Din ve Dünya

İskender

Üye
Düşünce
Agnostik
Yasin Ceylan hoca muhteşem bir sunum yapmış. Çok beğendim.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ne güzel diyor: şeytanın vesvesesinden korunmak için dua ediyorlar! Vesvese şüpheciliktir. Şüphecilik ise ilmin esasısıdır. Sadece ilminde değil hukukta güvensizliğe dayanır.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Evet, "şüphe zihnin temel fonksiyonlarından biridir, şüphe olamasa hakikata varamayız" diyor hoca, çok doğru. Yobazlar da şüpheden kurtulmak için dua ederek aslında zihnim çalışmasın demek istiyor. :)

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Vesvese şeytanın aklına zerk ettiği kirli, habis düşüncedir. Muavizzeteyn sûrelerini bol bol okuyup, sakınmak gerek.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Çoook. Ama bir müsibet bin nasihatten evladır. Buyur sende dene.
Peki dediğin gibi olsun. Yalnız bu ibadeti yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ettin mi merak ediyorum.
Guslün tam mıydı?
Abdestli mi okudun, abdestsiz mi?
Euzu Besmele çekmeden mi okudun, çekerek mi?
Bu duanın kaç kez okunması gerektiği konusuna dikkat ettin mi, etmedin mi?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Peki dediğin gibi olsun. Yalnız bu ibadeti yaparken aşağıdaki hususlara dikkat ettin mi merak ediyorum.
Guslün tam mıydı?
Abdestli mi okudun, abdestsiz mi?
Euzu Besmele çekmeden mi okudun, çekerek mi?
Bu duanın kaç kez okunması gerektiği konusuna dikkat ettin mi, etmedin mi?
Hepsine dikkat etmiştim de şayet bunlar bir ölçü olsaydı Müslimler bu gün dünyanın en ileri toplumu olurlardı. İşte bu kadar basit bir şeyi düşünememiştim.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hepsine dikkat etmiştim de şayet bunlar bir ölçü olsaydı Müslimler bu gün dünyanın en ileri toplumu olurlardı. İşte bu kadar basit bir şeyi düşünememiştim.
:D abi beni hep güldürmeyi başardın. Bu konuda sana hak verdiğimden değil tatlı üslubundan belki.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
:D abi beni hep güldürmeyi başardın. Bu konuda sana hak verdiğimden değil tatlı üslubundan belki.
Yahu senin dediklerin doğru olsaydı şayet psikoloji diye bir şey olmazdı. Duaları okur her türlü düşünsel sıkıntıdan kurtulurduk ve tüm Dünya Ehli sünnet olurdu.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Yahu senin dediklerin doğru olsaydı şayet psikoloji diye bir şey olmazdı. Duaları okur her türlü düşünsel sıkıntıdan kurtulurduk ve tüm Dünya Ehli sünnet olurdu.
Abi bu duaların faydasını görmek üç şeye bağlı. Buna iman etmek, usûle riayet etmek, aksatmadan devam etmek. Ben faydasını görüyorsam herkes görür.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Abi bu duaların faydasını görmek üç şeye bağlı. Buna iman etmek, usûle riayet etmek, aksatmadan devam etmek. Ben faydasını görüyorsam herkes görür.
Peki sana yardım eden "Allah", neden Suriye'de tankların altında ezilen bebeklere yardım etmiyor?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Arkadaşlar vaktiniz olduğu bi zaman bu videoyu mutlaka izleyin bence. 37 dakika. Ama süper video.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Evet, "şüphe zihnin temel fonksiyonlarından biridir, şüphe olamasa hakikata varamayız" diyor hoca, çok doğru. Yobazlar da şüpheden kurtulmak için dua ederek aslında zihnim çalışmasın demek istiyor. :)
İfrata varmaması, yani aşırıya kaçmaması ve insana galip gelmemesi şartıyla vesvesenin aslı uyanıklığa sebeptir, araştırmaya davetçidir ve ciddiyete vesiledir. Kişideki lakaytlığı atar, umursamazlığı def eder. Vesvesenin tahrikiyle kişi, araştırmaya ve doğruları öğrenmeye başlar.

Yani vesvese aslında kişiye güzel bir arkadaştır, onu ilme, araştırmaya, ciddiyete sevk eder.

Ama vesvese aşırıya kaçarsa insanı delirtebilir. İşte Allah’a sığınılan şey budur.