Din Üzerine Yargılanma

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bugün Anti-İslam propagandalarıyla büyüyen, zihnine bu yerleştirilmiş bir insan İslam'dan nefret edecektir, kanıt bile görse psikolojik olarak ona inanmayı reddedecektir.
Aynı propagandaya maruz kaldığı halde delilleri görünce kabul edenler de var. Demek ki propagandaya maruz kalmak delilleri görse bile inkarda inat etmeyi zorunlu kılmıyor.
Bir insanı tamamen genler ve çevresel faktörler belirler, bugün ben iyi bir insansam genlerimden ve yaşadığım ortamdan dolayıdır, bugün birisi kötü bir insansa genlerinden ve yaşadığı ortamdan dolayıdır. Hiç kimseyi hiçbir şeyle suçlayamazsın!
Siz özgür iradenin varlığını reddettiğiniz için adaletsizlik olduğunu iddia ediyorsunuz. Halbuki İslam'a göre özgür irade var. Demek ki İslam'ın anlatısı doğruysa Allah adildir, bu konuda eleştirecek bir durum yoktur. İslam'ın anlatısı doğru değilse zaten Allah diye bir şey yoktur. Dolayısıyla olmayan bir varlığın eleştirecek bir tarafı da yoktur. Allah'ın var olduğunu ancak İslam'ın doğru olmasıyla birlikte varsayabilirsiniz. İslam olmadan Allah'ın var olduğunu varsayamazsınız. Çünkü Allah, İslam'a göre Yaratıcının ismidir.
Bir insanı tamamen genler ve çevresel faktörler belirler, bugün ben iyi bir insansam genlerimden ve yaşadığım ortamdan dolayıdır, bugün birisi kötü bir insansa genlerinden ve yaşadığı ortamdan dolayıdır. Hiç kimseyi hiçbir şeyle suçlayamazsın!
Size göre çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyen hiç kimseye ceza verilmemeli, öyle mi?

İşte özgür iradenin varlığını inkar edebilmek için tüm hukuk sistemlerini reddetmek gerektiğinin ve bunun da insanı çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlere ceza verilmemesi gerektiğini savunma noktasına getireceğinin canlı bir kanıtı.
E tamam, tercihlerinde "özgür" bile olsalar dediklerim geçerli ve dolayısıyla adalete aykırı.
Tercihlerinde özgür olan bireylerin işledikleri suçların cezalarını görmeleri neden adalete aykırı olsun ki? :)
İslam'a göre kim zerre hayır işlemişse ve yine kim zerre şer işlemişse karşılığını görecek. Bu durumda Allah suçlanamaz.

kalaka27

Yazar Adayı
Düşünce
Kararsız
Müslümanlar, cevap bekliyorum.
Sen nerede doğarsan doğ, kesin olarak aynı şeye mi inanacaktın?

--------
1-) Evet
Bu sorunun cevabı "Evet" olamaz, doğduğun yer senin fikir yapını da belirler, düşünce şeklini de belirler. Anan-babandan yaşadığın mahalleye kadar her şeyi belirler, bunlar (çevresel unsurlar) da senin düşünme biçimini çok önemli bir ölçüde etkiler, bu yüzden mutlaka inandığın şey değişir. Yani bu cevap yanlış.

2-) Hayır
Bu sorunun cevabı, ancak ve ancak "Hayır" olabilir (Bkz. "1-) Evet"e getirilen açıklama).
--------
Buradan anlaşılıyor ki doğduğunuz yer dininizi etkiler, hem de çok yüksek bir oranda. Peki, doğacağınız yeri Allah mı belirledi?

a. Evet
O halde dinini Allah belirledi (Bkz. "1-) Evet"e getirilen açıklama).
Sonuç: Allah; seni dinine göre yargılıyor, ona göre sonsuz mükafat ya da sonsuz azap veriyor. Ancak dinini de belirleyen o, yani !mükafatı da azabı da Allah dayanaksız bir şekilde, olsa olsa kendi keyfine göre veriyor. Buradaki sorumlu sen misin? Hayır! Olan kime oluyor? Sana! Burada adalet var mı? Hayır! O halde Allah adaletsizdir.

b. Hayır
O halde tesadüfen bu dine inandın.
Sonuç: Allah; seni dinine göre yargılıyor, ona göre sonsuz mükafat ya da sonsuz azap veriyor. Ancak dine inanışın tamamen tesadüfî, yani mükafatı da azabı da Allah tesadüfen veriyor. Buradaki sorumlu sen misin? Hayır! Olan kime oluyor? Sana! Burada adalet var mı? Hayır! O halde Allah adaletsizdir.

