedi cehennemde kalıyor buda apaçık mantığa aykırı

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Ne deliliymis islam dinindeki allaha dair Birtane delil söylesene? Ayrıca kuranın Türkçesine bakarsan muslumal olmayanlar cennete gidemiyor ebedi cehennemde kalıyor buda apaçık mantığa aykırı
Kelam kozmolojik argüman(felsefi)
Kinematik eksiklik(fiziksel)
Hassas ayar(kozmolojik)

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Kelam kozmolojik argüman(felsefi)
Kinematik eksiklik(fiziksel)
Hassas ayar(kozmolojik)
İslam dinindeki dedim konuyu çarpıtma! (ayrica bunların ucude bir tanrıyı yada yaraticiyi kanitlamiyor bununla ilgili reddiye hazırlayıp gönderi atacağım )

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Gödel'in eksiklik kuramı kinematiğe has değil, geometri kullanılan tüm hesaplamalar içindir. Bilim, felsefe tarafından önüne konulan bu çok ciddi tıkacı yanlışlanabilirlik ilkesiyle aşmıştır. Yanlışlanabilirlik ilkesi olmasaydı Gödel bu felsefi kuramı ile bilimin tekerine çomağı sokmuş, bilimi mahvetmiş olacaktı.

Yanlışlanabilirlik, bilimsel temel kabuller ile dogmatizmin farkını yaratmıştır. Yanlışlanabilirlik ilkesi ortaya koyulamasaydı Gödel bilimi dogmatizmin içinden çıkamamaya mahkum edecekti. Gödel çok zeki ve ciddi bir filozoftur. Bu kuramı ile bilimcileri şoke etti. Fakat bir musibet bin nasihatten evla imiş. Bilim kafasına atılan bu ağır taşın altından başını çekmeyi yanlışlanabilirlik ilkesi ile başardı. Gödel olmasa bu ilke ortaya konulamayacaktı!

Tabii yanlışlanabilirlik ilkesi doğrulanabilirlik ile de paralel kullanılmaktadır. Fakat doğrulanmış olmak yanlışlanabilirliği engellemez. İşin sırrı burda! Doğrulanmış da olsa daima yanlışlanabilir olarak kalmalıdır! Kesin dosdoğru mu! Hayır. Hâla yanlışlanabilir. Bilim böyle çalışıyor. Yanlışlanana kadar doğrudur ilkesi diyebiliriz!

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gödel'in eksiklik kuramı geometri için geçerli de matematik için değil mi? Bal gibi de geçerli.

3 elma = 3 elma mıdır? Hayır değildir. 😁 Asla da olmaz! 😄 O halde nasıl 3 = 3 ten emin olabiliriz?

3 cm = 3 cm olduğundan nasıl emin olabiliriz? Ya da 5 kg = 5 kg olduğundan?

Basit. Yanlışlayabilirseniz 3 cm = 3 cm olmadığı kabul edilmek zorundadır. Bu daima yanlışlanabilmeye açık tutulmak zorundadır.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Pekiiii... 7 elektron = 7 elektron olduğundan emin değil miyiz? Bundan emin olmamız lazım gibi gözüküyor.

Hayır değiliz. Neden? Şöyle düşünelim:

Güneş sistemini atom boyutuna küçültelim. Mars, Venüs ve Dünya birer elektron olsunlar. Bunların büyüklükleri farklıdır. Peki elektron boyutuna indiklerinde büyüklüklerinin farklı olduğunu anlayabilir miyiz? Hayır.

Peki ne olacak? Fiziği komple çöpe atmamız lazım o zaman? Hayır atmaya gerek yok.

Buyurup iki elektronun eşit olduğu varsayımını yanlışlayacaksınız. Yanlışlamak serbest. Bilimde dogma yok. Her şeyi yanlışlayabilirsiniz, eğer yapabilirseniz. Ki bilim her şeyi yanlışlamaya çalışır. Hiç bir şeyi bu artık tamam kesinleşti bunu yanlışlamadan muaf tutalım demez. Tersine yanlışlayabilmek bilim için bir zaferdir! Bilim aslında yoluna yanlışlayarak devam etmektedir.

Son konular

Son mesajlar