Sonuç: Allah adaletsizdir.

Doğrusu "Din Üzerine Yargılanma" yerine "Kötülük Üzerine Yargılanma" yazsaydım da gene benzer şeyler yazacaktım, çünkü doğduğun yer ya tesadüfî, ya da üst bir irade tarafından belirleniyor. Çevresel faktörlerin çok büyük bir önemi olduğundan, doğduğun yer (senin elinde olmaksızın) seni kötü biri yapabilir. O sebeple ben insanların cezalandırılmasından ziyade, çok ağır tedavi görmeleri ve genlerine bakılarak bu tedavinin başarılı olup olmadığı kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konu bununla alakalı olmasa da belirtmek istedim, hayalimde öyle bir dünya var ve teknoloji bir gün bunu yapabilmemize olanak sağlayacaktır.
1-İnsanın doğduğu yer fikir yapısını belirlemez düşünce yapısını belirlemez daha iyi anlamanız için örnek vereyim Türkiye'de doğdun ve türkçe konuşuyorsun bu senin Türk olduğunumu kanıtlar yoksa türkçe konuştuğunumu kanıtlar

2-Dünyaya gelmeden önce insan nerede annenin mi yoksa babanım mı hücrelerinde yoksa çevredeki meyve sebzenin içinde mi ?

Bir şeyin tezi sunulunca muhakkah anti tezi çıkar sonra sentez olur sonra sentezin bir tezi çıkar sonra o çıkan tezin bir anti tezi çıkar.

Her insan kendisince haklı ise haksız olan kim ?

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
Aynı propagandaya maruz kaldığı halde delilleri görünce kabul edenler de var. Demek ki propagandaya maruz kalmak delilleri görse bile inkarda inat etmeyi zorunlu kılmıyor.
Zorunlu kılıp kılmaması bir şey değiştirmez, bu çoğunluktaysa dediğim ispatlanmış oluyor ki çoğunlukta.
Siz özgür iradenin varlığını reddettiğiniz için adaletsizlik olduğunu iddia ediyorsunuz. Halbuki İslam'a göre özgür irade var. Demek ki İslam'ın anlatısı doğruysa Allah adildir, bu konuda eleştirecek bir durum yoktur. İslam'ın anlatısı doğru değilse zaten Allah diye bir şey yoktur. Dolayısıyla olmayan bir varlığın eleştirecek bir tarafı da yoktur. Allah'ın var olduğunu ancak İslam'ın doğru olmasıyla birlikte varsayabilirsiniz. İslam olmadan Allah'ın var olduğunu varsayamazsınız. Çünkü Allah, İslam'a göre Yaratıcının ismidir.
Özgür iradeyi doğru kabul ederek yazdım bu yazıyı, özgür iradeyi reddederek yazacak olsam "özgür irade yok din bitti" der geçerdim.
Size göre çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyen hiç kimseye ceza verilmemeli, öyle mi?

İşte özgür iradenin varlığını inkar edebilmek için tüm hukuk sistemlerini reddetmek gerektiğinin ve bunun da insanı çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlere ceza verilmemesi gerektiğini savunma noktasına getireceğinin canlı bir kanıtı.
Ceza verince olan olaylardan 1 kişi daha 'zararlı' çıkmıyor mu? Ama "onarınca" o kişi topluma kazandırılmış olmuyor mu? İnsanlık olarak mantıklı olanı yapmalıyız, teknolojimiz yeterli seviyeye gelene değin en iyi sistem şu anki sistem sayılır zaten.
Tercihlerinde özgür olan bireylerin işledikleri suçların cezalarını görmeleri neden adalete aykırı olsun ki? :)
İşte herkesin adalet anlayışı farklı.
İslam'a göre kim zerre hayır işlemişse ve yine kim zerre şer işlemişse karşılığını görecek. Bu durumda Allah suçlanamaz.
"Tövbe etmek" dediğimiz şey adaletsizlik olmuyor mu? "Zerre şer" işledim diyelim, gittim tövbe ettim geçti, ee hani görecektim?

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
1-İnsanın doğduğu yer fikir yapısını belirlemez düşünce yapısını belirlemez daha iyi anlamanız için örnek vereyim Türkiye'de doğdun ve türkçe konuşuyorsun bu senin Türk olduğunumu kanıtlar yoksa türkçe konuştuğunumu kanıtlar
Verdiğin örneğin durumla hiçbir alakası yok, benim dediğim şey bilimsel bir gerçek.
2-Dünyaya gelmeden önce insan nerede annenin mi yoksa babanım mı hücrelerinde yoksa çevredeki meyve sebzenin içinde mi ?
Annemin ve babamın genleri ve ben anne karnındayken annemin yediği şeyler, doğmadan önce bunlar belirliyor. Doğduktan sonra da yaşadığım ortam, gördüğüm her şey, duyduğum her şey, tattığım her şey, kokladığım her şey, dokunduğum her şey,... Bunlar da karakterimi önemli bir ölçekte belirliyor, Hitler'in bi' çocuk halini, bi' de büyümüş halini düşünün.
Bir şeyin tezi sunulunca muhakkak anti tezi çıkar sonra sentez olur sonra sentezin bir tezi çıkar sonra o çıkan tezin bir anti tezi çıkar.

Mantıklı bir karşı argüman üretmeyi beceremeyen taraf, çok büyük ihtimalle haksızdır.

vostok

Yazar
Düşünce
Ateist

Bak ne demişsin: "..edenler de var." O de bağlacı neden orada? Çünkü etmeyenler de var. Çünkü sen de üstü örtülü olarak bunu, karşı iddiayı kabul ediyorsun. Reddetmen de mümkün değil zaten.

Mesele zorunlu kılması değil ayrıca. Böyle bir iddia da yok. Çarpıtmaya çalıştığının aksine. Hani nasıl diyon sen: Saman Adam Safsatası. ;)

Mesele şu: Etkiliyor mu? Evet. Hatta bu çoğunluk mu? Evet. Sonucu da değiştirebilir mi? Evet.
Peki bu, imtihan argümanını çöpe götürür mü..?! ....Evet..?

Sadece nerede doğduğun değil; kimden doğduğundan, nasıl büyüdüğüne..vb..sayamayacağın miktardaki her bir faktöre göre değişir. Aynı insanın paralel evrendeki iki farklı tecrübesine göre bile değişir.

Bir insanın farklı koşullarda aynı karar ve edimlerde bulunup bulunmayacağını önceden öngörmek mümkünsüz olup, kuvvetle muhtemeldir ki bulunmayacaktır da zaten. Bu büyük bir açmazdır.

Yani konu bu cenahtan kapanmıştır geçmiş olsun.

Bu nasıl bir yorum? Akabindeki nasıl bir örnek?! Tabi ki de belirler. En kötü ihtimalle etkiler. Değiştirir.

Bu nasıl bir soru..?! İnsan doğmadan önce tabii ki "hiçbir yerdedir"..

Bir şeyin tezi sunulunca muhakkah anti tezi çıkar sonra sentez olur sonra sentezin bir tezi çıkar sonra o çıkan tezin bir anti tezi çıkar.

Bunlar ne demek? Bağlamı nedir? Ne alaka?

Yazarı tarafından düzenlendi:

kalaka27

Yazar Adayı
Düşünce
Kararsız
Her ikinizede cevap bir şey hakkında bilgi ve araştırma yapmadan sırf bir tezin çok kabul görmesi ile yaorum yapmayın bir şeyin çok kabul göremesi o şeyin doğru olduğunu kanıtlamaz

Verdiğim örneği daha anlamamışsınız Türkiye doğdun diye Türk müsün çünkü Türkiyede arnavut azeri çerkes afrikalı arap ermeni gürcü laz gibi unsurlar var bunlarda Türkiyede olduğu için türkçe konuşuyor bu grupların türk olduğunumu kanıtlıyor yoksa türkçe konuştuğunumu.

2- insan doğmadan önce neredir diye sordum verilen cevap hiçbir yerdedir dedi ve kendi inancını yerle bir etti ve bir kanunu yok etti helal olsun bir
Enerji yoktan var edilemez vardan yok edilemez ancak başka şekillere dönüştürülür. Bunu bile yok etiniz

3-Evren bu hızla genişler ise donar! bu bir tezdir anti tezi Evren bu şekilde genişlerse bir anda içine kapanacaktır ! sentezi evren bu şekilde genişlerise başka bir şekle dönüşecek ! buda sentezdir.
İşin enteresan yanı bu üç söylemin bir yerde mevcut olması

kalaka27

Yazar Adayı
Düşünce
Kararsız
Annemin ve babamın genleri ve ben anne karnındayken annemin yediği şeyler, doğmadan önce bunlar belirliyor. Doğduktan sonra da yaşadığım ortam, gördüğüm her şey, duyduğum her şey, tattığım her şey, kokladığım her şey, dokunduğum her şey,... Bunlar da karakterimi önemli bir ölçekte belirliyor, Hitler'in bi' çocuk halini, bi' de büyümüş halini düşünün.
Enteresan bir örnek Annemin ve babamın genleri ve ben anne karnındayken demişsiniz annenin karnında olduğunu nereden biliyorsun kanıtın nedir
gelelim hitlere cocuk iken hitller savaş planlarımı yaptı veyada çocuk iken en üstün ırk almanlardır diye çıkışlarını mı duydun istediğin öreneğe bakalım musolini veya stalin veya lenin hangisine istersen bakalım çevresindemi etkilenmiş yoksa başka bir akımdan mı
Dünyada en basit örneği kuzey kore ve güney koredir ikiside aynı ırk ikise kardeşler ikisde tek ülke idi ne olduda fikir ayrılığına düştüler hani doğdukları yer etkiliyordu.

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik
Her ikinizede cevap bir şey hakkında bilgi ve araştırma yapmadan sırf bir tezin çok kabul görmesi ile yaorum yapmayın bir şeyin çok kabul göremesi o şeyin doğru olduğunu kanıtlamaz
tm
Verdiğim örneği daha anlamamışsınız Türkiye doğdun diye Türk müsün çünkü Türkiyede arnavut azeri çerkes afrikalı arap ermeni gürcü laz gibi unsurlar var bunlarda Türkiyede olduğu için türkçe konuşuyor bu grupların türk olduğunumu kanıtlıyor yoksa türkçe konuştuğunumu.
Mesele nereli olduğun ya da hangi dilde konuştuğun değil 🤦‍♂️
2- insan doğmadan önce neredir diye sordum verilen cevap hiçbir yerdedir dedi ve kendi inancını yerle bir etti ve bir kanunu yok etti helal olsun bir
Onun kast ettiği şey "bilinç yoktu".
Enerji yoktan var edilemez vardan yok edilemez ancak başka şekillere dönüştürülür. Bunu bile yok etiniz
Adamın ne demek istediğini anlamıyorsun daha...
3-Evren bu hızla genişler ise donar! bu bir tezdir anti tezi Evren bu şekilde genişlerse bir anda içine kapanacaktır ! sentezi evren bu şekilde genişlerise başka bir şekle dönüşecek ! buda sentezdir.
İşin enteresan yanı bu üç söylemin bir yerde mevcut olması
"Bruh moment" öyle bir andır ki...
Enteresan bir örnek Annemin ve babamın genleri ve ben anne karnındayken demişsiniz annenin karnında olduğunu nereden biliyorsun kanıtın nedir
:D
gelelim hitlere cocuk iken hitller savaş planlarımı yaptı veyada çocuk iken en üstün ırk almanlardır diye çıkışlarını mı duydun istediğin öreneğe bakalım musolini veya stalin veya lenin hangisine istersen bakalım çevresindemi etkilenmiş yoksa başka bir akımdan mı
Başka bir "akım" da çevresel faktörlere giriyor, ayrıca Hitler'in hangi olaydan sonra manyaklaştığını biliyoruz. Abisi öldü diye ev işleri ona kaldı, en sevdiği küçük kardeşi öldü, eziklendi, çok kötü bir babaya sahipti, ilerleyen yaşlarında annesi öldü...
Dünyada en basit örneği kuzey kore ve güney koredir ikiside aynı ırk ikise kardeşler ikisde tek ülke idi ne olduda fikir ayrılığına düştüler hani doğdukları yer etkiliyordu.
"Bruh moment" öyle bir andır ki...

kalaka27

Yazar Adayı
Düşünce
Kararsız

Bilinç nasıl ortaya çıkar ne zaman gelişir bunları sormuyoruz ki sorduğumuz insan nerde diye soru sorduk bilinç nerdedir diye soru sormadık bilinçin olmasa insan olmuyormusun yada insandan sayılmıyormusun

Başka bir "akım" da çevresel faktörlere giriyor, diyorsun ama başka bir akım büyüdüğü çevre ile alakalı değildir doğduğu yerle hiç alakası yoktur eğer dediğin doğru olsa idi siz ortada değil müslüman olurdunuz

kalaka27

Yazar Adayı
Düşünce
Kararsız
😁 İki kardeşten biri 90 yaşına kadar yaşadı biri 40 yaşında kanserden öldü.

Soru: Eeee hani genetik? 😄

Cevap: Kardeşlerden biri amcasına, biri dayısına çekmişti de ondan! 😆
Buda anti tez
soru: Dayı kaç yaşında öldü ? Amca kaç yaşında öldü?
Cevap:Dayı 93 yaşında kanserden Amca 52 yaşında merdivenden düştü öldü
Hani genetik idi

Yavuz Selim

Yazar
Düşünce
Agnostik

Bilinç nasıl ortaya çıkar ne zaman gelişir bunları sormuyoruz ki sorduğumuz insan nerde diye soru sorduk bilinç nerdedir diye soru sormadık bilinçin olmasa insan olmuyormusun yada insandan sayılmıyormusun
Bilincim olmazsa bırak insan olmayı, ben olmuyorum daha, var olmuyorum. Yani "insan doğmadan önce neredeydi?" sorusundan kastınız "bilinç" ise, cevap hiçbir yerdeydi, ha direkt biyolojik olarak bahsediyorsan da dediğim cevap doğrudur.
Başka bir "akım" da çevresel faktörlere giriyor, diyorsun ama başka bir akım büyüdüğü çevre ile alakalı değildir doğduğu yerle hiç alakası yoktur eğer dediğin doğru olsa idi siz ortada değil müslüman olurdunuz
Hayır gayet alakalı, ben Kur'an'ı bile alamayacak kadar fakir ve ay sonunu zar zor getiren bir ailede büyüseydim Müslüman olurdum. Çünkü araştıramazdım.
Cehennem korkusuyla büyütülseydim araştırma imkanım olsa bile araştırmazdım, çünkü inanmamaktan korkardım, bu korkumu bile sorgulamaktan korkardım.
Çevresel faktörden kastım sadece doğduğu yer falan değil, hayatında yaşadığı her şey çevresel faktördür.

kalaka27

Yazar Adayı
Düşünce
Kararsız
Bilincim olmazsa bırak insan olmayı, ben olmuyorum daha, var olmuyorum. Yani "insan doğmadan önce neredeydi?" sorusundan kastınız "bilinç" ise, cevap hiçbir yerdeydi, ha direkt biyolojik olarak bahsediyorsan da dediğim cevap doğrudur.

Hayır gayet alakalı, ben Kur'an'ı bile alamayacak kadar fakir ve ay sonunu zar zor getiren bir ailede büyüseydim Müslüman olurdum. Çünkü araştıramazdım.
Cehennem korkusuyla büyütülseydim araştırma imkanım olsa bile araştırmazdım, çünkü inanmamaktan korkardım, bu korkumu bile sorgulamaktan korkardım.
Çevresel faktörden kastım sadece doğduğu yer falan değil, hayatında yaşadığı her şey çevresel faktördür.
Bilinç diyorsunda komaya giren insanlara nediyorsun onlar komada ve şuuru kaybediyorlar beyin fonksiyonları çalışıyor hatta bazılarının beyin foksiyonları duruyor diğer organları çalışıyor sen bu komadaki kişiye ne diyorsun maymun mu yoksa ağaç mı yoksa insan mı?

Bilinç'i nerden alıyorsun yeni doğan bebeklerde bilinç yoktur insan beyni beşbuçuk yaşında gelişime başlar beş bucuk yaşına kadar bilinçden esama bulamazsın

İki üç makale okuyunca bir kaç bilim kitabı okunyunca her şeyi bildiğinizi zannedersiniz

Akılın nasıl oluştuğunu bilin ondan sonra yorum yapın

Şunu söyleyeyim Akıl karaciğerden alınan ve kan yolu ile kalbden pompalanarak beyine giden iki proteinin tepkimesi sonuçu oluşur

Son konular